Skocz do zawartości
IGNORED

Manley


wojtek r100r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wróciłem po pracy i od razu pstryk ,odpoczynek ,piwko a Lucjany już rozgrzane.

Zapuściłem Creedance Clearwater Revival.To jest życie :-).

Lucki maja coś takiego w sobie ,że moje ukochane płyty classic rock graja normalnie audiofilsko.Na wcześniejszych wzmakach miałem zawsze odczucie ,że zajebista muza ale to nagranie mogłoby być lepsze.Lucjany maja taki fajny rytm,muzykalność i flow.Do tego brzmienie ma masę i solidny bas ,charakter oraz kiedy trzeba jest ciepło i przyjemnie.

Zajebiście się prezentuja czego niestety o 250 powiedzieć nie mogę ;-) .Czegóż chcieć więcej ,chyba tylko płyt cd :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez brodacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja gram na takatsuki 300b, 6sl7 to rca z lat 50 .a 5u4g to narazie ruby , ale idzie mi już rca z czarną anodą w wersji dla wojska ( niezwykle rzadka),mam nadzieję ,że spełni moje oczekiwania.

Chwilowo nie mam jeszcze pomysłu na od3 , ale myślę, że coś się znajdzie , bo te ebonitowe tuby mi się nie podobają.

pozdrawiam

 

A które konkretnie 6sl7 od RCA - widzę, że była cała masa różnych wersji.

 

Jakie 300b słuchałeś, przed Takatsuki i czy ponownie byś je zakupił? Kupowałeś je w ciemno, czy może miałeś możliwość posłuchać? Można wiedzieć gdzie i za ile kupiłeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lucjany maja taki fajny rytm,muzykalność i flow

Czy Lucjany ;) = Snapperki? Jeżeli tak, to skąd taka nazwa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurza twarz tak sobie śledzę te Wasze wpisy, rozprawiacie o lampach a ja nadal nie mam odpowiednich kolumn.

Jóź bym chciał zasiąść w fotelu i delektować się płytami. Ewentualnie później zamartwiać co tam by jeszcze zmienić w lampach żeby było ciut lepiej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal nie mam odpowiednich kolumn

jak napiszesz list do Św. Mikołaja, to pewnie Cię wysłucha ... czego z całego serca życzę :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Złote myśli "Słońca hajenda" ... "Lampa szumi, winyl trzeszczy, Ellipticor nie dla leszczy". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak napiszesz list do Św. Mikołaja, to pewnie Cię wysłucha ... czego z całego serca życzę :)))

Gorzej, jak był niegrzeczny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Lucjany ;) = Snapperki? Jeżeli tak, to skąd taka nazwa?

 

ano Evka lubi imieniem wodnych stworów nazywać swoje klocki i tym razem tak zrobiła.

:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez brodacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w lampach ,odnośnie brzmienia ,jak również wiedzy co warto kupić , posiłkuję się wtedy opinią zaprzyjażnionego sprzedawcy, który , bywa wyszukuje mi perełki lub poleca coś , co może mieć wpływ na zmianę której właśnie oczekuję .

Ja gram na rca 6sl7gt wersja vt 231 (są to podobno jedne z najlepszych 6sl7 rca w historii). Jeśli cię interesuje wkleję zdjęcia,lub podam namiar na sprzedawcę.

Takatsuki kupiłem po przeczytaniu obszernej lektury na różnych forach poświęconych samym lampom jak i wzmacniaczom oraz pre na nich zbudowanych,z szczególnym naciskiem, na testy użytych lampy i ich wpływ na dżwięk .

Finał zawsze był taki sam WE lub TAKATSUKI .

Ponieważ chciałem uniknąć , etapu pośredniego , czyli kupić coś aby grało a póżniej dopłacić i kupić coś finalnego ,słuchałem na EH i polowałem na takatsuki .

Możliwość kupienia zdarzyła się na giełdzie audiostereo ,od czasu do czasu są na sprzedaż ,ja za swoje dałem 5,5 tys (używane).

Zmiana z EH gold na takatsuki , jest ogromna ,nie do opisania , już wiem czemu koniec może być tylko jeden , zapewne WE jeszcze lepsze ale zakup to ruletka i ceny trochę inne .

Pomiędzy nie słuchałem nic , więc trudno mi się odnieść do wpływu na dżwięk lamp ze środka oferty.Jednak już przy zakupie lamp za 3-4 tyś warto dopłacić i pomyśleć o kupnie w Japonii , lub szukać na rynku wtórnym .

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez roberto20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gram na rca 6sl7gt wersja vt 231 (są to podobno jedne z najlepszych 6sl7 rca w historii). Jeśli cię interesuje wkleję zdjęcia,lub podam namiar na sprzedawcę.

Pewnie, że mnie interesuje zdjęcie i namiar na sprzedawcę :)

 

Co do WE - też uważam, że to już historia. Przeszukując informacji w necie o 300b też wpadła mi w oko Takatsuki. Jako lampa w PRE ma szansę długo pograć.

Próbowałem wyszukać ich na japońskich stronach, ale ichnie robaczki na stronach mnie przerastają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj

nie poniżej lecz w cenie 100 zł za 1 szt nową . Generalnie te lampy już są sporo droższe.Być może, przy tej cenie, będziesz musiał kupić np.cztery , ale to tak świetna lampa ,że warto od razu kupić więcej .Jeśli masz neo 250 , to na pewno cię bardzo zaskoczy , póżniej będziesz mógł odnieść się do dżwięku i pozostać przy niej , lub szukać delikatniejszych lamp ,o takich właśnie pisze brodacz .

Ja w końcówkach zostawiłem na razie te lampy i bawię się pre. jak skończę ,to może podmienię też 12 at7 , ale to już będzie ostatni zabieg w doborze lamp.

co do porównań chyba było porównanie 801 do ecc81 i telefunkena na tym forum musisz poszukać .pozdrawiam

 

 

witam

piszesz o lampie 12at7 czy 12ax7 .bo testowane to 12at7.

jeszcze pytanie ;w jakich aspektach lepsza , chodzi o czystość , rytm i werwę, czyli pozytywach 801 , czy o to , że są np. bardziej delikatne ,analogowe,poukładane ?

pisze o lampie 12at7 pasujacej do snapperow. jesli chodzi o opisy grania, to nie potrafie pisac bajek, po prostu jest duzo bardziej poukladana, choc do rozdzielczosci tez sie przyczepic nie mozna. porownywalem wlasnie z siemensami z rca, general electric oryginalnymi manleya, mcintoshem i jescze jakimis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez leon28

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisze o lampie 12at7 pasujacej do snapperow. jesli chodzi o opisy grania, to nie potrafie pisac bajek, po prostu jest duzo bardziej poukladana, choc do rozdzielczosci tez sie przyczepic nie mozna. porownywalem wlasnie z siemensami z rca, general electric oryginalnymi manleya, mcintoshem i jescze jakimis.

witam

dobrze wiedzieć . pytałem bo znalazłem jedynie 12ax7 raytheon shiny black plate , ale pewnie trzeba głębiej poszukać .a wiesz moze w jakiej cenie mozna je kupić .p

 

Pewnie, że mnie interesuje zdjęcie i namiar na sprzedawcę :)

 

Co do WE - też uważam, że to już historia. Przeszukując informacji w necie o 300b też wpadła mi w oko Takatsuki. Jako lampa w PRE ma szansę długo pograć.

Próbowałem wyszukać ich na japońskich stronach, ale ichnie robaczki na stronach mnie przerastają.

witam

mogę podać ci stronę , ale musisz uwzględnić ryzyko , takiego zakupu .p

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogę podać ci stronę , ale musisz uwzględnić ryzyko , takiego zakupu

Obiecuję, że nie będę się ciebie czepiał, a ewentualne ryzyko będę podejmował sam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dobrze wiedzieć . pytałem bo znalazłem jedynie 12ax7 raytheon shiny black plate , ale pewnie trzeba głębiej poszukać .a wiesz moze w jakiej cenie mozna je kupić .p

 

 

 

jesli chodzi o ceny, to tanio nie jest, ale akurat te lampy wymieniasz bardzo rzadko, wiec mozna troche zaszalec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez leon28

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dobrze wiedzieć . pytałem bo znalazłem jedynie 12ax7 raytheon shiny black plate , ale pewnie trzeba głębiej poszukać .a wiesz moze w jakiej cenie mozna je kupić .p

 

qrcze chyba cos pomieszalem. rzeczywiscie nie zauwazylem, o jakich lampach piszecie. z tego co sprawdzilem, input vacuum tube to raytheony , model ktory podalem wystepuje u mnie i pewnie na rynku jako 12ax7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez leon28

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12ax7 i 12at7 to są jednak dwie różne lampy i nie wiem, czy to dobry pomysł zamiast 12at7 wstawiać 12ax7? Co prawda jest zgodność pinów, jednak wpływa to na zmianę punktu pracy.

 

Tutaj jest trochę w temacie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem po pracy i od razu pstryk ,odpoczynek ,piwko a Lucjany już rozgrzane.

Zapuściłem Creedance Clearwater Revival.To jest życie :-).

Lucki maja coś takiego w sobie ,że moje ukochane płyty classic rock graja normalnie audiofilsko.Na wcześniejszych wzmakach miałem zawsze odczucie ,że zajebista muza ale to nagranie mogłoby być lepsze.Lucjany maja taki fajny rytm,muzykalność i flow.Do tego brzmienie ma masę i solidny bas ,charakter oraz kiedy trzeba jest ciepło i przyjemnie.

Zajebiście się prezentuja czego niestety o 250 powiedzieć nie mogę ;-) .Czegóż chcieć więcej ,chyba tylko płyt cd :-)

Bo Lucki to fajne maszyny są. A z PRE 300B jeszcze fajniejsze. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12ax7 i 12at7 to są jednak dwie różne lampy i nie wiem, czy to dobry pomysł zamiast 12at7 wstawiać 12ax7? Co prawda jest zgodność pinów, jednak wpływa to na zmianę punktu pracy.

 

Wróciłem do domu i sprawdziłęm, co u mnie Manleyowa wstawiła - są SOVTEK 12AX7. Mocno się zdziwiłem, bo do tej pory tylko przeglądałem 12AT7 i odpowiedniki, a tu takie jaja :)

 

To jak to w końcu jest, ktoś wie? Jakie można wstawiać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w snapperach wejściowa to 12ax7 a wyjściowa to 12at7 .więc odnosnie snajperów nie ma pomylki .jednak testy brodacza i nasze rozważania dotyczyły jedynie 12at7.

moze sie myle ale wiekszy wplyw na dzwiek ma lampa wyjsciowa .

ja u siebie mam w neo 250 - 12bh7 i 12at7.pozdrawiam

Ps:nie powinno się zamieniać 12ax7 lampa 12at7 .pytałem lampiarza .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich Luckach na wyjściu Tung-Sole.

Też takie dostaliście ze swoimi ,jak je oceniacie?

 

Czy jest jakaś ogólna różnica miedzy EL34 a 6CA7 ?

 

 

Witam w snapperach wejściowa to 12ax7 a wyjściowa to 12at7 .więc odnosnie snajperów nie ma pomylki .jednak testy brodacza i nasze rozważania dotyczyły jedynie 12at7.

moze sie myle ale wiekszy wplyw na dzwiek ma lampa wyjsciowa .

ja u siebie mam w neo 250 - 12bh7 i 12at7.pozdrawiam

Ps:nie powinno się zamieniać 12ax7 lampa 12at7 .pytałem lampiarza .

 

Wyjściowe Roberto to w Snapperach i 250 sa EL34 a nie 12at7

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mój błąd ,sugerowałem się tym wpisem ;

 

•Input Vacuum Tube: 1 x 12AX7 Russian with 6CA7

 

• output tubes; use 12AT7EH large plate Electro-Harmonix Russian with EL34 types

 

• Driver Vacuum Tube: 1 x 7044 or 5687 GE JAN NOS

 

• Iutput Vacuum Tubes: 4 x 6CA7 (or EL34 equavalent)

 

niestety nie znalazłem potwierdzenia tego wpisu na stronie manleya , jak również w instrukcji snappera, więc może ktoś rozwiąże zagadkę .

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z recenzji Snapperów:

 

"Układ elementów jest klasyczny dla tego typu urządzeń: z przodu lampy przedwzmacniacza - najpierw, w buforze wejściowym 12AT7WA (E81CC) z logo Manleya, a za nimi duże podwójne triody 7044, najprawdopodobniej amerykańskie (General Electric), sterujące lampami wyjściowymi EL34EH Electro-Harmonics."

 

 

Może to jest tak, że do wyjściowych el34 powinny być wejściowe 12AT7, a przy 6CA7 wejściowe 12AX7?

 

Tylko jak wytłumaczyć, że ja ma wejściowe 12ax7 i wyjściowe el34? Z drugiej strony el34 to odpowiednik 6CA7.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Panter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ktoś poszedł lekko na skróty kopiując informację , stąd mój błąd .

tu text ze strony manleya;

Input Vacuum Tube: 1 x 12AX7 Russian with 6CA7 or KT77 output tubes; use 12AT7EH large plate Electro-Harmonix Russian with EL34 types

Driver Vacuum Tube: 1 x 7044 or 5687 GE JAN NOS

Output Vacuum Tubes: 4 x 6CA7 (or EL34 equavalent)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

wynika z tego ,że można stosować zamiennie 12 at7 lub 12ax7 , jednak w oparciu o odpowiednią lampę wyjściową .dla snapper,owców to chyba dobra wiadomość .

 

 

Może odpowiednik ,ale nie idealny i te lampy wejściowe zamiennie maja jakiś wpływ na poprawę pracy w odniesieniu do konkretnej lampy wyjściowej . w tym wpisie manleya jest to jednak rozdzielone , ciekawa sprawa . trzeba by dopytać .

ale wynikało by z tego również , że w tej konstrukcji można stosować oba typy lamp .

Może podpowie coś ktoś kto bardziej zna się na lampach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez roberto20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Wszystkie Wasze rozterki i wątpliwości były opisywane w naszym wątku jakiś czas temu. Pisał o tym kol. Zurek miedzy innymi odpowiadając na moje pytania.

Poczytajcie. Uwierzcie mi, że czytając ten wątek miło spędzicie czas a i wiedzy trochę przybędzie wszak sądząc po porze wczorajszych jak i dzisiejszych wpisów "nocne marki" z Was są. :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierzcie mi, że czytając ten wątek miło spędzicie czas a i wiedzy trochę przybędzie wszak sądząc po porze wczorajszych jak i dzisiejszych wpisów "nocne marki" z Was są. :-)

 

W takim razie, cofam się do lektury.

 

W końcu wątek się trochę rozruszał i Manleyowcy dali znać, że jeszcze nie wymarli :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Panter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, cofam się do lektury.

 

W końcu wątek się trochę rozruszał i Manleyowcy dali znać, że jeszcze nie wymarli :)

wlasnie, i to cieszy, bo lekki byl zastoj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Największym sukcesem szatana jest przekonanie ludzi, że nie istnieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam,że czytam cały wątek jeszcze raz , bo sporo w nim fajnych informacji , jutro przychodzą mi fajne lampki rca 5u4g z czarną anodą , i 12bh7 też rca ,coś czuje ,że będzie uczta przez weekend .

ps. pisałeś chyba ,że z tymi 5u4g miałeś doczynienia , możesz coś napisać o wpływie na dżwięk.

g.e.c.i marconi troche wysokie ceny ,ale może to rca , spełni moje oczekiwania .

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.E.C nie słuchałem. Pomiędzy odsłuchem Marconi a RCA była mała przerwa ale obie lampy miały bardzo duży (podobny) wpływ na dźwięk. Przede wszystkim obie lampy poprawiają czystość i czytelność sceny. Marconi trochę ją rozjaśnia ale w moim systemie to akurat było potrzebne. Marconi, których słuchałem podobno miały kosztować 1600 zł a RCA kupione w USA z lat 50-tych ok. 2000 tysi tak, że nie wiem czy to te same lampy.

Do mnie może jutro dojadą wojskowe Sylwanie. Usłyszymy na co je stać.

Aha i co najważniejsze - zapłaciłem za nie tylko dwie stówki. :-)

Aha i jeszcze jedno - ja jak kupowałem swojego pierwszego Stingre'ya przeczytałem ten wątek trzy razy.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.