Skocz do zawartości
IGNORED

Elberoth's Audio Nirvana


Elberoth
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

oszczędność, minimalizm i ergonomia w akcji.

wersje dla przeciwników skór i chromu:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13865-100004578 1176028465_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z kilkoma przedmówcami twierdzącymi, że pokój jest surowy. Ja w nim byłem i mogę powiedzieć, że w naturze wygląda lepiej niż na zdjęciach, które zniekształcają perspektywę i utrudniają ocenę proporcji. Kolorystyka i materiały użyte do budowy dają przyjemne wrażenia ciepła i neutralności równocześnie. Mnie się podoba. Poza tym nie jest zbyt duży, co łącznie z kolorem i urządzeniem daje wrażenie przytulności. Brak ustrojów akustycznych poustawianych po kątach jako oddzielne elementy oraz prostokąny kształt powoduje, że czuje się w nim jak w normalnym (w zasadzie) pokoju - może z wyjątkiem dziwnej konstrukcji na tylnej ścianie - a nie w laboratorium dźwięku.

Osobiście wybrał bym inny kolor obicia fotela, to wszystko. A że nie ma w nim gratów i bibelotów? Toż to kwestia gustu i upodobań. Moim ideałem urządzenia pomieszczenia jest to, co prezentują Japończycy: papier, drewno, drewniana wypolerowana podłoga i ze dwa lub trzy meble, na ścianie akwarela. Pokój Elberotha jest wg tych standardów mocno przeładowany :)

 

Akustycznie pokój jest znakomity: muzyka brzmi pięknie, a i rozmawia się dobrze.

 

Wyśmiewanie posiadania odzielnego pomieszczenia do słuchania zakrawa na skretynienie wypowiadająych taką opinię. Jeśli ktoś lubi słuchać w samotności, ma warunki i czas, to chyba ma prawo, prawda. Robi to u siebie i za swoje, więc co komu do tego? Inni lubią mieć muzuką jako tło do innych zajęć niż słuchanie, więc oddzielnego pokoju sobie nie robią. Też im wolno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noblesse oblige----

widzę ze czujesz ten temat w sposób charakterystyczny dla tak zwanego pierwszego pokolenia -im drożej i bardziej wodotryskowo przy okazji tym lepiej.

Tyle w temacie.

Kwestie ekologii pomijam jako smieszne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elb - mam do Ciebie dwa pytania:

1. z jakich złotych proporcji korzystałeś przy projektowaniu i budowie swojego pokoju (w literaturze pojawiają się trzy proporcje Sepemeyera oraz kolejne propozycje Loudena)

2. czy jeśli np. Lauden proponuje proporcje 1:1,9:1,4 (gdzie 1 to wysokość pomieszczenia) to czy automatycznie sugeruje, że w tej proporcji kolumny mają stać na którejś konkretnie ze ściann (dłuższej lub krótszej). moje pytanie bierze się stąd, iż zazwyczaj podawane są proporcje w kolejności: wysokość, dłuższa ściana, krótsza ściana - jednak w najlepszej proporcji według Laudena kolejność jest zmieniona. Pytam o to, bo właśnie tę proporcję (najlepszą według Laudena) mógłbym zastosować w budowanym przez siebie domu.

 

pozdrowienia świąteczne dla Wszystkich.

ELB - jeszcze jedno pytanie: Ty zastosowałeś kamień - chyba piaskowiec. czy rozważałeś inne surowce - np naturalnie wypalaną cegłę, etc? Jeśli tak, to co mówili o tym Twoi akustycy? pozdr2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lezanke Corbusiera (w czarnej skorze) i nie wydaje mi sie wcale tak wygodna,

jak fotel z IKEI (w tej chwili nie pamietam modelu, ale znajde) z wysuwanym,

przy rozprostowywaniu ciala - zintegrowanym podnozkiem !

(blok, gruba zamszo-podobna czarna skora / stal nierdzewna).

Cena jak na IKEE dosc wysoka ~ 1500-1600 zl, ale to NAJWYGODNIEJSZY fotel

odsluchowy w jakim zdarzylo mi sie siedziec !

Ostatnio cos go nie widuje, wiec moze jak wszystko co dobre (a malo popularne)

zostalo przez IKEE wycofane !

Odsluch w czyms takim BARDZO zbliza moiim zdaniem, do tytulowej - Nirwany ! :)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cir, 8 Kwi 2007, 12:38

 

>Noblesse oblige----

>widzę ze czujesz ten temat w sposób charakterystyczny dla tak zwanego pierwszego pokolenia -im

>drożej i bardziej wodotryskowo przy okazji tym lepiej.

>Tyle w temacie.

>Kwestie ekologii pomijam jako smieszne

 

Nawet nie wiesz jak bardzo sie mylisz, ale nie bede Cie wyprowadzal z bledu, bo o gustach sie nie dyskutuje.

Poza tym nie wiemy o sobie kim jestesmy, skad pochodzimy i jakie mamy za soba zaplecze intelektualne,

wiec bylbym wdzieczny gdybys zszedl z taboretu i nie przemawial do mnie protekcjonalnym tonem jak do nowobogackiego chama.

Dla mnie kwestie ekologii nie sa smieszne - sa kwestia osobistego wyboru i wrazliwosci.

Tyle w temacie.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wpisy idiotów którym wszystko kojarzy się z samogwałtem i fekaliami należy zwyczajnie pomijać, skoro już muszą tu być.

 

Mnie swego czasu fascynował temat urządzenia pokoju odsłuchowego na poddaszu, w taki sposób aby w ogóle lub prawie w ogóle nie było równoległych ścian. Być może zresztą powrócę jeszcze do tematu...

 

Pokój Elberotha wydaje mi się trochę za mały, z moich doświadczeń wynika, że pomieszczenia o kubaturze ponad 100 m3 "brzmią" zdecydowanie lepiej. Rozumiem jednak, że życie wymusza kompromisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo intrygują opisy dźwięku. Miał być on wzorem dynamiki i szybkości. Znam trochę sposób grania MBL i Klyne'a i ich sygnatura za w ząb nie odpowiada temu, co opisano. MBL to wysoka kultura a Klyne dość 'specyficzny ulampowiacz' tranzystorowy. Na pewno główną cechą obu nie jest szybkość i dynamika. Powstaje więc pytanie, jak to możliwe i w stosunku do czego porównywane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jamówię

 

Nie wiem, nie byłem, nie słuchałem, dlatego piszę że wydaje mi się. Zrobiłem sobie symulację rozkładu modów i pokój Elberotha nie wychodzi w niej rewelacyjnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jamówię

(Konto usunięte)

>>>Zbig ,ja też nie byłem,natomiast naczytałem się ,że to audio na innym poziomie.Nie mam powodów nie ufać takim opiniom,poza tym Elberoth w trakcie poszczególnych prac,mierzył to pomieszczenie.Tak czy siak pisałem już wcześniej,jest to audiofilska samotnia z prawdziwego zdazenia i dla mnie ocena poszczególnych elementów toru odsłuchanych właśnie w nim,jest wiarygodna w przeciwieństwie do odsłuchów prowadzonych w salonosypialnioprzedpokojokuchni z kolumnami wciśniętymi między szafę a kredens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla ELB, pominął on moje pytania nt jego pokoju w wątku ...ustroje. Akustyka jego pokoju musi być żywa i wyraźnie różna dla lewej i prawej strony wg publikowqnych zdjęć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>jamówię

 

Tradycyjnie już, w kwestiach wiary nie zamierzam dyskutować ;-)

 

Ja już tu miałem parę przypadków kiedy wielu się wypowiadało och i ach a osobista weryfikacja była całkiem negatywna, więc staram się zachować dystans.

 

Nie neguję, że system Elberotha gra wspaniale. Jedynie kilka rzeczy mnie dziwi albo nie pasuje mi do układanki, to byłem uprzejmy to wyrazić, jak to na forum.

 

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesz, 9 Kwi 2007, 21:28

>Z całym szacunkiem dla ELB, pominął on moje pytania nt jego pokoju w wątku ...ustroje.

 

No właśnie też mi się tak wydawało, co już wcześniej napisałem ;-) Raczej same ustroje które rozpraszają dźwięk, ale zero tłumienia... no chyba że te ściany są jakieś miękkie ;-) W takim układzie czy tam nie ma pogłosu??

 

Chociaż w sumie skoro Elberoth słucha wokalów, małych składów i klasyki to pogłos dodany przez pomieszczenie może być efektowny... ciekaw jestem jakby zagrało coś rokowego? pewnie by była niezła kakofonia :)

 

Oczywiście bazuję tylko na zdjęciach i mogę się mylić :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyby Wam nie przeszkadzają a szczelin między płytkami tym bardziej , nie nie zauważyliście zastanówcie się co jest pod tymi szczelinami łączacymi piaskowiec czy mogą pochłaniać czy muszą być twarde i odbijać .A takie budki telefoniczne z aluminiową blachą perforowaną w środku pamiętacie-to jak było odbijało czy było zupełnie głucho i mimo hałasu z zewnątrz rozmowa była zrozumiała ?

Pozdrawiam

Rafaell

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misfit, wiesz ELB publikując dane jest w trudnej sytuacji. Można walnąć strasznego byka zlecając projektowanie pokoju odsłuchowego firmie wziętej z forum... Nikomu tego nie życzę, ale przykłady widać!

Potem, czyli po wydaniu dziesiątek tys. zł trudno przyznać się do porażki. Może być też typowo: wydałem fortunę i nie słyszę różnicy Ale jak ktoś zapyta: .... ooo jestem w niebie!

Nie lubimy ślepych testów...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy aktualnych głośnikach to co jest z boku nie powinno dawać w kość ,także nie ma się czego czepiać . Norę zamurowaną na głucho to byle głupek potrafi wybudować a światło dzienne nawet w audiofiliżmie ma raczej mniejsze niekorzystne działanie niż powodujące depresję sztuczne,jak ktoś lubi widoku przez okno niech jedzie do Norwegii poprawić statystyke samobójców

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zobaczyłem że okna są prawie na całą długość pomieszczenia... też dziwne rozwiązanie... jeśli już pokój bezkompromisowy to ja bym pozbył się okien (ideał to chyba by była piwnica?). I chyba raczej zastosował nieregularne kształty pomieszczenia a nie prostokąt... ok, trudniej to policzyć - ale przecież wiadomo że równoległe powierzchnie to fale stojące.. to tego minimalne wytłumienie...

 

Nie piszę tego ze złośliwości czy z zazdrości, po prostu dziwny ten pokój jest i jakoś mi zupełnie nie wygląda na idealny pokój odsłuchowy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell, 9 Kwi 2007, 22:09

>Przy aktualnych głośnikach to co jest z boku nie powinno dawać w kość ,także nie ma się czego

>czepiać .

 

Czyżby to było to dlaczego Elberothowi tak się podobają te głośniki? Są tak kierunkowe że słaba akustyka nie psuje ich odsłuchu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie traktuje powaznie ludzi "slyszacych" brzmienie kabli USB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raf, czuć Twoją awersję do typowych zestawów, ale po co mieszać do tego Norwegów? Na pewno masz 1/5 ich tzw zdrowego rozsądku, nie mówiąc o ich "krwii".

O wg Ciecie norze zabudowanej na głucho nie mówię - tylko głupek może.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elberoth, umebluj to jakos gustownie, jak już sie okien pozbędziesz.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moze niech Elberoth zmieni fotel ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesz, pokój jak pokój. Nie mam popjecia jaka on am akustykę, nie wiem jak to było urzadzane itp.

Rozumiem, ze postawiono mury, pomierzono akustykę i pod tym kątem likwidowano "problemy".

Jeżeli tak, to nie widzę problemu z takim, czy innym umeblowaniem/ukladem.

Jeżeli natomiast ustroje są tylko taka bardziej "wybajerzoną" boazerią to trzeba pomyśleć o jakichś...ustrojach:)

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misfit, 9 Kwi 2007, 22:16

>Czyżby to było to dlaczego Elberothowi tak się podobają te głośniki? Są tak kierunkowe że słaba

>akustyka nie psuje ich odsłuchu?

 

Tak w ogóle akustyka jest tu akurat chyba najmocniejszym atutem tego pokoju o czym było wcześniej i napewno nie psuje odsłuchu- perfekcyjny podobno jest tylko Bóg ale nie pytałem to wiec dalej nie wiem.

Jak bym miał odpowiednie środki to bym też sobie taki pokoik postawił i to jeszcze z większą ilością okien a nawet z wyjściem na ogród i widokiem na Zielony Las Wolski i barokowy klasztor na Bielanach pod Krakowem .Jeśli ktoś lubi przestrzeń w muzyce nie bedzie sobie zamykał innych przestrzeni na głucho a jeśli musi to niech wieczorem zgasi po prostu swiatło i słucha.

Są dżwieki których na zadnych głośnikach nie usłyszysz .bo jak na przykład brzmi ziemia i to co na niej jak wyskoczysz z samolotu który już sie daleko oddala a ty swobodnie sobie spadasz,ja wiem bo skakałem a ty na żadnym sprzecie tego cudownego odczucia nie odtworzysz po prostu trzeba skoczyć .

Pozdrawiam

Rafaell

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lanc, ok! ja mam trudny do zabicia real! Fakt, że nawet Cara, nie lubi pierwotnego materiału ścian konstr. Jeśli idzie o problem jw. to chyba jednak nie pomierzono i nie zlikwidowano tych problemów, ale to już nie moja brożka... nikomu nie chcę jej wciskać!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raf, odpłynąłeś, czy w ogóle mówimy o innych sprawach? Poczytaj coć na temat tego pokoju, albo popatrz? Akustyka? Z lewj strony okna, a z prawej twarda ściana? Czy za duże jajeczko?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesz, 9 Kwi 2007, 23:13

Nie wiem co chcesz usłyszeć że pokój jest tak dobry że az zły czy że jest tak zły że aż dobry według mnie jest tylko pokazem umiejętności firmy projektującej pod konkretne zamówienie.Elberoth poświęcił mu wiele serca i na pewno go pokochał ,według mnie zrobił duży błąd że pokazał go nam także mnie ,drzemiący w nas atawizm pokazał jak z konstruktywnej krytyki można szybko zrobić nagonkę na czarnego luda .teraz to pewnie nieprędko tak odważne przedsięwzięcie obejrzycie.

 

Elberoth przepraszam za swoją głupotę kochaj ten pokój dalej,własne dzieci się kocha chyba że się nie ma serca,Teraz je musisz wychować tak żeby okrzepły i się same broniły wiesz co mówie miedzy wierszami

Rafaell

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parmenides, 8 Kwi 2007, 12:42

 

>Elb - z jakich złotych proporcji korzystałeś przy projektowaniu i budowie swojego pokoju

 

Niestety wymiary mojego pokoju były z góry narzucone przez elementy kostrukcyjne budynku. Proporcjami można się bawić gdy projektujemy sobie dom od zera w szczerym polu, ta jak to zrobił Szczepan. U mnie nie było takiej możliwości.

 

>ELB - jeszcze jedno pytanie: Ty zastosowałeś kamień - chyba piaskowiec. czy rozważałeś inne surowce

>np naturalnie wypalaną cegłę, etc? Jeśli tak, to co mówili o tym Twoi akustycy?

 

Łupany piaskowiec został zastosowany celowo, nie ze względu na estetykę, ale jego naturalne właściwości rozpraszania dźwięku (których nie ma wypalana cegła). Na początku nie byłem fanem tego rozwiązania - trochę się szczerze mówiąc bałem o stronę estetyczną tego przedsięwzięcia (w pewnym momencie chciałem go nawet skuwać), ale ostatecznie wyszło dużo lepiej niż się spodziewałem.

 

Naszemu "cywilnemu" architektowi (sam pokój odsłuchowy projektował akustyk) piaskowiec się na tyle spodobał, że postanowił temat piaskowca pociągnąć nawet trochę dalej i ostatecznie wykończyliśmy nim jeszcze główną ścianę w korytarzu. Efekt końcowy jest dość niesamowity (przynajmniej na żywo) i daje temu mieszkaniu coś co je wyróżnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.