Skocz do zawartości
IGNORED

Onkyo Integra DX-6850 - problem


e-gregor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Kupiłem na allegro Onkyo Integra DX-6850. Czytałem wcześniej o trudnej (braku) dostępności laserów do tego sprzętu, ale skusiły mnie jego rzekome możliwości dźwiękowe, które zresztą potwierdziły się podczas odsłuchu.

Sprzedawca zarzekał się, że laser jest w super stanie i nic nie przeskakuje.

 

Sprzęt sprawdzałem na oryginalnych płytach, porównywałem z Denonem DCD-620. Różnica kolosalna. Onkyo zagrał pięknie, bas wspaniały, dźwięk nie był płaski, cudo. Jednak przy sprzęt szybko zaczął "przeskakiwać". Nie ważne, czy CD-R, czy oryginał. Przeskakuje. Dodam, że wszystkie płyty są bardzo zadbane, jeżeli jest jakaś ryska to jest mikroskopijna.

 

Gdzieś na forum, czytałem kiedyś przy okazji innego tematu, że jest gość, który "wojował z martwą pod względem laserowym integrą" i udało mu się wygrać. Czy gra jest warta świeczki? Czy jest szansa na naprawę (/przeróbkę) sprzętu przy zachowaniu jego fenomenalnego brzmienia? Druga opcja - odesłać sprzęt sprzedawcy. Przy tej opcji proszę o podanie modeli, które zagrałyby podobnie do tej integry, ale w przypadku których nie byłoby problemu braku części zamiennych.

 

Gregor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e-gregor,

widocznie padłeś ofiarą podpicowanego sprzętu do sprzedaży. Objawy o których piszesz są typowe dla kończącego się lasera. Najprawdopodobniej sprzedawca 'podkręcił' go na maxa przed sprzedażą, co skróciło jego żywotność.

Gdzieś kiedyś spotkałem się z opinią że na siłę i po pewnych przeróbkach mechanicznych da się włożyć któryś z modeli KSS SONY, ale nikt tego nie potwierdził. Inna możliwość to wykorzystanie CD'ka jako DAC'a. POtrzebny do tego jest tylko układ odbiornika YM3623B lub CS8412 i płytka części audio z Onkyo, interfejsi sie to dosyć prosto i przynajmniej tyle z tego CD da się wyciągnąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hififreak.wordpress.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Bryan - dzięki za sugestie. Chociaż wolałbym mieć integrę z dobrym laserem niż DAC.

 

@ Wszyscy

 

Inna usterka, o której zapomniałem wspomnieć dotyczy tacki cd. Co jakiś czas nie chce się wysuwać do końca, trzeba jej pomóc. Jak się ją trochę pogimnastykuje (wysuwanie tacki i chowanie - kilka razy z rzędu), to wychodzi już cała. Nie wiem, może wina leży po sprawie kurzu? Tak czy siak, ponawiam pytanie o laser. Czy jest to już kaplica, czy ktoś coś może jeszcze zdziałać? Interesuje mnie szczególnie kwestia przeróbek mechanicznych i zamontowania innego lasera.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi,

Gregor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tacki - powinno pomóc przeczyszczenie i przesmarowanie prowadnicy po lewej stronie oraz ew. wymiana paska napędowego silnika poruszającego tacką (ten w końcu mechanizmu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

hififreak.wordpress.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najprawdopodobniej nie wina lasera. Tez mam (jeszcze) DX-6850 - nawiasem mówiąc mam zamiar go sprzedać - miał problemy najpierw z przeskakiwanie, potem z czytaniem płyt i wreszcie w ogóle przestał czytać. Oddałem go do serwisu - okazało się że to sprawa:

1. mechanizmu podnoszącego płytę do góry po zamknieciu szuflady - sprężyny były już za słabe i płyta nie była podnoszona dostatecznie wysoko, w efekcie w ogóle się nie kręciła... po rozwiązaniu tego problemu odtwarzacz zaczął czytać, jednak wciąż przeskakiwał - zatem:

2. brudne lustro lasera (soczewka była wcześniej wyczyszczona przeze mnie) - po wyczyszczeniu na jakiś czas przeskakiwanie się skończyło, jednak po kilku dniach testów Onkyo znów zaczęło grymasić i to okolicach 11 minuty na każdej płycie - i co się okazało:

3. wózek na kótrym jeździ laser zacinał się w jednym miejscu - prowadnice zostały przesmarowane - jednak wzciąż zdarzały się jakieś sporadyczne przeskoki, ostatnim winowajcą były:

4. nierównomierności w pracy silnika - oś kręcąca płytę biła nieco na boki - została przesmarowana.

W efekcie odtwarzacz czyta wszystko, zaczytuje płytę w ułamku sekunky i już nie przeskakuje. Laser jest w stanie idealnym. Naprawa kosztowała 40 zł. A chcę go sprzedać, gdyż jednak boję się o ten laser - sprzęt już jest wiekowy (w/w usterki były właśnie tego wieku widomym objawem). Kupiłem sobie taniego Denonka, który nie gra tak ładnie, za to ma tani i popularny laser - taki już ze mnie asekurant.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dzięki za wszystkie wiadomości na priva chłopaki. Przeczyszczę soczewkę i mechanizm i zobaczę czy sprawa ulegnie poprawie. Jeżeli tak, to super. Jeżeli nie, to nie super. Dam znać na forum. Póki co wyjeżdżam na tydzień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam

Tez mam cd DX-6850. Wazne jest poprawienie zawieszenia (sprezynki na gumkach 4 szt.), wymiana wszystkich 3 gumowych paskow. Jesli laser jest czysty powinien czytac plytki bez problemow.Cala praca zajmuje ok 30 min (z rozkreceniem i skreceniem obudowy)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Paski wymienione, laser wyczyszczony, niestety dalej nie czyta. Jeszcze silnik jest do sprawdzenia, jeżeli silnik OK, niestety trzeba będzie urządzenie przerobić celem umożliwienia zastosowania współczesnego lasera firmy Sony. Jest to dość kosztowna naprawa, ale myślę, że warto. Jak wiadomo oryginalne lasery do Integry nie są już dostępne. :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Jesli wszystkie metody juz nie daja rezultatu, mozna jeszcze pobawic sie z wymiana samej soczewki od jakiegos taniego lasera KSS-210, KSS-150,KSS-213. Jest to precyzyjna praca, ale czesto dajaca efekt. Sam tak wielokrotnie robilem z CD PIONEER-a, gdzie jak wiadomo lasery sa drogie. WAZNE , aby NIE przyjklejac na kropelke lub super glue !!! Po czasie matowieje soczewka , gdyz klej wchodzi w reakcje z tworzywem. Mozna na poxipol .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam,

 

Chciałem odgrzać trochę temat, bo oto właśnie wczoraj dotarł do mnie DX-6870. Miał problemy z wysuwem tacy ale to wstępnie już zrobiłem, ale jak to zwykle w integrach bywa ma problemy z odczytem. Nie zamierzam jednak mu odpuścić bo konstrukcja jest imponująca. Dam znać w miarę postępu prac, a jeśli ktoś się z podobnym problemem uporał to proszę o podpowiedź. Nie wykluczam opcji wymiany lasera z jakiegoś KSS.

 

pozdrawiam,

 

 

p.s. Jestem fanem sprzętu Onkyo. Mój aktualny zestaw to DT-901,TA-RW9090,DX-7510,DX-C320,T-4051R,A-803(docelowo A-8870) no i teraz DX-6870 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem przysiadłem do kompaktu i w końcu zagrał. Czynności jakie do tego doprowadziły to oczyszczenie soczewki izopropanolem, poprawienie mocowania prowadnicy pickup'u oraz rozpięcie i podłączenie przewodów dochodzących do napędu. Po tych operacjach kompakt zaczął grać, ale w dalszym ciągu ma problemy z początkowymi utworami. Według mnie jest do regulacji w dalszym ciągu mechanika. Uważam że spowodowane jest to wibracjami przenoszonymi na soczewkę z napędu płyty. Zawieszenie napędu ma problemy z tłumieniem drgań płyt (szczególnie nagrywanych) przy początkowych utworach, kiedy prędkość obrotowa jest największa. Dzisiaj skupię się na regulacji/naprawie zawieszenia gumowo-sprężynowego mechaniki. Według mnie jest ono za sztywne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dwa dni po moim ostatnim wpisie zabrałem sie za odtwarzacz, doprowadziłem mechanike kompaktu do porządku i gra do dziś bez zająkniecia. Wszystkie płyty wczytuje błyskawicznie i bez jakiegokolwiek potkniecia. Okazło sie, że jakis nierozgarniety do końca majsterkowicz pozamieniał miejscami spreżyny zawieszenia mechanizmu, a ich prawidłowe umiejscowienie ma znaczenie krytyczne, ponieważ różnią sie sztywnością. Ma to kolosalne znaczenie ze wzgledu na rzadko spotykany w kompaktach naped liniowy lasera, a co sie z tym wiąże niesymetryczny rozkład masy napedu na zawieszenie. Na skutek powyższej niefrasobliwości mojego poprzednika oś obrotu silnika napedu płyty była odchylona od pionu co przy tanich CDR'ach i słabych "tłoczkach" skutkowało przenoszeniem wibracji na optyke i problemy z odczytem spowodowanych złym wyważeniem płyty.

Przetwornik jak na swoje lata gra na prawde precyzyjnie i nawet DT-901 wypada przy nim blado :) Zwłaszcza, że nareszcie mam to wszystko wpiete w A-8870 co pozwala na łatwe wychwycenie słabo zrealizowanych nagrań. Sprzet mimo swoich lat gra na prawde rewelacyjnie. Na prawde polecam Onkyo Integra z końca lat 90-tych. Udało mi sie zebrac prawie caly zestaw za na prawde przyzwoite pieniądze i nie zamierzam sie z nim rozstawać przez długi czas. Każdemu kto chciałby pójść w moje ślady służe wszelka zdobyta do tej pory wiedzą i doświadczeniem.

Pozdrawiam i życze szcześliwego nowego roku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Kupiłem ostatnio 2 szt DX-6850 na eksperymenty. Jednego na części a drugiego z zamiarem naprawy. Niestety okazało się, że oba mają wypalone lasery. Stwierdziłęmto na podstawie serwisówki. Okazuje się, że jest prosty sposób na sprawdzenie żywotności lasera. Wystarczy w czasie włączenia zmierzyć napięcie na jednym z rezystorów (nie pamiętem teraz jego numeru ale moge później dopisać). Napięcie na nim spada chwilowo z 5V i jeśli jest to spadek do napięcia poniżej 1,7V to laser jest ok, powyżej już jest problem. Mój DX-6870 ma tam 0,5V a te 2 DX-6850 po 2,3V czyli miałem mnóstwo szczęścia kupując tego 6870. Teraz będę szukał lasera chociaż wiem że to graniczy z cudem, bo ostatnie sztuki były w obrocie w 2006r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Każdy twierdzi,że w Onkyo 6850 są kiepskie lasery.Ja mam go już 8 lat i działa perfekcyjnie.Mój brat też ma ten odtważacz.Zgadzam się,że był problem z czytaniem płyt.Mój odtwarzacz ich wcale nie czytał a brata Onkyo też 6850 przeskakiwało po płycie i to niezależnie czy była to płyta z wytwórni telark czy porysowana żle wypalona.W obydwoch był problem podkówek.Po lewej stronie jest sekcja,która jest odpowiedzialna za mechanizm i cały laser.Tam znajduje się pare podkówek,które należy przeregulować.Ja zaznaczyłem cienkim pisakiem nie zmywalnym podkówki i przestroiłem je.Odchyłki od fabrycznych ustawień były bardzo małe a jednak obydwa 6850 chodzą do tej pory perfekcyjnie.Wydaje mi się,że z czasem podkówki tracą kontakt i poprostu poruszanie w lewo i prawo go poprawiło.Nie należy się obawiać,że coś sie spali ja przetestowałem to na 2 sztukach.Wydaje mi się,że jest to jedyna wada 6850(wiadomo,że elementy takie jak podkówki nie są najlepszym rozwiązaniem)Mój Onkyo jest teraz po różnych przeróbkach w sekcji analogowo cyfrowej i jestem z niego bardzo zadowolony.Życzę powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem że nikt nie podejmie tematu, a tu prosze :) W takim razie mam pytanie o które elementy konkretnie chodzi, co to są te podkówki? Rozbierałem ten mechanizm ale jakoś nie przypominam sobie żadnego elementu który by mi je przypominał. Proszę więc o jakieś dodatkowe informacje, a najchętniej zdjęcie. Chyba, że chodzi o pr-ki do regulacji lasera na płycie po lewej stronie napędu. Tam między innymi reguluje się focus i zasilanie lasera. Kręcenie bez podłączenia do oscyloskopu może się udać przy założeniu że się tylko kręci nimi żeby rozruszać styki i wraca do ustawień fabrycznych.

W kwestii laserów to nie o to chodzi, że są złe tylko są już niedostępne od kilku lat. Jak już padnie to po kompakcie niestety. Jest procedura testowa, która pozwala sprawdzić kondycję lasera. Mam to szczęście, że mój był mało używany i tak jak pisałem powyżej wystarczyło mechanikę doprowadzić do porządku.

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie. Jest mowa o sekcji po lewej stronie mechanizmu. Ale zobaczymy. Jeśli chodzi o te plastiki to one tu nie mają zbyt dużo do roboty. Są tylko sztywno przykręcone i na nich opierają się sprężynki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te sprezynki z tymi plastikami maja spore znaczenie. Czytalem, ze sa o roznej twardosci po 2 szt. Przegladalem wlasnie serwisowy schemat mechanizmu i nie widac nic w ksztalcie podkowy. ja u siebie zamocowalem na gorny talerzyk dodatkowy mosiezny, aby zwiekszyc docisk i stabilnosc. Sporo dal w stabilnosci. W silnik tez psikales kontaktem itp? Jedyne dosjcie niestety jest od strony talerzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprezynki owszem. Tak jak pisalem wyzej maja kolosalne znaczenie. Z moich obserwacji wynika ze na 4 sprezynki sa 3 różne twardosci (2 jednakowe i po 1 innej) ze wzgledu na bardzo ciezki mechanizm napedu lasera i silnik napedu płyty i bardzo nierówny rozkład masy na zawieszenie. Mechanizm oczywiście naoliwiłem wszedzie gdzie było konieczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprezynki owszem. Tak jak pisalem wyzej maja kolosalne znaczenie. Z moich obserwacji wynika ze na 4 sprezynki sa 3 różne twardosci (2 jednakowe i po 1 innej) ze wzgledu na bardzo ciezki mechanizm napedu lasera i silnik napedu płyty i bardzo nierówny rozkład masy na zawieszenie. Mechanizm oczywiście naoliwiłem wszedzie gdzie było konieczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytuję

e-gregor,

widocznie padłeś ofiarą podpicowanego sprzętu do sprzedaży. Objawy o których piszesz są typowe dla kończącego się lasera.

 

jestem z tym na swiezo. urok magnetycznej głowicy jest taki, ze lubi sie spieprzyc w transporcie, niekoniecznie jest to wina sprzedawcy. jakis czas temu sprzedawałem marantz cd-60. mialem go u sibie długo w domu, wlasnie ze względu ze jest na magnetycznej głowicy i chciałem wykryc ewentualną skłonnosc do przeskakiwania. było extra, zabezpieczyłem laser oryginalnymi blokadami do transp[ortu. cd doszedł do klienta, i co? przeskakiwał co 10 sekund nie wazne na jakiej płycie. gdy o tym usłyszałem zdebiałem, akurat w tym przypadku obyło się bez zwrotu bo brat owego pana potrafił tą usterkę usunąc w 15 minut. cała ta sytuacja potwierdziła zasłyszane słowa ze magnetyki są wrazliwe na transport.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Marantza, orientujesz sie jaki tam jest laser zamontowany? Czy to ten sam Nec co w Onkyo? Cały czas sie łudze, że uda mi sie jeszcze gdzieś zdobyć taki laser, chociaż z odzysku we wmiare dobrym stanie.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

denon.dcd.2560, 18 Kwi 2009, 22:04

 

>jestem z tym na swiezo.

Nie wątpie. Na allegro pełno idiotycznych poradników jak "zabić" niedostępny laser podkręcając prąd emisji, handlarze aż pieją z zachwytu od takich rad! Problem mają tylko kupujący.

 

>cd doszedł do klienta, i co? przeskakiwał co 10 sekund nie wazne na jakiej płycie.

 

no masz... :-)

 

>cała ta sytuacja potwierdziła zasłyszane słowa ze magnetyki są wrazliwe na transport.

 

:-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Nie wiem, czy handlarze pieją. Raczej nie sądze widząc jak się kształtują ceny i popyt na CD serii Integra. Monitoruje Allegro intensywnie od kilku miesięcy i jakoś brak entuzjazmu w tej kwestii. DX-6850, DX-6870 leżą i tanieją, bo jak ktoś interesuje się takim modelem to zapewne najpierw robi rozeznanie na necie, a tu już nie jest tak różowo. Teraz jest nawet od jakiegoś czasu DX-6890 na XLR'ach i też nie ma chętnego. Jak poprosiłem, żeby mi facet (handlarz) zmierzył napięcie na jednym z rezystorów, żeby sprawdzić kondycje lasera do mi odpisał, że nie wie co to rezystor i w ogóle to on się nie zna. Osobiście mam DX-6870 z laserem w dobrym stanie i go oszczędzam. Używam tylko jak chce sobie posłuchać muzyki dla posłuchania. Do muzyki w tle mam zmieniarke, też Integra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

głowica SPU3011 to praktycznie DLBA2Z002. Można to zastąpić z powodzeniem KSS-em 152A po niewielkiej przeróbce oczywiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser SPU3011 i SPU3013 sa nie dostepne. Po przerobce mozna i KSS240 lub KSS 213 czy inny. Mam 3 Integry (w swietnym stanie laserow) z tymi laserami i jeden chce poswiecic na wstawienie jakiegos taniego lasera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 uszkodzone DX-6850 też mogą być na eksperymenty w razie czego. Jestem zainteresowany taką przeróbką. Chętnie nawiążę współpracę w tym zakresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

manyzg, 18 Cze 2009, 00:30

 

jak Ty chcesz tam fizycznie zamontować KSS213?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.