Jump to content
IGNORED

kondensatory w zwrotnicy

yolaos

Recommended Posts

Pozwalam sobie zacząć nowy wątek bo nie moge nic znależć na zagadnienie , ktore zaraz naswietle.

Mianowicie chodzi mi o banalnie z pozoru prostą rzecz, czy suma kondensatorów do wartości rzadanej w zwrotnicy bedzie lepiej grała jako bateria z wielu czy jako jeden końdzioł, zakladając ze wszytkie są tej samej klasy , czy ma ktoś z Was doświadczenie jak się zachowuja dwa kondy o powiedzmy wartości 15mikro a jak 3 lub cztery o łącznej rządanej wartości, nie chodzi mi o bocznikowanie , ale o odsłuchalne doświadczenia czy lepiej zadziała jeden czy cztery tak wiem zaraz posypią sie uwagi " to se sprawdz " ano se sprawdziłem i chce wiedzieć czy ktoś jescze se sprawdził )

pozdrawiam

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam zalezy jakie pojemnosci przy wiekszych lepiej składać ,po drugie trzeba ustalić kierunkowość czyli we -wy kondensatora myślę tutaj o kondensatorach MKP.

pz

Hidden Content

każdy kond wprowadza jakieś przesunięcia fazowe więc chyba lepiej dawać jeden, kilka to jak nie ma takich wartości jak np 13,3u ... jak są dobre kondy w zwrotce cos jak SCR KP albo od Mcapów wzywż to raczej bym nie bocznikował... chociaż jak zwykłe SCRy zbocznikowałem w mietkach małymi kostkami MKP Vishaya to się poprawiło ;)

Hidden Content

digi58, 23 Lip 2007, 21:58

hmmm kierunkowość jest ważna? tzn dawać wszystkie jednakowo czy zobaczyć gdzie jest początek nawijania taśmy??

tak dla uściślenia to gdzie jest uznawany początek konda? ;) jak wyprowadzenie jest przylutowane na zewnątrz czy wewnątrz?

Hidden Content

tak dla uściślenia to gdzie jest uznawany początek konda? ;) jak wyprowadzenie jest przylutowane na

>zewnątrz czy wewnątrz?

Przecież nie bedziesz rozbierał kondensatorów proponuje odsłuch słychać od razu który kierunek jest prawidłowy,uprzedzam ze nie ma się co kierować napisami na kondensatorze takie jak Jentzeny SCR M-cap często są naklejki odwrotnie naklejone .Efektem jest wrażenie że kolumny nie grają równo często to jest przyczyna

pz

Hidden Content

Łącząc szeregowo zmniejszasz pojemność a zwiększasz napięcie pracy takiego kondensatora. Co raczej nie jest potrzebne - sygnał przechodzi przez większą liczbę kondensatorów. Spada więc napięcie pracy każduego z nich, co można uznać za pożądane.

Lepiej jednak łączyć równolegle mniejsze pojemności na jednakowe odpowiednio wysokie napięcie, np. nawet po 8-10szt. Wtedy można uyskać lepszą jakość z tańszych kondensatorów, przynajmniej w teorii.

Hidden Content

sory miało byc oczywiście równolegle, jakieś wstrętne przekrecenie, czyli jeszcze raz nie tylko zachowanie w szeregu , ale i równolegle w pułapkach i w torze woofera

Hidden Content

podam przykład

do rzadanej wartości w torze woofera w filtrze drugiego rzedu potrzebuje określona wartośc, poniewaz nie mogę dopasować pary kondów dokladam trzeci malutki np 0,22 i co ano spowolnienie basu napewno nie wynikające z przesuniecia cięcia zwrotnicy , a jakby z tego ze ten mały gnojek spowalnia dzwiek, pierwszy raz mi tak wyszło bo i pierwszy raz potrzebowałem takiej wartości

Hidden Content

Panowie, co jest? kierunkowość w kondensatorach bezkierunkowych?

Druga sprawa . . . czy ja dobrze zrozumiałem, że jeden kond to przesunięcie 90 st, a jak juz drugi równolegle to inne przesunięcie???

Inna sprawa, że ciekawym jest, bo brak mi wiedzy na ten temat, jak to jest na przykład z połączeniem dwóch kondów , dajmy na to 2uF i 10uF . . . czy ten mniejszy ładuje się wcześniej na zapór i zgłasza się w sygnale ze swoim przesunięciem wcześniej niż duży? (przykłądowo licząc od góry w częstotliowści)

Hidden Content

Pisząc myslałem o łączeniu kondensatorów szeregowo a nie o zwrotnicy szeregowej.Łączenie kondensatorów równolegle daje efekt nie tylko w teorji ale i w praktyce.Najlepiej spróbować daje to bardzo dobre efekty np w zasilaczach .W swoim ostatnim projekcie stosuje takie baterie elektrolitów w zasilaczu.

Hidden Content

post-8618-100008070 1185224601_thumb.jpeg

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Zdarzają się kondensatory stałe, które z jednej strony (walca, czy kostki) maja nadrukowany pasek. Jest to strona, którą według producenta należy łączyć z masą układu- czyli jakby "minus" kondensatora. Ale obecnie jest to coraz rzadsze.

Z ilością łączonych kondensatorów, zwłaszcza tych, które bezpośrednio znajdują sie w torze sygnału, to ja bym nie przesadzał, bo to będzie słychać - pogorszenie analityczności, takie ogólne "rozpapranie"

Hidden Content

Na zdjeciu podałem tylko przykład zasilacza ,a o kierunkowość dotyczyła kondensatorów MKP .W elektrolitach nikt chyba nie ma problemu jak powinny być podłaczone.W bardzo drogich kondensatorach MKP do audio wiele firm zaznacza we-wy to nie jest mój wymysł proszę sobie poczytać w pdf.

pozdrawiam

Hidden Content

Matthew, 24 Lip 2007, 08:39

>rany boskie to jak mam w zwrotce 10 kondów w sumie to jak mam na słuch je lutować?

Wiadoma sprawa że w zwrotnicy cięzko jest to sprawdzać ,kierunkowość najlepiej sprawdzić na pełnym sygnale w trze audio .

Ten sposób sprawdza się potem w zwrotnicy w 100%.Kiedyś bawiłem się dosyć długo w porównywanie kondensatorów sygnałowych porównanie nie ma sensu jeżeli nie określi się kierunkowości.

Hidden Content

Niektóre kondy mają zaznaczoną elektrodę zewnętrzną.Były takie stosowane np.w telewizorach lampowych w układach impulsowych.Elektroda zewnętrzna była zaznaczona cienką kreską.Oczywiście są to kondensatory foliowe.

Hidden Content

>Chruper

dwa różne kondensatory połączone równolegle ładują się do tego samego napięcia, tylko że ten o większej pojemności większym prądem - gromadzi większy ładunek Q=C/U.

Przy połączniu szeregowym jest podobnie, prąd ładowania jest taki sam a napięcia na nich odwrotnie proporcjonalne do pojemnośći.

Przesunięcie fazowe w ukąłdzie RC zależy od wypadkowej pojemności połączonych kondensatorów, a nie dla każdego odzielnie i maleje z częstotliwością. Sam kondensator jako element wprowadzaprzesunięcie +90 stopni (o tyle prąd wyprzedza napięcie na kondensatorze, na indukcyjności owdrotnie).

>Digi58

do zasilania czego ma służyć ta bateria kondensatorów, wzmacniacza? Z tego co widzę łączysz po 6 szeregowo, a potem to równolegle?

Hidden Content

>> Molibden, dzięki :), czyli rozumiem, że łączone kondy wprowadzają odcinanie częstotliwości i przesunięcie fazy jak rozpatrywany jeden (zachowują się jak jeden) o takeij samej pojemności jaka wynika z ich połaczenia. Uff, odetchnąłem, bo dotychczas tak to traktowałem.

Hidden Content

tak w teorii , ale w audio jeszcze nie spradziła sie żadna teoria))), musi zachodzic jakieś zjawisko co "dawnuje" dzwięk.

wnioski??

nie ma różnicy jaka bateria i jakie wielkości jej składowe? Przypominam ,że interesują mnie tylko zjawiska jakie zachodzą w zwrotnicy.

Chociaż przypominam sobie taką zasadę we wzmakach ,że bateria z mniejszych kondów daje szybszy , ale bardziej płytki bas, natomiast dwie pożądne butle daja w efekcie wolny niskoschodzący bas, czyż nie?Oczywiście decyduje o tym wiele jeszcze innych rzeczy ale coś w tym jest.

Mało tego przeczytałem kiedyś w AUDIO ,że rozpołowienie wartości na dwie sztuki w torze wysokotonowca owocuje lepszą reakcją inpulsową? Prawda czy fałsz?

Hidden Content

>do zasilania czego ma służyć ta bateria kondensatorów, wzmacniacza? Z tego co widzę łączysz po 6

>szeregowo, a potem to równolegle?

Ta bateria zasila jeden kanał wzmacniacza.

Nawet kondensatory MKP jednej firmy mają różne brzmienie w zależnosci od pojemnosci i nie mam tu na myśli dolnego pasma ale środek i góra .Warto czasami łączyć równolegle daje to ciekawe efekty końcowe.W zasadzie im mniejsze zmiany wprowadza kondensator w torze sygnałowym tym lepiej .

pz

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.