Skocz do zawartości
IGNORED

L-pad w Ostinato 2000 (jak policzony)?


lete

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wiecie moze w jaki sposob policzono L-pad do Ostinato 2000 i czy faktycznie jest to uklad nie zmieniajacy charakterystyki?

 

Z kalkulatora L-pad w zaden sposob nie potrafie wyliczyc, dlaczego w szeregowym dali opornik 3R3 a w rownoleglym 6R8... (prawidlowa wartosc na rownoleglym wychodzi mi 4.8ohm)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy zatem moze Ostinato 2000 nie ma prawidlowo policzonego L-pada?

Moze robie jakis blad w obliczeniach lub ow kalkulator liczy tylko jedna z dostepnych metod?

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/31008-l-pad-w-ostinato-2000-jak-policzony/
Udostępnij na innych stronach

kolego drogi - nie traktuj konstruktorow jako dzieci ktore wrzucaja elementy jak popadnie aby tylko zepchnac "skaszaniony" produkt naiwnemu klientowi. Co to wg ciebie znaczy "prawidlowa" wartosc? Zwrotnice do kolumny projektuje sie raczej "troche" bardziej skomplikowanymi metodami niz kalkulator zakladajacy ze obciazenie jest czysto rezystancyjne (co nie jest prawda jesli de facto obciazeniem jest glosnik). Poza tym czesto wartosci w L-padzie dobiera sie inne niz by wynikalo z wyliczen kalkulatorowych po to aby uzyskac jakis okreslony efekt. Pomiarowy, odsluchowy albo jedno i drugie.

 

Okresl lepiej co ci w oryginalnym ukladzie nie pasuje ze chcesz go zmieniac.

>AlexE

 

Nie podwazam faktu, ze Ostinato 2000 gra przyzwoicie na takim 'L-Padzie'.

Interesuje mnie na te okolicznosc, dlaczego praktyka czesto ma sie nijak do teorii :) Mowiac wprost, L-pad z Ostinato 2000 nie jest "przezroczysty" dla ukladu, a tak teoretycznie powinno byc... Trudno go zatem nazywac L-padem, skoro nie dziala w sposob klasyczny...

 

Pozdrawiam,

Lete

w liczeniu l-pada zachowanie oryginalnej impedancji glosnika nie jest priorytetem a czesto specjalnie sie zmienia sie wartosci calego ukaldu aby uzyskac odpowiedni efekt koncowy - ma to wplyw chociazby na czestotliwosc podzialu. Poza tym glosnik nie jest obciazeniem czysto rezytsancyjnym - impedancja glosnika jest zmienna w funkcji czestotliwosci wiec takie prosty wzory sa zbyt proste :)

A wiec wszystko jasne - byl to zabieg celowy...

 

Tym niemniej, raczej nie wyolbrzymialbym tego, jaka wiedze tajemna nalezy posiasc, aby dobrze zestroic tweeter :)

Skoro mozna calkowicie "analogowo" mieszac i utrzymac marke wina czy szampana (czasem "miesza sie" w ustach po kilkanascie odmian z roznych lokalizacji), to rownie dobrze takze analogowo mozna dobrac odpowiedni L-pad korzystajac z wlasnych uszu :P Przed takim problemem wlasnie stoje - musze skonstruowac L-pad i do tej pory wierzylem w magiczna moc wzoru. Od teraz robie odsluch "analogowy" i wiele prob :)

 

Pozdrawiam,

Lete

A ja tam nie rozumiem na czym polega problem. Trzeba gwizdkowi ileś tam zabrać z efektywności. Im mniejszy opornik "równoległy" tym lepiej z punktu widzenia płaskości impedancji obciążającej filtr, ale gorzej z punktu widzenia impedancji kolumny. Ja tam zawsze L-pad licze tak żeby po pierwsze - impedancja tweetera z L-pad'em nie zeszła poniżej minimum impedancji kolumny na niskim środku, po drugie - dostać odpowiednią efektywność gwizdka z L-padem. A jak się nie daje osiągnąć L-padem zadowalających rezultatów - zawsze można wygładzić peak rezonansowy układem RLC, tyle że trzeba dopasować go pomiarowo, ale wtedy to zwykły opornik szeregowy jest dobry.

Kolejna sprawa - mało osób zna ten trick, ale robiąc L-pad można dać szeregowo z opornikiem "równoległym" małą cewkę, taką żeby L=R/(2*pi*10kHz) - dostaniemy wtedy podbicie najwyższej oktawy, co czasem się przydaje zwłaszcza jak robimy pochyłe ścianki.

>Gdyby zwrotnice do Ostinato były liczone tylko kalkulatorem to chyba nie miały by swoich nabywców

 

Jak ciekawym jest zagadnienie doboru dwoch opornikow w ukladzie L-pada (szereg/rownolegly) moge obserwowac po rosnacym woreczku rezystorow wszelakiej rezystancji, ktore wziely udzial w moich testach :)

 

Jak na razie najlepiej sprawowalo sie wrzucenie w szereg opornika 3.3 ohm i wyrzucenie rownoleglego :P

 

Pozdrawiam,

Lete

do misiomor

Ja natomiast aby uzyskac podobny efekt czesto bocznikuje szeregowy rezystor kondensatorem b.malej pojemnosci ( tzn podlaczam rownolegle z tym rezystorem ) dla bezstratnego przeplywu najwyzszych czestotliwosci. Zastosowane jest to miedzy innymi w phonar credo 100

Tomar:

 

Twoje rozwiązanie powoduje niestety spadek impedancji układu gwizdek + zmodyfikowany L-pad w najwyższej oktawie podczas gdy moje - wzrost tejże. O ile filtry znakomicie tolerują wzrost impedancji w zakresie przepustowym, o tyle na spadki (poniżej impedancji dla której filtr był liczony) potrafią reagować dość dziwnymi charakterystykami. Oczywiście zawsze można to sobie przemodelować, indukcyjność cewki gwizdka może grać na Twoją korzyść itd.

 

Lete:

 

No to widzę że oprócz tłumienia bawisz się impedancją obciążenia filtru. Powodzenia, może na słuch dostroisz całość dobrze, choć to co masz (9ohm i wysokie Qts' gwizdka z opornikiem) świadczy że poszukujesz mocnych wrażeń w postaci rezonansów o wysokiej dobroci.

Dokladnie tak jak piszesz - indukcyjnosc gosnika wysokotonowego w najwyzszej w najwyzszej oktawie jest przewaznie znacznie wyzsza. Wszystko zalezy oczywiscie od konkretnego przypadku. Bardzo upraszczajac mozna tez przyjac ze bedzie to jakas alternatywa dla ukladu lineryzacji impedancji zamiast ukladu rownoleglego RC. Ale wiadomo to temat rzeka a kazda aplikacje trzeba traktowac niezaleznie.

>Biedny Lete ... :)

 

Przed chwila wymienilem (bez odsysarki, niemal golymi rekoma!) wzmacniacz operacyjny w A-9000 (a to wcale proste nie bylo, kupa ukladow wisiala mi w rekach a ja z lutownica na plecach pod stolem...), to i z glupim rezystorkiem szeregowym tez sobie poradze, heh :P

 

Pozdrawiam,

Lete

No tak, ale robią ci wode z mózgu, a ty sie pytałeś tylko czy dobrze to policzyłeś... :)

 

To ja ci jeszcze raz powiem, że dobrze. Jeżeli zwrotnica jest prawidłowo policzona to tłumikiem od wysokich tonów niczego innego nie zepsujesz i mozesz sie nim bawić do woli. No jesli różnica między szeregowym a równoległym wynosi 1 dB to troche przesunie ci sie podział, ale niektóre firmy mogą sobie tak stroić bo tak im pasuje odsłuchowo, natomiast czysto elektronicznie nie będzie sie zgadzać.

Jeśli ja cos ruszam na górze pasma to raczej delikatnie i o jakies 0,3 do 0,5 dB i rezystorem szeregowym a nie równoległym.

lete, dokładnie tak jak pisze AA. Pomyśl,ż ejeżeli zwiększysz tlumienie kopulki o np. 1dB, to w sumie w pomieszczeniu bedziesz mial 2dB(dla uproszczenia) wiecej wysokich tonów, bo kolumny są 2 - chyba, ze robisz stereolit ala graaf:)

 

Pozdrawiam

>yolaos

 

Gwarancja? Przetworniki kupione w Audiocomponents, elementy zwrotnicy w Polinku i Akkusie, obudowy majace 8 lat... Slowem DIY :)

 

Ps.

Najprawdopodobniej stroil bede D25AG na -6dB w stosunku do m18wh, czyli 3ohm szeregowo / 6ohm rownolegle (takie wartosci wychodza z kalkulatora niemal rowniutko, jak w "morde strzelil"). Zdaje sie, iz w mojej konfiguracji bedzie to optymalne strojenie - sprawdzilem tez -4db (zbyt 'jasno') i -7dB (zbyt 'ciemno').

 

Pozdrawiam,

Lete

Swoją drogą zastanawia mnie rozwiazanie ze starych czasów gdzie strojenie wysokotonowki odbywało sie poprzez zestaw rezystorków dzisiaj juz zadko stosowane a jednak dające przewagę kolumna jako bardziej uniwersalne z mozliwoscią dopasowania do więkrzej ilosci wzmacniaczy

Michał

Czy AA planuje może wypuscić takie kolumny ? Może udało by się zmiażdżyć zagraniczną chałę takim to starym, a sprawdzonym sposobem?

Chociaż zastanawia mnie strojenie musi być tolerancja, bo jednak tym sposobem zmieniamy delikatnie ciecie.

No ,ale możemy manipulować brzmieniem w czasach gdzie korektory zostału bezlitosnie skasowane.

pozdro

Ciekawi mnie jeszcze jedno zagadnienie...

 

Zalozmy, iz zgodnie ze wzorem wychodzi mi, ze L-pad przy stlumieniu -6dB powinien miec wartosc 3/6 (szeregowo/rownolegle). W szeregowym chce uzyc Millsa, ale wartosc 3R nie jest typowa... Najblizsza to 3R3.

 

Pytanie:

Czy warto zastepczo uzyc 2x 1R5 Mills, czy moze nieco "znieksztalcic" charakterystyke i uzyc jednego 3R3 Mills?

Mowiac inaczej, co daje wieksza strate jakosci - laczenie szeregowe sumy opornikow (1R5+1R5) czy wrzucenie nieco innej wartosci, niz to wynika z wyliczen, czyli tutaj 3R3 (zamiast 3R)?

 

Jeszcze inaczej... Czy warto laczyc oporniki dobrej klasy, by skorygowac wartosc rezstancji o 0R3ohm w L-padzie? Czy moze jest to przesada i mozna to spokojnie "olac" stosujac opornik o 'ciut' wyzszej wartosci?

Co jest bardziej korzystne dla samego ukladu?

 

Pozdrawiam,

Lete

> lancaster

> Pomyśl,ż ejeżeli zwiększysz tlumienie kopulki o np. 1dB, to w sumie w pomieszczeniu bedziesz mial 2dB(dla

> uproszczenia) wiecej wysokich tonów, bo kolumny są 2

ROTFL!!! 1dB to 1dB, tego sie razy ilosc kolumn nie mnozy

 

> Audio Academy

> 3 a 3,3 to róznica 1 dB czyli bardzo duża.

w opisywanym przez lete dzielniku miedzy 3 a 3.3 ohm'a (rezystora szeregowego) tlumienie napieciowe zmienia sie nie o 1 a 0.42dB

Znacie moze jakis soft, ktory umozliwia szybkie wyliczenie tlumienia napieciowego? Zwykly kalkulator umozliwia jedynie podanie impedancji glosnika i oczekiwanej wartosci tlumienia. Potrzebuje softu, gdzie bede mogl jako zmienna traktowac dowolna z tych wartosci, np. wprowadzam impedancje glosnika, opornik szeregowy i rownolegly, a program podaje mi, jakie uzyskuje tlumienie lub podaje R1 + impedancja glosnika i oczekiwane tlumienie, a program dobiera mi optymalne R2 (tak, aby 'odejsc' nieco od samego wzoru i badac sytuacje nietypowe, np. przekroczenie progu tolerancji o np. 0,2dB)... Innymi slowy, czy jest jakis lepszy kalkulator L-pad? ;)

 

Pozdrawiam,

Lete

>>lete

 

Wszystko jest dobrze i nic juz nie kombinuj. Nie wiem jak AlexE wyszło 0,42dB. Może liczył to dla głosnika 8 Ohm i tu faktycznie wychodzi mniej więcej tyle co podał, ale ty masz przecież 6 Ohm. Wstawiając impedancje głośnika i ilośc decybeli np.6 wychodzi po przeliczeniu 2,99 i 6,02. A wstawiając 7 wychodzi 3,31 i 4,84. Wynika z tego, że różnica to 1dB.

Jak chcesz mieć tylko ciutek góry mniej to wstaw szeregowo 3,1 a 6 zostaw.

> Nie wiem jak AlexE wyszło 0,42dB.

moze zabrzmi to brutalnie ale odpowiem jak profesor ktory uczyl mnie podstaw elektroniki "do ksiazek panowie!".

 

 

zalozylem ze glosnik jest 6ohm i rez rownolegly (nic nie bylo na temat ze go zmieniamy) tez 6ohm. Dla rez szeregowego 3 ohm tlumienie wyjdzie 6.02dB a dla 3.3ohm 6.44. Skad to wychodzi? Patrz j.w.

Alex, nie wiem po co sie miotasz ?:)

1dB z jednej kolumny daje 2 z dwóch Y/N ?

Nie podnosisz efektywności całego zestawu, tylko sprawiasz, ze wypromieniowywana moc jest większa tylko w zakresie wysokich tonów.

I dlatego AudioAcademy dobrze radzi, zeby podnosić efektywność o np 0,5dB, bo w sumie da to efekt zwiększenia efektywności o ok 1dB(model-w praktyce przyjmijmy ok.1dB).

Tak więc nie jest to tak, ze zwiększysz tłumienie wysich tonów L-Padem o 1dB w kazdej kolumnie, a wypromieniowywana moc z zestawu stereo w tym zakresie wzrośnie również o 1dB.

 

Jeżeli słuchasz mono, to oczywiście zgadzam sie z Tobą i w pełni rozumiem, ale dla mnie to ROTFL(cokolwiek to znaczy) :)

 

Pozdrawiam

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.