Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  210 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, J.Jerry napisał:

Harman dał radę na początek, a teraz przesłuchać płyty i zobaczyć co będzie dalej, a dalej będzie odkrywanie potencjału kolumn. Dobrze że masz muzykalność i niemęczący przekaz, ale gdzie emocje - to trzeba dopiero odkryć, nauczyć się nowego brzmienia.

Dał radę na początek?On  po wygrzaniu  po prostu zjadł Hegla H 80, który uchodzi za dobry wzmacniacz i szczerze mówiąc to przesądziło o mojej decyzji.W jakich aspektach? Po prostu jakości przekazu,sposobu prowadzenia basu ,bez żadnej kompresji i wahania.Druga rzecz to spójność zakresów no i ten oddech(otwarcie) którego nie miałem wcześniej .Elaci w moim odczuciu są bardzo czułe na zmiany okablowania i nagrań co świadczy o ich potencjale.Głosy ludzkie,fortepian,organy i instrumenty akustyczne są podane tak jak chciał pokazać realizator.I to chyba jest  ich najmocniejsza strona.  Najważniejsze jednak jest to pokazują jak na tacy jakość toru i każda zmiana źródła jest od razu słyszalna.Emocje?Oczywiście są: siła głosu Pavarottiego,technika i ekspresja Cecili Bartoli , anielskość Emmy Kirkby i histeria Johna Lydona ,chłopięcość Jona Andersona i dziewczęcość Kate Bush  z najnowszych remasterów pierwszych płyt itd.Teraz pozostaje długa zabawa w poszukiwanie najlepszej konfiguracji.Na szczęście pole do popisu jest duże: bi-wiring może bi -ampling ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to są emocje... mógłbym podobnie napisać o swoim systemie z zastrzeżeniem, że są takie dni kiedy emocji brakuje i sprzęt trzeba wyłączyć. Oddanie naturalności wokalów, ich świeżość daje wrażenie obecności wokalistów, czy uczestniczenia w spektaklu.

Z kablami - które dają lepszy efekt sam sobie musisz poradzić. Na takim poziomie brzmienia zdalna pomoc jest nierealna. A może już masz to najlepsze brzmienie i trzeba zostawić jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać ,nic ująć.Co do najlepszego brzmienia nie jest to takie proste,wystarczy kilka dni bez słuchania,odrobinę przerwy kiedy rodzą się  wątpliwości ..Bardzo dobrze w moim przypadku robi słuchanie prawdziwych instrumentów na żywo ,działa to jak zimny prysznic i pozwala nabrać dystansu do poszukiwania najlepszego brzmienia.Dużo zależy od nastroju,zmęczenia itd.Oczywiście że nie mam najlepszego brzmienia bo chyba jest to nierealne,zawsze jednak trzeba  próbować. Jest to chyba niekończący się proces który jest wartością samą w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

z przerażeniem stwierdziłem kilka dni temu zdjąwszy maskownice (z różnych przyczyn nie zdejmowałem ich dobre parę miesięcy) liczne odkształcenia, niestety z przedarciami włącznie) na niskotonowych głośnikach moich FS 217. Można coś z tym zrobić zanim dojdzie do wymiany głośników. Dodam, że nie słyszę objawów tego typu uszkodzeń, ale być może degradacja postępowała stopniowo i się "przyzwyczaiłem" (poza tym ostatnio słucham głownie na słuchawkach). Proszę o radę (niekoniecznie typu, "weź wymień ten badziew na markę "X").

IMG_3150.JPG

IMG_3151.JPG

IMG_3153.JPG

IMG_3154.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2020 o 00:25, schik napisał:

Co do najlepszego brzmienia nie jest to takie proste,wystarczy kilka dni bez słuchania,odrobinę przerwy kiedy rodzą się  wątpliwości ..Bardzo dobrze w moim przypadku robi słuchanie prawdziwych instrumentów na żywo ,działa to jak zimny prysznic i pozwala nabrać dystansu do poszukiwania najlepszego brzmienia.Dużo zależy od nastroju,zmęczenia itd.

Podoba mi się to podejście. Możne słuchać również wokali z płyt oczekując emocji, ale i efektu obecności wokalisty - to zależy od realizacji. W moim systemie w pewnym momencie zaszła zmiana, dzięki której odsłuchuje całe płyty i stwierdzam, że 90% utworów warta jest uwagi, a kiedyś bywało, że parę nagrań ciekawych, a potem nudy z kolejnymi utworami.

4 godziny temu, pratt napisał:

Proszę o radę

W tej sytuacji wymiana wszystkich głośników basowych lub samych resorów. Jeśli to jest naturalne zużycie materiału wszystkie głośniki z czasem będą wyglądały podobnie i będzie coraz gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z zewnątrz mechanicznie uszkodziło zawieszenie. Kiedyś taki numer można było osiągnąć w kolumnach Melodika bl40 czy jakoś tak one się zwały, gdy ktoś odwrotnie założył im maskownice. Tu efekt jest bardzo podobny. 

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie kojarzę żadnego podobnego zdarzenia (zwłaszcza, że sprawa dotyczy obu kolumn), a też szedłem tym tropem. No ale nie jestem jedynym domownikiem, czas na...Private Investigation...Głośniki już zamówiłem, nie chcę się pozbywać tych kolumn, bo grają naprawdę zacnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od u producenta z nadzieją, że złapią się za głowę, że taki wspaniały produkt, że to niemożliwe, że taka degradacja materiału etc i zaproponują mi nowe kolumny...no ok, głośniki gratis?, ale nadzieja zgasła szybko. Po wymianie kilku postów, stwierdziwszy, że mają te głośniki na magazynie (wpierw sugerowali, że mogę wymienić na te od 247.3) skierowali mnie do Audio Klanu, gdzie załatwiłem resztę. To są, o ile dobrze pamiętam, 14cm niskotonowce, serwis wstępnie krzyknął ok 3 paczki za sztukę (złotówka słabiutka ostatnimi czasy), może coś utarguję biorąc 4 sztuki, zobaczymy. Za dodatkowe 150 zł za wysyłkę mógłbym mieć je od ręki, ale podpiąłem się do ich zamówienia, które będzie realizowane...nie wiadomo kiedy.

Powiem Ci, że to gorzej, niż nożem w brzuch, zwłaszcza, że zainwestowałem ostatnio w słuchawki i DACa i sądziłem, że przez dłuższy czas nie będę chciał/musiał wydawać w temacie audio...cóż, jak nie urok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo życie...Zobaczymy jak spisze się oficjalny dystrybutor i czy zależy mu bardziej na kliencie ,,na teraz'' czy na budowaniu swojej marki i zaufania klienta.A swoją drogą to liczenie na dobra wolę i czekanie na dostawę nie wiadomo kiedy bez kolumn do słuchania...Ciekawe ile zażyczyliby sobie za jeta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎01‎.‎04‎.‎2020 o 10:08, pratt napisał:

Zacząłem od u producenta z nadzieją, że złapią się za głowę, że taki wspaniały produkt, że to niemożliwe, że taka degradacja materiału etc i zaproponują mi nowe kolumny...no ok, głośniki gratis?, ale nadzieja zgasła szybko. Po wymianie kilku postów, stwierdziwszy, że mają te głośniki na magazynie (wpierw sugerowali, że mogę wymienić na te od 247.3) skierowali mnie do Audio Klanu, gdzie załatwiłem resztę. To są, o ile dobrze pamiętam, 14cm niskotonowce, serwis wstępnie krzyknął ok 3 paczki za sztukę (złotówka słabiutka ostatnimi czasy), może coś utarguję biorąc 4 sztuki, zobaczymy. Za dodatkowe 150 zł za wysyłkę mógłbym mieć je od ręki, ale podpiąłem się do ich zamówienia, które będzie realizowane...nie wiadomo kiedy.

Powiem Ci, że to gorzej, niż nożem w brzuch, zwłaszcza, że zainwestowałem ostatnio w słuchawki i DACa i sądziłem, że przez dłuższy czas nie będę chciał/musiał wydawać w temacie audio...cóż, jak nie urok...

Ty już tak nie narzekaj bo jak by Ci przyszło zapłacić za jeden tweeter od Dynaudio excite jedyne 1500 zł a trzeba zawsze kupić dwa to wtedy dopiero byłby powód do smutku ? A tu u "Elaka" jakieś drobne wołają heh.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.04.2020 o 10:08, pratt napisał:

Zacząłem od u producenta

Rozejrzyj się na rynku niemieckim. Może u któregoś z lokalnych sprzedawców znajdziesz na korzystnych warunkach? Z założeniem, że wysyłają do Polski. Jeśli nie, może ktoś z forum, kto mieszka lub pracuje w Niemczech będzie w stanie pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.03.2020 o 19:24, J.Jerry napisał:

W moim systemie w pewnym momencie zaszła zmiana, dzięki której odsłuchuje całe płyty i stwierdzam, że 90% utworów warta jest uwagi, a kiedyś bywało, że parę nagrań ciekawych, a potem nudy z kolejnymi utworami.

Mam ostatnio podobnie. Dodatkowo z racji akcji #zostanwdomu więcej słucham muzyki i cóż mam powiedzieć... Kocham mój zestaw ?

W dniu 30.03.2020 o 14:37, pratt napisał:

z przerażeniem stwierdziłem kilka dni temu zdjąwszy maskownice (z różnych przyczyn nie zdejmowałem ich dobre parę miesięcy) liczne odkształcenia

To absolutnie nie wygląda na zmęczenie materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.04.2020 o 15:55, piotrek7 napisał:

Rozejrzyj się na rynku niemieckim

Już zamówiłem w Adioklanie. Jak słusznie zwrócił uwagę

W dniu 3.04.2020 o 14:50, Adam 38 napisał:

u "Elaka" jakieś drobne wołają

nie jest to kwota powalająca, chyba nie będę już kombinował, zwłaszcza że z ewentualną wysyłką do Polski niewiele bym zyskał.

W dniu 3.04.2020 o 14:06, schik napisał:

bez kolumn do słuchania.

Na szczęście nie jest tak źle, kolumny nie grają jakoś dramatycznie o dziwo. Zrobiłem nawet mały eksperyment, zaprosiłem kolegę muzyka (w założeniu lepsze ucho) i zapuściłem Heligoland Massive Attack (generalnie nie moja muza, ale bas tu jest...hmm...dominujący to mało powiedziane). On też nie odebrał brzęczenia czy odgłosów wydawałoby się normalnych w sytuacji takiego defektu. Czekam zatem spokojnie na dostawę.

 

3 godziny temu, Ghotti napisał:

Z ciekawości czystej ? mam Rotela 980 po modzie podpiętego do Elac FS217 ktoś by polecił lepszy wzmacniacz do kwoty 2k? ?

Może nie w ramach polecenia, ale ja gram ze stareńkim NADem C370 i to jest "jedyne takie trio ?

Edytowane przez pratt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywał ktoś może Elaca 407 z nową wersja Vela 407 ?
Posiadam „zwykłe” 407 i jestem ciekaw jak duże zmiany zaszły.

W najnowszym audio video same ochy i achy na temat testowanych tam Vela 407 , trudno się z najwyższym wyróżnieniem nie zgodzić : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Przemos1980 napisał:

Porównywał ktoś może Elaca 407 z nową wersja Vela 407 ?

Ktoś tu pisał o różnicach. Podobno są dość spore, na korzyść Vela. Poszukaj w historii.

 

9 godzin temu, Przemos1980 napisał:

W najnowszym audio video same ochy i achy na temat testowanych tam Vela 407 , trudno się z najwyższym wyróżnieniem nie zgodzić : )

Mimo, że sam mam te kolumny i z Pathosem Inpolem 2 grają rzeczywiście rewelacyjnie, to wiadomo - na testy w prasie trzeba patrzeć przez palce. Ostatecznym testem są nasze uszy.

Niezależnie Elac to jeden z nielicznych obecnie producentów głośników, który jeszcze na poważnie traktuję swoją pracę, np. w Vela 407 okablowanie wewnętrzne to nie żaden no name.

Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich 

Nie wiem czy ze swoim "zestawem" powinienem zabierać głos, ale chyba nic nie tracę ? Poruszacie tu tematy "naokołoelacowe" ale trochę w innym budżecie niż ja posiadam. Obecnie gra u mnie budżetowe Elac FS 68.2 i amplituner Onkto 8130. Słucham głównie rockowej muzyki ze spotify i Flac z pendrive. Chciałbym poprawić trochę u siebie granie i planuję wymianę amplitunera, Elacki zostają. W elacach lubię piękny, niskoschodzący bas i równą średnicę i górę. Trochę brakuje mi przestrzeni, powietrza i sceny.Wiadomo że kolumny lubią wysokoprądowe wzmaki. W grę wchodzą raczej używki, bo budzet raczej ograniczony - 2-2.5k, no może 3k + streaming Yamaha wxad10. Różne podmioty, bo też sklepy, podpowiadają mi: Atoll 80/100, cxa 60/80, Onkyo 9150 lub jakiś NAD oraz najbardziej funkcjonalne jak dla mnie, ale niekoniecznie jaklepsze Yamaha 803d.

Moze mieliście jakieś doświadczenia w połączeniach z tymi kolumnami. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Meloman napisał:

Mam ten model. Jak to sprawdzić?

Trzaby odkręcić ten element z terminalami i jeśli ta funkcja jest to powinna być możliwość przepięcia jednego kabla do oznaczenia -1 albo +1 albo "0". Nie wiem dokładnie jak to oznaczają. Chyba zero i plus jeden. Fabrycznie na zero.

 

Edit:

W internetach jest foto.

Wygląda jakby było. Tak jakby domyślnie było na -1, a zaraz obok jest blaszka "0" a ba drugim kablu opiera się +1.

Ma ktoś pojęcie czy to jest to?

020-027_Hifi_10_2019-016.jpg

Edytowane przez whir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2020 o 12:06, whir napisał:

Czy Elac Vela 407 ma w zwrotnicy przekładane zworki do zmiany "ilości" wysokich tonów?

Może napisz maila do Elaca w tej sprawie, chyba że w instrukcji jest o tym wspomniane.

Chyba nie będziecie od razu rozkręcać kolumn.

W dniu 13.04.2020 o 10:14, mollinari napisał:

najbardziej funkcjonalne jak dla mnie, ale niekoniecznie jaklepsze Yamaha 803d

Yamaha dobrze się kojarzy z muzyką rockową, dodaje więcej energii muzyce, inne wzmacniacze mogą być bardziej stonowane, więc warto przynajmniej posłuchać takiego zestawienia.

Recenzja wzmacniacza bardzo pozytywna https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/2984-yamaha-r-n803d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2020 o 12:06, whir napisał:

Czy Elac Vela 407 ma w zwrotnicy przekładane zworki do zmiany "ilości" wysokich tonów?

ELAC BS403 ma na pewno regulację wysokich tonów -1, 0, +1 dB, więc FS407 raczej też.

Tak się składa, że właśnie dzisiaj wieczorem zmieniłem w swoich znacznie starszych ELACach FS207.2 na +1dB. W starszych modelach była tylko opcja "O" i "+1". U mnie zworka wykonana jest jak na zdjęciu, a w nowszych jest podobno elegancka mała zworka jak na płytach głównych PCetów.

Czy próbowaliście regulacji filtra górnoprzepustowego w swoich kolumnach? Jakie efekty? Ja za krótko słucham na "+1" by podzielić się spostrzeżeniami.

20200421_203556.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.