Skocz do zawartości
IGNORED

Lampowy Fan-Klub Amplifona ;-)


krzych
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka słów w kwestii lamp mocy do WT 30, czyli 6N13S (6C13H).

 

Kupuję lampy tanie, po ok. 15 zł (allegro, różni sprzedawcy). Miałem już komplety z lat 60-tych i 70-tych, zwykle oznaczone logo ze skrzydlatym "C"; miałem także nowsze, z 1984 bodajże, bez oznaczeń. Różnic w charakterze brzmienia nie słyszałem. Lampy potrafią różnić się wysokością cokołu, kształt bańki jest zawsze ten sam. Kupuję zwykle 8 sztuk, instalując je "na słuch" - odrzucam brumiące lub trzeszczące (rzadko się zdarzają), lampami "mieszam" w celu osiągnięcia zrównoważenia kanałów (lampy nieselekcjonowane potrafią grać nieco ciszej lub głosniej). Przydają się sygnały testowe.

 

Słyszalnie inaczej zagrał mi tylko jeden komplet lamp: kupiony od Amplifona. Widać, za co się w takim przypadku płaci (Amplifon sprzedaje 6N13S po 40 zł za sztukę) - lampy z tego źródła rzeczywiście są selekcjonowane, dobierane w komplety itp. Brzmienie było twardsze, z mocniejszym basem. Średnica właściwie się nie zmieniła, za to góra stała się bardziej dosadna, tracąc lampową "mgiełkę". Mam wrażenie, że lampy od Amplifona mniej "psuły dźwięk", wprowadzając mniej lampowych zniekształceń; co oznaczało jednak pozbawienie dźwięku części lampowej magii. Wyglądały i oznaczone były tak samo, jak kupowane przeze mnie w tanich źródłach.

 

Żeby nie było zbyt pięknie: dwie z sześciu kupionych u Amplifona lamp okazały się wadliwe. Jedna stale "brumiła", druga co jakiś czas wydawała z głosnika trzaski. Lampy szybko odesłałem, otrzymując zwrot pieniędzy. Wymiany na inne nie chciałem - bardziej odpowiadało mi brzmienie lamp dotychczas stosowanych, z nieco miększym basem, ale i z milej czarującą górą.

 

Według pana Piwowarczyka, lampy nieselekcjonowane mogą szybciej "padać" - lampa o najgorszych parametrach jest najmocniej obciążana podczas pracy, więc najszybciej żegna się z tym światem. Ma to sens. W ciągu roku-półtora ze trzy razy miałem okazję zaobserowować efektowne wyładowania, oznaczające gwałtowną śmierć lampy mocy. Efekty świetlne połączone były z trzaskami w głośniku i przepaleniem bezpiecznika we wzmacniaczu.

 

Przyczyną tego stosunkowo częstego padania lamp była prawdopodobnie drobna usterka wzmacniacza. Wzmacniacz wysłałem w końcu do producenta, naprawa była (ponoć) banalna, i polegała na wymianie jakiegoś drobnego elementu. Od tej pory (ponad pół roku) wszystko funkcjonuje już bez przygód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parsec:

 

>Teo -> Sadze, ze w dobrze zaprojektowanym wzmacniaczu powinny bez przeszkod grac rozne warianty

 

Może i "powinny", ale bez zasięgnięcia opinii konstruktora bym się nie odważył. Że tak zacytuję wypowiedź ob. Lisor z wątku 31455: "Manipulacji z lampami mocy, nawet kupionych jako parowane stanowczo odradzam... może coś się nieźle zadymić."

 

Mi tam nie przeszkadza słup gorącego powietrza znad grającego właśnie Amplifona, póki jest to rzeczywiście _powietrze_ - żadnego dymu _zdecydowanie_ bym sobie nie życzył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

nikt nie pisze, więc wątek "oklapł", zatem podbijam go do góry ;-D i pytam:

 

- czy w sytuacji, gdy mam dopiero discmana compact disc player xp-360 i słuchawki panasonic rp-ht222a, to mogę być w tym fanklubie? Czy może jednak konieczne jest posiadanie przeze mnie Amplifona lub w ogóle sprzętu lampowego?

- a może wystarczy, że bardzo lubię lampy i ich dźwięk oraz że np. już niedługo będę miał nie byle co, bo ok. 10-letniego discmana Technics sl-xp140, m.in. z MASHem i 30-sek. buforem ;-D

- mam oczywiście trochę lamp w domu - pomierzone i podobierane w pary radzieckie 6p3s, 6p3Sse, ddr-owskie el-34 rft, praz 6n6p, 6n1p-ew, 6n2p-ew "sdzielano w CCCP " i ecc88 haltrona ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> [...] mogę być w tym fanklubie? Czy może jednak konieczne jest posiadanie przeze mnie Amplifona lub w ogóle sprzętu lampowego?

 

Nie jest ważne, jaki sprzęt posiadasz. Fun-klub Amplifona, jak sama nazwa wskazuje i na wzór rozmaitych innych funklubów, z założenia pomyślany jest jako miejsce wymiany poglądów, uwag, pytań itp. dla tych, którzy szczególnie cenią bądź lubią produkty firmy Amplifon lub się po prostu nimi interesują. Każdy może tu pisać, ale trochę dziwnie być np. w fun-klubie Mandaryny (czy kogokolwiek innego) i nie lubić jej; rozumiem więc, że coś cię ciągnie do Amplifonów :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiszpan,

no, ciągnie mnie do Amplifonów, ładne są i fajnie grają ;-)

może spróbuję coś sklecić z tych moich lampek. proszę wrzućcie tu jakieś ciekawe linki dotyczące prostych wzmacniaczy na np. el34 lub 6l6/6p3s, jakiegoś wiliamsona, czy coś w tym stylu?

opiszcie swoje doświadczenia, w czym te wzmaki są podobne, a czym różnią się od np. fanklubowych Amplifonów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może spróbuję coś sklecić z tych moich lampek. proszę wrzućcie tu jakieś ciekawe linki dotyczące prostych wzmacniaczy na np. el34 lub 6l6/6p3s, jakiegoś wiliamsona, czy coś w tym stylu

 

Sory, ale to jednak nie ten wątek. Musisz poszukać właściwego wątku przez wyszukiwarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może spróbuję coś sklecić z tych moich lampek. proszę wrzućcie tu jakieś ciekawe linki dotyczące

>prostych wzmacniaczy na np. el34 lub 6l6/6p3s, jakiegoś wiliamsona, czy coś w tym stylu

 

polecam zakładkę DIY. tam na pewno coś znajdziesz. a fan-klib amplifona dla amplifonomaniaków ;)!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiszpan, tomant,

zaraz, zaraz - przecież na wstępie założyciel fan-klubu, krzych napisał (cyt.): "Oczywiście w +klubie+ witam również użytkowników innych wzmacniaczy lampowych oraz znawców i miłośników technologii lampowej, którzy - jestem przekonany - będą mieli swój duży pozytywny wkład w zawartość tego wątku."

więc może na miejscu jest mój postulat dot. prezentacji konstrukcji lampowych podobnych do wzmacniaczy Amplifona ;-) podchodźmy do tematu bez ortodoksyjnych założeń, że mówimy tylko i wyłącznie o Amplifonach - przecież to wszystko to tylko zabawa. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast jeśli w każdym wątku będziemy robili wtrącenia bardziej pasujące do np innej zakładki to na tym forum będzie jeszcze większy bałagan i będzie jeszcze trudniej cokolwiek na nim znaleźć. schematy bardziej pasują do zakładki DIY i każdy próbujący zbudować coś "swoimi ręcami" właśnie tam powinien szukać takich informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.audiostereo.pl/forum_regulamin.html

 

Zwróć uwagę na pkt. 7, a następnie, zanim założysz nowy wątek, koniecznie pkt. 1 i pkt. 3.

 

Fakt, że wiele osób ignoruje regulamin nie usprawiedliwia jego nieprzestrzegania. To Ty decydujesz jaką przyjmiesz postawę i jak chcesz być postrzegany przez innych urzytkowników forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiszpan, tomant,

nie rozumiem, w czym problem i dlaczego straszycie mnie zapisami regulaminu? tak, czytałem to opus - regulamin jakich wiele, żeby tylko ktoś go jeszcze na tym forum przestrzegał; a bałagan jest i tak tutaj niewąski ;-)

ale przecież krzych jasno i zrozumiale napisał, że zaprasza do tego wątku - prócz oczywiście posiadaczy produktów firmy Amplifon Audio - także wszystkich miłośników i znawców techniki lampowej, by dzielili się między sobą doświadczeniami i rozwijali ten wątek, a nie by "dydndał" on gdzieś na dole trzeciej podstrony zakładki "LAMPA";-(

ja nie domagam się tu publikacji schematów wzmacniaczy - pytam tylko np. o konstrukcje lampowe podobne do Amplifonów; czy to aż tak mocno wykracza poza temat fan-klubowy? ale może rzeczywiście wiecie lepiej, niż ja, co krzych miał na myśli, zakładając ten watek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parsec,

dzięki, nieźle to wytłumaczyłeś ;-) ale ja chyba jednak kupię sobie Amplifona, choćby tego najtańszego wl25, żeby wszystko było ok. wydatek niewielki, a Hiszpan z tomantem nie będą się złościli na mnie i straszyli regulaminem ;-)

bo krzych się wcale nie odzywa - chyba zlał temat i w ogóle nie udziela się już w fanklubie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>xanax

ja wcale się na ciebie nie złoszczę ;), Hiszpan chyba też nie. przecież ja wcale nie neguję twojego członkowstwa w tym fanclubie, tylko apeluję o to by pewne sprawy poruszać w odpowiednich do tego wątkach (zakładkach).

zresztą tą dyskusją tworzymy kolejny offtopic. proponuję już tego dalej nie ciągnąć.

 

pozdrawiam wszystkich właścicieli i miłośników lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzych się nie odzywa, gdyż wyjechał- sam o tym pisał.

A ci, co mają amplifony, to ich słuchają, tym samym piszą mniej.

W klubie będzie raczej umiarkowany ruch,

pozdrawiam,

nie zakładaj nic z góry; bądź nieskazitelny w słowach; nie bierz nic do siebie; rób wszystko najlepiej jak potrafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.