Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  208 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66

Rekomendowane odpowiedzi

Ja posiadam ELAC CL82i, wcześniej były podłączone do Sony Ta-550fs, teraz do reloopa ha210b, za niedługo zmieniam na kino z cambridge audio 540r. Ciężko coś wyczytać o tych kolumnach, dokupiłem do nich centralną cc80 II która zdaje się jest z zestawu, a na front wezmę albo jakieś podłogówki z serii CL albo fs78 lub fs107. Chyba nie ma co męczyć tego cambridga wstęgą, jeśli ktoś ma jakieś porady to jestem otwarty ?

Co do samych cl82i, ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o starszej serii CL. Od siebie mogę powiedzieć że gra to szczegółowo z  bardzo fajnym sopranem (trzeba uważać na źródło żeby nie było za ostro), bez kolorowania. Bas jest bardzo dobrze kontrolowany i szybki, nie wylewa się jest raczej taki dokładny i punktowy. Jeśli chodzi o średnicę to trochę odstają, to nie są kolumny które dają jakieś smaczki albo podkolorywują wokale. Co wcale nie znaczy że jest sucho, one po prostu grają mocno i dokładnie. Tak samo dokładnie pozycjonują różne dźwięki i grają szeroko, ale sama scena nie ma jakiejś dużej głębi. Moim zdaniem kolumny uniwersalne, choć najlepiej puścić sobie na nich przykładowo queen, jakikolwiek pop, elektronikę. Nie grają estradowo ale do spokojniejszej muzyki wybrałbym coś innego. Wcześniej miałem kilka modeli Cantona, w tym przykładowo Canton Ergo 80 i nie były tak precyzyjne i z przytupem, ale do spokojniejszej muzyki albo cichszego słuchania miały bardziej przyjemne brzmienie i fajny bas.

Ogólnie to bardzo polecam CL82i jak i zapewne inne z tej serii, ale trzeba być świadomym co się kupuje, dlatego się tak rozpisałem. Dużo osób jest przyzwyczajone do starszego sprzętu który bardziej koloryzuje muzykę i gra 'powoli'. Elac tego nie robi i za to go lubię.
No i jeszcze raz, jestem otwarty na propozycję jakie nowe Elaci kupić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2020 o 15:02, aneno napisał:

No i jeszcze raz, jestem otwarty na propozycję jakie nowe Elaci kupić ?

Prawdopodobnie najlepsze będą te z siateczką na tweeterze. Siateczka ma coś robić pozytywnego z dźwiękiem. Modele z siateczką brzmią inaczej niż te bez, a te z kolei brzmiały bardzo fajnie, mniej agresywnie na wysokich niż te z siateczką no i Jety też brzmiały łagodniej...może najnowsze Jety brzmią inaczej, bardziej zdecydowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

seria CL brzmi bardzo zdecydowanie, ja kupiłem teraz fs108.2, bo tańsze i obawiałem się że jeta nie napędze odpowiednio. Także jestem ciekaw jak zagrają bo jutro będą u mnie. Byle nie gorzej niż moje 82'jki i będę zadowolony ? 

Edytowane przez aneno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem czegoś bardzo podobnego do fs108.2 i to było fajne wyrównane granie...takie z klimatem, dobre do jazzu, nieagresywne. Tak grało z jakimś tanim wzmacniaczem, a najprawdopodobniej z amplitunerem KD.

12 godzin temu, aneno napisał:

obawiałem się że jeta nie napędze odpowiednio

Prawdopodobnie nie, ale z drugiej strony warto spróbować. O tym że źle napędzasz jakąś kolumnę wiadomo dopiero jak ją dobrze napędzisz i wtedy zaczniesz pisać o tym jak trudno napędzać Jeta, bo zajęło to trochę czasu. Mnie tam się kiedyś podobało nawet ze słabym napędem, kwestia ustawienia poprzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w końcu stałem się posiadaczem pewnych Elac'ów :)
Monitorki Elac 403 (wersja 1, nie Vela) w wykończeniu olejowany orzech mat. Piękna sprawa. Na razie grają sobie w biurze, chwilowo zajmując miejsce Fyne Audio F500, a docolowo wylądują w mieszkaniu w sypialni. Muszę je postawić jeszcze w konfrontację z Kef R500 i sprawdzić czy mogłyby godnie zaastąpić podłogówki :) Biorąc pod uwagę jaką ilością basu dysponują 403-ki to nie powinno być problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2020 o 14:50, J.Jerry napisał:

Słuchałem czegoś bardzo podobnego do fs108.2 i to było fajne wyrównane granie...takie z klimatem, dobre do jazzu, nieagresywne. Tak grało z jakimś tanim wzmacniaczem, a najprawdopodobniej z amplitunerem KD.

Prawdopodobnie nie, ale z drugiej strony warto spróbować. O tym że źle napędzasz jakąś kolumnę wiadomo dopiero jak ją dobrze napędzisz i wtedy zaczniesz pisać o tym jak trudno napędzać Jeta, bo zajęło to trochę czasu. Mnie tam się kiedyś podobało nawet ze słabym napędem, kwestia ustawienia poprzeczki.

Przyszły ale niestety uszkodzone i w obu sztukach nie grały tweetery. 
Dlatego nie będę nic oceniał, jedynie mogę powiedzieć że sam basowy w CL ma większe zejście, oraz że te fs to mniejsze paczki niż się spodziewałem. Oddałem, liczę na zwrot. W międzyczasie przyszły do mnie ELAC CLS 6. Podobny charakter brzmienia (fajny tweeter :D) do moich kolumn i fajny bas. Chociaż słychać, że 5.5cala w małej obudowie nie potrafi robić tego co 7' w większej, i delikatnie odbija się to też na wybrzmiewaniu samego basu. Ale co mnie pozytywnie zaskoczyło, to że takie małe skrzynki potrafią wypełnić mój pokój muzyką. Dla porównania z głośników o podobnej wielkości miałem ostatnio mission 780, i o nich tego samego powiedzieć nie mogę.
Także polecam, zarówno jako bardzo tanie głośniki do biurka ale i nawet do nie za dużego pokoju. ?
Ktoś kto ma więcej kasy powinien się raczej zainteresować nowszą serią BS, ale tutaj też nie ma wstydu a zaznaczam że są to ceny mniej więcej 300zł.
Ja używam ich jako surround, subwoofer też mam tej firmy. Elac SUB111.2 ESP.  I centralny również, jak już wspomniałem w poprzednim poście.

Ps. Po podpięciu do cambridga okazało się, że teraz CL82 wcale nie grają tak równo, tylko mają widocznie podbity bas. Nie wiem ile z tego to wzmacniacz, a ile same kolumny. Podejrzewam że obydwa po trochu. Tak czy inaczej lubię tą starą serię, mocne brzmienie ?

Edytowane przez aneno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie zagrały te FSy, bo byłem ciekaw czy dobrze zapamiętałem ich brzmienie.

W dniu 27.02.2020 o 01:52, aneno napisał:

Ps. Po podpięciu do cambridga okazało się, że teraz CL82 wcale nie grają tak równo, tylko mają widocznie podbity bas. Nie wiem ile z tego to wzmacniacz, a ile same kolumny. Podejrzewam że obydwa po trochu.

To będzie wiadomo lub byłoby wiadomo po podłączeniu kilku wzmacniaczy. Miałem ten problem z podbitym dudniącym basem, że monitory mogły konkurować z podłogówkami, a niektórych gatunków nie dało się słuchać. Jeszcze może być problem z akustyką, więc możesz sprawdzić jakimś kalkulatorem modów, czy nie ma kumulacji modów w miejscu odsłuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 23:00, grzegorz napisał:

Nie wiem jak się to dzieje, ale tutaj jest zarówno zejście jak i kontrola. Jest nawet wykop, którego się nie spodziewałem, że będzie aż tak obecny. Trzeba jednak pamiętać, że w normalnej muzyce np. zejście poniżej 40Hz jest bardzo rzadkie,

To nie do końca tak, że liczą się tylko herce lub tylko średnica głośnika basowego. Monitorki nigdy nie będą miały takiej reprodukcji jak kolumna, ale za to mają najczęściej inne zalety - np.  reguły potrafią przestrzenniej zagrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, grzegorz napisał:

Koniecznie muszą być 407? U mnie Vele BS 403 bez jakichkolwiek kompleksów grały na 30m2  i są dwa razy tańsze od 407. Piszę, że grały, ale tylko dlatego, że przeniosłem je do sypialni - w salonie rządzą teraz Marteny Duke 2 ...

Vela 403 jako opcja #2. Cały czas mam w głowie, że wolę brzmienie podłogówek. Mam zapasowe BS403 w tej starszej wersji, czyli tą kanciastą i jest za chudo w 18m. Vela jest inaczej zestrojona i większa, więc może być dobrze. 

Nie jedne monitorki mi się podobały ale zawsze jak przesiadam się na podłogowe to dochodzi to wypełnienie, którego nie ma w monitorkach (przynajmniej ja nie znalazłem jeszcze). Stąd trzymam się koncepcji podłogowej aż skapituluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, grzegorz napisał:

Jeśli zależy Ci na basie, ale i charakterze zbliżonym do Elaców, to proponuję Monitor Audio Gold 200 piątej generacji. Ode miałbyś je w podobnej cenie jak 407 ?

Goldy miałem w domu. 200 i 100. W salonie świetne u mnie już nie. W podobnej cenie to drogo ? Goldy można mieć taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2020 o 11:25, whir napisał:

Słuchał ktoś może Vela 407 w pokoju  około 18m2? Jak się ma sytuacja z basem?

Pisałem - ja mam Vela 407 właśnie w ok. 18 m2. Nie ma obawy, że bas będzie dominujący.  Jest dokładnie tak jak być powinno. Równowaga tonalna jest zachowana.

403 jak na monitorki też grają w miarę fajnie niskimi tonami, ale w momentach, gdzie bas rzeczywiści jest potrzebny - jednak widać różnicę w stosunku do podłogowego brata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny dylemat: Jak ta różnica przekłada się na dwukrotną różnicę w cenie pomiędzy zestawami podłogowymi a podstawkowymi? Wiem, że trzeba doliczyć cenę podstawek, ale przy tym pułapie cenowym jest to zupełnie inna proporcja, niż przy znacznie tańszych zestawach głośników podstawkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do ELACów Vela.

Mam już wielokrotnie odsłuchane i 407 i 409 ale nie w swoich warunkach. Choć na swoim/znanym wzmacniaczu ?

Czym napędzacie 409ki? Mam wrażenie że jakoś ilość i zejście basu w 407 jest lepsze? Zdaję sobie sprawę że 409 wymagają więcejale aż tyle?

W 18m kolego nie musisz się co bać. Słuchałem ich w 17m bas był rewelacyjny, miekki soczysty i wypełniony. Na narodowym drugi rok z rzędu 407 grały ew dużym pomieszczeniu i niczego im nie brakowało. Podoba mi się jednak nieco bardziej rozdzielcza góra w 409 stąd pomysł na nie. Mam 37m salon. Tylko co do nich? Na razie sprawdzę je z Caspianem M2 pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria Vela świetnie sprawdza się z dobrymi hybrydami.

Przed Elacami Vela 407 miałem świetne monitorki Acoustic Energy AE-I Series 2. Do dzisiaj to jedne z najlepszych monitorów w cenie do 10k zł. Jedynym minusem jest przeciętny bas.

Poza trym jest wiele płyt do testowania basu. Dla mnie najlepszy bas jaki słyszałem w życiu jest na płycie "Children of Sanchez". Nie wiem jak oni go tak nagrali. Na żadnej innej płycie nikt nawet nie zbliża się do tego poziomu.

W dniu 15.03.2020 o 15:25, 5z0p3n napisał:

Podoba mi się jednak nieco bardziej rozdzielcza góra w 409 stąd pomysł na nie.

A nie myślałeś o nowej serii Concentro?

Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda .To jedna z najlepiej nagranych płyt w ogóle i to nie tylko pod względem basu, ale moim zdaniem najlepsze są jednak blachy(trąbki) i perkusja. Płyta z  końcówki lat 70,jeszcze nie skażona cyfrą .Jeśli chodzi o najniższy bas punktem odniesienia dla mnie są płyty oraz niektóre produkcje Billa Laswella.Jeśli monitory Elaca grają ładnie dołem myślę że tym bardziej zrobi to kolumna podłogowa ale czy w 40 m salonie ?Pewnie tak ale to może w dużym stopniu zależeć od akustyki i konkretnej konfiguracji sprzętu i jego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, schik napisał:

Pewnie tak ale to może w dużym stopniu zależeć od akustyki i konkretnej konfiguracji sprzętu i jego ustawienia.

Oczywiście - to równie istotne.

 

11 godzin temu, schik napisał:

ale moim zdaniem najlepsze są jednak blachy(trąbki) i perkusja

Tak - cała płyta nagrana jest wybitnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych odsłuchach Elac 207 AE oczywiście z jetem na pokładzie.Pierwsze wrażenia jak najbardziej pozytywne.Największe wrażenie tak jak myślałem robi jet a szczególnie jego umiejętność oddania sygnatury instumentów.Jest bardzo szczegółowy i nigdy nie natarczywy.Stereofonia ok, bardzo dobra ale nie holograficzna na czym mi nie specjalnie zależało.Kolumny bardzo dobrze zestrojone jeśli chodzi o poszczególne zakresy,bas potrafi zejść bardzo nisko i szybko gdy go nie ma zniknąć .W mojej niezmienionej konfiguracji jest dużo lepiej niż poprzednio z Audio Academy Phoebe 3 we wszystkich aspektach brzmienia.Nie popadam w egzaltację bo Audio Academy to naprawdę bardzo dobre kolumny jednak u mnie zawsze miałem wrażenie że są za kotarą ,lekko wycofane.Jak się okazało mój wzmacniacz czego byłem niemal pewny po ok.30 minutach grania scalił się z Elacami co stworzyło bardzo otwarty a jednocześnie muzykalny i niemęczący przekaz.Teraz pozostaje zabawa w akustykę,kabelki i inne duperelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2020 o 08:21, Meloman napisał:

Fajnie, ale pamiętajmy, że słuchamy głównie dla muzyki, potem dla basu

Nie, słucha się dla EMOCJI.

Bo to jakby napisać, że ogląda się dla filmu. Oczywiste uproszczenie i wymówka (dla tych, co najpewniej nie mają basu :-))

Tak więc nie jest ważne, co w muzyce powoduje emocje (niechby bas albo efekty 3D na CD Watersa) i wartością jest wyłapać te nagrania (oraz te WAŻNE elementy w nich), które takie zapowiadają albo wręcz obiecują.

W dniu 18.03.2020 o 18:57, ro35 napisał:

Dla mnie najlepszy bas jaki słyszałem w życiu jest na płycie "Children of Sanchez".

Bardzo dobry przykład. Ślady z pojedynczym instrumentem może mieć mniejszą kompresję. Zbliżenie się do realnego brzmienia to... EMOCJE. Podobnie - i najłatwiej w warunkach domowych - jest w wokalem.

Edytowane przez Wuelem
Edit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2020 o 17:51, Wuelem napisał:

Ślady z pojedynczym instrumentem może mieć mniejszą kompresję. Zbliżenie się do realnego brzmienia to... EMOCJE. Podobnie - i najłatwiej w warunkach domowych - jest w wokalem.

Ja aż tak technicznie nie odbieram muzyki. Mam inną wrażliwość i co innego wzbudza u mnie EMOCJE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2020 o 16:28, schik napisał:

Jak się okazało mój wzmacniacz czego byłem niemal pewny po ok.30 minutach grania scalił się z Elacami co stworzyło bardzo otwarty a jednocześnie muzykalny i niemęczący przekaz.Teraz pozostaje zabawa w akustykę,kabelki i inne duperelki.

Harman dał radę na początek, a teraz przesłuchać płyty i zobaczyć co będzie dalej, a dalej będzie odkrywanie potencjału kolumn. Dobrze że masz muzykalność i niemęczący przekaz, ale gdzie emocje - to trzeba dopiero odkryć, nauczyć się nowego brzmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.