Skocz do zawartości
IGNORED

Wysokostabilny zegar do cd


Leszek B

Rekomendowane odpowiedzi

Swego czasu znalazłem w necie coś takiego. Jest przeznaczony do nieco innych zadań, ale jako zwykły generator też powinien być dobry. Podobno bardzo dobry rodzaj generatora - stabilniejszy od Colpitsa. Obecnie stronka z której to mam nie jest już dostępne (może jest gdzieś indziej ?). Jak chcesz to mogę Ci wysłać na priva jej kopię.

[obrazekLUKASZ-52034_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis ze schematem jest jeszcze tu :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zrobiłem clocka - generator w układzie Zailera na tranzystorze polowym, kształtowanie sygnału do bramki na tranzystorze bipolarnym i 2 bramki NAND z 74HCT00. Całość dobrze pracuje co dzisiaj szczegółowo badałem oscyloskopem, miernikiem cyfrowym F i w układzie CD. Najważniejsze m. zd, to wysokostabilny kwarc, b. dobre elementy w generatorze (szczególnie trymer - najlepsze były "powietrzne" ale teraz trudno takie dostać - najmniejszy wpływ ma zmiana temperatury i dobre zasilanie np. dwa stabilizatory na różne napięcia i można zaszaleć z dobrymi kondensatorkami np. oscony lub FC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, tylko muszę posiedzieć w sobotę trochę nad rozrysowaniem i w niedzielę postaram się wkleić. Układ jest podobny do zamieszconego tutaj, tylko, że prostszy jest generator (i tak prawie wszystko zależy od jakości kwarca). Buforowanie zrobiłem z 2 bramkach NAND i to prawie wszystko a trymer wziąłem z profesjonalnego urządzenia nadawczego (powietrzny - zerowy współczynnik temperaturowy). Ważne żebyś skombinował dobry kwarc. W Omigu produkują dwa typy a ja dostałem ten gorszy (co prawda za grosze - okazyjnie) i jeszcze czeka mnie męka w znalezieniu lepszego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszek B - podaj swój e-mail to prześlę schemat na skrzynkę a poszukam później konwertera plików graficznych, bo mój format nie wchodzi na to forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo

Dzięki za schemat.Wczoraj nie miałem czasu się odezwać.

Mój ostatni zegar to ten umieszczony powyżej.Z tą róznicą że w układzie nie wykorzystałem R5,R6,C9,R7,R8,D1,D2,R13.Jako tranzystory urzyłem

2SC3197(660Mhz) i 2SC1923(550Mhz) zaś przebieg wyprowadziłem tylko jedną bramką,

Aha na BF959(1Ghz) generator nie chciał się wzbudzić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Zmobilizowałem się dzisiaj, wytrawiłem i zlutowałem zegar Kwaka. Po wstawieniu oczywiście lipa bo podłączyłem nie do tej końcówki przetwornika co trzeba, potem kłopoty z masą, bo Technics tak ma i trzeba było odłączyć masę z wyprowadzenia zegara (kabel ekranowany) od masy przetwornika. I zagrało ... . Myślałem że po dotychczasowych głębokich już modyfikacjach dźwięk jest b. dobry i nie będzie żadnych zmian. Myliłem się, pierwsze wrażenie, to tak jakby jakiś inny dźwięk się wydobył ale to zupełnie inny. Bas jest bardzo dobrze kontrolowany i już nie dodni gdzie popadnie i jest zdecydowanie większa precyzja w odtwarzaniu tych subtelnych wysokich dźwięków. Polecam więc konstrukcję Kwaka bo jest dograna. Po złożeniu pomiary pokazały idealną zgodność parametrów z tym co podawał Kwak tudzież inne specjalistyczne czasopisma testujące jego zegar, tj. idealny kształt sygnału (nie mierzyłem rzecz jasna widma bo nie miałem możliwości) i .... dokładną częstotliwość potrzebną do cd. Teraz to już tylko trzeba się przyzwyczaić do innego dźwięku. Koszt zegara wyniósł około 50 zeta więc można odżałować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

W końcu znalazłem nieco czasu i zmontowałem kwak clocka.Jeśli chodzi o wrażenia odsłuchowe to w pełni pokrywają się z wrażeniami R. opisanymi wyżej.Na razie mój generator pracuje na tranzystorze BF 245A zamiast J309(może ktoś robił w doświadczenia w tym temacie?)

Przy okazji chciałbym podziękować R. za podesłanie schematu i części.

 

Gdyby ktoś szukał jeszcze innych schematów zegarów to podaję link do strony ze schematami LClock:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elso twierdzi że J309 nie da się niczym zastąpić i że tylko z nim układ pracuje prawidłowo.

Sam nie mogłem namierzyć tego J309 i Elso mi wysłał dwie sztuki (nie za darmo oczywiście,kupiłem od niego),ale później gdzies je znalazłem w Polsce do kupienia...tylko teraz już nie pamiętam gdzie.

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję użyć tranzystora J310 - ok. 1,5 złotych. Posiada również doskonałe parametry z tym ,że ma chyba nieco większą moc. Z tymi j- fetami (j310, 309) to chyba jest tak, że mają duże wzmocnienie i można zastosować bardziej krytyczne sprzężenie, co przyczynia się do zwiększenia stabilności pracy generatora, poza tym mają b. dobre parametry szumowe. Skoro fet 245 A się wzbudził, pracuje stabilnie i mamy zakładany poziom napięcia na jego wyjściu to powinno być ok.

Wydaje mi się, że 245 c jest bardziej odpowiedni do generatorów, choć z tych bardziej "zwykłych" wybrałbym 246 C.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na diyaudio AWL zapodał ciekawą duskusję na temat zasilania zegarów i jego wpływu na finalny efekt, w której wykazał słabe parametry układów 431, posiadających duży poziom zakłóceń. Są tam podane pomiary porównawcze 431, 1086 i 317. Z tych pomiarów wynikają zdecydowanie słabsze parametry 431. AWL zalecał w konkuzji wystrzegać się ich i zaproponował żeby do zegara Kwaka zaimplementować prawidłowo 317 (chodziło zapewne o wersję z napięciem single - wszystko to samo, tylko zamiast do minusa łączy się wyprowadzenia elementów do masy). Temat więc jest do przemyślenia. Jednocześnie jeszcze dodam, że AWL jest inżynierem ze Stanów dość mocno zajmującym się właśnie sprawami zasilania (można odwiedzić jego stronę www).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rąbnąłem się AWL jest oczywiście z U.K a to jego strona

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.