Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  210 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 17.01.2020 o 21:53, J.Jerry napisał:

ponieważ Elac z Jet podłączony do przeciętnego wzmacniacza jest odbierany gorzej niż inne kolumny nawet sporo tańsze

Po części się zgodzę, ale w mojej ocenie dotyczy to wyższych serii - np. Vela.

To seria do których grzechem jest podłączyć słaby, czyli tani wzmacniacz. Im lepszy tym więcej te kolumny pokazują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, mrb napisał:

Wręcz przeciwnie. Te kolumny  można po prostu "stroić". 

Wynika  to wyraźnie z testu, jaki był przeprowadzony w AUDIO

W pewnym zakresie na pewno można tak zrobić w każdej kolumnie z bass reflexem.Pozostaje kwestia efektu finalnego czyli wpływu na charakter brzmienia.Moje doświadczenia w tym zakresie są negatywne ,zawsze coś po takim zabiegu umyka.

Edytowane przez schik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, J.Jerry napisał:

Może mniej dudnić - to na plus, ale jednak basu mniej - to na minus.

W skrócie i uproszczeniu można tak przyjąć

Ale miałem w wakacje pożyczony  wzmacniacz Primare i35  To niewiarygodne jak dużo on ma (kontrolowanego) basu; z zatkanymi BR.

Edytowane przez mrb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś byłem zdania, że ilość amperów jest bardzo ważna, co wiąże się z mocą i rozmiarami transformatorów, radiatorów i samego wzmacniacza, ale teraz sądzę ilość amperów jest tylko ubocznym produktem stabilnego wzmacniacza. W moim wzmacniaczu poświęciłem moc i ampery na rzecz stabilności i nadal działa, mało tego działa znacznie lepiej. Przełączałem się na tym samym wzmacniaczu do zwykłego trybu pracy i przy podobnej mocy na wyjściu dźwięk był już słaby...chodzi o moce rzędu 0,1 mW.

16 godzin temu, schik napisał:

Czyli jesteśmy w punkcie wyjścia czyli wydajności prądowej by głośniki ,,trzymać za pysk" choć to zdaje się klasa d.Wygląda na to że Elac rzeczywiście lubi prąd.

 

Raczej nie dojdziemy jak to wygląda od strony parametrów, bo z 5 amperów masz już 100W mocy, więc jaka to wydajność prądowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie!!!Sam musisz przyznać ze zależność między stabilnością wzmacniacza a jego wydajnością prądową jest oczywista i stąd wynikają  wszystkie implikacje.Wydajność prądowa to nic innego jak stabilność przy różnicach obciążenia .To odpowiedź na impuls oraz przebieg rezystancji kolumn .Dlatego właśnie dobre wzmacniacze mają prawie zawsze rozbudowane (nadmiarowe)sekcje zasilania(transformator) ,kondensatory filtrujące,tranzystory mocy oraz ich konfigurację(u mnie np.to układ darlingtona)stąd też z reguły ich cena musi być wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tam tkwi klucz do dobrego brzmienia. Było to omawiane wielokrotnie na forum, ale tak jednoznacznie nie można powiedzieć, że po wyglądzie wzmacniacza można odgadnąć, czy wzmacniacz będzie miał dobre brzmienie. Wśród tych solidnych wzmacniaczy zdania są podzielone np. Yamahy 1100 nie zawsze wygrają z lampą, czy lżejszymi wzmacniaczami tranzystorowymi, a masz tam te wszystkie rzeczy co wymieniłeś. Weź też pod uwagę o jakie moce chodzi w domu i to, że dobry wzmacniacz rodzi sobie lepiej przy niskich poziomach głośności, a wtedy teoretycznie nie liczy się wielki transformator i kondensatory.

To co postanowiłeś z tym podłączeniem Harmana do Elac - da radę? Chętnie poczytam jak to zagrało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, J.Jerry napisał:

To co postanowiłeś z tym podłączeniem Harmana do Elac - da radę? Chętnie poczytam jak to zagrało.

Aby coś opisać jakieś zjawisko, często odwołujemy się do porównań. Czy można najeść się hamburgerem? I to jak!!!!! Ma w ch...... tłuszczu, węglowodanów, trochę witamin. Ogólnie pełno kalorii poganianych sterydami. Tylko czy są to składniki potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu? Do funkcjonowania tak ale na pewno nie do właściwego. Na dłuższą metę. I tak samo jest watami wzmacniaczy. Głośnik potrzebuje do właściwej pracy czegoś więcej. Tego, co mają trochę droższe wzmacniacze. I to cała filozofia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda słów .Dla niektórych i tak zawsze CCC(cena czyni cuda).Może odrobinkę pokory?Proszę przestudiować schemat wzmacniacza,posłuchać go w konkretnej konfiguracji,polecam ślepe testy. Nie słuchajmy nazw firm tylko muzyki.Wg niektórych wzmacniacz do elaca z jetem musi kosztować powiedzmy 10kzł.Naprawdę ?Czyli do Concerto Elac może za  1mln?Wiem ,wiem zaraz będzie burza w szklance wody.Pozostańmy przy swoich poglądach i doświadczeniach bo audio to bardzo subiektywna dziedzina.Dyskusja na ten temat na dłuższą metę nie ma sensu bo każdy argument można zanegować i podać kontrargument . Zawsze w efekcie pozostajemy sami ze swoim sprzętem i muzyką.Słuchajcie bez uprzedzeń -listen without prejudice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
13 godzin temu, piotrek7 napisał:

A jak te maluchy sprawdzają się przy szybszej, ostrzejszej muzyce?

Ale o jaki aspekt Ci chodzi? W normalnym odsłuchu niczego im nie brakuje, a wręcz przeciwnie, są to bardzo dobrze zrównoważone (również jeśli chodzi o niski zakres częstotliwości), detalicznie grające kolumny. Na moje ucho nic się nie zlewa, nie "hałasują".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, grzegorz napisał:

Ale o jaki aspekt Ci chodzi?

Sposób podania basu. Wiadomo, że małe monitory muszą ze swej natury iść na rozsądny kompromis. Przynajmniej jeśli chcemy zachować określony poziom cenowy. Tak więc albo szybkość i czytelność podania (kosztem wypełnienia) albo masa i wypełnienie (kosztem jego zmiękczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, piotrek7 napisał:

Sposób podania basu. Wiadomo, że małe monitory muszą ze swej natury iść na rozsądny kompromis. Przynajmniej jeśli chcemy zachować określony poziom cenowy. Tak więc albo szybkość i czytelność podania (kosztem wypełnienia) albo masa i wypełnienie (kosztem jego zmiękczenia)

Kurcze, i co mam Ci odpowiedzieć ?

Nie wiem jak się to dzieje, ale tutaj jest zarówno zejście jak i kontrola. Jest nawet wykop, którego się nie spodziewałem, że będzie aż tak obecny. Trzeba jednak pamiętać, że w normalnej muzyce np. zejście poniżej 40Hz jest bardzo rzadkie, wystarczy sprawdzić zakres częstotliwości poszczególnych instrumentów, dlatego nawet małe monitory, ale dobrze zestrojone potrafią prawidłowo odtworzyć niskie częstotliwości. Czasami zdarza się przeczytać, że "pomimo, że monitor, to gra ja kolumna podłogowa" i w przypadku tych małych Elaców podpisuję się obydwoma rękoma pod takim stwierdzeniem.

Na pewno jednak nie poleciłbym tych kolumn, dla zwolenników trzęsienia ziemi i przestawiania mebli oraz melomanów którzy kochają muzykę organową. Ja akurat zdecydowanie słucham na niskich i średnich poziomach głośności. Zresztą w klubie Gato Audio 

obiecałem, że skrobnę porównanie do FM-15. Ale już teraz mogę z całą stanowczością napisać, że jeśli ktoś ponad wszystko lubi ciepłe granie (nie mylić z kluchowatym i matowym) no i posiada mniej gotówki, to zdecydowanie powinien iść w kierunku kolumn Gato Audio - w okolicach 6 tys. to jest bardzo dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.