Jump to content
PiMi

12AX7, 7025, ECC83 - zamienniki i opinie

Recommended Posts

Warto zainteresować się lampami z nadrukiem ULTRON, które były wyprodukowane w fabryce hyperlec brive we Francji?

Najprawdopodobniej fabryka PHILIPS.

Z informacji jakie znalazłem w sieci na temat tych lamp wynika, że to lampy z charakterem typowym dla Philips czy Amperex.

Cytat

AMPEREX, PHILIPS, MAZDA and other Holland/France/Belgium made NOS: These tubes are a great balance of a clean, airy top end, nice midrange warmth, and accurate bass. They are very pleasant, clean, and musical to listen to in hi-fi applications. Unlike other clean European tubes, these break-up impressively when overdriven in a guitar amp. Check out the Mazda 12AX7S silver plates for critical phono preamp or microphone preamp duties. These tubes are dead quiet, with a great sense of air and dynamics, with incredible speed and impact. The Philips Miniwatt series, usually made in the same Heerlen, Holland factory that produced the Amperex Bugleboy tubes, are a great alternative to the increasingly rare Bugleboy. They are identical internally, carry the same factory code markings, and sound the same. These Holland tubes can often be found, sometimes made for other brands or OEM labelled for amplifiers, when the Bugleboys cannot. The rare longplate versions are the same sonically, but with even more soundstage space and detail. The rare French Mazda has the air and sparkle of the Telefunken, the touch of warmth of the Amperex, and adds a nice bit of dynamic punch to the sound.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dobry początek zabawy z lampami.

ultronecc83.jpg

xavian

Ciągle za lampami pacze i pacze, oczy wypaczam i znalazłem takie oto lampy ewidentnie oznaczone jako fabryka hyperlec brive czyli E.

Może coś będzie z tych ultronów, pociecha jaka czy co.

mullard E  1.jpg

mullard E  2.jpg

mullard E  3.jpg

Edited by qqrydza

No to specjalnie dla Ciebie przetłumaczę...

Ciągle za lampami się rozglądam i rozglądam, oczy wypatruję i znalazłem takie oto lampy ewidentnie oznaczone jako fabryka hyperlec brive czyli E.

Może coś będzie z tych ultronów, pociecha jakaś czy coś.

🙂

Myślałem już, że coś o ultron'ach z hyperlec brive ktoś napisał w końcu a tu lipa. Tylu użytkowników i nikt się nie spotkał z lampami z tamtej fabryki?

Fajnie, że wytwarzali dla Mullard'a bo jest szansa, na poznanie charakteru tych lamp na własne uszy ale też nie jestem do końca szczęśliwy ponieważ kierując się opisami przeczytanymi na różnych forach wydumałem sobie lampy, które będą bliżej do lamp Philips'a czy Amperex'a. W większości opinie na temat poszczególnych lamp się pokrywają i spokojnie można wyciągnąć pierwsze czy też podstawowe wnioski.

Posiadam pre Hiraga na 4xecc83. Według osoby, która popełniła ten przedwzmacniacz, wejściowe lampy mają największe znaczenie. O.K. ale zanim dojdzie zamówiony przeze mnie nowy zestaw lamp chciałem spytać co teoria i Wasze doświadczenie mówi o wpływie lamp na wyjściu w takiej sytuacji. Jak duże różnice mogą one wnieść według lamp na wejściu?

EDIT: Znalazłem jeszcze taką aukcję.

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z poważaniem.

🙂

Edited by qqrydza

Nie znam, co prawda, tych lamp z Hyperlec Brive, mam Mullard / Mullard z UK (lecz ecc81)... ale coś Wam powiem, mały trik, który być może będzie przydatny w zabawie ze starymi lampami.

Otóż, mam takie trochę już wysłużone lampy marki Brimar i Valvo, kupione kilka lat temu. Grają cudnie, lecz co jakiś czas któraś wali focha i przestaje grać w jednym kanale. Przekładanie nie bardzo pomaga, pojawiają się strzały w głośnikach i brumienie, i wtedy staruszki wędrują na kilka miesięcy do szuflady na odpoczynek 🙂 a ja gram na niezawodnych Ei lub Sovtekach, które nigdy mnie nie zawiodły. Jak im te dąsy przejdą, to znów wracają do łask i grają sobie dalej.

Kupiłem ostatnio taką cieniutką wełnę stalową do renowacji drewna przed malowaniem, i dzisiaj postanowiłem, że przeczyszczę piny w moich starych lampach (były pokryte takim leciutkim, brązowym nalotem, ale nie rdzą!). I delikatnie, powolutku, oskrobałem dwie lampki Valvo, aż odzyskały pełen blask, po czym wpiąłem je do wzmacniacza, i... jest pięknie! Żadnych niespodzianek, cichutko, równiutko sobie grają i rozbłyskują przy starcie, jak to tylko staruszki potrafią. Polecam tę metodę!

Edited by Łukasz_62438

Najwięcej się dowiem jak sam wyszperam.

Dorzuciłem Simens & Halske i będę się bawił jak wszystko dojdzie.

Pozdrawiam.

To nie są angielskie  Mullardy,, kody jakieś dziwnie krótkie... to produkcja Francuska - Hyperlec Brive (Correza), litera "E" na początku kodu, znana pod marką RTC.

Edited by ampman

Tak ampman. Doszedłem do tego wcześniej i pisałem o tym wyżej.
😉

Opinia jest taka, że raczej trzeba kierować się producentem, konkretną fabryką, w której wyprodukowano dane lampy a nie logo na lampie. Cóż, może już jutro Ultrony dotrą do mnie. Pozostanie mi sprawdzić i się przekonać osobiście. Nastraja jednak pozytywnie to, że brandował te lampy Mullard a fabryka w  Hyperlec Brive to Philips. Może coś z tego będzie.

Edited by qqrydza

W dniu 2.02.2020 o 20:41, Łukasz_62438 napisał:

Kupiłem ostatnio taką cieniutką wełnę stalową do renowacji drewna przed malowaniem

Ja kiedyś kupiłem taki zestaw

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Jeden środek czyści, drugi konserwuje. Jeżeli piny są kompletnie zasyfione to stosuje najpierw drobniutki papier ścierny.

Tymi środkami czyszczę też kontakty w podstawkach (wyciorem do fajki). Połączenia kablowe też.

• Thanks 1

"A jeśli ty jesteś za wolnością słowa, to znaczy to, że jesteś za wolnością wygłaszania dokładnie tych poglądów, których nienawidzisz." ― Noam Chomsky

9 godzin temu, JuG napisał:

Ja kiedyś kupiłem taki zestaw

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Jeden środek czyści, drugi konserwuje. Jeżeli piny są kompletnie zasyfione to stosuje najpierw drobniutki papier ścierny.

Tymi środkami czyszczę też kontakty w podstawkach (wyciorem do fajki). Połączenia kablowe też.

Dziękuję za info, z pewnością skorzystam!