Jump to content
Elberoth

Elberoth's Audio Nirvana

Recommended Posts

4 minuty temu, tomekkk1 napisał:

Super, tylko to jest ponad dwukrotnie więcej i nawet zakładając, iż trafa wzmacniacza i odtwarzacza są przewymiarowane, to wątpię aby była to połowa mocy znamionowej... Gdzieś, w którymś momencie moc trafa zostanie przekroczona i owe nadmierne nagrzewanie nie przyniesie niczego dobrego.
Uważam iż podobnie jak ustalane jest trafo zasilające (czyli z nawiązką), na takiej zasadzie powinno ustalać się również trafo separujące 🙂

masz rację, tylko kto to potrafi dobrze policzyć?

jesli  wzmacniacz pracuje w kalsie AB to waznna jest chwilowa moc dostarczna do kolumn i zalezy ona od impedancji oraz kwardatu napięcia na wyjściach wzmacniacza

mozna zmierzyc je w piku

dla wzmacniaczy w kalsie A , które bez wzgledu na wielkość sygnału oddają cały czas taka samą moc dzieloną na moc do zasilania kolumn i moc oddaną do otoczenia

nalezy zapewnic trafo separujące z naddatkiem wytrzymujące moc pobieraną przez wzmacniacz w klasie A .Moc pobierana jest najczęsciej podana na obudowie lub w instrukcji

to samo dotyczy przedwzmacniacza , który najczęściej równiez działa w klasie A ale moce sa sporo mniejsze

Posted (edited)
13 hours ago, slawek.xm said:

to że trafo moze znamionowo oddać 450W nie znaczy ,że oddaje stale taka moc

ważna jest temperatura trafa separacyjnego

przy temperaturze 40 -45 st nic złego sie nie stanie

zbyt duże obciazenie trafa separującego spowoduje w krótkim okresie kilkunastu minut wzrost temperatury

w związku z sezonowymi róznicami temperatur warto sprawdzac co jakis czas temperature trafa

Dzięki, sprawdzę w upały, ale nie powinno być źle, nawet jeśli doda się + 10 stopni  to wychodzi 40-45 stopni,  producent mówił żeby nie porzekraczać 60-70 stopni. Tak to wzmacniacz pracujący w klasie AB. Teraz można kupic tanio proste mierniki mocy w gnieździe które można wpiąć przed; kupię przy okazji i sprawdzę ile system pobiera przy moim słuchaniu. Z "umysłu" też bym tego tak nie podłączył, ale mam zaufanie do własnej Intuicji.

Jeszcze ciekwa sprawa wynikła wczoraj przy odsłuchu, Trafo mam wpięte przy gniazdku w ścianie, przy której stoi półka z książkami od samej ziemi tak wiec postawiłem obudowę na grzbietach stojącyh książek i dźwięk był/jest super, poczułem jednak aby sprawdzić ustawienie na czymś innym, wziałem więc kawałek styropianu i na nim położyłem złożoną w kostkę folię bąbelkową o grubosci ok 5 cm tak że po położeniu na tym obudowy , obudowa osiadła w foli bąbelkowej, całość nadal stala na książkach.

I mimo tego że mam świadomóść że każdy element systemy/toru audio ma wpływ na dźwięk i znaczenia wpływu wibracji/ich odprowadzania to byłem w niezłym szoku, ponieważ dźwięk pogorszył się diametralnie, straciłem separacje, krawędzie dźwięków się zaokragliły, dół stał się plumkający/miękki, straciłem czystość wybrzmień i czarne tło. Tak wiec trafo stoi na grzbietach dwóch książek bez twardych okładek - nóżki wiszą w przestrzeni niższych książek pomiędzy nimi, książki nie mają nadmiernego luzu między sobą.

Dla zainteresowanych podam dokładne tytuły i autorów książek z tej pólki ;) ( to już oczywiscie żart, choć tak właściwie to nikt nie badał jeszcze/nie wykluczył wpływu pola elektromagentycznego książek/ich autorów na wpływ pola elektromagentycznego trafa separacyjnego ;), a z mojego nikłego doświadczenia z tuningu ale jednak, to właśnie to pole ma decydujący wpływ na jakość )

Miłego dnia dla wszystkich :)

Edited by monkas

Pierwszy zawodnik do testów. Standardowy, przemysłowy transformator wysokiej jakości:

6fnFIK9.jpg

Różnica między tymi transformatorami jest spora, nawet w skali nokautu Tomanka przez DIY. W każdym aspekcie Toroidy są lepsze. Zastanawiam się czy jest sens testować inne, w przyszłym tygodniu powinienem mieć EI z Noratela jeszcze, tylko to było w miarę od ręki dostępne. 

MLerGS8.jpg

Trochę z innej beczki. Poirytowany komfortem oglądania przedostatniego odcinka Gry o Tron (cały odcinek w ciemnych scenach) postanowiłem w końcu po 4 czy 5 latach posiadana, skalibrować swoją plazmę Panasonic 65ST60.

Jaka różnica! Mierzony kontrast skoczył z niecałych 4000 do ponad 15000!

15000 to dużo jak na nie-OLEDa. Dla porównania, najnowsze LCD z wyłączonym wygaszaniem strefowym maja naturalny kontrast na poziomie 3-4k.

Obawiałem się, że po kalibracji będzie zbyt ciemno, tymczasem Maciek Koper ze SkalibrujTV sprawił, że jasny jest bardziej intensywny, a czerń - głębsza.

Jeżeli czegoś żałuję, to tylko tego, że czekałem z tym tak długo. Błędnie zakładałem, że nie będąc wideofilem, nie zobaczę różnicy.

Kładę dzieci spać i odpalam sobie zaległych Avengersów.

Lz2YfP.jpg

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

12 godzin temu, Elberoth napisał:

Poirytowany komfortem oglądania przedostatniego odcinka Gry o Tron (cały odcinek w ciemnych scenach)

Nie wiem co Wy wszyscy macie problem z tym odcinkiem. Dobrej jakości odbiornik w miarę tam ustawiony i wszystko widać.

W dniu 14.05.2019 o 23:17, Elberoth napisał:

Trochę z innej beczki. Poirytowany komfortem oglądania przedostatniego odcinka Gry o Tron (cały odcinek w ciemnych scenach) postanowiłem w końcu po 4 czy 5 latach posiadana, skalibrować swoją plazmę Panasonic 65ST60.

Jaka różnica! Mierzony kontrast skoczył z niecałych 4000 do ponad 15000!

15000 to dużo jak na nie-OLEDa. Dla porównania, najnowsze LCD z wyłączonym wygaszaniem strefowym maja naturalny kontrast na poziomie 3-4k.

Obawiałem się, że po kalibracji będzie zbyt ciemno, tymczasem Maciek Koper ze SkalibrujTV sprawił, że jasny jest bardziej intensywny, a czerń - głębsza.

Jeżeli czegoś żałuję, to tylko tego, że czekałem z tym tak długo. Błędnie zakładałem, że nie będąc wideofilem, nie zobaczę różnicy.

Kładę dzieci spać i odpalam sobie zaległych Avengersów.

Lz2YfP.jpg

Elb słaby ten twój kontrast 🙂

Dzisiejsze LCD to inna bajka, oczywiście mam na myśli wysoką półkę.

Tutaj mój soniaczek kalibrowany przez  Kopra.

https://i.postimg.cc/bvc6PyBd/XE9305.jpg

Polecam dobre TV z HDRem. To jest inny wymiar jeżeli chodzi o filmy.

Edited by CEzAR21
  • Like 1

To z wyłączanym wygaszaniem strefowym ? Bo to raczej niemożliwe.

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Oczywiście, że z włączonym. Właśnie po to jest podział matrycy na strefy i optymalizowany jest algorytm tym zarządzający.

Wiadomo im więcej stref tym lepiej, wyższy kontrast i głębsza czerń. Dużo producentów jednak nie potrafi opanować softu i mimo dużej ilości stref jest przeciętnie a czasem nawet komicznie.

W przypadku Sony XE9305 jest to na wysokim poziomie no i ten HDR sięgający do ponad 1800 nitów 🙂

Co ciekawe przy androidzie 7.0 było 1440 nitów a po instalacji Oreo 8.0 Sony dołożyło do pieca i w sumie to nie wiem czy coś świeci na tym poziomie na dzień dzisiejszy.

• Like 1

Sony niestety potrafi w bardzo brzydki sposób wymuszać zakupu nowego telewizora. Po kilku latach od kupienia wypuszczają aktualizację aplikacji do zarządzania na urządzenia mobilne, która wyrzuca z niej wszystkie atrakcyjne funkcje, dla jakich się kupiło ten TV. 

Appka Sony do serii x85 kiedyś była naprawdę genialna - miała pełną integrację z EPG i np obsługę nagrywania PVR z jego poziomu. Dodatkowo można było wprowadzić nazwiska aktorów czy reżyserów, nazwy filmów itd dla których dostawało się powiadomienie pojawili się oni w opisach do EPG itd.  Czyli np jak chciałeś obejrzeć lub nagrać coś Akiro Kurosawy to appka meldowała Ci, że właśnie jego film pojawił się na EPG po czym naciskałeś nagraj i voila, za max tydzień film czekał na dysku do obejrzenia. 

Po "aktualizacji" z całej tej funkcjonalności pozostał tylko pilot do TV na ekranie smartfona. 

Dla mnie niestety to skreśliło Sony z listy przyszłych zakupów. 

PS. Jak ktoś ma jakiś pomysł jak to zrealizować przy pomocy innych aplikacji prośba o info, do tej pory mi tego brakuje. 

Edited by barni

5 godzin temu, CEzAR21 napisał:

Oczywiście, że z włączonym. Właśnie po to jest podział matrycy na strefy i optymalizowany jest algorytm tym zarządzający.

Ja mówię o naturalnym kontraście z wyłączanym wygaszaniem strefowym. 

Niestety działa to tak sobie. Jak wiesz czego szukać, to zaczyna irytować. 

9 godzin temu, Elberoth napisał:

Ja mówię o naturalnym kontraście z wyłączanym wygaszaniem strefowym. 

Niestety działa to tak sobie. Jak wiesz czego szukać, to zaczyna irytować. 

Tak jak pisałem dzisiejsze LCD to inna bajka. Miałem wiele TV w swoim życiu i owszem to o czym mówisz jest prawdą, ale w XE9305 jest inaczej, jakbym nie widział to by nie uwierzył ,więc się tobie zupełnie nie dziwię 🙂

Jeszcze wyniki w liczbach:

Moje wartości przed:
Jasność 100% bieli: 113,3 [cd/m2]
Kontrast ON/OFF: 4531:1

Po kalibracji:
Jasność 100% bieli: 132,8 [cd/m2]
Kontrast ON/OFF: 15284:1

Efekt jest naprawdę świetny. Jakbym kupił nowy telewizor. W weekend oglądałem kilka filmów podróżniczych na Netflix i obraz petarda.