Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do NAD M3+M5


aptekamen

Rekomendowane odpowiedzi

>IMHO Estora ma tylko Confidence a Contour S to "tylko" Esotec

 

Oj widać , że kolega JarlBjorn nie studiował Dynaudiologii :-)

 

Dynaudio jest znane ze stosowania różnych głośnikowych zmyłek.

Np. w serii Contour w niektórych kolumnach spotykamy najtańszy wysokotonowy D28, a niektórych modelach z najtańszej serii Audience można znaleźć droższego Esoteca.

Taką ciekawostką jest również najdroższa podłogówka Contour S5.4 gdzie z sobie tylko znanych powodów Dynaudio wsadziło Esotara. Co prawda ci którzy się doktoryzowali z Dynaudio twierdzą, że nie jest to ten sam Esotar co w serii Confidence,

ale Esotar to Esotar - wielu twierdzi, że to najlepsza wysokotonówka, co nawet ja miłośnik wklęsłego tioxidu muszę ze smutkiem przyznać :-)

 

pozdr.

Arkadix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--> Arkadix, masz racje, ale paradoksalnie ja tez mam jej troche... po prostu specyfikacje z Contour S 3.4, firma podaje na stronie "In the S 3.4, the new Esotec tweeter is used", ekstrapolowalem na cala serie Contour W a w top modelu 5.4 rzeczywiscie jest Esotar2...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Więc tak,na odsłuchach mój system grał super.Detaliczna a zarazem przyjemna górka ,raczej ciepły środek i krótki, precyzyjny,dynamiczny bas.Całość ze świetnym przejściem tonalnym.

Zdecydowałem się na Electry,zamówiłem i czekałem prawie miesiąc.

W tzw.międzyczasie zepsuł się zarówno M3,jak i M5.Wysłałem sprzęt do Trimexu i Panowie po około trzech tygodniach stwierdzili,że wzmacniacz to prawdziwa zagwostka nawet dla centrali NADa-trzeba czekać.

Odtwarzacz przysłali naprawiony-wymiana i regulacja lasera.

Po podłączeniu stwierdziłem ,że problem dalej jest-piszczenie zasilacza.Telefony,maile,telefony,maile....

Staneło na tym,że wzmacniacz i odtwarzacz do wymiany.

Pan z Trimexu przyjechał do mnie i wymianił mi oba klocki na nowe prosto z nowej dostawy z Holandii.

Pełen szacuneczek dla Trimexu!

Sprzęt testowaliśmy na moich starych Bowersach 602S3 i było dobrze,niczego podejrzanego nie słyszałem.Po podłączeniu całości do Focali stwierdziłem,że system nie gra tak jak dawniej.

Pomyślałem ,O.K. -nowy ,musi się wygrzać.

Minęło jednak dwa tygodnie i dalej kicha.Wysokie tony za bardzo wyeksponowane,średnica jeśli jest to oderwana od reszty,natomiast bas to koszmar.W większości utworów pojawia się buczenie jakby trąby jeryhońskiej,powodujące nieprzyjemne wibracje w uszach.Zero kontroli ,odchodzi przyjemność słuchania.Nie pomaga nawet funkcja tilt.

 

Żeby temat jeszcze bardziej skomplikować,to w trakcie pierwszych odsłuchów w domu w tor zasilania wpięty był kondycjoner PAL v3,0,którego teraz nie mam,bo zamieniam go na v4,0SE i czekam na dostawę.Taka super-hiper audiofilska wersja kondycjonera PALa.

Teraz nie wiem,już o co chodzi.

Czy walnięty nowy wzmacniacz,czy Electry,czy brakuje kondycjonera,jako uszlachetniacza dzwięku?

Czekam na nowy kondycjoner(robi się aktualnie),podepnę i zobaczę.Jeśli problem nie minie ,to chyba pożyczę jakiegoś porządnego wzmaka na próbę i wyjdzie ,czy walnięty M3 ,czy Electry.

Podsumowywując ,od dwóch miesięcy raczej nie mam przyjemności z posiadania ani słuchania mojego sprzętu i nie wiem ,jak się temat zakończy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci wspolczuje. Nie chcialbym przechodzic takich rzeczy. Z drugiej strony lubisz jak piszesz lagodna i relaksacyjna muzyke. Nie chce za bardzo Ci nadepnac na odcisk ale wybor NAD + focale jest ze tak powiem wyborem granicznym. Dlaczego nie cos, co daje przyjemnosc obcowania z muzyka? Po co detale i skalpel przy Twoich preferencjach?

 

Jak juz musi byc ten NAD to z kolumn cos milego z doskonalym oddaniem barw i bez tanca z szablami na gorze - np. Dali Helicon 400 lub 800. Recze, ze lepiej by sie polubily z NAD-em.

 

Mam bardzo spolegliwy z pozoru sklad: hybryda Pathos Classic mkIII + Dali Helicon 400 i jest swietna dynamika, barwy, detale - wszystko w stopniu wystarczajacym. Moze ten Trimex jest sklonny podpowiedziec Ci cos zupelnie innego by zrobic korekte i wybrnac z sytuacji? Pomysl zamiast udac sie w uliczke, bez wyjscia, z ktorej predzej czy pozniej bedziesz uciekal.

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aptekamen >

 

Przyłączam się do współczucia które wyraził soso.

To co piszesz jest bardzo ciekawe, jeszcze w kwietniu po kilku odsłuchach pisałeś , że NADy + Eletra 1027Be to zdecydowany faworyt. Teraz nie możesz żyć z tym brzmieniem.

Czy jestes absolutnie pewien, że poprzednie NADy grały z 1027Be inaczej ?

Może u Ciebie nastąpiła zmiana gustu ?

 

Pozdrawiam

Arkadix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze współczuję i trzymam kciuki aby cała historia zakończyła się pomyślnie.Myślę,że przy sprzęcie z tak wyskiej półki takie przypadki nie powinny mieć miejsce.Dlaczego tak bywa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za wszystkie ciepłe słowa.Przydadzą się ,bo czasem mam ochotę pieprznąć tym wszystkim i dać sobie spokój z audiofilstwem, słuchając muzyczki-popierdziawki z mini wieży JVC.Przynajmniej jak się zepsuje to małe zmartwienie!

 

Co do mojego gustu to nic się nie zmieniło.Wciąż pamiętam brzmienie zestawu NAD+Electra na odsłuchach.

To było to co szukałem.Electry są szczegółowe ,ale nie natarczywe.Mając pożyczone je do odsłuchów ,słuchaliśmy muzyki godzinami,i ani żona ani ja, nie byliśmy zmęczeni,ani rozdrażnieni,jak to bywało przy Bowersach!

Jakby aktualny zestaw tak grał, to nie byłoby postów.

 

 

Dlaczego przy takim sprzęcie ,coś takiego się zdarza?

Moim skromnym zdaniem,tak teraz się robi sprzęty!One nic nie wartają!

Zresztą ,czy trzeba tłumaczyć napisów:Made in China i Made in France???

 

Myślę ,że coś jest nie tak i nie mogę dojść co!

Liczę na jakieś pomocne rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm......kiedyć NAD i Dali miały wspólnego dystrybutora.Być może był to bardziej szczęśliwy"układ". A ponadto każda sroka swój ogonek chwali i trudno o fachową poradę ,co do komponowania systemu,jako spójnej całości, zarówno w salonach jak i w fachowych czasopismach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Wiem,że to nie to półka,ale problem podobny.Mam wzmaczniacz NAD C320 i kolumny ALR Jordan M5 i zapewne nie zbyt szczęśliwie dobrane klocki,ale "godzi" je jak może Van den Hull CS 122 Hybrid.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aptekamen >

 

Przede wszystkim nie załamywać się. Bycie audiofilem to ciągłe eksperymenty, porównania i właśnie wszedłeś na tą drogę ;-)

Pierwszym krokiem który powinienieś koniecznie zrobić to przekonac się który z klocków NADa jest uszkodzony. W tym celu niestety musisz zapakować swoje NADa i przyjechac do W-wy do Trimexu i porównać z innymi egzemplarzami.

Jeżeli okaże się, że rzeczywiście któryś z klocków jest uszkodzony to masz gwarancję i ci wymienią na nowy.

Jeżeli jednak okaże się, że klocki nie sa uszkodzone, to bedzie oznaczać, że Twoja początkowa fascynacja brzmieniem MASTERS+ Electra 1027Be minęła. To się często zdarza nawet doświadczonym audiofilom, że jakieś brzmienie bardzo się podoba, a po pewnym czasie zaczyna irytować - w takim przypadku trzeba będzie wymienić część zestawu , ale na razie nie ma co o tym dyskutować, bo nie wiadomo czy NADy są sprawne.

 

pozdr.

Arkadix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aptekamen, jeśli masz fakturę na te NAD-y nie zgadzaj się na zadne naprawy i dlubania tylko zadaj wymiany towaru na nowy, takie jest prawo konsumenta. Nie reklamuj na podstawie gwarancji, nie masz takiego obowiązku.

 

To że Eelctry są "walnięte" jest mało prawdopodobne, Focal robi jedne z najtrwalszych i najbardziej niezawodnych głośników na świecie a analogia z jakościa samochodów jest całkowicie myląca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electry walnięte raczej nie są. Stawiam, że brzmienie NAD+Electra zwyczajnie się aptekamenowi przejadło.

Statystyczny , dobrze słyszący i doświadzony słuchacz nie łączy się hiper analitycznych , suchych, sterylnych, kolumn z neutralną eletroniką.

Zamień Electry na coś bardziej kulturalnego i barwnego i muzyka wróci.

 

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tux

(...)Statystyczny , dobrze słyszący i doświadzony słuchacz nie łączy się hiper analitycznych , suchych,

>sterylnych, kolumn z neutralną eletroniką.(...)

 

Że się tak wyrażę conieco uogólniłeś Tux . Nie wiem na jakich statystykach się opierałeś pisząc powyższe ale wydaje mi się ,że jest to raczej Twoje osobiste zdanie ;-)

 

Dla równowagi powiem ,że moim zdaniem łączenie neutralnych , szybkich , wysokiej klasy kolumn z neutralną elektroniką owocuje w przypadku dobrze zrealizowanych nagrań porywąjcym efektem . W przypadku nagrań zrealizowanych dobrze efekt jest bardzo dobry. W przypadku nagrań zrealizowanych średnio - efekt średni., itd.

 

Natomiast na tzw muzykalnych kolumnach, które każde nagranie zabarwią ciepełkiem na średnicy czy podbitym średnim basem ( albo oboma uprzyjemniającymi efektami na raz ) dobrze się słucha średnich nagrań . Dobrze zrealizowane płyty brzmią na tych kolumnach równie średnio . Balans tonalny tzw muzykalnych kolumn będzie odciskał piętno na każdym nagraniu prowadząc od czasu do czasu do nadmiernego uwypuklenia basu czy pogorszenia czytelności wysokich tonów.

 

Słuchacz więc sam wybiera : albo kupuje nagrania zwracając uwagę tylko na tytuł/wykonawcę i do tego celu świetnie sprawdzaja się "muzykalne kolumny"

 

Natomiast jeśli wykonawca/tytuł , wykonanie , jakość nagrania i realizacja ma znaczenie , wówczas neutralny zestaw ( neutralna elektronika + neutralne kolumny) pokaże wszelkie niuanse i jest wg mnie lepszzym wyborem

 

Co do elektroniki NADa - wzmacniacz NAD S300 po zakupie ( nie był nowy ale długo nie był podłączany) rozgrzewałem początkowo ponad 100 godzin nonstop. Wzmak był włączony ponad tydzień do sieci , z czego grał muzykę kilka godzin dziennie. Muzyka płynęła gdy temperatura na radiatorach dochodziła do 40 st C. Po tym początkowym okresie było już dobrze i standardowa godzinna rozgrzewka wystarczała.

 

Powyższe rzecz jasna opiera się na założeniu ,że cały zestaw elektronika + kolumny jest w pełni sprawny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję i coraz bardziej ostrzę sobie opinię o Nadzie,do którego miałem taki sentyment. Nad cd z najwyższej pólki i pada, Nad piec z najwyższej półki - również pada. U mnie S500 mniej kapryśny dopiero po wymianie lasera a procesora obsługi pilota nawet w centrali już nie mają :-)) Do dzisiaj chciałem cedeka tuningować, teraz sam nie wiem.

 

Nie rozumiem zjawisk sonicznych zachodzących podczas odsłuchów u kolegi aptekarza. Electry badane kilkanaście tygodni a teraz nie pasują? Czy to jednak nie wpływ na psycho popsutych Nadów a potem niedogarznie nowych ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troy,

 

Tak się składa, że Electra 1027Be to kolumny na które miałem ogromną ochotę. Przesłuchałem ich w kilku konfiguracjach i zawsze wychodziło mi jedno : Focal przegiął, jest za sterylnie i za sucho. Jeżeli podłączaysz neutralnie grającego wzmaka to dźwięk będzie męczyć, a to najgorsze co może być w muzyce.

 

Zgadzam się , że podłączenie neutralnego wzmaka do neutralnych kolumn to idealne połączenie. Ale 1027Be

nie są kolumnami neutralnymi.

 

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amadeusz12

 

i każdy z was ma rację tak długo jak dopisze ,że jest to jego osobiste zdanie a nie wypowiedź w imieniu całej ludzkości ;-)

 

 

 

Masterofdeath

 

20m2

 

TUX

 

przymierzałem się przez kiedyś chwilę do Electr 926 ale z uwagi na metraż i informacje od wiarygodnych forumowiczów potwierdzających ,że 20m2 to za mało dla tych kolumn zrezygnowałem i jestem wierny monitorom.Jeżeli kiedyś spróbuję serii 10..Be to na pewno będzie to 1007Be.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość obszerna recenzja combo Nada w HFC Pl. Ale ta o piecu z HFW jest rzetelniejsza:

 

1/bass was very impressive ........... i tutaj szczegóły (m.in. wysoki wsp. tłumienia i tego konsekwencja- silny ale skontrolowany także SUCHY bas)

 

2/midrange was equally impressive....... ale: "... vocals were detailed but had an underlying hardness to them - some singers almost sounded as if they were in something of a bad mood and were forcing out their words with venom" !!!

 

3/at the top of the spectrum the treble was detailed and clear but is definitley quite forward with a slightly metallic "sheen" to it..... it did mean that some instruments particularly the likes of pianos and vilins could sound processed (!!!) The M3 is definitley solid state;thermionic aficionados may not be too impressed

 

o kawałku "only when I sleep" the Corrs - the production of this track is ... well, "enthusiastic" and it can be almost painful (!!!) on less forgiving equipment.

 

W konkluzji -" its characterisitc sound sound will not be to everyone's liking as it has a lively presentation and does add a slight sheen to treble. However this can be minimised by careful loudspeaker and source matching".,

 

Po pomiarach przed odsłuchem - "expect a dry,clean and lively sound". I wszystko jasne : z tym piecem Focal nie zauroczy.

 

Sekundowałem Focalom,używam ich głośników od lat. Nie sądziłem,że NAD pójdzie w tę samą uliczkę z nowym piecem - opis przypomina moje wrażenia z odsłuchu S300, tudzież razem z Gutekbullem. Rzeczywiście, przywołana wyżej recenzja w mojej opinii absolutnie wykluczyłaby mariaż M3 z Focalem. Tylko nie rozumiem jednego, pan magister słuchał zestawu prze kilka tygodni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masterofdeath6

(Konto usunięte)

Właśnie w tym sęk Troy. Ja mam 17,6m2 dokładnie (poddasze - mała kubatura). Napaliłem się na 946, tym bardziej że 27m2 wciąż czeka. Ale z tego co wywęszyłem to to raczej pomysł niestety chyba niesłuszny troszeczkę. Może lepiej na 936? Te 826 to trochę mało, ale to jednak dużo mniejsza kolumna niż 946 :/

Jak te monitory tam grają w tych 20m2 ?? Jest coś basu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masterofdeath

 

w 20m2 ilość basu jest wg mnie z E905 akurat. Z tym ,że nie cierpię dudnień , rezonansów basowych. Z niektórymi wzmacniaczami ( testowałem w domu Electrocompanieta ECI-4) Electry 905 potrafiły zabrzmieć aż nazbyt basowo zmuszając mnie do wystawienia głośników ponad 1 m od tylnej ściany . E905 oczywiście nie odtworzą realistycznie trzęsienia ziemi ale do słuchania muzyki w 20m2 nadaja się wyśmienicie. Na twoim miejscu zapomniałbym o podłogówkach do pokoju 17m2. Natomiast z budżetem jakim dysponujesz zainteresowałbym się JM Lab mini Utopiami z drugiej ręki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masterofdeath6

(Konto usunięte)

Yghhh te monitory. Hmmmm nie wiem, zawsze miałem podłogowce, przeważnie duże i im większe były tym lepiej grały, poza jbl E90 które już zrobiły mi masakrę :/ Z drugiej strony monitor łatwiej napędzić. Jednak monitor nie jest raczej dla mnie, jeżeli 826 to troszka mało to tym bardziej monitor :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troy, 17 Lip 2007, 10:23

. E905

>oczywiście nie odtworzą realistycznie trzęsienia ziemi ale do słuchania muzyki w 20m2 nadaja się

>wyśmienicie.

 

Tak,zgadzam się.Miałem przez kilka lat. Ale chyba nie do repertuaru kolegi Master of Deeeeeeeeeeath !!!!!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na tym polega ta sprawa,że aktualny zestaw gra inaczej niż ten który testowałem,czytaj o wiele gorzej.

Dla mnie to wygląda jakby wzmacniacz lub kolumny były walnięte.Z dwojga wolałbym aby to był wzmacniacz,wiadomo łatwiejszy transport.Odtwarzacz M5 jest dobry,bo podpinając inny napęd jest to samo,czyli dudniąco-rezonujący bas,brak zespolenia między zakresami i wyostrzona góra.

Czekam na kondycjoner ,może to on miał taki spajający wpływ na dzwięk w testowanym zestawie,że wówczas mi wszystko pasowało!

Jeśli nie pomoże ,to wezmę M3 do jakiegoś salonu który ma taki wzmacniacz i porównam.

Czy ktoś się orientuje gdzie w małopolsce mają na salonie M3 i najlepiej też Electry?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zildjian, recenzje recenzjami ale z tego co pamietam krotki bo krotki odsluch NADa M3 (gral inny cd niz M5, nie pamietam, zreszta bez znaczenia) w zestawieniu z 1027 u dystrybutora bylo po prostu bardzo dobrze: spojnie, harmonijnie, detalicznie ale bez chirurgii, z drivem.

Wiadomo de gustibus... ale stwierdzenie ze to nietrafiony zestaw jest chyba lekko przesadzone. Nb awaryjnosc NADa przy tym poziomie cenowym jest trudna do usprawiedliwienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarl

 

No tak... jednego blacha z Tioxida kłuje w ucho a 2go z jedwabiu po prostu usypia. Tak więc 1/system, 2/gust, 3/pomieszczenie, 4/rodzaj muzyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.