Skocz do zawartości
IGNORED

Lampowy Fan-Klub Amplifona ;-)


krzych

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Gram teraz na lampach CV491 Siemens w stopniu wejściowym mojego WT-30-2.CV491 to wojskowa,natowska specyfikacja lampy 12AU7/ECC82.Prawdopodobnie ta lampa ma wyższe od standartowego wzmocnienie ponieważ wzmacniacz gra wyrażnie głośniej-różnica to mniej więcej jedna kreska na potencjometrze.Czy w związku z tym lampy są słabiej obciążane,czy też jest to dla nich niekorzystne ze względu na nadmierne nagrzewanie.Mam wrażenie,że grzeją się mocniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam. Getter może mieć taki kolor, bywają różne rodzaje getteru. Gorzej jak zaczyna się robić "cienki", półprzezroczysty, zanikający, z tęczowo mieniącymi się obwódkami na brzegach. A jak się zrobi szaro-matowy to już mogiła, lampa traci próżnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomgru, moim zdaniem to dobre lampy, masz getter jak lusterko ;-) i wydaje mi się też, że nawet w nowych 6c33c getter nie jest napylony w miejscu, gdzie tkwią te "różki" ;-) a tak wygląda kończąca żywot lampa 6c33c (jeszcze gra! ;-) ->

post-368-100000978 1236772828_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Widzę że tutaj też się pojawił problem czarnych plam przy "rogach" w 6C33C. Oświadczam wszem i wobec że jest to normalne przy tych lampach. Występuje w co drugiej trzeciej nowej lampie. Czarne lub prześwitujące plamy w geterze nie są objawem ani zużycia ani uszkodzenia lampy. Występują ponieważ geter podczas nanoszenia w procesie produkcyjnym jest nierównomiernie naniesiony. Inaczej mówiąc nie osadza się w miejscach przesłoniętych wspornikami osadzonymi w szkle.

 

Zużyta lampa wygląda tak jak na zdjęciu zamieszczonym przez krzycha. Tam lustrzana powłoka zamieniona jest na prześwitujący brązowy nalot. Z doświadczania jednak wiem że takie lampy mogą nadal nieźle trzymać parametry pomimo że wyglądają okropnie.

 

Drugim niepokojącym zjawiskiem jest "wyparowanie" geteru a raczej powstanie mleczno białego nalotu. To z kolei świadczy o rozszczelnieniu lampy. Taka lampa to już na 100% złom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cv491 Siemens są lepsze od mojego dotychczasowego faworyta lamp RCA,w każdym aspekcie brzmienia przewyższają wszystko co dotychczas słyszałem.Najbardziej zachwyca rozdzielczość i bas-już na niskich poziomach głośności mój WT-30 ma bas,który uderza,trzęsie podłogą(bez wątpienia udział mają Philipsy 6080).Jako ciekawostkę podam ,że tą lampę zaprojektowano tak aby w prawidłowej aplikacji osiągnęła żywotność do 10000h.Jeżeli tak brzmi współczesna lampa przemysłowa,to jak brzmią te najlepsze ecc802s telefunkena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

W listopadzie jak byłem z tymi lampami u P.Andrzeja miały jakieś 200 godzin pracy i juz wtedy jedna z lamp mocy 6S33S-W miała z lekka wyjarany getter.

Pamiętam jak P .Andrzej mówił że długo nie pociagnie

Dziś ma 1000 godzin , wyjarana jest totalnie , na jakośc nie narzekam.

Więc nie ma się co przejmowac

post-21125-100000834 1236888430_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stąd

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomasz dudzinski,

a ile w ogóle maja przebiegu te lampy - bo moje to już z pół roku grają, codziennie i non stop ;-)

A czy u Ciebie też - jak u mnie - 6c33c tracą getter w co drugiej lampie w każdej parze? tak, że w kanale jest lama wyjarana i druga z dość dobrym getterem?

ciekawe dlaczego to tak jest? może tymi lampami trzeba merdać, żeby si równo wypalały ;-D a ile czasu grałeś n nich od nowości? jak głośno? a jak masz wpięte kolumny i jakie - pod 4om, czy 8om? a jakie są parametry głośników? no i sprawa lamp sterujących - może one też do wymiany, mimo, że 6N1P mają napisane -EB na końcu symbolu... ;-)

u mnie jest tak samo - dwe 6c33csą niemal bez getteru w dwóch lampach, a w dwóch kolejnych - można sie przejrzeć. żadnych niepokojących zjawisk na słuch nie stwierdziłem, więc gram dalej ;-)

ale ja dużo słucham, w pół roku ppopędziłem im średnio ok. 3 tys. godzin grania, to chyba niemało, co? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Lampy te na zdjęciu mają 1000 godzin grania, mogę dokładnie sprecyzowac prace tych lamp poniewarz mam załozony licznik czasu.

Nie ukrywam , że kolumny 4 ohm wpięte były w zmacniacz pod 8 ohm , z tąd pewnie tak szybkie padanie lamp.wpięte miałem tylko dlatego poniewarz lepiej gra.., ale od momentu kupienia lamp wejsiowych tesli 802-s gram na 4 ohmach,nastąpiła zdecydowana poprawa.

lampy sterujące wymieniłem na nowe w listopadzie, tak jestem pod tym względem spokojny ( one mogą ponoc grac 10000 godzin)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Krzychu 3000 godzin grania w pól roku?

To ile godzin grania przeznaczone jest dla tych lamp mocy ?

Bo raz słyszę tu na forum że po 2000 trzeba wymieic , a tu 3000 i jeszcze grają.

Co do głosnosci słucam na srednim poziomie, ale nie ukrywa ,że czasami lubie poszalec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwszy raz taką przeźroczystą lampę widzę szoook, ale dokładnie tak jak u mnie, dwie "środkowe" lampy mocy się jakby szybciej "kończą", może mocniej się grzeją bo, nie mają się jak szybciej oziębić, niż te zewnętrzne...?? coś się stanie jak się je poprzestawia, wpłynie to jakoś znacząco na dźwięk...?? ciekawe czy w innych modelach WT też tak jest...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląd getteru może być pewnym wskaźnikiem co do jakości odgazowania detali lampy w procesie technologicznym, jednak nie musi i zazwyczaj nie świadczy o parametrach elektrycznych lampy (w szczególności wyczerpania lub zatrucia katody).

Jeśli więc getter staje się coraz bardziej przezroczysty to albo detale lampy były niedostatecznie odgazowane i te gazy są w czasie pracy stopniowo uwalniane z detali albo lampa pracuje powyżej mocy admisyjnej, zalecanej przez producenta, co w lampach wykonywanych prawidłowo również powoduje uwalnianie gazów. W tym drugim przypadku świadczy to o bardzo dobrej jakości lamp, które mimo przeciążenia pracują powyżej 1000 godzin.

 

Należy raczej skłaniać się ku tej drugiej opcji, jeśli we wzmacniaczu zmiany dotyczą tylko niektórych lamp, stale w tych samych podstawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomasz dudzinski,

no, może moje mają 2500-2700 godzin, szacuję to "na oko"... ale naprawdę mocno eksploatuję swój wzmacniacz, gram niemal non-stop ;-D

wrzucałem tu już linka do strony goodsoundclub.com gdzie Romy the Cat radzi, by 6C33C wymieniać bez względu na "przebieg" raz do roku, jeśli wzmacniacz pracuje codziennie (lub jeśli występują inne objawy padania lamp, m.in. suche trzaski w głośnikach, zmatowienie getteru itd.).

z kolei w specyfikacji lamp określili ich "service life" od 750h (dla wersji -B) do 2-3 tys. godz. (dla wersji -EB) w zależności od warunków pracy lampy. więc pewnie niedługo któraś z moich 6C33C pójdzie do diabła... ;-)

tomgru,

u mnie getter znika szybciej z lamp "na przemian", więc to chyba nie zależy od temperatury ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

mam pytanie

czy w związku z częstym rozjechaniem parametrów lamp S633S, ma to wpływ na szybsze eksplatowanie wzmacniacza?

w niektórych wzmacniaczach reguluje się biasem , natomiast amplifon pozbawiony jest tego.

jeżeli jedna z lamp potrafi się rozjechac w bardzo szybkim czasie , to równięż dobrze można wsadzić inną lampę.

czy niedobrane lampy mogą uszkodzić wzmacniacz, czy bardziej ma to wpływ na szybsze zuzycie ich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak układowo jest to zrealizowane w tym wzmacniaczu (amplifon), w szczególności, czy siatki lamp mają minus automatyczny czy sztywny. Jeśli sztywny, to chyba gdzieś w środku jest przewidziany potencjometr, którym można ustawić właściwą wartość napięcia siatki. Zaletą rozwiązania jest brak oporników w katodach, na których w przypadku 6S33S wytracałaby się znaczna moc. Wadą- nieodporność układu na zmiany parametrów lamp.

Jeśli minus jest automatyczny, to jest to dla lamp na swój sposób bezpieczniejsze- wzrost prądu anodowego powoduje zwiększenie ujemnego napięcia siatki i tym samym spadek prądu anodowego. Takie rozwiązanie działa stabilizująco na pracę lamp. Trzeba jednak na opornikach w katodach wytracić nieco ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zacznę od tego że wykluczam możliwość przekraczania dopuszczalnych parametrów pracy lamp w WT40. Moc admisyjna w żadnym razie nie jest przekraczana. W normalnych warunkach pracy wydziela się na anodzie moc tylko 40-43W. Nadmieniam że katalogowo lampa ma 60W mocy admisyjnej. Układ regulacji prądu działa bardzo sprawnie i nie ma możliwości aby prąd przekroczył wartość ustawioną. Nie wymaga też okresowych regulacji. Lampy mocy w WT40 polaryzowane są ujemnym napięciem stałym na siatkach (brak regulacji) i dodatkowo w katodach są zastosowane źródła prądowe na tranzystorach i to one odpowiadają za regulację prądu lampy. Zatem nie ma fizycznie możliwości aby przekroczyć dopuszczalne parametry. Dla uspokojenia co poniektórych "znawców tematu" nadmieniam że zastosowane układy to proste źródła prądowe nie mające wpływu na wzmacnianie sygnału. Piszę o tym bo gdzieś tu przeczytałem że WT40 to wzmacniacz hybrydowy bez komentarza ....

 

Co do znikania geteru to powiem tak cholera znajet od czego to zależy. Znam wzmacniacze w których lampy pracowały po 4 lata i były jak nowe. Znam też inne które padły po roku. Widziałem dosłownie setki tych lamp w sprzęcie wojskowym z demobilu i na jednych był a na drugich nie było praktycznie wcale geteru. Mierzyłem też takie wypalone lampy i o dziwo miały dobre prądy zatem katody były nadal sprawne no i próżnia była nadal prawdopodobnie wystarczająca.

 

Podsumowując lampa 6C33C należy mimo wszystko do dość trwałej i niezawodnej konstrukcji. We wzmacniaczu WT40 powinna wytrzymywać minimum 1500-2000h. Wzmacniacz WT40 ma bardzo dobrze działające zabezpieczenia tak że słuchać i nie przejmować się. W razie gdyby padła po prostu się powinien automatycznie wyłączyć.

 

Co do wstawiania niedobranych lamp to nie zagraża to wzmacniaczowi ale może występować przydźwięk większe zniekształcenia a w skrajnych przypadkach również zadziałania zabezpieczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lamp i getteru - no właśnie dziś włączyło mi się zabezpieczenie. ot tak, puknęło coś głucho w głośnikach i wzmak "poszedł spać" świecąc czerwonym okiem. ale "wyłączyła się" jedna z tych dwóch o dość ładnym getterze, a nie taka, jak ze zdjęcia jakie wstawiłem wyżej ;-D ... a teraz wzmacniacz gra i się nie wyłącza, ale to chyba był znak, że ze 2 tys. godzin już jest na liczniku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje więc możliwość, że detale niektórych lamp nie były dostatecznie odgazowane.

Zanikanie getteru zdarzało mi się w pierwszych lampach, jakie wykonywałem. Przyczyną było niedostateczne wygrzanie blach, mostków mikowych itd. w próżni. Bywało też, że sprawę psuło nieodgazowane dostatecznie szkło i niecałkowicie rozłożona pasta emisyjna.

 

Należy też pamiętać, że są też różne konstrukcje 6S33S. Niektóre nie posiadają lustra getteru, gdyż zastosowane są w nich gettery nierozpylane, jak CeTo lub cyrkonowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 34

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.