Skocz do zawartości
IGNORED

Odgrody na starych szerokopasmowcach


nookie736

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, ja jak plebs mysliwska z piwem, a ty burzuazyjnie (przepraszam, high-endwsko) kawior z szampusem, to pasuje

Natomiast nie rozumiem, co nie pasuje w tym podziale 100/1000Hz (pomiar bez korekcji i bez zwrotnic)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie odnosilem sie do Twoich podzialów, bo to Twoja sprawa Twoja konstrukcja i wybór

odnosilem sie tylko do stwierdzenia ,ze osiemnastocalowy glosnik nie da sie wyżej ciąc jak 100hz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem male zestawienie przetwornikow z dotychczasowymi potencjalnymi kandydatami i faworytami (na razie bez wysokotonowych). Widac takze decydujace parametry i kryteria

 

 

 

Wyglada to bardziej na "mysliwska z piwem" niz na "kawior z szampusem" ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

link się nie otwiera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem już o co Ci chodzi i jakie masz kryteria

obiektywie rzecz biorąc jest wg mnie jaden kompromis , nad ktorym należy się zstanowić

a mianowicie wlasnie zakres 100-1000

wg mnie głośnik basowy jest zbyt wolny i jedynym wyjściem jest stworzenie ukladu 4-way

albo kupić jeszcze dwa wzmacniacze , albo podzial pomiędzy średniakiem a tweeterem zrobić pasywnie tak jak @sly30

wtedy podziały byłyby ok 90hz ,  400hz-500hz i 1,5khz-2khz

w układzie z osiemnastoma calami to chyba rozsądne rozwiązanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej tabeli są błędy. Acoustic Elegance Dipol 18 nie jest 10 calowy, tylko 18 calowy i ma inne parametry. 

U mnie można podziały dowolnie zmieniać. Na teraz jest 100hz, 400hz, 3.1khz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale Ty  nie masz na tweeterze horna a xajas nie wyobraża sobie bez tubki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sly30 napisał:

W tej tabeli są błędy. Acoustic Elegance Dipol 18 nie jest 10 calowy, tylko 18 calowy i ma inne parametry. 

U mnie można podziały dowolnie zmieniać. Na teraz jest 100hz, 400hz, 3.1khz.

Czyli wokale kobitek są spójne a facetów nie koniecznie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tym AE Dipol to blad kopiowania (rozwazalem obydwa 10" i 18")

Ale...

jest kilka powodow ograniczenia sie do zestawu 3-droznego.

1. Nie chce przekraczac lacznie 4 kanalow na strone (L/R): 3 na przod i 1 na tyl (DBA). Moj aktualny Audio Interface ma 16 kanalow wyjsciowych, umozliwiajacych sterowanie 8-mio droznego systemu, ale tylko 8 z nich jest regulowaanych w glosnosci.  Nastepny Interface regulujacy 10 kanalow (np. Focusrite RED Pre) to nastepne 3000€. Nie jest mi to warte.

2. Dotychczasowe doswiadczenie/eksperymenty pokazuja, ze podzial 100/130Hz i 1000/1300 (w zaleznosci od gatunku muzyki) znakomicie funkcjonuje i nie widze potrzeby, by to zmieniac.

3. Nie chce dzielic waznego zakresu sredniotonowego na kilka przetwornikow 

Nie wykluczam wyeliminowanie tubki, i zamiana tubki w dotychczasowym zestawie 3Cube na AMT (Beyma TPL150) jest pewna, ale to znowu 2x600EUR. Dopiero po zamianie tej tubki, mam wolny przetwornik wysokotonowy ktory bedzie przeniesiony/zabudowany do przegrody. 

A potem znowu czesc przegrody zostanie przebudowana na duze tuby (zostana tylko subwoofery)...

A potem...

Itd. czyli jak widac, za tymi calym  eksperymentami kryje sie dlugoterminowy plan/roadmap na wiele roznych systemow/koncepcji, ktore zamierzam wyprobowac. 

Poniewaz w lotka nie wygralem, a sponsora  ktory by mi te zabawki sfinansowal, tez nie znalazlem, musze caly system tak budowac, by w miare mozliwosci wiele elemento moglo byc uzyte w kilku "reinkarnacjach" przyszlych zestawow     

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xajas napisał:

Beyma TPL150

schodzenie z podziałem z tym głośnikiem poniżej 2k jest ryzykowne

co do reszty , nie potrafię juz nic wymyslec bo do pewnych wniosków trzeba dojść samemu

a takim jest próba zmuszania 12 cali do grania średnicą

przy podziale na  150-200 ten średniak bylby dobry do połączenia z amt

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

przy podziale ok 100

ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

połaczenie amt i aerozelu daje znakomite rezultaty  jak równiez dobrze współpracuja z tekstylnymi kpulkami magnezowymi tytanowymi i berylem , sam sprawdzalem na hm130z0

sa to znakomite glosniki z leciutka membrana szybkie i wytrzymał a przy tym niedrogie i spokojnie daja radę w odgrodzie

 

ale wybór oczywiscie nalezy do Ciebie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja z pytankiem:

W zwiazku z czestym stosowaniem w odgrodach na dol glosnikow Alphard HW 1500, zapytuje kolegow, czy ktorys nie ma na zbyciu jednego zbednego glosnika ?  Mam takie dechy, ktore zostaly mi po jakis testach robionych przed laty i chcialbym sprawdzic na jakim poziomie bylby dzwiek, gdybym zastosowal 10-cio calowe glosniczki koaksjalne Tannoya HPD 295, a na dol te Alphardy. Chodzi o to, aby to zrobic jak najtaniej na razie w celach testowych, a jesli dzwiek okazalby sie - jak dla mnie - lepszy od tego jaki mam obecnie z oryginalnych Tannoyi,  to pomyslalbym nad budowa jakis solidniejszych odgrod z lepszymi glosnikami na dole.  W najblizszych dniach jeden glosnik HW 1500 mam miec :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj tylko żeby wlasnie te tanie głośniki Cię nie zniechęciły. To nie jest tak że w odgrodzie ma grać każdy głośniki a jak nie zagra to znaczy ze wszystkie ogrody są do niczego. Dobre głośniki w odgrodach (I przede wszystkim dedykowane do takiego grania) potrafia zagrać tak że człowiek nie myśli juz o powrocie do standardowych paczek. 

Właściwe dobranie głośników i generalnie pomysł na kolumny może powstawac lata. Tak było w moim przypadku. W końcu doszedłem też do wniosku ze niestety tak jak nie da się zrobic tanio dobrych zamkniętych kolumn tak i tanio nie da sie zrobic dobrej i dojrzałej konstrukcji OB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sebasbox

Doskonale Cie rozumiem, ale - jak napisalem - na razie chcialbym przetestowac takie odgrody na prowizorycznych (z wiorowki) dechach, bo takie akurat posiadam.   Glosniczki wspolosiowe Tannoya uwazam za wybitne, wiec jak na dol do testow dam te Alphardy, to mysle, ze z jakoscia dzwieku powinno byc niezle. Sekcje niskotonowa w Tannoyach trzeba by pewnie odciazyc od dolu (odciac). Nie moge od razu budowac docelowych odgrod (moznaby tez kupic w calosci sprawdzone od kogoś – np. na Sabach), gdyz slucham w normalnym pokoju dziennym, a wiesz jaki jest ich dizain i wielkosc, więc tez co na to zona ? Musialyby zatem zagrac jeszcze bardziej wybitnie jak obecne i wszystkie poprzednie moje Tannoye – tutaj akurat mam na mysli przede wszystkim jakosc basu. Ten watek ma bodaj 186 stron i nie sposob tego przeczytac, ale poswiecilem troche czasu i przelecialem kilkanascie stron, gdzie ludzie polecali te Alphardy jako tanie rozwiazanie i mimo kiepskiej ich jakosci i niskiej cenie, byli naogol zachwyceni jakoscia basu. O ile pamietam, to również Fikus je polecal. Osobiscie pamietam jak przed wielu laty – dwa razy – jacys koledzy byli u mnie posluchac ze swoimi odgrodami (jedne były na Sabach, a drugie na Visatonach B-200). Wiem, ze wtedy bardzo mi się podobalo ich granie (na Visatonach już nie bardzo – dźwięk był przymulony) i pamietam, ze szczegolnie zwrocilem uwage na jakosc basu, tyle, ze był stanowczo za cichy. Innych szczegolow dzwieku niestety nie pamietam, bo to było kupe lat temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutek, jak najbardziej rozumiem. Jako system testowy i taki żeby zobaczyć z czym to się w ogóle je to może i tak.

Nie skupiaj się na tym co poleca czy nie poleca Fikus, bo on ma teraz już zupełnie inne cele niż Ty. On prowadzi firmę i liczy każdy grosz, bo grosz nie wydany to grosz zaoszczędzony. Budując kolumny sam, masz szansę mieć coś zdecydowanie bardziej wartościowego (pod względem jakości dźwięku) niż gdybyś za te same środki kupił kolumny w salonie, ale tu też trzeba rozważnie.

Jakieś tam Alphardy za 180 PLN zagrają jak głośniki właśnie za takie pieniądze...czyli byle jak i w tym aspekcie nie ma się co oszukiwać. Jeśli ten głośnik kosztuje/kosztował oficjalnie te 180, to importera kosztował 90. A w tych 90 były już koszty importu, ceł, podatków, marża producenta, koszty produkcji (materiałowe, podatkowe, energii, amortyzacji maszyn, wynagrodzeń pracowników itd), koszty projektowania....

I teraz zastanów się ile tak naprawdę warty jest ten Alphard.

Bas to nie tylko niskie zejście, to przede wszystkim różnorodność ale też szybkość, zwartość. Co z tego że głośnik "zabuczy" jeśli jego możliwości na tym się skończą, jeśli np. nie będzie w stanie odtworzyć dźwięków kontrabasu.

Ale oczywiście do testów czemu nie. Chodzi mi tylko żebyś nie zraził się do OB przez to, bo OB to naprawdę wspaniałe konstrukcje. Nie da się co prawda zrobić z nich paczuszek o szerokości 20 cm i wysokości 90 cm, żeby nie przeszkadzały za bardzo żonie, ale jeśli masz miejsce to naprawdę warto. Właściwie kluczowe jest miejsce, bo jeśli mieszkasz w bloku i Twój salon ma 16m to faktycznie jestem w stanie zrozumieć żonę i wtedy jej zdanie należałoby uszanować. Jeśli natomiast masz dom i miejsce to przestań się przejmować WAF.

U mnie w salonie (co prawda salon jest duży) stoją 4 moduły, 2 o wysokości 2 metrów (sekcja średnio-wysokotonowa) i 2 o wysokości 1metra i szerokości 90cm (sekcja niskotonowa). Żeby było jasne to są testowe, obleśne deski....żona musiała sobie poradzić wewnętrznie z tym problemem;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fikus polecal i uzywal 18 calowe hw1800. HW1500 sa takie sobie i ja bym Ci ich nie polecil.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sebasbox napisał:

.żona musiała sobie poradzić wewnętrznie z tym problemem;)

Powiedz, że lubią ją na forum ?  będzie Jej łatwiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik II, nie wiem czy ją to pocieszy;)

ale...podjęliśmy wspólną decyzje ze przerabiamy cały salon pod audio;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2020 o 06:52, sebasbox napisał:

Lutek, jak najbardziej rozumiem. Jako system testowy i taki żeby zobaczyć z czym to się w ogóle je to może i tak.

Nie skupiaj się na tym co poleca czy nie poleca Fikus, bo on ma teraz już zupełnie inne cele niż Ty. On prowadzi firmę i liczy każdy grosz, bo grosz nie wydany to grosz zaoszczędzony. Budując kolumny sam, masz szansę mieć coś zdecydowanie bardziej wartościowego (pod względem jakości dźwięku) niż gdybyś za te same środki kupił kolumny w salonie, ale tu też trzeba rozważnie.

Jakieś tam Alphardy za 180 PLN zagrają jak głośniki właśnie za takie pieniądze...czyli byle jak i w tym aspekcie nie ma się co oszukiwać. Jeśli ten głośnik kosztuje/kosztował oficjalnie te 180, to importera kosztował 90. A w tych 90 były już koszty importu, ceł, podatków, marża producenta, koszty produkcji (materiałowe, podatkowe, energii, amortyzacji maszyn, wynagrodzeń pracowników itd), koszty projektowania....

I teraz zastanów się ile tak naprawdę warty jest ten Alphard.

Bas to nie tylko niskie zejście, to przede wszystkim różnorodność ale też szybkość, zwartość. Co z tego że głośnik "zabuczy" jeśli jego możliwości na tym się skończą, jeśli np. nie będzie w stanie odtworzyć dźwięków kontrabasu.

Ale oczywiście do testów czemu nie. Chodzi mi tylko żebyś nie zraził się do OB przez to, bo OB to naprawdę wspaniałe konstrukcje. Nie da się co prawda zrobić z nich paczuszek o szerokości 20 cm i wysokości 90 cm, żeby nie przeszkadzały za bardzo żonie, ale jeśli masz miejsce to naprawdę warto. Właściwie kluczowe jest miejsce, bo jeśli mieszkasz w bloku i Twój salon ma 16m to faktycznie jestem w stanie zrozumieć żonę i wtedy jej zdanie należałoby uszanować. Jeśli natomiast masz dom i miejsce to przestań się przejmować WAF.

U mnie w salonie (co prawda salon jest duży) stoją 4 moduły, 2 o wysokości 2 metrów (sekcja średnio-wysokotonowa) i 2 o wysokości 1metra i szerokości 90cm (sekcja niskotonowa). Żeby było jasne to są testowe, obleśne deski....żona musiała sobie poradzić wewnętrznie z tym problemem;)

A ja polecam HW1500 w tej cenie to nie ma się co zastanawiać tylko zbudować prototyp i słuchać (cena tu nie ma znaczenia).

Jak znajdziesz lepiej grający głośnik to można zrobić upgread.

Słuchałem esy odgrody (150 tys. zł) - scan speaki 3 szt. po 1800 zł. i powiedziałbym, że nie zagrały lepiej na basie niż HW1500.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 08:52, comen napisał:

A ja polecam HW1500 w tej cenie to nie ma się co zastanawiać tylko zbudować prototyp...

Tez sadze, ze te Alphardy do testow i zorientowania sie jak to zagra wystarcza.

W pierwszym moim wpisie z zeszlego czwartku napisalem, ze " W najblizszych dniach jeden glosnik HW 1500 mam miec :-) "                     Juz go mam i jest on 8-mio ohmowy - tak dla informacji, jak taki mialby ktos na zbyciu 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2020 o 08:52, comen napisał:

A ja polecam HW1500 w tej cenie to nie ma się co zastanawiać tylko zbudować prototyp i słuchać (cena tu nie ma znaczenia).

Jak znajdziesz lepiej grający głośnik to można zrobić upgread.

Słuchałem esy odgrody (150 tys. zł) - scan speaki 3 szt. po 1800 zł. i powiedziałbym, że nie zagrały lepiej na basie niż HW1500.

 

Cena nie ma znaczenia? Fajnie byłoby gdyby świat tak działał;)

Znaleźć lepszy głośnik niż Aphard chyba trudno nie będzie...

Co do ESA to nie słuchałem ale i tak uważam że to dosyć odważne stwierdzenie. Odnoszę wrażenie że po prostu nie przykładasz zbyt dużej wagi do tego jak brzmi bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odswiezam - troche zmodyfikowany - moj wpis z 04.06.2020. 

W zwiazku z czestym stosowaniem w odgrodach na dol glosnikow Alphard HW 1500, zapytuje kolegow, czy ktorys nie ma na zbyciu jednego glosnika - ewentualnie dwoch. Mam takie dechy, ktore zostaly mi po jakis testach robionych przed laty i chcialbym sprawdzic na jakim poziomie bylby dzwiek, gdybym zastosowal 10-cio calowe glosniczki koaksjalne Tannoya HPD 295, a na dol te Alphardy. Ewentualnie pozniej tez sprawdzic jak byloby z  Sabami. Chodzi o to, aby to zrobic jak najtaniej, na razie w celach testowych, a jesli dzwiek okazalby sie - jak dla mnie - lepszy od tego jaki mam obecnie z oryginalnych Tannoyi,  to pomyslalbym nad budowa jakis solidniejszych odgrod z lepszymi glosnikami na dole.  Jednego Alpharda HW 1500 juz mam, ale jesli ktos chcilby sie pozbyc tylko w komplecie - dwoch glosnikow - to rowniez prosze o kontakt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to coś napiszę bo już to przerabiałem w kwestii Fonics HW1800, 1600 i 1200 (to samo co Alphard).

HW1800 - bardzo ciżekie do rozpędzenia i bez cewki transformatorowej i bez częściowej zabudowy głośnika (na samej desce nie zagra)  raczej ciężko coś zrobić.

HW1500 - jak wyżej ale już łatwiejszy w aplikacji i jak Comen pisze można w aktywnym systemie z powodzeniem zastosować. Na gołej desce niezbyt.

HW1200 - zdecydowanie najłatwiejszy i najlepsze efekty w domowym audio, daje radę na gołej desce ale też z cewką transformatorową.

Przerabiałem te warianty z Sabami Greencone i na innych głośnikach - tutaj moja opinia na temat Sab niewiele może znaczyć. Ale próbujcie bo doświadczenie niezbędne - drogo to każdy potrafi. Wszystkie warianty napędzałem swoją lampką o mocy 2W i może dlatego takie efekty mnie spotkały. 

Pozdrawiam

Zorge

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm to: niewiedza dlaczego gra, a gra - pełnia szczęścia

Audioholizm to: wiedza dlaczego gra, a nie gra -dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, zorge napisał:

bez cewki transformatorowej

Co rozumiesz przez "cewka transformatorowa"? Transformator, autotransformator czy coś jeszcze innego? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zakładam że chodzi o cewkę transformatorową w zwrotnicy. Tylko nie bardzo widzę sens pakowania elementu zwrotnicy (i to tylko jednego z kilku...), który będzie droższy od samego głośnika. Ja nie testowałem cewek transformatorowych ale z tego co pisze zorge to mauszą mieć duży wpływ...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cewka nawinięty jak transformator, Monacor takie dostarcza i są na Alle... 
Oczywiście że w zwrotnicy do basu. Beymę też mieliśmy swego czasu usłyszeć w akcji z Sabami na audioshow ze trzy lata temu - jak dobrze liczę. Andrejos je przywiózł do naszego pokoju.

osobiście ostatni raz podchodzę do tematu odgród, tylko już głośniki współczesne. Jeszcze tylko chęci muszą się pojawić. Z Comenem sobie coś tam pogadaliśmy jakiś czas temu w sprawie aktywnego systemu ale jednak pozostaję przy pasywnej/ tradycyjnej wersji. Front w wersji U (przód i boki)

Pozdrowienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm to: niewiedza dlaczego gra, a gra - pełnia szczęścia

Audioholizm to: wiedza dlaczego gra, a nie gra -dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, zorge napisał:

Fonics HW1800, 1600 i 1200 (to samo co Alphard)

Piszesz, ze to samo, ale czy ich parametry T/S sa identyczne jak Alphardow ?  Chodzi o to, ze ja juz  jednego Alpharda HW 1500 mam i nie wiem czy moge ewentualnie kupic i  jako drugiego zastosowac tego Fonics-a HW 1500 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet dwa Alphardy, które byś kupił z półki sklepowej miałyby inne parametry T/S. W przypadku takich głośników to czysta loteria.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎29‎.‎06‎.‎2020 o 16:04, sebasbox napisał:

ja zakładam że chodzi o cewkę transformatorową w zwrotnicy. Tylko nie bardzo widzę sens pakowania elementu zwrotnicy (i to tylko jednego z kilku...), który będzie droższy od samego głośnika. Ja nie testowałem cewek transformatorowych ale z tego co pisze zorge to mauszą mieć duży wpływ...?

Oj, niestety mają, mają.

Zwykła powietrzna dawała lepszy efekt niż taka sama z rdzeniem. Rdzeniowa zwalniała w porównaniu do powietrznej. Za to transformatorowa, zupełnie inna liga, bas dynamiczniejszy, wyraźniejszy i w ogóle lepszy. A z oryginalną konstrukcją i zwrotnicą projektu pod nazwą P17 walczyłem dłuuuuugo, żeby z tego coś wydobyć, szczególnie w niskim paśmie. Kupiłem ze trzy komplety Sab permadyny i alnico i w końcu dałem sobie spokój - schowałem i leżą, jak ktoś chce to odsprzedam w Warszawie i okolicach. Efekt mnie nie zadowolił. Może wzmacniacz niewłaściwy (SE Ultralinear EL84) za słaby. No ale oczywiście jako DIY jest super, możliwość modyfikacji, kombinacji jest spora. W końcu na Audio Show przywiozłem coś na głośnikach papierowych, w miarę współczesnych, potem wróciłem do Sab i znów współczesne paczki dały lepszy efekt. Ostatnie moje podejście będzie dotyczyło następujących głośników Fonics HW1200, Monacor SP205/8 (szerokopasmowy) i RBT95 (wstęga). Mogłem coś symbole pomieszać więc sorry. Odgroda w kształcie litery U (front 120x40, boki 40x40). Większe też robiłem i rozebrałem. Fakt drożej też mogę, bo mogę ale sam pomysł miał być budżetowy i dostępny dla szerokiego grona. Dlatego jeszcze jedno podejście. Jeżeli efekt będzie do zaakceptowania opiszę dokładnie co i jak. Ale żadnych pomiarów nie robię, bo ma grać albo nie. Czyli warto robić albo nie - życie jest takie proste...

Zorge

3 godziny temu, Lutek napisał:

Piszesz, ze to samo, ale czy ich parametry T/S sa identyczne jak Alphardow ?  Chodzi o to, ze ja juz  jednego Alpharda HW 1500 mam i nie wiem czy moge ewentualnie kupic i  jako drugiego zastosowac tego Fonics-a HW 1500 ?

W zasadzie tak ponieważ Fonics przejął po Alphardzie teamt głośników. Jeżeli coś pomieszałem to proszę o korektę od kolegów. Takie wiadomości posiadam i w sieci też takowe się znajdują. Co do powtarzalności parametrów w tym samym modelu nie będę się wypowiadał bo nie mam doświadczenia w tym temacie - nic nie mierzyłem więc  nic nie napiszę. Nawet parametry czy pomiary udostępniane przez Fonicsa są dość skąpe w porównaniu z konkurencją. Ale za to są tanie i dostępne i jakościowo dobrze wykonane.

Ot i tyle. Jak skończę ze swoimi to coś napiszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Audiofilizm to: niewiedza dlaczego gra, a gra - pełnia szczęścia

Audioholizm to: wiedza dlaczego gra, a nie gra -dramat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy ogrodach juz zostaję. Nie znalazłem normalnych kolumn które by mnie jakoś zachwyciły (z drugiej strony pewnie za mało szukalem). Z normalnych bardzo podobało mi sie granie starych Infinity irs omega i zollerow expression.

...do budowy odgród trzeba podejść tak jak do budowy normalnych kolumn. Mam wrażenie że część osób myśli że odgrody to sposób na zbudowanie tanio dobrze grających kolumn. Da sie zrobic cos co zagra przyzwoicie ale nie ma co liczyc ze zrobi sie to za 1000 PLN. Oczywiscie jakbym miał wybierac kolumny za 1000 PLN to i tak wziął bym odgrody zamiast zwyklych

Ale...nawet robiąc to tanim kosztem i stosujac stare przetworniki na średnicy i górze...które to przetworniki w dobrym stanie wcale takie tanie nie będą...zostaje jeszcze bas. Tu oczywiscie najtanszą sensowna opcją są często wykorzystywane Eminence. Inne tanie to badziew i tyle. Nie ma co czarować, jakby jakieś alphardy czy te same wynalazki ale sprzedawane pod inną nazwą do czegos się nadawały to byłoby wspaniale, ale wtedy nie kosztowałoby tyle ile kosztują. 

Wlasnie dlatego napisałem w jednym z poprzednich postów żeby uważać jakie głośniki sie stosuje bo mozna się zarazić. Czy stosujac 15 calowe głośniki basowe za 100 czy 150 PLN w standardowej kolumnie tez bedziecie oczekiwali ze czyms was pozytywnie zaskoczy poza tym ze wyda z siebie jakiś dźwięk?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.