Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  208 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nie próbowałem(mam 207ae )też jestem ciekawy,ale czy więcej znaczy lepiej?Tak czy siak lepiej mieć taką możliwość niż nie.

Są też zatyczki do bas reflexu (ja wolę słuchać w wersji bez nich) jest też bi -wiring.Dlatego(oprócz jeta i oczywiście brzmienia kolumn) wybrałem Elaca.Czy znacie inną firmę z takim wkładem inżynierii i podejściem do klienta?Przecież oni  podobno wszystko robią sami i to w dobie totalnej globalizacji i zalewie tandety ze wschodu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie wiadomo ile za chwilę kasa może być warta postanowiłem część oszczędności zainwestować w przyjemności ?

A ponieważ zawsze może być lepiej stwierdziłem, że bardzo dobre Elac Vela 407 wymienię na model Concentro S 507.

Problem w tym, że co prawda dostałem w miarę dobrą cenę na nie, przy obecnym wysokim kursie walut, ale z drugiej strony o zgrozo - od razu na zamówienie, bez możliwości odsłuchu.

Wiem, że Elac generalnie bardzo się lubi za Pathosem, ale czy rozsądnie będzie kupować je w ciemno?

Chyba szaleństwo co? 

16 godzin temu, schik napisał:

Czy znacie inną firmę z takim wkładem inżynierii i podejściem do klienta?Przecież oni  podobno wszystko robią sami i to w dobie totalnej globalizacji i zalewie tandety ze wschodu!!!

Mało jest takich firm. Tutaj głównie ślinią się na Dynki, tylko dlatego, że widać, że producent czy też ich dystrybutor mocno trzyma naszych recenzentów w garści - znaczy się dobrze płaci.

Kolumny jak kolumny. Ani nie lepsze, ani nie gorsze od większości. Markę Elac jednak stawiam dużo wyżej ponad Dynaudio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2020 o 22:28, whir napisał:

 

020-027_Hifi_10_2019-016.jpg

To wracam z informacją od ELAC (przyp., że foto to Vela 407).

Hello,

Yes there are internal jumper positions -1db,0db,+1db to adjust the tweeter levels to compensate for any production variances so all speakers have the same response curves.

Each speaker is measured at the factory and then the tweeter level is set accordingly. It is possible to have each speaker set differently, ie. one set for -1db and the other to 0db.

Respectfully,

ELAC Customer Service

Więc jest to strojenie fabryczne. I zależy jak się komu trafi. Może się okazać, że jeden komplet ma na "0" a inny na -1. Wynikowa charakterystyka się liczy. A podpięcie zależy od tego jak im Jet "wyjdzie na produkcji". Więc możliwości regulacji są ale losowe czy będą w obie strony czy tylko w dół lub w górę. Piszą, że "each speaker SET" więc mam nadzieję, że w jednym komplecie zawsze będzie to samo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ghotti napisał:

Długo masz 407? Podobno bdb konstrukcja ? oddajesz je w rozliczeniu ?

Rok. O to nie pytałem i nie wiem czy tak się da.

Wiem, że grają bardzo dobrze, bo ich użytkuję, ale wiadomo - zawsze może być lepiej.A czasy też niepewne i nie wiadomo co za chwilę pieniądze będą znaczyć.

Ten zakup w ciemno trochę mnie przeraża. Wiem, że ogólnie będzie super, tylko ten bas. Jego się boję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2020 o 23:07, whir napisał:

To wracam z informacją od ELAC (przyp., że foto to Vela 407).

Hello,

Yes there are internal jumper positions -1db,0db,+1db to adjust the tweeter levels to compensate for any production variances so all speakers have the same response curves.

Each speaker is measured at the factory and then the tweeter level is set accordingly. It is possible to have each speaker set differently, ie. one set for -1db and the other to 0db.

Respectfully,

ELAC Customer Service

Więc jest to strojenie fabryczne. I zależy jak się komu trafi. Może się okazać, że jeden komplet ma na "0" a inny na -1. Wynikowa charakterystyka się liczy. A podpięcie zależy od tego jak im Jet "wyjdzie na produkcji". Więc możliwości regulacji są ale losowe czy będą w obie strony czy tylko w dół lub w górę. Piszą, że "each speaker SET" więc mam nadzieję, że w jednym komplecie zawsze będzie to samo ?

Gdzieś chyba czytałem że zawsze je kompletują. Ciekawe czy robi to jedna osoba czy komputer na podstawie pomiarów?Audio Academy które miałem też są parowane przez P. Kręckiego.

W dniu 23.04.2020 o 13:17, Meloman napisał:

Ten zakup w ciemno trochę mnie przeraża. Wiem, że ogólnie będzie super, tylko ten bas. Jego się boję.

Ja przed zakupem też się bałem ,głównie ze względu na wielkość pomieszczenia i akustykę ale okazało się że jest lepiej niż u sprzedającego  mimo podobnej wielkości pomieszczenia.Przy tym budżecie zażądałbym odsłuchu w domu na kilka dni za kaucją!!!

Edytowane przez schik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, schik napisał:

Ja przed zakupem też się bałem ,głównie ze względu na wielkość pomieszczenia i akustykę ale okazało się że jest lepiej niż u sprzedającego  mimo podobnej wielkości pomieszczenia.Przy tym budżecie zażądałbym odsłuchu w domu na kilka dni za kaucją!!!

Odpuszczam, bo sprzedawca żąda zakupu bez odsłuchu. W tygodniu piszę emaila do Elaca w tej sprawie.

Poza tym czy ja wiem, czy 20% upustu to jakaś super okazja, uznając, że to właśnie teraz sprzedawcy mają problem, nie zawsze klient?

Oczywiście zaproponowałem wpłatę pełnej kaucji, ale z możliwością odsłuchu w domu i ewentualnego zwrotu. Bez szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2020 o 23:07, whir napisał:

To wracam z informacją od ELAC (przyp., że foto to Vela 407).

To teraz wiemy z jak sobie stłumić Jeta. Rezystor zamiast mostka i cała robota, nie trzeba nic rozkręcać. Kiedyś nawet zrobiłem takiego moda, ale dzisiaj wiem, że była zła wartość - za mały, bez efektów. Trzeba użyć coś z przedziału 0.3-1 Om na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Meloman napisał:

Odpuszczam, bo sprzedawca żąda zakupu bez odsłuchu. W tygodniu piszę emaila do Elaca w tej sprawie.

Tak trzymać!!!Ze swojego doświadczenia wiem że nic tak dobrze nie robi jak ,,sygnał z centrali''. Przecież nie robią łaski i nie sprzedają kota w worku a 20 % upustu to chyba początek negocjacji, szczególnie teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 22:17, Kubic napisał:

Czy próbowaliście regulacji filtra górnoprzepustowego w swoich kolumnach? Jakie efekty? Ja za krótko słucham na "+1" by podzielić się spostrzeżeniami.

Wracam do Was z moimi spostrzeżeniami po testach. Wysokich tonów nie było znacznie więcej, w końcu to tylko +1dB, ale całość straciła spójność. Zacząłem zabawy z okablowaniem np Audioquest Indygo Blue, faworyzujący niskie częstotliwości i uznałem, że to nie ma sensu bo efekt był zawsze gorszy niż przy zwrotnicy na "zero". 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kubic napisał:

Wracam do Was z moimi spostrzeżeniami po testach.

Jeżeli można wiedzieć - co Cię skłoniło do próby zmian? Zwykła ciekawość czy jakieś niedostatki w brzmieniu?

 

W dniu 1.05.2020 o 17:19, grzegorz napisał:

Właśnie zmieniłem swoje Vela BS 403 na FS 407 - "pan jest zadowolony"

Wielu twierdzi, że Vela 407 są mało dynamiczne. Potwierdza to też niby test w Stereoplay. Kolumny ogólnie uzyskały bardzo wysoką ocenę (zwłaszcza patrząc na ich cenę), bo łącznie 60 pkt. ale w zakresie dynamiki najmniej, bo tylko 9 (najwyżej rozdzielczość bo aż 14).

Ciekawe jak Ty je odbierasz, bo ja akurat twierdzę, że to kolumny z pazurem i świetnie nadają się do nazwijmy to ogólnie "ostrzejszej" muzy.

ps. pewnie do zmiany skłonił Cię deficyt niskich tonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napiszę, że zmiana była spowodowana tylko deficytem niskich tonów. Oczywiście to po części też, ale miałem nadzieję i to osiągnąłem, na właśnie lepszą dynamikę oraz mikrodynamikę na niższych poziomach głośności. Drugą przyczyną zmiany był fakt, że 403 trochę jednak ginęły w otwartym trzydziestometrowym salonie. Jednak na ich obronę napiszę, że jeśli ktoś chciałby przyoszczędzić połowę kasy i mieć Elaci z serii czterysta, to konieczne powinien posłuchać tych maluchów zwłaszcza w pomieszczeniu do dwudziestu kilku m2.

Akurat tej ostrzejszej muzyki zbyt dużo nie słucham, dlatego nie chcę nic autorytarnie stwierdzać, ale np. na Dire Straits, Coldplay, Anathema, Red Box 407-ki dają radę, o ile można te kapele uznać za grające "ostrzejszą" muzykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, grzegorz napisał:

Akurat tej ostrzejszej muzyki zbyt dużo nie słucham, dlatego nie chcę nic autorytarnie stwierdzać, ale np. na Dire Straits, Coldplay, Anathema, Red Box 407-ki dają radę, o ile można te kapele uznać za grające "ostrzejszą" muzykę.

Anathema z pierwszych płyt może być uznana za ostrzejszą muzykę. 

Czy słuchasz z korekcją Room Prefekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Meloman napisał:

Jeżeli można wiedzieć - co Cię skłoniło do próby zmian? Zwykła ciekawość czy jakieś niedostatki w brzmieniu?

Bardziej ciekawość gdyż zastanawiałem się czy dodając odrobinę wysokich tonów uzyskam nieco większą przestrzeń. Natomiast nie jest to zarzut dla ELACa gdyż jakość wysokich tonów odtwarzana przez JET wg mnie jest na świetnym poziomie. Bardzo odpowiada mi ich uniwersalność bo grają piękną barwą z zachowaniem wciągających detali na tyle, aby nie męczyć przy cięższych brzmieniach i jednocześnie pięknie zabłyszczeć przy brzmieniach bardziej wysublimowanych . Często spotykam się z opiniami, żeby kolumna była uniwersalna to wysokie tony muszą być nieco "uspokojone", ale moim zdaniem ELAC pokazuję że można zrobić to lepiej bez mocnego "wygaszania" HF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kubic napisał:

ale moim zdaniem ELAC pokazuję że można zrobić to lepiej bez mocnego "wygaszania" HF.

Nic dodać nic ująć. I przy okazji odnowię pytanie tym razem skierowane do Ciebie - jak oceniasz dynamiczną tych kolumn?

21 godzin temu, grzegorz napisał:

Akurat tej ostrzejszej muzyki zbyt dużo nie słucham

Spoko. Każdy słucha co lubi. Notabene Red Box ma bardzo fajnie nagrane płyty. Zwłaszcza debiutancka ich płyta czyli "The Circle and the Square" brzmi fenomenalnie. Poza tym świetna muzyka.

 

Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2020 o 13:19, Ghotti napisał:

mozesz podesłać fote elac? i jeśli to nie tajemnica to dużo płaciłeś za nie rok temu?

Fotkę zamieszczę w najbliższym czasie. Kolumny kupowałem w katowickim Top Hi-Fi, ale z całym zestawem. Rabat więc dostałem na całość a nie tylko na same Vela 407. Uważam jednak że spokojnie warte nawet sklepowej ceny lub wyższej.

Niedawno zrobiłem sobie przerwę w odsłuchach i wczoraj wróciłem do przyjemności słuchania. Panowie! Jak te Elac-i grają!!!

Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, whir napisał:

W tym tygodniu będą u mnie na testach Vela 407.??

Ciekawe czy mój Marantz PM14S1SE da im radę i czy się nie ugotują w moich 18m2.

zazdraszczam ? w domu kiedyś sobie zrobię porównanie Vela 407 + minas anor iv signature ale pewnie do tego czasu to juz nowe serie wjadą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecana fotka...

IMG_20200505_155622.jpg

W dniu 4.05.2020 o 19:00, whir napisał:

Ciekawe czy mój Marantz PM14S1SE da im radę

Jeżeli Twój wzmacniacz gra detalicznie oraz przestrzennie, to ukaże pełnię możliwości tych kolumn. Niestety nie słyszałem nigdy Twojego piecyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grutka napisał:

Oj bardzo jestem ciekaw tego porównania veli  z minasami, poproszę jak najszybciej  ?

Niestety to plan za kilka lat ? teraz średnio jest jak to ustawić, albo posłuchać w ciszy. Polecam samemu wypożyczyć i porównać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.