Skocz do zawartości
IGNORED

Czy Bóg istnieje?


chris77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, toptwenty napisał:

Stanowią spis plotek, różnych historyjek i przekłamań. Sorry.

Równie dobrze źródła TWOICH wszystkich przekonań mogą być efektem spisku i dziwnych historyjek.

Ewangelia Jana którą cytowałem zachowała się na papirusie Papirus Bodmer II z około II wieku n.e.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Piotr_1 napisał:

 

Sorry, znowu silnik forum ma czkawkę 😁

12 minut temu, Piotr_1 napisał:

 

 

12 minut temu, Piotr_1 napisał:

 

 

12 minut temu, Piotr_1 napisał:

eksperci biblijni głosem większości decydują czego się trzymamy, a co odrzucamy, w oparciu o racjonalne przesłanki.

Jakie są owe "racjonalne przesłanki" cudów Pisma Świętego?

O tym, czego się trzymali redaktorzy NT, zadecydował rzymski cesarz i wybrał to, co JEMU było na rękę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, porlick napisał:

Jakie są owe "racjonalne przesłanki" cudów Pisma Świętego?

O tym, czego się trzymali redaktorzy NT, zadecydował rzymski cesarz i wybrał to, co JEMU było na rękę. 

Zadałeś pytanie i sam sobie udzieliłeś odpowiedzi. Uraczyłem się tym obiektywnym monologiem spisku.

...nie bardzo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Zadałeś pytanie i sam sobie udzieliłeś odpowiedzi. Uraczyłem się tym obiektywnym monologiem spisku.

Zadałem pytanie o racjonalność w PŚ.

 

A odpowiedź dotyczyła czego innego - kto zadecydował najbardziej.

Ci "biblijni eksperci" mogą jedynie rozważać "CO POETA MIAŁ NA MYŚLI".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, kostropaty napisał:

Kolega natomiast jest pewien, że istnieje, jakbyś za wszelką cenę tego pragnął...ja jestem realistą, kolega marzycielem 🙂

Tylko  że ja nie muszę się denerwować. Będę przynajmniej gotowy na 2 warianty: że isnieje i że nie istnieje.

2 minuty temu, porlick napisał:

Zadałem pytanie o racjonalność w PŚ.

 

A odpowiedź dotyczyła czego innego - kto zadecydował najbardziej.

Ci "biblijni eksperci" mogą jedynie rozważać "CO POETA MIAŁ NA MYŚLI".

Coś kręcisz, ja pisałem o racjonalności biblistów w decydowaniu o tym co jest tekstem autentycznym, a ty mnie pytasz o racjonalność opisanych cudów. To są dwie inne sprawy, miesza Ci się.

Natomiast co do spisku rzymskiego cesarza, który niby miałby opracować NT dla własnych korzyści, to który cesarz, kiedy i jaki miałby mieć w tym swój cel. Skoro spisek, to namierzmy go i postarajmy się odnaleźć motywy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Skoro było wielu autorów tekstu źródłowego i jest on rozrzucony, to eksperci biblijni głosem większości decydują czego się trzymamy, a co odrzucamy, w oparciu o racjonalne przesłanki.

Stanął mi ..przed oczami obraz Sejmu RP.

Większością głosów można również przegłosować, że wąż strażacki stanie się papierem toaletowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MSki napisał:

Stanął mi ..przed oczami obraz Sejmu RP.

Większością głosów można również przegłosować, że wąż strażacki stanie się papierem toaletowym.

Mowa o ludziach których interesuje to co robią, prawdopodobnie mają pasję. Są bardziej dochodowe i proste zajęcia niż bycie biblistą albo kronikarzem. Natomiast politycy w sejmie to z reguły zakały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Mowa o ludziach których interesuje to co robią, prawdopodobnie mają pasję.

Pasja, czy chęć zysku połączona z panowaniem nad ówczesnym motłochem ? Skąd taka opinia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, MSki napisał:

Pasja, czy chęć zysku połączona z panowaniem nad ówczesnym motłochem ? Skąd taka opinia ?

1. Czyli historyjki zmyślone? NT, czy NT+ST?

2. Kto i w którym momencie mógł zmysleć historyjki żeby manipulować ludem. Kto zaczął? Kto to wkleił?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Piotr_1 napisał:

Tylko  że ja nie muszę się denerwować. Będę przynajmniej gotowy na 2 warianty: że isnieje i że nie istnieje.

ja też się nie denerwuję, mnie wsio rybka, przekonam się, jak umrę 🙂

tylko, że jesteś pewien, że istnieje a ja nie wiem 🙂

27 minut temu, Piotr_1 napisał:

1. Czyli historyjki zmyślone? NT, czy NT+ST?

2. Kto i w którym momencie mógł zmysleć historyjki żeby manipulować ludem. Kto zaczął? Kto to wkleił?

książka jak milion innych, żaden dowód na istnienie boga 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, porlick napisał:

O tym, czego się trzymali redaktorzy NT, zadecydował rzymski cesarz i wybrał to, co JEMU było na rękę

naprawdę warto czytać to co już jest w wątku

W dniu 20.09.2021 o 16:23, slawek.xm napisał:

Najpierw przypatrzmy się, co miał na ten temat do powiedzenia świadek tej miary co św. Ireneusz, zmarły w roku 202, który -- według starożytnego świadectwa -- "swą działalność pisarską rozwijał głównie za panowania cesarza Kommoda" (to znaczy w latach 180-193).  Zatem Ireneusz żył w czasach, kiedy istniała jeszcze żywa świadomość, że apostołowie najpierw głosili Ewangelię, a dopiero później utrwalili ją na piśmie.

 

Otóż wskazując na ten właśnie okres, kiedy Ewangelia była już głoszona, ale nie była jeszcze zapisana, św. Ireneusz mocno podkreśla, że nie był to bynajmniej okres modyfikowania czy korygowania Ewangelii, bo od samego początku -- choć jeszcze nie zapisana -- była ona nieomylnym słowem Bożym. Apostołowie -- pisze w swoim głównym dziele pt. Adversus haereses -- "najpierw głosili Ewangelię, następnie zaś z woli Bożej przekazali ją nam w Pismach, by była filarem i utwierdzeniem naszej wiary. Nie wolno bowiem tak mówić, że głosili ją, zanim posiedli doskonale poznanie. Tak ośmielali się twierdzić ci, co chełpliwie podawali się za poprawiaczy Apostołów. Po zmartwychwstaniu Chrystusa Apostołowie zostali obleczeni mocą z wysoka przez przyjście Ducha Świętego i napełnieni wszystkimi darami i mieli doskonałe poznanie. Wyszli więc na krańce ziemi, zwiastując Dobrą Nowinę o dobrach od Boga i obwieszczając ludziom pokój z nieba. Albowiem i wszyscy razem, i każdy z osobna miał Ewangelię Bożą" (III,l,1).

 

 

Bezpośrednio po tych słowach św. Ireneusz mówi o napisaniu czterech Ewangelii: "Tak więc Mateusz wśród Hebrajczyków w ich ojczystym języku napisał i wydał Ewangelię, gdy Piotr i Paweł głosili w Rzymie Ewangelię i zakładali Kościół. Po ich śmierci Marek, uczeń i tłumacz Piotra, przekazał nam na piśmie to, co Piotr głosił. Łukasz zaś, towarzysz Pawła, złożył w księdze Ewangelię przez niego głoszoną. Następnie Jan, uczeń Pana, który spoczywał na piersi Jego, także wydał Ewangelię za swego pobytu w Efezie".

poza tym księgi ST odnalezione w Qumran  są identyczne co do treści  ze znanym nam obecnie tłumaczeniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr_1 napisał:

Równie dobrze źródła TWOICH wszystkich przekonań mogą być efektem spisku i dziwnych historyjek.

Nie idę mordować w ich imieniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Piotr_1 napisał:

 to który cesarz, kiedy i jaki miałby mieć w tym swój cel

Ten, który ustanowił chrześcijaństwo religią państwową i kazał napisać "podręczniki". Nie pamiętam który to był.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, toptwenty napisał:

Nie idę mordować w ich imieniu.

Co Ty nie powiesz? Domagasz się za to pochwały?

4 minuty temu, porlick napisał:

Ten, który ustanowił chrześcijaństwo religią państwową i kazał napisać "podręczniki". Nie pamiętam który to był.

Konstantyn I wielki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, porlick napisał:

Pisałem, że nie pamiętam. Jak Ty wiesz, chwała Ci za to.

 

Można sprawdzić. Ale musisz mieć teorię spisku. Sporządził własny skład biblii, po to aby w jakiś sposób manipulować pogańskimi ludami? Rzymianami? Chrześcijanami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, porlick napisał:

Ten, który ustanowił chrześcijaństwo religią państwową i kazał napisać "podręczniki". Nie pamiętam który to był.

Religią państwową najwcześniej chrześcijaństwo było w ówczesnej Armenii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, porlick napisał:

Oj tam- wziął to, co mu było na rękę, a jak jakieś teksty były niewygodne, to szły do kominka.

Nie mógł, ponieważ chrześcijanie by się zorientowali. Oni już istnieli i na początku nawet nie musieli mieć żadnych pism poza listami pisanymi do siebie. Na początku całą naukę i tradycję przekazywali ustnie, nie musieli mieć ksiąg. Siatka apostołów i nauczycieli i kościołów była spora, wystarczająco spora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Piotr_1 napisał:

Domagasz się za to pochwały?

Źródłem moich przekonań mogą być spiski i dziwne historyjki - BO JA NIE MORDUJĘ W ICH IMIENIU.

Teraz poniał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, toptwenty napisał:

Źródłem moich przekonań mogą być spiski i dziwne historyjki - BO JA NIE MORDUJĘ W ICH IMIENIU.

Teraz poniał?

Nie, nadal nie wiem czy mam winszować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piotr_1 napisał:

Nie mógł, ponieważ chrześcijanie by się zorientowali. Oni już istnieli i na początku nawet nie musieli mieć żadnych pism poza listami pisanymi do siebie. Na początku całą naukę i tradycję przekazywali ustnie, nie musieli mieć ksiąg. Siatka apostołów i nauczycieli i kościołów była spora, wystarczająco spora

oczywiście, zachowały się nawet programy telewizyjne z tamtej epoki i nagrania naocznych świadków :)

 

zdradzę sekret: ludzie nie plotkują wcale a wcale i nie wyolbrzymiają, przekaz zawsze jest jeden do jeden :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, kostropaty napisał:

oczywiście, zachowały się nawet programy telewizyjne z tamtej epoki i nagrania naocznych świadków 🙂

 

zdradzę sekret: ludzie nie plotkują wcale a wcale i nie wyolbrzymiają, przekaz zawsze jest jeden do jeden 🙂

Listy Pawła nie mogą być zakwestionowane. Paweł był intelektualistą i faryzeuszem znanym w Izraelu, uczniem Gamaliela i wszyscy go znali. Uczeń Gamaliela to więcej niż by skończyć Harvard. Gamaliel jako jedyna osoba w Izraelu posiadał tytuł jakby wyższego rabbiego, nauczyciela (Czyli profesora). Oprócz bycia nauczycielem był przewodniczącym Sanchedrynu, najważniejszej instytucji w państwie. Jego potomkowie i uczniowie byli intelektualistami którzy tworzyli w późniejszym historię Izraela, a także nauczycielami. Z takim wykształceniem i obywatelstwem Rzymu można mieć dowolną posadę. Intelekt Pawła, umiejętności filozoficzne i znajomość technik nauczania widać gołym okiem w jego listach. W tamtych czasach wszyscy musieli wiedzieć że z judaizmu przeszedł na chrześcijaństwo. I nie tylko w Izraelu. Nauczał w Grecji, Turcji, Italii, Macedonii, Syrii prawie cały czas był w drodze. Ta mapa przedstawia 4 jego podróże misjonarskie. Wszystkie są opisane w Dziejach Apostolskich.

podroze%20sw%20Pawla%20-%20wer.%201233.j

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piotr_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr_1 napisał:

Listy Pawła nie mogą być zakwestionowane.

Od 2000 lat są one kwestionowane.

1 godzinę temu, Piotr_1 napisał:

Uczeń Gamaliela to więcej niż by skończyć Harvard.

Harvard plus ATK.

1 godzinę temu, Piotr_1 napisał:

W tamtych czasach wszyscy musieli wiedzieć że z judaizmu przeszedł na chrześcijaństwo.

Bzdura. Wiedziała garstka judeo-chrześcijan, która Pawła zwalczała. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, toptwenty napisał:

Bzdura. Wiedziała garstka judeo-chrześcijan, która Pawła zwalczała.

Absurd, był prześladowany przez wszystkich radykalnych żydów, a ostatecznie ścigany w Izraelu i więziony. Którzy żydzi dzisiaj przeczą istnieniu Pawła i jego przejściu na chrześcijaństwo? Jakie mogą mieć argumenty?

11 godzin temu, toptwenty napisał:

Od 2000 lat są one kwestionowane

Przez nieuków i bajkopisarzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.