Skocz do zawartości
IGNORED

Filtry cyfrowe - jaka możliwość tuningu


Molibden
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może komuś się przyda. Zastąpienie SM5818AP filtrem CDX1244w odtwarzaczu Kenwood DP- 6020. Można równie dobrze zamieniać inne filtry jak SM5840/41 tylko odpowiednio łącząc wejścia i wyjścia. Układ połączeń CXD.. bez zmian, chyba że zmiana z 18 na 16 bitów.

 

I jakie wrażenia po tej przeróbce?

 

- jasne. A jakaś translacja tego bełkotu? Jakaś różnica, powodująca wzniesienie na wyżyny AD1862, a dyskryminująca AD1860???

 

Jeżeli nie rozumiesz zdań wielokrotnie złożonych to może czas się do szkoły podstawowej cofnąc, braki uzupełnić? Ale nie ma sprawy, mogę jaśniej.

Różnica jest w parametrach obydwu kości, datasheety wystarczy przejrzeć. AD1860 nie jest do niczego, ale w tej samej konfiguracji dla mnie przyjemniej grał AD1862, lepsza była separacja dźwięków, scena i kontrola na basie-czy zasługą tu są te 2 dodatkowe bity AD1862, czy jego może lepsza niż 1860 konstrukcja nie wiem bo się nie znam na konstruowaniu przetworników. Teraz wszystko jasne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakie wrażenia po tej przeróbce?

Odtwarzacz jak na razie osłuchany dość pobieżnie, ale skok jakościowy znaczny. Chwilowo brak możliwości dokładnego i wnikliwego przesłuchania. Zanim wymieniłem filtr wymontowałem układ DPAC, była już z oryginalnym filtrem subiektywna poprawa. Po wymianie filtru jest jeszcze lepiej. Niestety, CXD1244 nie chce współpracować jak na razie z DPAC. Ten ostatni mam w podstawce, to można kombinować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odtwarzacz jak na razie osłuchany dość pobieżnie, ale skok jakościowy znaczny. Chwilowo brak możliwości dokładnego i wnikliwego przesłuchania. Zanim wymieniłem filtr wymontowałem układ DPAC, była już z oryginalnym filtrem subiektywna poprawa. Po wymianie filtru jest jeszcze lepiej. Niestety, CXD1244 nie chce współpracować jak na razie z DPAC. Ten ostatni mam w podstawce, to można kombinować.

 

Miałem takie same odczucia po wymianie filtra na sm5813ap, skok jakościowy. DPAC potrzebuje filtra dającego na wyjściu słowo 20 bitowe, ale nie ma co wkładać na miejsce, odtwarzacz gra lepiej bez tego wynalazku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fascynujący wątek.

Ja się szykuję do modyfikacji Denona DVD-A1. Kupiłem go w zasadzie za niewielkie pieniądze tylko dla zestawu PCM1704 (8x) ale kloc okazał się sprawny, więc nie mam serca rozebrać. W porównaniu do DACa DIY na tych samych kostkach, innym stopniu analogowym i PMD100 w.w. Denon gra z lekka szaro z bułowatym basem.

Więc mam zamiar doprowadzić go do stanu mnie zadowalajacego :) czyli

do filtra DXF7001 ( z pinologii wynoszę, że to kolejna mutacja SM5845AF) podpiąć PMD100 (jak w DVD-5000) i porównać jakość (DXF ma możliwość przyjęcia sygnału z zewnętrznego DF ( -DOL -DOL -BitClk i -WDclk ) - mam nadzieję, ze już w sygnał nie ingeruje).

To ogólnie jest główna różnica pomiędzy A1 a 5000 tak chwalonego za dźwięk. Za to niewiele, lub wcale nie widzę różnic układowych w analogu w stosunku do DCD-S10III, DCD-3000 czy DVD-5000, różne opampy ...

Wiec się łudzę, że PMD poprawi sytuację. Ew. następnie tor analogowy.

Więc nie wymiana lecz dołożenie równolegle filtra.

Co powiecie na to? Warto?

Może ktoś coś wiecej o DXF7001 może powiedzieć?

Pozdrawiam

 

PS. A co o PMD200 ? Próbował ktoś?

j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fascynujący wątek.

Ja się szykuję do modyfikacji Denona DVD-A1. Kupiłem go w zasadzie za niewielkie pieniądze tylko dla zestawu PCM1704 (8x) ale kloc okazał się sprawny, więc nie mam serca rozebrać. W porównaniu do DACa DIY na tych samych kostkach, innym stopniu analogowym i PMD100 w.w. Denon gra z lekka szaro z bułowatym basem.

Więc mam zamiar doprowadzić go do stanu mnie zadowalajacego :) czyli

do filtra DXF7001 ( z pinologii wynoszę, że to kolejna mutacja SM5845AF) podpiąć PMD100 (jak w DVD-5000) i porównać jakość (DXF ma możliwość przyjęcia sygnału z zewnętrznego DF ( -DOL -DOL -BitClk i -WDclk ) - mam nadzieję, ze już w sygnał nie ingeruje).

To ogólnie jest główna różnica pomiędzy A1 a 5000 tak chwalonego za dźwięk. Za to niewiele, lub wcale nie widzę różnic układowych w analogu w stosunku do DCD-S10III, DCD-3000 czy DVD-5000, różne opampy ...

Wiec się łudzę, że PMD poprawi sytuację. Ew. następnie tor analogowy.

Więc nie wymiana lecz dołożenie równolegle filtra.

Co powiecie na to? Warto?

Może ktoś coś wiecej o DXF7001 może powiedzieć?

Pozdrawiam

 

PS. A co o PMD200 ? Próbował ktoś?

j

 

Nie sądzę, aby za taki dżwięk odpowiadał filtr cyfrowy.

Poszukaj problemu w zasilaniu, lub ogólnie w stopniu analogowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Czy w Kenwoodzie dp-5020 aby usunąć moduł D.P.A.C trzeba coś zmienić w konfiguracji filtra SM5818,żeby PCM1701 prawidłowo działał ?.Usunąłem jak majki88 pisał a dzwięk z cd grał jak by był znacznie przesterowany (mocno zniekształcona).Czy filtr cyfrowy trzeba zmusić do pracy 18bit?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Nie sądzę, aby za taki dżwięk odpowiadał filtr cyfrowy.

Poszukaj problemu w zasilaniu, lub ogólnie w stopniu analogowym.

 

Po kilku latach, dzięki uprzejmości kolegów posłuchałem trochę różnych filtrów.

Były to filtry NPC, PMD, DF i sporo filtrów w przetwornikach d-s.

I owszem filtry grają, bardziej niż dobry przetwornik.

Różnice sa wyraźne. I jak zwykle dla jednych te różnice brzmieniowe mają znaczenie a dla innych wcale nie mją znaczenia.

Na obraz muzyczny wpływ ma rodzaj sygnału, odbiornik spdif, filtr, przetwornik dobry ma mniejsze znaczenie.

Zasilanie i analogówka mają bardzo duże znaczenie.

I teraz jak w końcu mamy wpięty dac który ma te elementy najlepsze , sprawdzone to się okazuje, że

- 25 % ludzi wybierze gładkość brzmienia całego DACA (dobra, dopracowana czysto grająca konstrukcja).

- dla kolejnych 25 % czystośc i gładkość jest pewnym problemem, bo osoby te szukają pazura, zadziorności , odrobiny szału (najczęściej oznacza to szaloną gitarę, czyli DAC który lekko przesterowuje w najgłośniejszych poziomach grania, efekt ten uzyskuje się wyłącznie na przetwornikach d-s nie mających włączonej detekcji ZERA , lub obwód ten źle działa) ,

- reszta wybierze dobrze i gładko grający DAC , który nigdy nie straci kontroli nad dzwiękiem, w praktyce oznacza to dobry filtr , dobry zegar, świetne zasilanie i prawie zawsze przetwornik R2R.

Dlaczego prawie zawsze R2R, a to dlatego, że przynajmniej jeden d-s potrafi "nie wrzeszczeć" w najgłośniejszych fragmentach, tzn nie traci kontroli - jest to PCM5142.

 

Można też napisać inaczej - chronologicznie - same filtry sa coraz lepsze, ale niestety od wielu lat żenione z przetwornikami d-s.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dlaczego prawie zawsze R2R, a to dlatego, że przynajmniej jeden d-s potrafi "nie wrzeszczeć" w najgłośniejszych fragmentach, tzn nie traci kontroli - jest to PCM5142.

 

A PCM5102 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

Yamaha CDX 450E , w miejscu filtra cyfrowego siedzi YDC101 . w sieci nic na ten temat nie znalazłem . Znalazłem tylko dane podobnego chyba  YDC103 - kombajn zawierający procesor sygnałowy, sterownik a nawet ma wbudowany własny DAC . Ten YDC101 podaje sygnał do przetwornika D/A PCM67 .

Pytanie : czy wiecie coś bliżej o YDC101 i czy to porządny układ w roli filtra cyfrowego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.11.2019 o 09:57, arturp napisał:

czy wiecie coś bliżej o YDC101 i czy to porządny układ w roli filtra cyfrowego ?

Musisz posłuchać i ocenić (ocena subiektywna), możesz też zrobić test różnicowy (ocena obiektywna) ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
W dniu 8.11.2019 o 09:57, arturp napisał:

siedzi YDC101 . w sieci nic na ten temat nie znalazłem

A ja znalazłem ?, załączam więc:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.