Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  210 członków

Elac Klub kolumn
IGNORED

Klub zwolenników kolumn Elaca !!!


dragon66
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Brzmienie powiem tak miałem wczesniej focal electra 927be tam grałao to całkiem niezła przestrznią ale nic pozatym ogolnie suchy dzwiek z Gryphonem czasem jasny i ostry z elakami niema tego problemu leszy bas dynamika sredek ogolnie poprawa w kazdym zakresie szukam jeszcze dobrego interkonektu xlr moze umiał bys cos polecic do 4 tys za uzywany odcinek 1 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mam calyxa więc dawka mocy jest napewno , dla mnie trochę za ciemne są , zreszta sam nie wiem czego chce to juz 4 kolumny w ciagu niemal pól roku .Szuakm mojego dźwięku . A co do elacow to w tej cenie cieżko coś tak dobrego kupić ale są mało popularne bo nie sa tak reklamowane jak inne firmy .

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swoje ponad 5 lat. Mogą zagrać ciemno, jasno, ciepło, ostro, mulasto...jak napisałeś ciemne są, to rzeczywiście w większości systemów (obiektywnie dobrych) tak grają...szczegółowo, ale delikatnie, ciepło i jakby bez poweru, zbyt gładko. Była to cecha właściwie wszystkich JETów, tymczasem jedna z recenzji mówiła o dynamice, szybkości i energii. Całkiem niedawno się o tym przekonałem - wystarczy przejrzysty system (delikatnie ocieplony z powodu trendów w realizacji płyt), dużo prądu i powinno być dobrze...takie granie nie wynika z ostrości, tylko przejrzystości wynikającej z nasycenia dźwięku. Kiedyś próbowałem Elaki z całą resztą zrównać do poziomu słuchawek K701, a dziś szukam do nich DACa i headampa, bo zostały daleko w tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam M-dac , według mnie świetny daci i gdniazdo słuchawkowe . "Wystarczy przejrzysty system" taki jest Twój obecny ? Możesz podać szczegóły ? Zastanawiam się również nad K701 bo moje obecne SBC HP890 trochę ograniczają resztę toru . Co do Elaców sam przesiadłem się z RX6 i tam góra była bardziej aksamitna ale reszta bardziej odpowiada mi w obecnych skrzyneczkach .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecasz mi M-Daca i zastanawiasz się nad AKG, a ja akurat mam te słuchawki i zdecydowałem się na razie na M-Daca - napisz koniecznie jak to zagrało. Będzie to cenna opinia, bo miałeś kiedyś Elaki. Na JETach?

 

Przejrzysty system nie tyle wystarczy, ale taki być musi, aby z JETa wydobyć energię i dodać powietrza do charakterystycznej gładkości.

Wyjaśnić to, to dłuższa historia.

W moim przypadku podłączyłem Elaki do wzmaka Technics i Philipsa DVD963 i uzyskałem dźwięk nieco lepszy niż z wolnostojących kolumn na tradycyjnych tweeterach. Potem wziąłem Harmana HD970 i okazało się, że dźwięk zwolnił, był jak z pod koca, więc wywaliłem zamulacza. Potem zrobiłem wzmaka i kupiłem tego Harmana, bo dobrze się wpasował. Parę modyfikacji i otrzymałem stosunkowo precyzyjny dźwięk, ale suchy, bez wypełnienia średnicy i mało energetycznym basem mimo suba. I to nawet grało sensownie porównując do zestawów w podobnej cenie i był to właśnie nieprzejrzysty system. Następnie sporo roboty przy zasilaniu, modyfikacje wzmaka - m.in zwiększenie wydajności prądowej x4, kabelki, transport do harmana i było o niebo lepiej, bo było żywo i było zrobiło się bardzo akustycznie - wtedy też mogłem się przekonać, że transport ma znaczenie, a miałem kilka źródeł. Jak się okazało to nie był nadal przejrzysty system, ale wtedy myślałem, że więcej się nie da zrobić...wtedy też zrezygnował z zakupu seryjnie produkowanego wzmaka. Całkiem niedawno z nudów, czy dla zabawy skonstruowałem oryginalne IC i to było to. Natychmiast okazało się, że transport Philipsa jest nieprecyzyjny, hałaśliwy z cyfrowymi artefaktami, więc wyciągnąłem rzekomego zamulacza SL-PS770D z TOSLinkiem i równowaga została przywrócona, te transporty tak naprawdę mocno się różniły. A Elaki zagrały niesamowicie...chyba nie umiem opowiadać o moich wrażeniach, a chciałbym być precyzyjny...Elaki obecnie podają dźwięki lepiej niż AKG (stąd też pomysł na DACa)...nie to że jest ich więcej, ale mam większe wrażenie obecności wokalistów i instrumentów...jest taka niepowtarzalna atmosfera (dźwięki) przed występem na żywo, w czasie również i takie coś mam przyjemność słyszeć z płyt np. DreamTheater Once... np. Hollow Years.

Na razie sobie słucham na laptopie z dodatkowym Headampem i mimo bogactwa barw i dźwięków nie ma tej atmosfery, nie znajduje się przed sceną...słowo daje, że nie kupię tego M-Daca, ani żadnego innego jeśli tego nie potrafi...mam nadzieję, że po prostu spadnę z krzesła, ponieważ obecnie AKG potrząc raczej obiektywnie podłączyłem do "byle czego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elaci (monitory BS244) mam obecnie w systemie - poprzednio RXy . Powiem , że obawiałem się czy aby JET III nie będzie zbyt męczący jednak okazało się , że brzmi subtelnie i delikatnie . Przedtem grał (mam) Naim i było poprawnie , czasem wydawało mi się , że super . Pewne aspekty brzmienia Naim'a nadal uważam za wyborne , natomiast audiolab wprowadził coś innego i na razie ta zmiana mi odpowiada . Korzystam ze strumieniowca SBT oraz Denona DCD-1560 z modami forumowego Piotrka . Tu podobnie jak z Naim'em , wydawało mi się , że ten CD jest całkiem niezły ... dopóki nie podłączyłem Mdac'a ! To dla mnie prawdziwy skok jakościowy . Moje stare słuchawki Philips'a zagrały tak , że mi szczęka opadła i zastanawiam się teraz czy ewentualna wymiana na k701 da mi dalszy przeskok jakościowy na plus ?!

Co do Elaców te monitorki pokazały , że mogłem nie kupować Rel'a T5 . Być może to zasługa Audiolaba , niemniej brzmienie tych kolumn bardzo mi się podoba . Obecnie grają w bi-ampingu Odyssey na dole , Qed na górze . Czekam jeszcze na nowe , ciężkie standy bo szukam poprawy w generowaniu sceny . Zależy mi na "znikaniu kolumn" i dużej głębi bo stereofonia jest super a scena szeroka . Obawiam się , że ogranicza mnie jednak pomieszczenie i jego akustyka , zamierzam jeszcze powalczyć o poprawę w tym aspekcie .

Chętnie posłuchałbym Twojego systemu dla porównania bo generalnie nie mam za bardzo odniesienia do dobrze grającego zestawu .

Polecam Ci Mdac'a , ale może lepiej posłuchaj gdzieś jeśli możesz . Chłopaki piszą , że niezła czy nawet lepsza jest kambodża Stream Magic 6 .

Nie wiem skąd jesteś bo zaprosiłbym Cię do siebie na posłuchanie i wymianę doświadczeń .

Pozdrawiam

 

... możesz coś napisać o tym oryginalnym IC !? Bo zastanawiam się nad zakupem Chorda Chameleona .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... możesz coś napisać o tym oryginalnym IC !? Bo zastanawiam się nad zakupem Chorda Chameleona .

pozdrawiam

 

Pewnie, post 258 i parę postów obok http://www.audiostereo.pl/okablowanie-wewnetrzne-wzmacniaczy_20525.html/page__st__250

 

Elaci (monitory BS244) mam obecnie w systemie - poprzednio RXy . Powiem , że obawiałem się czy aby JET III nie będzie zbyt męczący jednak okazało się , że brzmi subtelnie i delikatnie . Przedtem grał (mam) Naim i było poprawnie , czasem wydawało mi się , że super . Pewne aspekty brzmienia Naim'a nadal uważam za wyborne , natomiast audiolab wprowadził coś innego i na razie ta zmiana mi odpowiada . Korzystam ze strumieniowca SBT oraz Denona DCD-1560 z modami forumowego Piotrka . Tu podobnie jak z Naim'em , wydawało mi się , że ten CD jest całkiem niezły ... dopóki nie podłączyłem Mdac'a ! To dla mnie prawdziwy skok jakościowy . Moje stare słuchawki Philips'a zagrały tak , że mi szczęka opadła i zastanawiam się teraz czy ewentualna wymiana na k701 da mi dalszy przeskok jakościowy na plus ?!

 

Takie jest właśnie "standardowe" brzmienie Elaków z sensowną elektroniką, słuchałem kiedyś kilka modeli Jetów ze średniej klasy sprzętem i niestety grało podobnie...oceniłem wtedy te głośniki jako nudne, bezbarwne.

 

Rozumiem, że M-DAC dobrze im zrobił swoją nad-przejrzystością (takie opinię spotkałem), ale dla mnie to kolejna dobra wiadomość. Nie ośmielę się spekulować, czy K701 spełnią Twoje oczekiwania. Wcześniej moje Elaki z resztą grały jak K701 z kartą Xonar z kompa...potem wyszło, że komp, to zamulacz...dlatego uważam że K701 i Elakom potrzeba wyjątkowo przejrzystego i mocnego sprzętu.

 

Same K701 to akuratna średnica i neutralna reszta - one nie grają jakimś stylem...jak brałem kilka słuchawek, to najbliżej im do HD800 z charakteru.

 

Co do Elaców te monitorki pokazały , że mogłem nie kupować Rel'a T5 . Być może to zasługa Audiolaba , niemniej brzmienie tych kolumn bardzo mi się podoba . Obecnie grają w bi-ampingu Odyssey na dole , Qed na górze . Czekam jeszcze na nowe , ciężkie standy bo szukam poprawy w generowaniu sceny . Zależy mi na "znikaniu kolumn" i dużej głębi bo stereofonia jest super a scena szeroka . Obawiam się , że ogranicza mnie jednak pomieszczenie i jego akustyka , zamierzam jeszcze powalczyć o poprawę w tym aspekcie .

 

Mam podobne wrażenia i też mam suba...Elaca, a nie jakiegoś Rela ;)...tnę go dodatkowym filtrem, bo przenosił jeszcze niepotrzebnie średnie tony (jak w wielu subach). Zostaw przestrzeń wokół kolumn, rozstaw szeroką i znikną. Ja z kolei po przemeblowaniu byłem zmuszony przerobić wariant wąskiego rozstawienia i to w niesymetrycznie akustycznym pomieszczeniu i było gorzej, takie wąskie rozstawienie demaskuje od razu wszelkie braki i po chwili stwierdziłem, że to w ogóle nie gra...stąd motywacja do przeróbek i zmiany okablowanie. Ostatecznie wąskim gardłem jest akustyka i mimo niepodziewanie dobrych efektów porzucam rozbudowę stereo na głośnikach i wchodzę w słuchawki...M-DAC ma być głównym urządzeniem do K701.

 

Chętnie posłuchałbym Twojego systemu dla porównania bo generalnie nie mam za bardzo odniesienia do dobrze grającego zestawu .

Polecam Ci Mdac'a , ale może lepiej posłuchaj gdzieś jeśli możesz . Chłopaki piszą , że niezła czy nawet lepsza jest kambodża Stream Magic 6 .

Nie wiem skąd jesteś bo zaprosiłbym Cię do siebie na posłuchanie i wymianę doświadczeń .

 

Mnie się wydaję, że oni piszą o brzmieniu i między wierszami czytam, że M-DAC czegoś takiego nie ma...Elaków też raczej by nie kupili.

 

Jasne, możemy pogadać...ew. jakieś namiary na PW.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam , chce zaczac kompletowac jakis zestaw audio. Zaczac chce od kolumn i stad moje pytanie , jak wypada porownanie Elacow fs 208.2 i np. MA bx6 lub rx6, badz tez innych kolumn na podobnym poziomie cenowym? Wiem ze obecnie Elaci i MA sa na innym poziomie cenowym , ale tez wiem ze nie zawsze cena idzie w parze z jakoscia. Wiem ze najlepszy bylby odsluch ale niestety nie mam takiej mozliwosci. Bedzie to gralo w 20-25 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

208.2 w porównaniu do RX6 bedą miały na pewno znacznie ciekawsza górę pasma, bo wynika to z rodzaju zastosowanych głośników. Wstęga vs. aluminiowa kopułka to pojedynek dość jednostronny i tutaj raczej jakiś niespodzianek bym się nie spodziewał, no chyba ze elektronika bedzie wyjatkowo niefortunnie dobrana. Jeśli chodzi o pozostałe kwestie brzmieniowe to tutaj niczego bym przed odsłuchem z góry nie przesądzał, bo wszytsko bedzie zalezec od konkretnej aplikacji (pomieszczenie i elektronika towarzysząca) oraz indywidualnych preferencji słuchacza. Natomiast BX6 bym sobie w tym zestawieniu odpuścił bo to zupełnie nie ta liga co 2 pozostałe konstrukcje.

Edytowane przez gonarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Witam wszystkich :)

 

Przejde moze od razu do sedna. Poszukuje kolumn do wzmacniacza Sansui 707DR ktory gra bardzo neutralnie wiec idealnie byloby gdyby kolumny graly lekko cieplo i z nieagresywna gora bo takowa gra mi na nerwach :) Z opisow wynika ze elac'ki moglyby pasowac. Tak wiec wyselekcjonowalem trzy modele: 510, 512 oraz 244. Czy to dobry wybor? Czy kupujac ktorys z tych modeli da mi pojecie o "frmowym dzwieku Elac'ka"? Nie chcialbym zaplacic wiecj niz 3k za uzywke.

 

Moj pokoj ma ok 17m2 a muzyka to zwylke roznego rodzaju elekronika, metal, rock i coraz wiecej klasyki.

 

Z gory bardzo dziekuje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witam. Myślę o FS-247, FS-248 lub FS-249. Rozrzut cenowy spory, wiem.

Pokój z aneksem w sumie 25m2. Czy 247 nie będą za małe, a 249 za duże?

I czy ma to szanse zagrać z najwyższą integrą Arcama?

Aktualny system podany niżej w sygnaturce.

Pozdrawiam, Tomek

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim kwestia wysterowania. Dziewczyny lubią brąz, a elacki lubią prąd. Niestety przy kolumnach tej marki nie da się uciec od tematu wydajności prądowej wzmacniacza, bo będzie ona miała kluczowe znaczenie dla końcowego efektu. Spadki impedancji poniżej 3 ohm to od dłuższego czasu norma w podłogówkach Elaca (modele z lat 90-tych ubiegłego wieku były pod tym względem bardziej przyjazne), dlatego zakup bez możliwości wcześniejszego odsłuchu na własnym wzmacniaczu zdecydowanie odradzam.

Tak więc odsłuch obowiązkowo, a przed jego rozpoczęciem jeszcze ostrzeżenie: Pierwsze co zwróci twoją uwagę to będzie góra pasma. Jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z przetwornikiem JET to wrażenie może być tak silne, że oczarowany efektem przestaniesz zwracać uwagę na wszystko inne. I to będzie pierwszy poważny błąd, bo jeśli na tym etapie przeoczysz lub zbagatelizujesz jakiekolwiek objawy zadyszki wzmacniacza, to kilka tygodni po zakupie kolumn będziesz szukał nowego pieca. Dlatego w trakcie testu nie daj się podejść tej podstępnej wstędze (a wiem, że nie będzie łatwo!) tylko zwracaj baczną uwagę na kontrolę basu i dynamikę - to tutaj pojawią się pierwsze sygnały, że wzmacniacz nie wyrabia. Nie miej też oporów przed mocniejszym odkręceniem gały wzmocnienia i nasłuchuj objawów kompresji. Tyle na początek. I pamiętaj - elakowa wstęga uzależnia. Ten dzwięk zostaje w głowie i trudno potem wrócić do tradycyjnych tweeterów, dlatego jeśli nie jesteś naprawdę przygotowany na ten wydatek (oraz na ewentualną wymianę wzmacniacza), to lepiej sobie ten odsłuch w ogóle odpuść. Wiem co mówie, bo sam chodziłem chory przez półtorej roku po tym jak 10 lat temu nieopatrznie rzuciłem uchem na 211 4Pi. Oczywiście skuteczne lekarstwo było tylko jedno ;)

W kwestii pomieszczenia nie powinno być problemów z żadnym z wymienionych modeli, o ile oczywiście masz możliwości prawidłowego ich ustawienia. Niemniej jednak biorąc pod uwagę ceny to gdyby wybór miał być pomiędzy dwoma droższymi modelami lepszą opcją wydają mi się FS-249 - cena praktycznie ta sama co FS-248, a 2x18cm na basie jednak jakoś bardziej do mnie przemawia niż 3x15.

Edytowane przez gonarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Twoje spostrzeżenia, wezmę je sobie do serca. Być może będę miał możliwość posłuchania Elaców z moim wzmacniaczem w tym tygodniu. FS249 też do mnie najbardziej przemawia, tylko to praktycznie dwukrotnie droższe kolumny od 247... A jeżeli chodzi o 247, to nie wiem, czy nie będą po prostu za małe do 25m2? 248 może i zbiera pochlebne recenzje i brzmi super, ale faktycznie jest "przeładowana" głośnikami i wizualnie nie wygląda to najlepiej.

Bluesound Powernode N330 - Elac Vela BS403 - B&W ASW610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki opis mógł napisać jedynie posiadacz Elaców. Trudno w to będzie uwierzyć, ale moich małych kolumienek nie potrafił kontrolować wzmacniacz mający podobno 100 W na kanał i z 10 kilo masy i DF ok.20. Podejrzewam, że dużo mocy zużywa sama zwrotnica...z pozostałym zakresem pasma też powinny być problemy, czyli nasycenie, ilość i czystość wysokich. Ja dla porównania od razu podłączyłbym Elaca pod kilkuset-watowy piec. Nowych modeli nigdy nie słuchałem, więc może jest zupełnie inaczej, ale..

 

http://www.elac.com/en/products/Line_240/FS_249/

 

zobaczcie jaka zwrotnica, a mocy musi wystarczyć jeszcze na głośniki;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt - konstruktorzy Elaca wyraźnie lubują się w rozbudowanych, dzielonych zwrotnicach. Moje Dolce Vita to najprostszy możliwy układ 3-drożny (tylko 3 głośniki na kanał), a zwrotnica jest jeszcze większa niż to co wyżej wkleił J.Jerry. Teraz wyobraźcie sobie co musi się czaić wewnątrz flagowych Spiritów....

Na samej górze bieżącej strony wątku zdjęcia systemu zamieścił pewien sympatyczny kolega z Gliwic - zobaczcie czym napędza swoje 510. I to nie jest żadne strzelanie z armaty do kaczek, tylko po prostu optymalne wzmocnienie do tych kolumn.. Pisałem o tym zresztą nie raz, że Elacki generalnie bardzo się lubią z Gryphonem. Najlepszy dźwięk jaki dane mi było usłyszeć z moich DV to też było zestawienie właśnie z callisto 2200. Co ciekawe w latach 90-tych obie marki miały nawet wspólnego krajowego dystrybutora (Jasik). Tak nawiasem mówiąc wielka szkoda, że ich drogi się rozeszły, bo gdyby Elac na kilka lat nie trafił pod "skrzydełka" Elco-Eximu, to popularność tej marki w kraju mogłaby być teraz znacznie większa. Pozostaje mieć nadzieje, ze audioklanowi uda się nadrobić ten stracony czas.

 

A jeżeli chodzi o 247, to nie wiem, czy nie będą po prostu za małe do 25m2?

Nie sadze, żeby 25m stanowiło problem dla tych kolumn. Na zasadzie analogii - u znajomego podłogówki 211 4Pi o podobnych gabarytach i układzie głośników jak fs247 (2x15cm) napędzane integrą BAT vk-300 bez żadnego problemu nagłaśniają 30m2 z aneksem. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji odsłuch u siebie musisz i tak przeprowadzić, ale raczej mało prawdopodobne jest, że napotkasz tu jakieś problemy natury stricte metrażowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Witam - mam do was szybciutkie pytanie... Elac FS 248 "nowy" w sensie technicznie nie uzywany - , delikatne pekniecie ma tylko jedna kolumna tzn jej dolna podstawa pod kolcami - druga kolumna ma 4 cm otarcie na tylnej krawedzi - to wszystie mankamenty - techniczie idealne nieuzywane, uszczerbki to przez magazynowanie - myslicie ze cena 6.5tys jest cena wystarczajaco atrajcyjna by je nabyc? czy lampa yaqin 100b bylaby do nich wystarczajaca?

Dzieki

Edytowane przez Mikolaj Zmyslony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że da radę . Jeśli masz odpowiednie pomieszczenie to bierz . Nawet jak będzie coś nie tak to zawsze można podłączyć jakiegoś tranzystora . Jak dla mnie to kolumny na lata:) ... no ale ja jestem fanem Elac,a

Już Ci zazdroszczę ,posłuchałbym sobie takiego setupu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.