Jump to content
Elberoth

Elberoth's Audio Nirvana

Recommended Posts

9 godzin temu, Elberoth napisał:

da radę pożenić z TP-LINK MC200CM

Elberoth chcesz z tego switcha Sotm wyjść światłowodem do tego media konwertera i potem z media konwertera znowu ethernetem do PCeta ???? Ja u siebie próbowałem połączenia światłowodem, ale bezpośrednio przy użyciu karty sieciowej SFP i nie podobał mi się dźwięk. Karta Jcat sieciowa to jest duży krok naprzód. Z ciekawości jeszcze zamówiłem 2 przewody DAC (direct atached copper) i zobaczę jak z nimi będzie grało. Pozostaje pytanie o samego switcha i przewody ethernetowe, ja zacznę od liniowego zasilacza do tego którego mam, no i mam nadzieję że w przyszłym tygodniu dostanę liniowy zasilacz ATX z HD Plexa w końcu, to praktycznie na pewno będzie rewolucja. Jestem bardzo ciekaw tych Twoich prób, opisuj wszystko ze szczegółami, poz.

59 minut temu, kaviter napisał:

Ja u siebie próbowałem połączenia światłowodem, ale bezpośrednio przy użyciu karty sieciowej SFP i nie podobał mi się dźwięk. Karta Jcat sieciowa to jest duży krok naprzód.

ten światłowód nie wyklucza użycia karty Jcata w PC

Edited by m4tech

Co do kabli światłowodowych omijać chińszczyznę, mamy u nas świetnych producentów typu Optomer, którzy dostarczą Ci zrobiony pod wymiar kabel z jego pomiarami optycznymi. Wtedy masz pewność, że czoło światłowodu jest idealnie wypolerowane, a nie przypomina powierzchni księżyca po przejściu stada ubłoconych hipopotamów :-) Jak już robimy coś na high-end to niech będzie porządnie end-to-end.

W TPlinku masz zabudowany port SC/PC pod światłowód MM ( wielomodowy ). Przełącznik SOTM ma port SFP do którego dopiero musisz włożyć wkładkę SFP 1G również na światłowód wielomodowy (Gigabit Ethernet SX Mini-GBIC SFP Transceiver). Wkładka ta z racji wymiarów ma mniejsze porty LC/PC stąd patchord musisz mieć LC/PC - SC/PC podwójny. Z długoscią kabla nie trzeba się ograniczać, na multimodowym max zasięg to 550m. 

SC lub LC to typ złącza, PC ( nazywane czasami UPC ) wskazuje wykonanie czoła włókna. PC to proste, APC to kątowe, PC ma końcówkę niebieską, APC zieloną. Ważne aby końcówki APC nie pchać do gniazda PC bo można uszkodzić gniazdo lub światłowód ew. doprowadzić o znacznej degradacji połączenia optycznego.

Jeżeli zestawione połączenie nie chce działać a po obu stronach mamy ustawione na kartach lub urządzeniach autonegocjację 10/100/1000 to pomaga wymuszenie po jednej stronie na sztywno trybu pracy na 1000 Mbps.

Mam nadzieje, że nieco rozjaśniłem sprawę połaczeń optycznych tych urządzeń. 

• Like 1

Do wypowiedzi barniego dodałbym tylko : że przy światłowodzie- dowolna długość bez jakichkolwiek zmian sonicznych, umożliwia swobodne umieszczenie komputera w pomieszczeniu lub w innym.

Elberoth, masz mozliwosc zrobienia fotki wnetrza tego switcha? Ten switch jest zarzadzalny w jakis sposob? da sie podejrzec szczegółowo co sie dzieje na portach? 

ja w miejsce konwertera dlinka mam u siebie switch Mikrotika - RB260GS - ma port sfp i latwo go zasilic z zasilacza liniowego - do tego jest zarzadzalny wiec widac doskonale co sie dzieje na danym porcie (mozna tez np wymusic prace portu w trybie np 100 mb/s)

Marantz UD-7007, Marantz PM11s1, Marantz NA11s1, Mordaunt-Short Performance 6, VdH d352, Ultralink Ultima mk2

Niestety nie da się łatwo wysunąć płytki ze środka. Gdzieś wrzucałem zdjęcia zrobione po zdjęciu frontu - wtedy widać płytkę od boku. 

Siedzi tam własna płytka SOtMa z lepszymi zegarami. To nie jest jeden z tych 'przepakowanych' switchy TP-Linka  sprzedawanych za grubą kase.

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Bardziej chodzilo mi o to jakich chipow przelaczajacych uzyli i czy sa zarzadzalne... Nie o to ze cos przepakowuja bo to by byl strzal w kolano :)  

a jak juz perle to na wypasie zarzadzalny:

https://www.perle.com/products/media-converters/10gbase-t-managed-rate-converter.shtml

mogli by producenci streamerow wpasc na to by dawac odrazu port sfp - obylo by sie bez kombinacji

Edited by xsnailx

Marantz UD-7007, Marantz PM11s1, Marantz NA11s1, Mordaunt-Short Performance 6, VdH d352, Ultralink Ultima mk2

Nie, dopiero wczoraj wyszły do mnie. Ostatecznie dostałem na opach Sonic Imaginery. 

Aby się nie rozczarować, zamierzam grać na nich ze 2 tygodnie w salonie, pod TV.  

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Właśnie przyjechały kable sieciowe Nordost Odin 2:

Nordost Odin.jpg

Nordost Odin 2.jpg

Edited by Elberoth
  • Like 2

W dniu 16.01.2019 o 11:01, kaviter napisał:

audiofilskie przewody ethernetowe

Takie przewody, nie mogą być inne, wymagania dla nich są wyższe niż na poziomach typowych dla audio, srebro według moich doświadczeń sprawuje się bardzo dobrze, jest jeszcze lepiej, kiedy transmisja wspomagana jest grafitem, ekranować /jeśli ktoś chce/ można włóknem węglowym, nie polecam używania do tego metali / co najwyżej folią z srebra grubości pojedynczych mikrometrów/.

Namówiliście mnie, zabieram się za testy przewodów ethernetowych. Kategorię audiofilską reprezentować będzie Audioquest Vodka. fxLLKA7.jpg

4 godziny temu, Elberoth napisał:

Właśnie przyjechały kable sieciowe Nordost Odin 2:

Nordost Odin.jpg

Nordost Odin 2.jpg

Ciekawe jak wypadną w porównaniu do AQ, bo jakby nie patrzeć Odiny to "nieco" inna półka

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Mam nadzieję, że nie będzie deklasacji AQ, bo Odiny 2 tylko pożyczone i w poniedziałek muszę się z nimi rozstać ... a wiadomo, najgorzej pożyczyć do posłuchania coś, na co cię nie stać. No ale nie mogłem sobie odmówić, mając w domu :)

• Like 1

48 minut temu, Elberoth napisał:

Mam nadzieję, że nie będzie deklasacji AQ

Względem AQ Hurricane jeżeli dobrze kojarzę - będzie masakra. Ta nowa seria Storm od AQ jest w ogóle trochę dziwna, zdecydowanie wolałem poprzednie rozdanie -  Wilda na przykład. BTW kto miał przewody sieciowe za 300 tysięcy ???

W mojej domowej sieci swiatlowodowej dobrze spisuje sie nowy MikroTik model CRS305-1G-4S+IN .

Wielomodowe kable nalezy odpuscic coraz mniej dla nich sprzetu.

To tak samo prawdziwe jak to, ze skoro na ulicach jest więcej ciężarówek to samochody osobowe są przeżytkiem i wszyscy powinniśmy jeździć tirami.

Światłowód jednomodowy stosuje sie na bardzo duże odległości rzędu setek metrów - dziesiątek kilometrów. Na małe dystanse to bez sensu bo moze byc wymagany tłumik optyczny. Jednomodowy jest do tego o wiele bardziej podatny na zabrudzenia czy kurz - średnice wielomodowego 50 do 62,5 μm, jednomodowego 9 μm.

Przy okazji jeszcze uzupełnienie - w światłowodach kluczowe znaczenie ma promień gięcia, powinien on byc rzędu kilku centymetrów, czyli światłowód wycinamy po delikatnym łuku, nigdy pod katem prostym, bo nawet jak go nie złamiemy to możemy uzyskać całkowite stłumienie sygnału optycznego. Jak ktoś potrzebuje zgiąć go na mniejszej odległości to trzeba zaopatrzyć się w kabel standardu G.657A2. Niemniej dalej to jest promień gięcia minimum 7,5 mm.

• Like 1

W dniu 13.01.2019 o 17:42, Elberoth napisał:

Niestety nie ma.

Aktualna konfiguracja to:

Hot rodded CAPS v4 Pipeline: Teradak ATX linear PSU, Jcat Femto USB card, UpTone Audio JS-2 + 2x LPS-1.2 combo, Jcat SSD battery PSU, Jcat SATA cable, TotalDAC D1 USB cable,  W4S Recovery USB, Jcat USB Isolator, Win 2012, AO v2.10

Przy takim PC warto abyś poszedł w highendowy soft zamiast Win 2012. Wiem, że wielu ludzi zjadło zęby na tym i winda to nr 1, ale pora aby król ustąpił miejsca na tronie.

Sprawdź Euphony System. Highendowy soft specjalnie stworzony pod audio oparty na linuxie. Instalujesz to na pendrive tworząc z PC server muzyczny. Sterowanie z dowolnego urządzenia czy to winda czy android itp.

Obsługa Roona, HQ playera itd., radio internetowe, wbudowana obsługa Tidala a w drodze Spotify, Qobuz, HRA

Jest darmowy trial 30 dni.

Docelowo można oczywiście zainstalować Euphony na dysku SSD.

Wszystko masz tutaj:  https://euphony-audio.com/

Instalacja i odpalenie zajmuje max 10 min.

Warunek PC musi być wpięty do sieci po LANie.

Edited by CEzAR21
  • Like 1

2 godziny temu, CEzAR21 napisał:

Przy takim PC warto abyś poszedł w highendowy soft zamiast Win 2012. Wiem, że wielu ludzi zjadło zęby na tym i winda to nr 1, ale pora aby król ustąpił miejsca na tronie.

Sprawdź Euphony System. Highendowy soft specjalnie stworzony pod audio oparty na linuxie.

Również moim zdaniem Linuks jest najlepszą platforma do AudioPC. Niestety mój DAC nie działa z kartą USB Jcat pod linuksem. Nie jest to odosobniony przypadek, kolega kupił konwerter Mutec MC-3 (??) i ma dokładnie ten sam problem. Więc niestety jestem skazany na Win2016 Server. Sama jakość dźwięku jest porównywalna z lekką preferencją w kierunku linuksa jeżeli chodzi o mnie. Użycie Windows boleśnie jednak zwiększa koszta.

17 minut temu, kaviter napisał:

Również moim zdaniem Linuks jest najlepszą platforma do AudioPC. Niestety mój DAC nie działa z kartą USB Jcat pod linuksem. Nie jest to odosobniony przypadek, kolega kupił konwerter Mutec MC-3 (??) i ma dokładnie ten sam problem. Więc niestety jestem skazany na Win2016 Server. Sama jakość dźwięku jest porównywalna z lekką preferencją w kierunku linuksa jeżeli chodzi o mnie. Użycie Windows boleśnie jednak zwiększa koszta.

Używam konwertera Audiobyte Hydra X który chodzi pod linuxem i właśnie przymierzam się do zakupu karty Jcat USB.

Na Euphony trafiłem przypadkiem w połowie zeszłego roku czytając jakąś zagraniczną reckę softów do PC-audio.

Autor w podsumowaniu zaznaczył, że jeszcze nigdy słyszał takiej jakości dźwięku przy graniu z PC.

Osobiście mogę powiedzieć, że moje zdziwienie było nie małe gdy poleciał pierwszy dobrze znany mi utwór.

Edited by CEzAR21

51 minut temu, CEzAR21 napisał:

Używam konwertera Audiobyte Hydra X który chodzi pod linuxem i właśnie przymierzam się do zakupu karty Jcat USB.

Kolega na tego Muteca przesiadł się z M2-Techa z zegarem i muszę powiedzieć że aż zaskoczony byłem przyrostem jakości. Karta Jcata to jest must have więc niestety jeżeli pod linuksem nie będzie działać to trzeba się liczyć z bolesnym wydaniem ponad trzech tysięcy na Windows'a.

Must have to jest dopiero zestaw Jcat Isolator (izolator galwaniczny USB) + Wyred 4 Sound Recovery (regenerator sygnału USB) + zasilanie do tego ostatniego (u mnie UpTone Audio LPS1.2).

wczoraj na chwilę wypiłem i zapomniałem ponownie podłączyć, i nie mogłem się nadziwić dlaczego mój system tak słabo gra (na samej karcie Jcat). Już myślałem że zatoki mi zawaliło na basenie wieczorem i dlatego tak słabo słyszę ... podpiąłem na powrót i wszystko wróciło: przestrzeń, rozdzielczość, gładkość. Polecam. 

Godzinę temu, Elberoth napisał:

Już myślałem że zatoki mi zawaliło na basenie wieczorem i dlatego tak słabo słyszę ... podpiąłem na powrót i wszystko wróciło: przestrzeń, rozdzielczość, gładkość. Polecam. 

Wzruszyła mnie twoja historia.

32 minuty temu, Meloman napisał:

nie ma co się wzruszać :) tak to jest na tym etapie rozgrywki, czyli w transportach - można zyskać wiele ale i stracić najcenniejsze wartości. A najgorsze co może człowieka spotkać to komputerowe brzmienie z komputera :)

2 godziny temu, Meloman napisał:

Jeżeli nie masz nic do powiedzenia, to proponuję nie komentować. 

• Like 2

4 godziny temu, Elberoth napisał:

Must have to jest dopiero zestaw Jcat Isolator (izolator galwaniczny USB) + Wyred 4 Sound Recovery (regenerator sygnału USB) + zasilanie do tego ostatniego (u mnie UpTone Audio LPS1.2).

Spotkałem się z opiniami że w przypadku zasilanego liniowo PCeta i DACa który nie potrzebuje 5V z portu USB stosowanie Jcat Isolator nie ma sensu. Wszystkie te produkty są bardzo interesujące, Isolatora można łatwo przetestować, nie wiem jak z tymi pozostałymi. Wczoraj HDPLex w końcu wysłał mi liniowy zasilacz ATX, jestem go niezmiernie ciekaw, potem zabieram się za zrobienie obudowy, pracuję też nad zasilaczem 5V. Zabawa przewodami ethernetowymi tez jest ciekawa, switch na pewno ma też potencjał, czekam na Twoje spostrzeżenia po wpięciu do  systemu tego Sotma. Jest co robić. 

Edited by kaviter
literówka