Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  210 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

teraz widzę, faktycznie są zbliżone wielkością, wagą i mocą, chociaż 2,5 drożne, ale daje to jakiś pogląd, dziękuje

widzę że miałeś je na sprzedaż, coś się zmieniło, wzmacniacz na mocniejszy? jeśli tak możesz opisać wpływ mocy wzmacniacza na sposób grania tych kolumn?

Edytowane przez m4tech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, m4tech napisał:

teraz widzę, faktycznie są zbliżone wielkością, wagą i mocą, chociaż 2,5 drożne, ale daje to jakiś pogląd, dziękuje

widzę że miałeś je na sprzedaż, coś się zmieniło, wzmacniacz na mocniejszy? jeśli tak możesz opisać wpływ mocy wzmacniacza na sposób grania tych kolumn?

Te moje kolumny są 3,5 drożne, zgadza się pojawił się bardziej wydajny piecyk i kolumienki zostają. To co zdecydowanie uległo poprawie to najniższe pasmo w szczególności jego kontrola, pojawiła się lepsza dynamika w całym paśmie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam. 

Dopisuję się do klubu Elac. A zaczęło się tak że poszukiwałem głośnika superwysokotonowego do moich ATC SCM 40 w których brakowało mi nieco szczegółowości w brzmieniu wysokich tonów. Padło na Elac 4Pi Plus 2 i zaczęło się. Dźwięk nabrał detali, blasku i pojawiła się przestrzeń której wcześniej nie było, to znaczy była ale nie taka jak teraz. Zaintrygowany tym faktem zacząłem się interesować kolumnami tej firmy i przeglądając oferty używanego sprzętu natrafiłem w Niemczech na 30 letnie kolumny Elac 170 4Pi. Cena była okazyjna więc kupiłem. Zaskoczenie było pełne. Pomimo 30 lat kolumny grają lepiej od ATC które prawdopodobnie sprzedam. Nie jest to dramatyczna różnica ale jednak jest. Kolumny grają czysto, detalicznie, dźwiękiem nasyconym, spójnym,  z niespotykana przestrzenią, dynamiką i wykopem na basie. Konstrukcja jest zamnknięta. Potwierdzam zdanie kolegi który w jednym z wcześniejszych postów napisał że Elac rozpoczyna sie od kolumn z głośnikiem 4Pi.  Pozdrawiam wszystkich gorąco.

ATC +_ Elac 2.jpg

Elac 4Pi PLus.jpg

Elac 170 4Pi black.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Hej,

poszukuję monitorów do swojego Nuprime IDA8 i wczoraj odsłuchałem Elac Vela BS403. I brakło mi słów jak dobre jest to połączenie. Wszystko mi w tym dźwięku pasuje.
Tylko cena jest trochę zaporowa, bo w okolicy 8000, w zasadzie dwa razy tyle co wzmacniacz.

Zastanawiam się, jak bardzo mogą się one różnić od starszego modelu Elac BS403, który ma dokładnie te same przetworniki (JET5 + 150mm AS-XR), ale w innej obudowie.
BS403 ma BR w dół, natomiast Vela wyprofilowany w dół i tył z uwagi na kształt obudowy.
Vela ma też obniżoną częstotliwość podziału zwrotnicy z 2500 do 2400Hz.

Z uwagi na koniec serii, BS403 jest do dostania o jakieś 3000 taniej.
A ja nie mam kompletnie gdzie go odsłuchać...

Może któryś z Panów miał okazję je porównać?

Edytowane przez Pan_Borowik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do Szanownego grona z moimi skromnymi Elac Vela 407. Świetne kolumny, sprawdzające się w pomieszczeniu 16 m2. Napędza je hybryda z CD w wyjściem lampowym. Okablowanie to AudioQuest.

Sam dźwięk - pełny, wszystkie pasma zrównoważone, z doskonałą średnicą, przez co ani wysokie, ani basy nie są dominujące. Kolumny bardzo uniwersalne, na którym słucham niemal wszystkiego - od klasyki po alternatywę. Świetna kontrola basu. Ale najważniejsze - wokale! To po prostu trzeba usłyszeć. Mimo, że te kolumny grają bardzo wyraźnymi wysokimi (talerze w końcu brzmią jak powinny) to w żaden sposób nie przedkłada się to na degradację wokali. Nie ma syczenia, sybilizantów - mimo, że artykulacja śpiewu jest bardzo, ale to bardzo wyraźna. Wokal wręcz materializuje się na scenie. I jest dodatkowo krystaliczny.

Wcześniej miałem system Arcama: wzmacniacz A32 z końcówką mocy P10 oraz odtwarzacz CD23T. Do tego świetne monitorki AE-1 Series 2. Wszystko na okablowaniu Cardasa. System oceniam na wyższej klasy sprzęt Hi-Fi, ale do obecnego zestawu nawet nie ma startu. Śmiem twierdzić, że 407 z moim system to już prawdziwy high-end.

Te głośniki wręcz sparowały się idealnie z moją hybrydą. A to 80-90% sukcesu dobrego brzmienia.

Słuchałem tych kolumn z najnowszym Coplandem 407, który też jest bardzo dobrą hybrydą, ale jednak inna integra zagrała sporo lepiej. Ma się wrażenie, że Elac-i wręcz jakby zostały stworzone do grania z moją hybrydą. Synergia jest bliska ideału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Meloman napisał:

Synergia jest bliska ideału.

Coś musi być na rzeczy. Jak napisałem post wyżej, odsłuchuję monitory od dwóch tygodni i z Vela 403 miałem dokładnie takie samo spostrzeżenie, a słuchałem m.in. PMC, Rebel Sentiment, Kefów czy Sonus Faber...
Z czym je porównywałeś na odsłuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Pan_Borowik napisał:

Z czym je porównywałeś na odsłuchu?

Z Proacami, ale przede wszystkim z najnowszymi B&W - monitorki 805 D3 i podłogowce 804 D3. Integrami były Moon 700, wspomniany Copland 407 oraz Pathos Logos.

Ale dopiero jak posłuchałem Vela 407 z Pathosem Inpol 2, to potrzebowałem dosłownie 20 minut, aby podjąć decyzję. Zagrało to najlepiej i to wyraźnie od pozostałych kombinacji.

U mnie z kolei integra jest prawie dwa razy droższa, ale nie uważam, że kolumny w jakiś sposób ją ograniczają. Bajeczne granie.

 

W dniu ‎07‎.‎05‎.‎2019 o 08:40, Pan_Borowik napisał:

Zastanawiam się, jak bardzo mogą się one różnić od starszego modelu Elac BS403, który ma dokładnie te same przetworniki (JET5 + 150mm AS-XR), ale w innej obudowie.

Na tym forum ktoś pisał, że Vela to jednak sporo lepsze granie. Ja niestety tych wcześniejszych wersji nie słyszałem.

I kto by pomyślał, że Niemiec z Włochem tak się polubią.

Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cytat

Kambodża w połączeniu z Elacowym jetem sprawi, że uszy będą ci krwawić i to obficie.

Kupiłem je jako najlepsze do ustawienia w rogu ścian. BR w dół robi robotę, słuchałem 3 dni i efekt przerósł moje oczekiwania.

Grałem na starym wzmacniaczu sony 60W. Też spodziewalem się krwawienia, ale te kolumny graja wysoko ale po kilku godzinach słuchania nigdy nie byłem zmęczony. Korespondowałem z gościem z Elaca w Kiel i wchodziły do gry 247.3, Cariny (będą wchodzić) i Vele- polecił 247.3.

Edytowane przez wtsz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cytat

też sobie chwalę BR w dół, oraz możliwość ustawienia pracy JETa na zwrotnicy

Duża jest różnica na ustawieniach zwrotnicy? W 247 przepina się końcówkę. Czytałem, że Primare, Hegel. Atoll, Vincent, Matantz dobrze brzmią z Elakami...

Też chcę podejść zdroworozsądkowo w stosunku cena/jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by przestudiować schemat zwrotnicy i policzyć jak bardzo przestawienie zworek tłumi głośnik wysokotonowy. jak dla mnie ten element pozwala dostosować dźwięk do akustyki pokoju, współpracy ze wzmacniaczem, osobistych preferencji. formalnie można jeszcze poeksperymentować z gąbką wokół jeta, specjalnie nie zauważyłem różnicy, ale tu głównie warunki odsłuchu mają znaczenie. dobrze że taka możliwość jest.

tak samo, grzybek, którym można zamknąć tylny BR, jest dobrą opcją, słychać różnicę. pewnie gdybym miał lepiej ustawione głośniki, zostawiłbym otwarty, ale niestety za blisko ściany.

ogólnie lubię te głośniki ze względu na muzykalność, szczegółowość, czystość przekazu, nie męczą przy długim słuchaniu... i potrafią grać głośno, bez zniekształceń - tu też rola wzmacniacza. wydaje mi się że trudno trafić na taki, który pokaże wszystko na co stać 247, więc osłuch w salonie kilku modeli, a następnie u siebie w domu tych co przejdą sito.

swego czasu pewien pan wystawiał 247 na allegro i dość barwnie opisał współpracę z różnymi wzmacniaczami. nie było łatwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ro35 napisał:

trzeba by przestudiować schemat zwrotnicy i policzyć jak bardzo przestawienie zworek tłumi głośnik wysokotonowy. jak dla mnie ten element pozwala dostosować dźwięk do akustyki pokoju, współpracy ze wzmacniaczem, osobistych preferencji. formalnie można jeszcze poeksperymentować z gąbką wokół jeta, specjalnie nie zauważyłem różnicy, ale tu głównie warunki odsłuchu mają znaczenie. dobrze że taka możliwość jest.

tak samo, grzybek, którym można zamknąć tylny BR, jest dobrą opcją, słychać różnicę. pewnie gdybym miał lepiej ustawione głośniki, zostawiłbym otwarty, ale niestety za blisko ściany.

ogólnie lubię te głośniki ze względu na muzykalność, szczegółowość, czystość przekazu, nie męczą przy długim słuchaniu... i potrafią grać głośno, bez zniekształceń - tu też rola wzmacniacza. wydaje mi się że trudno trafić na taki, który pokaże wszystko na co stać 247, więc osłuch w salonie kilku modeli, a następnie u siebie w domu tych co przejdą sito. 

swego czasu pewien pan wystawiał 247 na allegro i dość barwnie opisał współpracę z różnymi wzmacniaczami. nie było łatwo...

Bardzo dziękuję. Wybrałem te kolumny właśnie ze względu na złą akustykę a okazały się ogólnie bardzo dobre. Trzeba ich dłużej posłuchać wg mnie. U mnie bas przestawał się wzbudzać ok. 50cm od tylnej ściany.

O wzmacniacze pytam, dlatego że słyszałem jak mój stary Sony mocno je ograniczał a kupowanie wzmacniacza za 15-20tyś. uważam za bezsensowne przy takiej akustyce.

Edytowane przez wtsz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.