Skocz do zawartości
IGNORED

Odsłuch Lorelei - 17.03.07 - Warszawa


pitaszyl

Rekomendowane odpowiedzi

:) żony Twej nie znam ale mam wyobraźnię:) tę muzyczną:):)

W przeciwnieństwie do.... . którym dopiero zapach przypomni z czym mają kontakt :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pitaszyl, 18 Mar 2007, 23:08

 

>Witam,

>zawiozłem dzisiaj "Lorelei 009" do jej właściciela. Gra on na tunningowanych Mezzo Utopiach, ma

>napęd CEC, przetwornik Audio Note, łączy to najdroższymi kablami Kondo i sieciówkami lepszymi od

>Haevens Gate. ***Pomieszczenie całkowicie wytłumione, łącznie z sufitem. ***

 

To bardzo źle.

I po co wydawać tyle pieniędzy na "klocki"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego typu są te "czarne rosyjskie lampy"? Czy naprawdę nikt nie zwrócił uwagi na (zapewne) trzy cyferki i dwie literki oznaczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były te, nie wiem czy napisy na naklejkach odpowiadają fabrycznym ozanczeniom, aczkolwiek są to ich zdjęcia które tam zrobiłem na miejscu

 

Ostatnie zdjęcie w zestawieniu z innymi lampami biorącymi udział w przedstawieniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-14814-100004910 1175596699_thumb.jpg

post-14814-100004911 1175596699_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>dudivan, 3 Kwi 2007, 11:34

 

***Pomieszczenie całkowicie wytłumione, łącznie z sufitem. ***

>To bardzo źle.

 

Wywołany do tablicy, odpowiadam w sprawie wytłumienia pomieszczenia:

 

1. Słabszej klasy sprzęt zagra gorzej w całkowicie wytłumionym pomieszczeniu. Dźwięk się zmuli, soprany stracą blask, a basy staną się płasko - nijakie. Katastrofa. Wiem, bo dwukrotnie próbowałem ze swoim sprzętem i zaraz musiałem zrywać ze ścian wytłumienie. W moim przypadku ściany muszą pomagać w graniu kolumnom, i tyle.

2. Wysokiej klasy sprzęt w tej samej sytuacji zagra lepiej - bez zbędnych odbić, co ujawni niuanse nagrania: przekaże przestrzeń 1:1, o ile została ona poprawnie zarejestrowana. Barwa i dynamika instrumentów wydają wtedy się całkowicie naturalne. Masz wrażenie, że muzycy stoją w pomieszczeniu i grają dla Ciebie. Taki poziom ustawienia sprzętu określa się mianem "state of the art" i jest on marzeniem każdego audiofila.

 

>I po co wydawać tyle pieniędzy na "klocki"?

 

Każdy przechodzi własną drogę krzyżową w poszukiwaniu idealnego brzmienia. To jedno wielkie bładzenie i wypróbowywanie wciąż nowych "klocków". Nikt nie mówi, że następna konstrukcja nie zagra lepiej. Wręcz odwrotnie, kolega liczy na kolejny krok w poprawie brzmienia systemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem okazji słuchać konstrukcji Pana Andrzeja.Z kilkuletnich obserwacji widzę,że jest pasjonatem i sprawnym konstruktorem.Do tego jest już MARKĄ na polskim rynku.Podziwiam Jego cierpliwość , gdy czyta głupoty na swój temat i zazdroszczę Mu wielu przychylnych recenzji.Jednym słowem chylę czoła i pozdrawiam serdecznie.Jego fanów także!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem, aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza, dla naszego klubu, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu "Tęcza". Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki! To mówiłem ja – Jarząbek Wacław, trener drugiej klasy. Niech żyje nam prezes sto lat!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie wróciłem z odsłuchu Lorelei wersja na droższych lampach od "prawowitego" właściciela tego wzmacniacza, który wzmacnia sysgnałw w torze: transport najwyższy model CEC, DAC AN, cyfrówka, IC analogowe i głośnikowce to najwyższe modele KONDO, kable zasilające HG a do źródła (transport i DAC)- jakieś japońskie węże:) kolumny to mezzo Utopia JMlab.

Jak do tej pory był to najlepszy dzwięk jaki kiedykolwiek miałem okazję słyszeć z systemu mechanicznego. Pokój jest cały wytłumiony łącznie z sufitem- i w przypadku tej konfiguracji efekt jest zniewalający. Zapewne koledzy którzy razem byli na odsłuchu napiszą coś więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie byłem ale zdaje się mamy poważny dowód nt. wpływu przygotowanego akust. pom. odsłuchowego ;)

* * *

A tak na serio to czekam na dalsze relacje śmiałków :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrea29- by Ci sie podobało:)

Brzmienie miodzio. Precyzja i barwa. Połączenie wszystkiego. Ani za miekko, ani za twardo a instrumenty i głosy nieprawdopodobnie naturalne. I to co cięzko uzyskać- wielkość / proporcje- takie jak na żywo. To brzmienie jeszcze stoi mi w uszach:):) I znów "praca" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem, słuchałem na okrągło 7 godzin. Graliśmy różne gatunki muzyczne, duże i małe składy szukając dziury w całym. Dobrze nagrane płyty rzucały na kolana. Jak dla mnie, królem dnia był dzisiaj Hendrix, a potem Bowman śpiewający Haendla.

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników "Lorelei".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W czerwcowym numerze AV jest recenzja Lorelei..bardzo pochlebna nawiasem mówiąc..ciekaw jestem jak się to odbije na cenie i dostępności wzmacniacza.. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bedzie kosztowal tyle co enszynt po recenzjach, 50 tys pln, to kupowac, szybciuchno, ostatnia szansa......buhahaha:)))))))))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W nadchodzący weekend wybieram się do Białegostoku. Podobno któryś z szanowych Kolegów Audiofili gra tam wzmacniaczem Lorelai. Ja mam aktualnie Pocahontasa IA8417 ale zaczynam myśleć o Lorelai. Jeśli byłaby możliwość w Białymstoku u kogoś zobaczyć, posłuchać Lorelai chętnie bym skorzystał ze sposobności. Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz na priva do Pitaszyla. Nie wykluczone że w weekend będzie w Białymstoku więc z nim mógłbyś odwiedzić właściciela Lorelei. Jeśli nie to spróbuje pomóc ale w okresie letnim w weekendy jestem na Mazurach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

no niezła awantura o to lorelai, oczywiście najważniejszy jest odsłuch,

 

ale poza tym zdrowy rozsądek - i w tym kontekście umieszczenie tego wzmaka przez Audio Video w grupie hi-end w towarzystwie tylko i wyłącznie klocków za 10-50k jest manipulacją. Oczywiste jest, że musi to być dobry wzmak. Ale na świecie sa tysiące podobnych (i lepszych) talentów jak P.A.Marków. I pewnie powstaje wiele podobnych wzmaków w podobnej cenie wykonywanych w tzw. chałupniczych warunkach. Poza tym są takie firmy jak Usher, Xindak itp. które naprawdę dbają o ceny, po prostu nie maja innego wyjścia, a dodatkowo ich produkty są rozliczane w tanich dolarach.

Dodatkowo jako firmy duże (jak na branżę audio) mogą sobie pozwolić na zakup części, surowców po niższych cenach jak P. Marków. Dodatkowo są w stanie sobie kupić podobne talenty jak P.Andrzej (np. z Azji, Rosji i Ukrainy). I pewnie są w stanie (i napewno to robią) wyprodukować dobry wzmak lampowy za 4-6 kzł. I wtedy w klasie hiend AV powinno być 10 urządzeń w cej cenie jeżeli to naprawdę ta klasa - wtedy to nie byłaby manipulacja.

A w lorelai podoba mi się to, że nie ma pilota i jest tylko jedno wyjście - bo cały budżet poszedł na dźwięk - a np. mi jest potrzebne tylko jedno wyjście i nie potrzebuję pilota (bo wtedy człowiek więcej się rusza i jest zdrowszy). Ale mimo wszystko chyba szybciej wybrałbym XIndaki MT od Lorelai - bo wiem czego się spodziewać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie problem jest z czymś innym. Gram teraz dobrze dopracowanym wzmacniaczem Pocahontas wyprodukowanym przez Pana Andrzeja. Wstawiłem do niego inne lampy (EH oraz Brimar), pod mój gust, dałem gniazdo sieciowe Furutecha, kolce Super Spike. Wzmacniacz gra pierwsza klasa. Poza tym system jest dopracowany: głośniki, stendy, sieciówki, listwy, kolce, kable głośnikowe w biwire, podstawka Troks, płyty granitowe itp. I gra to obłędnie. I teraz jest dylemat. Lorelai trzeba kupić w ciemno!!!! Nie ma możliwości odsłuchu!!! I co jak się okaże, że się nie wpasuje w system????? Coraz bardziej mnie to męczy, tzn. wpisałem się w kolejkę do Pana Andrzeja ale po prostu boję się kupować w ciemno. Wiadomo, że w systemie rzecz się rozbija o niuanse. A co jeśli Lorelai będzie nie taka jak ma być???? Za trochę ponad 7 tys. można Jolidę dobrą kupić. Ma to mało lamp, są one typowe. Itp. Takie mam obiekcje. Jakbym mógł sobie wypożyczyć Lorelai i zagrać we własnym systemie - to byłoby OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno. Ta duża liczba lamp w Lorelai. Są one - chyba - nietypowe. A co jak wysiądą. Poza tym "opanować" ich wpływ na dźwięk. W Pocahontasie mam sytuację bardzo prostą. Lam jest mało i są typowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam Twoje zdanie - kupowanie "w ciemno" Lorelei bez dokladych odsluchow w domowym srodowisku (technicznym i akustycznym) jest pomylka. Probowalem pozyczyc wzmacniacz od AM (oczywiscie z propozycja kaucji wlacznie) ale uslyszalem tylko, ze lampy ktore ma Lorelei w dostepnej obecnie wersji demo (sic!) sa tak cenne i rzadkie zarazem, ze nie ma szans na wypozyczenie za zadne pieniadze! Jedyna mozliwoscia jest "zapakowanie" Tworcy i Tworzywa do samochodu i "wypozyczenie" do domu... Przyznacie, ze to kiepski pomysl, szczegolnie gdy ktos mieszka 300km od Warszawy lub nie dysponuje samochodem... To smutne i przykre zarazem bo z jednej strony AM przy kazdej niemal okazji podkresla jak bardzo zalezy mu na szerokim propagowaniu swojej konstrukcji, zalezy na klientach i ewentualnych inwestorach pomocnych w uruchomieniu produkcji masowej, z drugiej zas nie pozostawia praktycznie zadnego pola do dyskusji poza dywagacjami, opiniom bardziej "pantoflowym" niz odsluchom... etc. A co do unikalnosci lamp - sadzac po dostepnej wersji "demo" kupowanie kazdego kolejnego egzemplarza, nawet po rzetelnych odsluchach nie ma sensu. Wyglada na to, ze kazdy kolejna sztuka moze roznic sie od pozostalych i to nie tylko ze wzglegu na elastycznosc AM w stosunku do indywidulanych gustow odsluchowych klienta......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

 

1. Mieszkam w Gdańsku.

 

2. Boję się tego co ludzie mówią, że każdy egzemplarz Lorelai jest inny.

 

3. Lamy są unikatowe.

 

I to jest problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stachu

Unikatowe lampy? Co masz na myśli 6ż4, 6P6S 6SN7 czy EL 84 :-)

Inna sprawa to odsłuch i zakup w ciemno - i tu masz racje to nie jest dobry pomysł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>cir

Naturalnie unikat przez wielkie "U" - ceny wymienionych wyżej lamp maks. 10 złotych sztuka.

Poszukaj a znajdziesz :-)

Droższe choć wcale nie lepsze są słynne Mullardy model EF37 A (ostatnio 15 funtów). Inne "rodzynki" to wspomniane przez Pitaszyla OM5B (drogo bardzo drogo - ale warto) i kilka lamp radzieckich (przejżyj noty katalogowe pentod EF37A i sam się domyślisz).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za inf. Naprawdę myślałem, że tam jakieś cuda siedzą.

To co radzicie??? Lorelai czy poczekać trochę i np. Jolidę 502B????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stachu

odsłuch i porównania i wszystko jasne :-)

A na poważnie "Lorelei" to naprawdę nie jest zły wzmak tylko:

Czy będziesz komuś wstanie odsprzedać ten wzmak przy zmianie klocków na lepsze? Przypominam trafa są dobierane (cokolwiek to miałoby znaczyć) do Twoich i tylko Twoich kolumn. Z "Jolką" raczej nie będzie tego kłopotu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem u siebie innych egzemplarzy Lorelei robionych pod konkretne zamówienie więc może i być jakaś różnica. Natomiast wzmak testowy z jakim gościł u mnie p.Marków wraz z Pitaszylem był z trafami nawiniętymi z jakąś tam tolerancją ale z pewnością nie do moich kolumn. Sądziłem więc że moje kolumny, które są bardzo "trudne" obnażą jakieś niedostatki a wzmacniaczowi zabraknie prądu. Po rozgrzewce niestety wzmak grał bez zająknięcia a do pełni szczęścia brakował malutki kroczek. Podejrzewam, że gdyby trafa były nawinięte pod moje kolumny byłaby to pełnia szczęścia za śmieszne pieniądze. Osobiście gdybym zamawiał Lorelai to uwagę bym zwracał na stronę plastyczną obudowy będąc współtwórcą jej, co wyrób Pana Markówa uatrakcyjniło by przy ewentualnej odsprzedaży. Mozliwościom brzmieniowym o ile ktoś lubi taką szkołę mozna zaufać Stachu w ciemno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zydelku, Pocahontas odpowiada mi w 100%. Jeśli zatem Lorelai ma być lepsza - a z tej samej szkoły - to powinno być OK.

 

Dziękuję za Twój wpis i uwagi.

 

Pzdr

 

Stachu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.