Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  208 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie (i Panie, ofkors)

Z racji zmiany miejsca odsłuchowego, co wymogło konieczność przejścia na monitory, oddam w dobre ręce "legendarne" kolumny ELAC FS 208.2. Kolor mahoń. Jestem pierwszym i jedynym właścicielem. Kupione w Polsce  (nie są "targane" z Niemiec).

Zapraszam, polecam. Zainteresowanych zapraszam na priv.

 

Edytowane przez mrb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reszta toru to wzmak Yaquin MS 90 po modzie w sinus audio ,dac audio gd 1.38 na sabre. jako zródło używam onkyo ns 6170 i oppo 105 . Kolumny jakie miałem a było ich trochę żadne się nie umywają do tych elaków, grałem na dynaudio z trzy modele ostatnie to focusy 140 ,monitor audio, diy na skanach i morelach. Tutaj jest prawdziwa przestrzeń i czystość dżwięku ,każdy instrument słychać dokładnie i jest on w odpowiednim miejscu na scenie, no i bass z piekła rodem . Dokupiłem jeszcze nóżki isoacoustic gaia III i jest jeszcze lepiej-polecam ten gadżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Planuję wymienić moje obecne kolumny KEF R700 na inne. Słucham muzyki raczej cicho i KEFy słabo się spisują - grają bez życia. Miałem na próbę w domu B&W 702 Signature i Elac Vela FS407. B&W zagrały podobnie jak KEFy, ale Elac był wyraźnie lepszy na niskich poziomach głośności. Zastanawiam się czy mogę gdzieś w Poznaniu posłuchać, a najlepiej wypożyczyć Audio Physic. Wątpię czy to się uda i dlatego tutaj chciałem zapytać:

czy Elac Vela 407 to są kolumny do cichego/średniogłośnego (to jest mój sweet spot) słuchania?

- jakie są ewentualnie inne kolumny do cichego/średniogłośnego słuchania?

Powierzchnia odsłuchowa 25m2, częściowo wydzielona z całościowego metrażu 50m2 + klatka schodowa. Wzmacniacz XTZ A2-300 (2x150W/8Ohm, 2x300W/4Ohm). Słucham rock/metal/jazz.

Na razie moim typem jest Elac Vela 407. Te małe, niepozorne kolumienki naprawdę dają radę, już od niewielkiej głośności przekaz jest zbalansowany. Jest bas, szybki i punktowy i jest wyraźna góra. Przy tej samej głośności moje KEFy grają głównie środkiem. 

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam zestaw elac bs 123 + smsl q5 pro. Planuję stopniowo inwestowanie w lepszy sprzęt, najpierw kolumny. Czy np. elac 203 razem z smsl q5 pro wniesie znaczną poprawę w porównaniu do bs 123, czy warto dołożyć na trochę lepsze kolumny np 243? Wiem, że to  duży kompromis, wzmacniacz budżetowy, gra cały system itd. Zależy mi na odpowiedzi konkretnie odnośnie zestawienia z smsl q5 pro. Pozdrawiam klubowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto na pewno posłuchać jakiegokolwiek jeta bo on moim zdaniem wnosi nową jakość przekazu.Pozostaje kwestia wyboru wg upodobań ,możliwości finansowych,akustyki ,wielkości pomieszczenia i wzmacniacza .A Elac jak wiadomo lubi prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2021 o 23:19, minoltamiszel napisał:

Zależy mi na odpowiedzi konkretnie odnośnie zestawienia z smsl q5 pro

Nie słyszałem tego smsl coś tam ale pewnie jak posłuchasz Elaców u kogoś a potem w domu u siebie możesz się zdziwić i wtedy sam stwierdzisz,,coś mi tu nie gra".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć!

No i stało się... Jestem posiadaczem Vela 407.

Może ktoś polecić sprawdzony wzmacniacz zintegrowany do tych kolumn? Może być używany. Warunek - musi mieć DAC i być raczej slim (inaczej nie wkomponuję go w meble) . Swój stary wzmacniacz sprzedałem i przejściowo gram przez KD.

Słucham rocka i jazzu. Raczej umiarkowanie głośno.

Zastanawiam się nad Hegel 120, Primare I32, Moon 240 (za mała moc?). Mogę też odkupić, jeśli ktoś planuje zmianę.

Pozdrawiam!

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Robert_72465 napisał:

Cześć!

No i stało się... Jestem posiadaczem Vela 407.

Może ktoś polecić sprawdzony wzmacniacz zintegrowany do tych kolumn? Może być używany. Warunek - musi mieć DAC i być raczej slim (inaczej nie wkomponuję go w meble) . Swój stary wzmacniacz sprzedałem i przejściowo gram przez KD.

Słucham rocka i jazzu. Raczej umiarkowanie głośno.

Zastanawiam się nad Hegel 120, Primare I32, Moon 240 (za mała moc?). Mogę też odkupić, jeśli ktoś planuje zmianę.

Pozdrawiam!

Robert

407 potrzebuje prądu, a jeśli wzmacniacz ma być slim to rozglądaj się w D klasie. Hegel i Primare nie mają regulacji tonów więc ja osobiście bym ich nie wybrał (muszę mieć możliwość skorygowania). Tutaj celowałbym chyba w Twoim przypadku w NAD M10, a jak jest kasiora to bez jeńców brał bym M33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, marjel111 napisał:

407 potrzebuje prądu, a jeśli wzmacniacz ma być slim to rozglądaj się w D klasie. Hegel i Primare nie mają regulacji tonów więc ja osobiście bym ich nie wybrał (muszę mieć możliwość skorygowania). Tutaj celowałbym chyba w Twoim przypadku w NAD M10, a jak jest kasiora to bez jeńców brał bym M33.

Dzięki za odpowiedź. Regulacja tonów - większość wzmacniaczy jej nie ma. To bardzo ogranicza ich wybór. Ale jest obejście tego problemu. Trochę upierdliwe, ale jest. Gram muzykę przez Raspberry + Moode i mogę wprowadzić EQ po stronie cyfrowej (od niedawna Moode wspiera Camilla DSP, czyli można użyć filtrów FIR, nieprzesuwających fazy). Podsumowując, wzmacniacze bez regulacji tonów również brałbym pod uwagę. Używki też.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiałem temat, znaczy szukałem na rynku wtórnym ww kolumn. rzadko się pojawiały. trudno było kupić. więc trudno oszacować rynkową cenę. wg mnie 500zl to za dużo. wg mnie to prawie to samo. ale u mnie miały grać jako surroundy w kinie domowym. chciałem 243 bo 247 mam na froncie, w końcu kupiłem 182 bo akurat były dostępne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
4 godziny temu, Adasza napisał:

"Tuning" Elac 208.2 Jet

Mam kilka pytań do kolegów którzy mają doświadczenie z tym lub podobnymi modelami. Z ich grania jestem bardzo zadowolony ale zawsze może być lepiej 🙂 W związku z tym:

1. W jaki sposób w tym modelu można zamontować kolce? Czy w miejsce tych wyciąganych gumek w nóżkach czy w jakiś inny sposób? Gdzie można je ewentualnie nabyć?

2. Czy ten cokół (podstawa pod kolumnami) jest potrzebny czy można go odkręcić i np. w miejsce tych dużych śrub, które go mocują do kolumn, bezpośrednio wkręcić jakieś kolce?

3. Czy można coś pokombinować przy zwrotnicy, na przykład wymienić kondensatory na MKP, cewki na taśmowe/powietrzne, rezystory na jakieś Milsy czy Superesy itp? Czytałem już w kilku miejscach, że zwrotki w tych modelach nie są jakieś za specjalne, i że ich modyfikacja sporo poprawia w brzmieniu tych kolumn. Co o tym myślicie a może ktoś próbował, ma jakieś doświadczenia  tym związane? Zwrotkę można obejrzeć tutaj, zakładam, ze u mnie jest taka sama: 

https://www.ebay.com/itm/193745818705?mkevt=1&mkcid=1&mkrid=711-53200-19255-0&campid=5338381892&toolid=10001&customid=02c56be8-ef84-11eb-b055-623361343730

el1.jpg

el2.jpg

el3.jpg

 

1. W jaki sposób w tym modelu można zamontować kolce? Czy w miejsce tych wyciąganych gumek w nóżkach czy w jakiś inny sposób? Gdzie można je ewentualnie nabyć?

Mialem 247.2 i kolce wkładało się w miejsce tych gumek, miały identyczne "wypustki". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.2 Cokół jest elementem konstrukcyjnym,który dodatkowo stabilizuje kolumny,demontując go zmienisz zupełnie projekt kolumn i nie znalazł się tam przypadkiem.Nie nazwał bym tego tuningiem tyko demolką.

Ad.3 Jeśli zauważyłeś Elaci mają dosyć rozbudowane zwrotnice stąd pewnie dlatego lubią mocne wzmacniacze:). Jeśli miałbym coś ruszać zacząłbym od elektrolitów i spróbował je wymienić na foliowce.Co do cewek sprawa jest trochę bardziej skomplikowana ze względu na ich ilość i brak oznaczeń(chyba że są ukryte )-należałoby je wszystkie zmierzyć.Raczej nie zmieniałbym ich parametrów by nie popsuć  brzmienia ale wymienić na  taśmowe np.Jantzena można by spróbować.Biorąc pod uwagę ilość elementów zwrotnicy i chęć ich wymiany należy liczyć się ze sporymi wydatkami i czasem by na spokojnie ocenić  wpływ zmian  na brzmienie.Oczywiście wszystkie wymontowane elementy należałoby zachować  ponieważ przy odsprzedaży kupujący niekoniecznie podzieli twoje zdanie o poprawie brzmienia kolumn.Mam 207ae i też mnie korciło-może kiedyś?

Reasumując moim zdaniem w kwestii ,,tuningu" trzeba być bardzo,bardzo ostrożnym i cierpliwym bo nie zawsze efekt może być zadowalający-polecam metodę małych kroczków.

Edytowane przez schik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.08.2021 o 22:25, Timi1987 napisał:

Witam a co myślicie o takim połączeniu?

roksan K3 z ELAC vela fs407?

tak się składa że posiadam ten wzmak, ciekawy jestem czy się dogada z kolumnami ELACa

Słuchałem w tophifi i całkiem niezłe połączenie. Wydaje mi się jednak, że elac potrzebuje wzmacniacza, który będzie lepiej kontrolował dół. Basu może być za dużo. Polecają do nich hegle, ale nie miałem czasu na porównanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.09.2021 o 22:12, Luco napisał:

Słuchałem w tophifi i całkiem niezłe połączenie. Wydaje mi się jednak, że elac potrzebuje wzmacniacza, który będzie lepiej kontrolował dół. Basu może być za dużo. Polecają do nich hegle, ale nie miałem czasu na porównanie. 

Większych głupot na tym i innych forum nie czytałem!!!!!!!!!!! W którym Top HiFi słuchałeś???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2021 o 22:25, Timi1987 napisał:

Witam a co myślicie o takim połączeniu?

roksan K3 z ELAC vela fs407?

tak się składa że posiadam ten wzmak, ciekawy jestem czy się dogada z kolumnami ELACa

Dramat. Kup do tego wzmaka kolumny typu ymc cyp cymp za tasiaka. Wtedy to będzie grało...... raczej robiło hałas. Ale po to ten wzmak został stworzony. Nie rób krzywdy Elacowi takim połączeniem. Gra to bardzo płasko, bez głębi, duszy, bez dynamiki, bez najniższego basu, gitary basowe praktycznie wycięte, przestrzeń tak i wszerz i w głąb - jaka przestrzeń..... jedna wielka kupa między głośnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Luco napisał:

We Wrocławiu. Rozwiń swoją wypowiedź bo nic z niej nie wynika. 

Przeczytaj co wcześniej napisałem. Bardzo chętnie wybiorę się z Tobą do tego studia we Wrocławiu, Posłuchamy Rksana z Elacami. Posłuchamy jak to wzmak nie kontroluje basu,,,,,, jakiego basu???????? Zaprośmy jeszcze kolegę który pytał o takie połączenie. Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.