Skocz do zawartości
IGNORED

jak ze zrozumieniem czytać opisy lamp?


cynamon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od jakiegoś czasu wciągnęło mnie w świat lamp elektronowych. Odkryłem, że bawiąc się różnymi lampami można modelować brzmienie m o j e g o systemu bardziej niż poprzez kablotechnikę. W każdym razie dysponując ograniczonym porównywalnym zasobem środków finansowych łatwiej korzystną zmianę pozyskać przez wymianę lampy niż zmianę kabla – przynajmniej do pułapu PLN 1’000,- za kwartecik sygnałowych bądź mocy versus różne interkonekty, głośnikowe czy sieciówki.

Ale jak to mówią, im głębiej w las tym większa frajda gajowego i okazuje się, że na prawdziwe rarytasy trzeba wydać więcej, rośnie więc ryzyko związane z zakupami. Lamp wszelakich istnieje wielka różnorodność przyprawiająca o zawrót głowy. Trudno w gąszczu informacji zorientować się kto robił jakie lampy dla kogo i w jakim okresie. Istnieją na ten temat w necie różne opracowania, mniej lub bardziej wiarygodne, pomocne jest audioasylum. Żeby jednak prawidłowo rozczytać opisy lamp i z oferty handlarzy umieć wybrać te najbardziej wartościowe pozycje trzeba najpierw pokonać barierę terminologii lampowej. Często w opisach charakterystyk bądź walorów brzmieniowych pojawiają się nazwy części, z których zbudowane są lampy, ale co one tak naprawdę oznaczają tego niestety wciąż nie wiem.

 

Czy Koleżeństwo pokusiłoby się w tym wątku o wyjaśnienie znaczenia różnych pojęć, głównie anglojęzycznych powszechnie stosowanych w opisach lamp? Myślę, że znajomość terminologii byłaby pomocna poszerzając naszą wiedzę a przy zakupach lamp oszczędzając być może kupującym kosztownych nieporozumień.

 

Lista moich terminów:

GETTER

small/big-getter

long-getter

halo-getter

circle-getter

square-getter

foil-getter

disc-getter

closed-getter

side-getter

ring-getter

long arm-getter

angled-getter

O/D/DD/U-getter

cross bar getter

single/double getter support

 

PLATE

short/long plate

narrow plate

welded plate

toast plate

ribbed plate

smooth plate

crimped plate

grey/black plate

chrome/silver/nickel plate

 

Inne

wrinkle glass

grey/black glass

pinched waist

pinched/bakelite/coin/metal base

double/triple mica wafer

low noise

low microphonics

filament circuit

plate voltage

gain

transconductance

copper grid rod

 

Śmiało proszę dodawać swoje terminy z wytłumaczeniem ich znaczenia bądź z prośbą o pomoc w ich rozszyfrowaniu.

Jako pomoc dydaktyczną załączam fotkę odśrodkową ECC82.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Getter, inaczej geter. Jest to substancja umieszczana we wnętrzu przyrządu próżniowego np. lampy elektronowej. Jego zadanie to utrzymywanie w danym przyrządzie próżni, przez pochłanianie resztek gazów (zarówno tych pozostałych przy produkcji, jak i mogących się wytwarzać podczas pracy urządzenia). Gazy są niepożądane w przyrządach próżniowych, ponieważ powodują ich szybsze zużycie oraz pogarszają parametry pracy. W lampach elektronowych małej mocy jako getter stosuje się zwykle bar lub jego stop naniesiony na ściankę bańki (w postaci lustrzanej "plamy").

 

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Getter"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PLATE: anoda

short/long plate: krótka/długa ..

narrow plate: wąska ..

welded plate: zgrzewana ..

toast plate: ??

ribbed plate: żebrowana ..

smooth plate: gładga ..

crimped plate: przetłaczana ..

grey/black plate: szara/czarna ..

chrome/silver/nickel plate: chromowana (chromowa)/srebrna/niklowana ..

 

Może jeszcze być np. siatkowa (mesh), grafitowa (graphite) itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plate, to anoda i odpowiednio różne jej kształty: long- długa, narrow - wąska, ribbed - kanciasta itd.

To wszystko nie ma bezpośredniego przełożenia na jakość gry lamp w jakiejś ogólności, aczkolwiek np. te starsze i uważane za lepsze mają zazwyczaj dłuższe anody. Opisy w rodzaju: Mullard ECC83 long plate vintage 1959 dają znawcom tematu odpowiedź na pytanie o jaką konkretnie lampę chodzi, a oni już wiedzą, czy jest dobra.

Pod tymi linkami kopalnia wiedzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jako antidotum na problem brzmienia układu lampowego w zależności od wykonania danego typu lampy przez różnych wytwórców polecam własnoręczne zmajstrowanie jakiegoś prostego układu lampowego, np wzmacniacza słuchawkowego w układzie OTL lub czegoś podobnego. Po własnoręcznym zmontowaniu kilku takich układów i zainstalowaniu tego samego typu lampy od różnych producentów - w załozeniu takiego samego punktu pracy - można dojść do smutnego wniosku, że w zasadzie np. taka ECC 83 Philipsa gra tak samo jak ECC 83 RFT, z tą róznicą, ze NRD-owska nie mikrofonuje co oczywiście przemawia na korzyść tej reżymowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wpisy. Sporo dowiedziałem się także tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

I poglądowo:

post-1251-100008132 1171557526_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cynamon, 7 Lut 2007, 15:38

 

>GETTER

>small/big-getter

>long-getter

>halo-getter

>circle-getter

>square-getter

...

 

>PLATE

>short/long plate

>narrow plate

>welded plate

>toast plate

>ribbed plate

...

 

Daj sobie z tym spokój rozróżnianiem geterów, to mało poważne zajęcie. To jakby oceniać samochody po kształcie "alufelg". Dresiarstwo audiofilskie.

Lisor ma rację. Warto się nausznie przekonać i nie być biased (uprzedzonym, nastawionym).

 

Dalej idą mniej idiotyczne zwroty więc pomogę:

 

>Inne

>pinched waist - bańka z "talią", jest węższa pośrodku niż w podstawie i na górze. Rosyjska 6C33C "diabełek" ma odwrotnie.

>pinched/bakelite/coin/metal base - rodzaje cokołów, bez jakiegokolwiek wpływu na pracę lampy, alufelgi.

>double/triple mica wafer - płytki izolacyjne z miki (w środku lampy)

>low noise - niskoszumna

>low microphonics - niskie mikrofonowanie (podatność na generowanie zakłóceń wskutek oddziaływania drgań powietrza, konstrukcji urządzenia)

>filament circuit - obwód żarzenia

>plate voltage - napięcie anodowe

>gain - wzmocnienie

>transconductance - tak jak po polsku - transkonduktancja, nachylenie charakterystyki prądu anodowego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeśliby test lampowo/dźwiękowy wg Cynamona ma być w miarę obiektywny to oprócz tego, że miałby być ślepy to trza dodatkowo pozyskać lampy tego samego typu, różnych wytwórców ale o tych samych parametrach. Czyli mówiąc po ludzku - punkt pracy lampy w układzie musi być w zasadzie identyczny. Wtedy to ma sens i może być w miarę obiektywne. Oczywiście pozbierać kilka różnych, np : Mullard , RCA , itd nie będzie proste i tanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

getter, a właściwie kształt i lokalizacja puszki na getter może być przydatna w określaniu wieku i producenta (oryginalności) lampy - dlatego często w opisach aukcji podane jest np. getter w kształcie D oraz zdjęcia to ukazujące

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie cuś?

 

Balanced Triodes (+$2.00) – If you want the best performance for the Phase Inverter section of your amplifier, you can choose this option. There is a $2 per tube fee for this test.

 

Rozumiem matched, ale na balanced już wiedzy do zrozumienia nie starcza. Czy warto selekcjonować lampy pod tym kątem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->cynamon

Tak na moje rozumienie, lampy zbalansowane to np duodiody, w których obie połowki mają taką samą lub bardzo zbliżoną emisję. W przypadku lamp parownych nie musi to mieć znaczenia, jeżeli w każdej wykorzystywana jest tylko jedna połówka, np lampy o emisji 15ma/18ma i 15ma/15ma można uznać za sparowane, jeżeli w każdej wykorzystywana jest pierwsza połowka, zbalansowana będzie tylko ta druga.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, jak pisze pwit1. Balanced: obie połówki lampy (dwie identyczne w jednej bańce) mają takie same parametry (emisja, nachylenie charakterystyki itp.). Matched: różne egzemplarze lamp tego samego typu o takich samych parametrach. W przypadku matched+balanced mamy w sumie np. cztery identyczne triody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... oczywiście nie odwodzę Cynamona od jego prób, tylko pragnę zwrócić uwagę na to, że kupienie kilku par lamp dobranych np na 15 mA emisji o zgodnych charakterystykach i do tego różnych producentów ( bo w założeniu zakładamy, że identycznie elektryczne duotriody będą garały różnie ) nie będzie wcale szybkie i tanie.

 

Czasem dobieram sobie lampy do własnych celów i trzeba sporo baniek pomierzyć, żeby coś w miarę dobrać w parę.

A kilka takich parek do wspólnego punktu pracy ? Oczywiście mając dużo lamp jest to możliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->lisor

Niestety taka jest prawda. Kupiłem ostatnio partię 12 duotriod 6cg7 już wstępnie wyselekcjonowanych. Zależało mi na tym, żeby były "zbalansowane" (ja to nazywałem symetryczne) i okazało się, że tylko 3 będą się względnie nadawać. Na szczęście każda pociągnie jakieś 5000h więc na jakiś czas powinno wystarczyć:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w czasie trwania mojego hobby trafiły mi się DWIE w pełni zbalansowane lampy... niestety na INNE prądy emisji...

 

A jeśli ma być prawdziwie to takie same parametry - nie podobne !!! każdej pary banieki i do tego w ślepym teście.

Oczywiście nie neguję celowości testu... ja po kilkuletnim świrowaniu z parametrami dałem sobie siana. Dobieram w przybliżeniu, lutuję i gra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki. Trochę mi głupio za to moją totalną lamerię, ale gdzie się mam o wszystko wypytać jak nie tutaj :-)

 

Wobec tego następna porcja:

 

Po czym poznam, że mój wzmacniacz (ASL 1001DT) wykorzystuje tylko pierwsze połówki lamp?

W skład wchodzi 4xECC82 + 4xKT88.

Czy to zbalansowanie odnosi się tylko do lamp sygnałowych czy też do lamp mocy również?

 

 

[...]kupienie kilku par lamp dobranych np na 15 mA emisji o zgodnych charakterystykach i do tego różnych producentów ( bo w założeniu zakładamy, że identycznie elektryczne duotriody będą garały różnie ) nie będzie wcale szybkie i tanie.

 

Zapewne. Dlatego dla uproszczenia poszukuję lamp od tego samego producenta, najchętniej tego samego typu i okresu produkcji.

 

 

[..] Oczywiście nie neguję celowości testu... ja po kilkuletnim świrowaniu z parametrami dałem sobie siana. Dobieram w przybliżeniu, lutuję i gra.

 

Tu nie chodzi tyle o test co bardziej o przemyslane dobranie fajnego zestawu lampek. Ceny robią się już na pewnym pułapie wysokie, więc może warto dopłacić parę złotych ekstra zamiast potem pluć sobie w audiofilską brodę.

 

 

Pozdr,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzięki. Trochę mi głupio za to moją totalną lamerię, ale gdzie się mam o wszystko wypytać jak nie tutaj :-)

 

Wobec tego następna porcja:

 

Po czym poznam, że mój wzmacniacz (ASL 1001DT) wykorzystuje tylko pierwsze połówki lamp?

W skład wchodzi 4xECC82 + 4xKT88.

Czy to zbalansowanie odnosi się tylko do lamp sygnałowych czy też do lamp mocy również?

 

 

[...]kupienie kilku par lamp dobranych np na 15 mA emisji o zgodnych charakterystykach i do tego różnych producentów ( bo w założeniu zakładamy, że identycznie elektryczne duotriody będą garały różnie ) nie będzie wcale szybkie i tanie.

 

Zapewne. Dlatego dla uproszczenia poszukuję lamp od tego samego producenta, najchętniej tego samego typu i okresu produkcji.

 

 

[..] Oczywiście nie neguję celowości testu... ja po kilkuletnim świrowaniu z parametrami dałem sobie siana. Dobieram w przybliżeniu, lutuję i gra.

 

Tu nie chodzi tyle o test co bardziej o przemyslane dobranie fajnego zestawu lampek. Ceny robią się już na pewnym pułapie wysokie, więc może warto dopłacić parę złotych ekstra zamiast potem pluć sobie w audiofilską brodę.

 

 

Pozdr,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Cynamonie, a skąd wiesz czy Twój wzmacniacz wykorzystuje 1/2 lampy ECC 82 - może być ona łączona równolegle, a druga ECC 82 to prawdopodobnie odwracacz fazy do ,,puszpula,, zwany elegancko katodyną.

Bez schematu lub bez pomiaru napięć samego wzmacniacza nie da się tego określić. Jak już będziesz wymieniał lampy

musisz wsadzić takie, które w przybliżeniu mają podobną emisję jak te wymieniane, bo może się okazać, że skopci się jakiś rezystorek np. od Ra lub Rk , dobrany mocowo z małym zapasem. Musowo trza wcześniej lampy obmierzyć, żeby nie było wypadku.

 

Manipulacji z lampami mocy, nawet kupionych jako parowane stanowczo odradzam... może coś się nieźle zadymić.

 

A w ogóle to trzeba by kupić lampy dobierane pod punkt pracy w wzmacniaczu, wtedy nie będzie awarii.

 

Tyle ode mnie. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.