Skocz do zawartości
IGNORED

Klub lamp mocy; 2A3, 300B, 45 etc.


Piotr Ryka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, sunjammer napisał:

Dziękuję za szybką odpowiedź, no to szukam 2a3c, A Electron Tube to coś dobrego czy szukać coś innego?

Sprawdź chociaż jakie masz napięcia na żarzeniu. Moż ktoś przerobił ten wzmacniacz. Czy mówimy o lampach mocy czy sterujących?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie duże bańki to chyba mocy, dawca to Music Angel XD SE

Żarzenia raczej nie sprawdzę , trochę się nie znam.

Jest to (zapasowy)wzmacniacz w domu. Chciałem go posłuchać, wyjąłem z szafy i tu zonk jeden kanał nie gra. Zamieniałem lampy miejscami i po zamianie nie grał drugi kanał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sunjammer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, sunjammer napisał:

takie duże bańki to chyba mocy, dawca to Music Angel XD SE

Żarzenia raczej nie sprawdzę , trochę się nie znam.

Jest to (zapasowy)wzmacniacz w domu. Chciałem go posłuchać, wyjąłem z szafy i tu zonk jeden kanał nie gra. Zamieniałem lampy miejscami i po zamianie nie grał drugi kanał.

Masz miernik? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
7 godzin temu, sunjammer napisał:

Mam pytanie: czym się różnią lampy 300B od 2a3c jeśli jest jakaś różnica? Na wzmacniaczu mam napisane 300B a włożone lampy 2a3c, czy ktoś coś przerabiał w środku?

Myślę, że najlepiej było by oddać wzmacniacz do przeglądu jakiemuś fachowcowi. Nie twierdzę, że nie masz zdolności ale jeśli coś było "modzone" to nie wiadomo czy jest to prawidłowo zrobione. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt po zakupie był sprawdzany u mojego znajomego. Pomierzył napięcia, sprawdził nowe elementy i wszystko było pięknie.

Ale już wiem gdzie został popełniony błąd, wszystkie pomiary napięć były dla lampy 300b i nie zwróciliśmy uwagi na oznaczenie lamp a na nich napis 2A3C. Lampa 2A3C  to chyba nie to samo co 2A3 tak przynajmniej mi się wydaje, no i szukam 300b nawet używek w niskiej cenie aby choć dźwieku posłuchać bo  powinno być o niebo lepiej, ponoć.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
4 minuty temu, sunjammer napisał:

Lampa 2A3C  to chyba nie to samo co 2A3 

Technicznie to samo. Jeśli wzmacniacz jest na 300B to takie należy zastosować. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie na lampach we wzmacniaczu jest około 460V a lampa 2A3C jest na 300V i chyba dlatego padła.

Raczej chodziło mi o porównanie brzmienia lampy 2A3C przy 460V z lampą 300B przy tym samym napięciu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Ale przecież inne jest napięcie żarzenia !!! 300b ma dwa !!! razy wyższe jak 2a3.

Nie wiem kto Ci sprawdzał ten wzmacniacz i dlaczego wyładowały tam lampy 2A3 ale zmień majstra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seyv

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Seyv napisał:

Ale przecież inne jest napięcie żarzenia !!! 300b ma dwa !!! razy wyższe jak 2a3.

Nie wiem kto Ci sprawdzał ten wzmacniacz i dlaczego wyładowały tam lampy 2A3 ale zmień majstra.

OK wiem, że się nie znam. Wyjąłem lampy, włączyłem wzmacniacz i pomierzyłem zwykłym miernikiem. Wyszło na jednych pinach 460v a na innych 6,2 w obydwu kanałach wynik identyczny. Instrukcji udzielał mi telefonicznie forumowicz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A świeci chociaż ta padnięta lampa? Tak czy inaczej przekroczyłeś dwukrotnie napięcie żarzenia jak pisze przedmówca i mogło przepalić włókno. Lampa 2A3 = 2,5V, lampa 300B = 5V. To, że masz w podstawce więcej świadczyć może, że albo tam siedziały 6A3 lub żarzenie nie jest stabilizowane i po włożeniu lampy "przysiądzie" do tych 5V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ampman napisał:

A świeci chociaż ta padnięta lampa? Tak czy inaczej przekroczyłeś dwukrotnie napięcie żarzenia jak pisze przedmówca i mogło przepalić włókno. Lampa 2A3 = 2,5V, lampa 300B = 5V. To, że masz w podstawce więcej świadczyć może, że albo tam siedziały 6A3 lub żarzenie nie jest stabilizowane i po włożeniu lampy "przysiądzie" do tych 5V.

Nie żarzy, jest tylko lekko ciepła

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
Gość JanF

(Konto usunięte)

No i stało się  ... jak coś jest możliwe, to się kiedyś zrobi!

Było tak, dzisiaj w południe, zawiozłem wzmacniacz DIY 300B SE do kolegi, od strzału (nomen omen, qrna!) wzmacniacz zabrzmiał cudownie, zostawiłem go koledze na tydzień, dwa żeby sobie spokojnie posłuchał. 

Kiedy wyjechałem od kolegi, jeszcze będąc w trasie, dzwoni kolega i mówi, że lampy się bardzo mocno grzeją (zaskoczenie!), okazało się, że kolega wyciągnął posiadane Psvane WR 2A3 i zamienił lampy, żeby spróbować, jak zagrają!
Kiedy zauważył mocne grzanie lamp 2A3 wyłączył je, trwało to około 3 minut, jak mówi.

Na grzejnik 2A3 poszło 5V ze stabilizatora na 7805, jaki popłynął prąd, chyba 5 A, tyle wynika z PO, czy transformator tyle dał, raczej nie, postawiłbym na 3A do 3,5A, co z kolei kłóci się z maksymalną wydajnością prądową 7805 o wartości 1,5 A.

Co z Psvane WR 2A3?, jaki jest stopień degradacji materiałowej grzejnika-katody lampy, po potratowaniu jej cztery razy większą mocą nominalną i dwukrotnie większym napięciem żarzenia?   
Co o tym myślicie?

Wzmacniacz będę mierzył we wtorek.

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, JanF napisał:

kolega wyciągnął posiadane Psvane WR 2A3 i zamienił lampy, żeby spróbować, jak zagrają!

Wręcz "uwielbiam" kolesi którzy najpierw coś robią na pałę, a dopiero potem pytają dlaczego pierdykło ?.

Gdyby to był mój kolega, to po czymś takim przestałby być kolegą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SET`a na lampach 2a3 Sovtek, które są już mocno wyeksploatowane i zastanawiam się nad następcami. Mam możliwość kupna prawie nowych i sparowanych 2A3 EH Gold i chciałem się zapytać jak te lampy mają się sonicznie do posiadanych Sovteków? Sterujące to 6SNGTB Round Tungsol z lat 40 tych. W Podobnej cenie mogę kupić nowe 2A3 Pfane HiFi. Ewentualnie inne propozycje do 1000zł/para. Wzmacniacz jest jednym z kilku w drugim systemie i nie chcę inwestować większych kwot.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2019 o 16:38, JanF napisał:

No i stało się  ... jak coś jest możliwe, to się kiedyś zrobi!

Było tak, dzisiaj w południe, zawiozłem wzmacniacz DIY 300B SE do kolegi, od strzału (nomen omen, qrna!) wzmacniacz zabrzmiał cudownie, zostawiłem go koledze na tydzień, dwa żeby sobie spokojnie posłuchał. 

Kiedy wyjechałem od kolegi, jeszcze będąc w trasie, dzwoni kolega i mówi, że lampy się bardzo mocno grzeją (zaskoczenie!), okazało się, że kolega wyciągnął posiadane Psvane WR 2A3 i zamienił lampy, żeby spróbować, jak zagrają!
Kiedy zauważył mocne grzanie lamp 2A3 wyłączył je, trwało to około 3 minut, jak mówi.

Na grzejnik 2A3 poszło 5V ze stabilizatora na 7805, jaki popłynął prąd, chyba 5 A, tyle wynika z PO, czy transformator tyle dał, raczej nie, postawiłbym na 3A do 3,5A, co z kolei kłóci się z maksymalną wydajnością prądową 7805 o wartości 1,5 A.

Co z Psvane WR 2A3?, jaki jest stopień degradacji materiałowej grzejnika-katody lampy, po potratowaniu jej cztery razy większą mocą nominalną i dwukrotnie większym napięciem żarzenia?   
Co o tym myślicie?

Wzmacniacz będę mierzył we wtorek.

... co myślimy ?

Wielkie to szczęście, że nie upaliło się włókno żarzenia. 2A3 pobiera sporo większy prąd żarzenia - 2,5 A, 300B połowę z tego. Pewnie napięcie na stabilizatorze siadło i nie doszło do przepalenia. Teoretycznie krótkotrwałe zasilenie lampy większym 2X napięciem żarzenia nie powinno spowodować spalenia włókna. Stare lampy z niską emisją przeżarza się napięciem 2-3 X większym od nominalnego, ale w sposób kontrolowany - stopniowo i bez załączonego anodowego. Sam tak robiłem i czasem udało się przywrócić lampę do normalnej pracy. Oczywiście ryzyko uszkodzenia istnieje, spaliłem żarzenie w nowej 6S4S, bo pomyłkowo podałem 2X większe żarzenie na zimną lampę. Osobiście ze względu na ryzyko tego procesu nie polecam. Sam przeżarzałem AD1 z przed II Wojny Światowej, ale w sposób kontrolowany. Lampa ma się świetnie.

Za to ciekawi mnie jak zachowała się katoda? Moc admisyjna / bo prąd popłynął /została grubo przekroczona. Katoda może się upalić.Jest cała, lampa ma emisję ?

No i pozostało poruszyć problem podania za wysokiego anodowego do lampy 2A3, która ma inne - mniejsze napięcie pracy. Może przebić izolację... I takie tam?.

Wnioski.

Wymiana lamp / a szczególnie mocy/ to nie jest wymiana żarówki w nocnej  lampce. Tu się może coś spalić... trza mierzyć, regulować i myśleć.

 

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Może i to nie tytułowa trioda, ale dla mnie w ostatnim czasie odkrycie roku... 

Lampa zrobiona na wzor RCA z lat 50 tych, w pewnych aspektach lepsza I bardziej kolorowa niz 45.

EML 50 - srednica najlepsza jaka slyszalem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Kiedyś myślałem o tej lampie ale nietypowe parametry i wysoka cena zniechęcają do eksperymentów. Może kiedyś się słyszę.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2019 o 23:14, McGyver napisał:

Wręcz "uwielbiam" kolesi którzy najpierw coś robią na pałę, a dopiero potem pytają dlaczego pierdykło ?.

Gdyby to był mój kolega, to po czymś takim przestałby być kolegą.

Mac, a od kiedy Ty taki zasadniczy :-))))))))))))))))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Politykę robi się za pomocą pieniędzy, a pieniądze za pomocą polityki. Ot, taki przypadek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez jaj. Pożyczasz komuś wzmacniacz który kosztuje znacznie więcej niż 5zł a on ci go bezmyślnie psuje. Kochany chłopak, na rękach takiego nosić, no nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Macie jakieś doświadczenia z lampami 2A3 Psvane Treasure Mk II? 

Na zagranicznych forach znalazłem bardzo pochlebne opinie jesli chodzi o brzmienie, natomiast są zastrzeżenia co do awaryjności. Ktoś z nich korzysta?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez AiM-TV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.09.2020 o 19:04, AiM-TV napisał:

natomiast są zastrzeżenia co do awaryjności.

..to co piszesz słyszy się ogólnie o lampach Psvane...sam jestem ciekaw...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Smuga cienia spowija..;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, AL napisał:

..to co piszesz słyszy się ogólnie o lampach Psvane...sam jestem ciekaw...

Co prawda nie 2a3 tylko 300b nie mniej jednak mam Treasure mkII, zimne poprawne granie z dobrze kontrolowanym basem, sorawdzi sie w mocno przebasowionych systemach.

odnosnie Psvane to  gralem na czarnych ponad 5 tysiecy godzin, potem tak z 2tys na mkII ale mi dzwiekowo nie podeszly i wymienilem na ACME, aczkolwiek mkII leza w szufladzie, zero problemow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czasem lepiej nic nie mowic i wyjsc na idiote niz sie odezwac i rozwiac wszelkie watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, hubertrs napisał:

Co prawda nie 2a3 tylko 300b nie mniej jednak mam Treasure mkII, zimne poprawne granie z dobrze kontrolowanym basem, sorawdzi sie w mocno przebasowionych systemach.

odnosnie Psvane to  gralem na czarnych ponad 5 tysiecy godzin, potem tak z 2tys na mkII ale mi dzwiekowo nie podeszly i wymienilem na ACME, aczkolwiek mkII leza w szufladzie, zero problemow.

Hubertrs - miałeś PSVANE WE300b replica? szukam 300b przyjemnych w odbiorze. EML mi w ogole nie leżą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, 2A3_fan napisał:

Hubertrs - miałeś PSVANE WE300b replica? szukam 300b przyjemnych w odbiorze. EML mi w ogole nie leżą.

Mam EML mesh i tez mi nie podeszly, dzwiek napompowany, 

nie mialem WE replika ale mialem okazje sluchac, bardzo fajna lampka, jednak moim zdaniem ACME jest lepsza.

Kazda z lamp ktore mialem i sluchalem do tej pory mialy cos w sobie i jednoczesnie czegos im brakowalo, slyszalem opinie ze Takatsuki jest lampa kompletna, obecnie mam taka sama opinie na temat ACME, na dodatek daja dwa lata gwarancji co jiz dobrze rokuje o podejsciu producenta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czasem lepiej nic nie mowic i wyjsc na idiote niz sie odezwac i rozwiac wszelkie watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, hubertrs napisał:

Treasure mkII, zimne poprawne granie z dobrze kontrolowanym basem, sorawdzi sie w mocno przebasowionych systemach.

A coś bardziej budżetowego i ciepłego? Sovtek 2A3 tak by zagrał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, AiM-TV napisał:

A coś bardziej budżetowego i ciepłego? Sovtek 2A3 tak by zagrał?

Zwroc uwage ze ja zaznaczylem ze mam treasure mkII ale 300b, niestety nie potrafie nic powiedziec na temat 2a3, niestety moje kolumny za malo sprawne na 2a3, szkoda bo lampka zacna i sporo tansza od 300b

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czasem lepiej nic nie mowic i wyjsc na idiote niz sie odezwac i rozwiac wszelkie watpliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Jak ktoś jest zainteresowany lampami 2A3 firmy Full Music, to mam nówkę parę z 4HIFI na sprzedaż, wersja 2A3n (Mesh). Zainteresowanych proszę o kontakt na PW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.