Jump to content
mikowaj

Nowości Jazzowe

Recommended Posts

Proponuje dyskusje na temat ciepłych pozycji ze świata Jazzu.

Co warto kupić, czego kijem nie tykać itp.

Wymiana opinii na temat muzycznych premier.

Zapraszam.

Skoro mój wątek to od razu pozycja pod lupę. Wypatrzone w zeszłej polityce. Recenzja więcej niż pochlebna.

Ponoć Urbaniak zostawia na chwile nieświeże arkana fusion i zapodaje coś bardziej w duchu jazzu nowoczesnego, w klasycznym tego słowa znaczeniu.

Przyznam, że podchodzę ze sceptycyzmem. Nic z tego co Pan Michał robi ostatnio mi nie podchodzi.

Chociaż wygląda na to, że cieszy się w Polsce dużą popularnością, biorąc pod uwagę liczebność widowni na starówce w tym roku. Niestety, osobiście uważam koncert za najgorszy z tegorocznych. Całość ratował jedynie Małek na trąbce.

Swoją drogą repertuar niewiele się zmienił od koncertu w parku Sowińskiego. Tyle, że skład się odchudził o jednego premiera... :)

Ktoś może już słyszał tą płytę? Jakie wrażenia?

post-9689-100005413 1189025849_thumb.jpg

Oto lista moich nowości z ostatnich 2 tygodni:

Glenn Spearman "First and Last" z R.Bakrem i M.Goodheartem Eremite.

Wollny/Kruse/Schaefer "Call it" ACT

McPhee,Brotzmann,Kessler/Zerang "Guts" Okkadisk.

R.Campbell/D.Carter/W.Parker/R.Bakr "Other dimensions in music" Aum Fidelity.

Nguyen Le/P.Fresu/D.Youssef "Homescape" ACT.

O.Coleman Quintet with D.Cherry :"Complete live at the Hillcrest Club"Gambit Rec.

Sten Sandell/Johan Berthling/Paal Nilssen-Love +John Butcher "Strokes" Clean Feed.

Wszystkie godne polecenia.

To nie plyta ale nagroda. Norweska perkusistka jazzowa, Marilyn Mazur zostala laureatka dorocznej nagrody kulturalnej firmy telekomunikacyjnej Telenor (75 tys. zl)

pzdrw

soso

Nagrode dostala za caloksztalt. Dla przypomnienia: 2-plytowy album 'All The Birds' uznano za arcydzielo, najlepsza plyte jazzowa w Skandynawii w roku 2002.

pzdrw

soso

post-2162-100004415 1190357342_thumb.jpg

Fantastyczny koncert. Świetne płyty. Polecam też inne płyty Mazurowej.

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Czy nowa płyta Johna Scofielda została wydana? Jeśli tak, czy już ktoś może słuchał.

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Z Clean feed - 4 corners (Magnus Broo / Ken Vandermark / Adam Lane / Paal Nilssen-Love). Świetna! Szorstkie punk (a i nieco funk) jazzowe mięsko, przy czym całkiem przystępne, by nie rzec - przebojowe. A dla okrasy i uspokojenia mamy w środku piękną balladę (Lucia). Dawno mi płyta z udziałem KV nie sprawiła takiej frajdy.

Recenzja była (i to calkiem entuzjastyczna) nawet w JazzForum!

http://diapazon.pl/PelnaWiadomosc.php?bn=Recenzje&Id=1696

pozdrawiam

-> wojciech

IMHO warto. Zresztą to nie tyle kolejna płyta KV, co płyta z jego udziałem. Vandermark jest autorem 3 kompozycji, z ktorych najlepsza jest otwierajaca album Alfama. Typowa Vandermarkowa petarda, oparta na mocnym i nośnym, niemal rockowym riffie. W sumie ma sie wrażenie, że nie raz już coś podobnego sie slyszalo u KV, ale w rękach (i płucach;) tego kwartetu brzmi to naprawdę mocno i calkiem świeżo (płyta jest nagrana live). Pozostale kompozycje KV to taka jego 'mocna-średnia' ;) Jednak na mnie lepsze wrażenie robią 4 utwory autorstwa Adama Lane'a (choc np. 'Ashcan Rantings' brzmi bardzo 'vandermarkowato', dopoki nie spojrzalem na okladke bylem przekonany, ze to kompozycja Kena;) A wspomniana wyzej 'Lucia' naprawde chyta za serce :)

Vandermark jako instrumentalista radzi sobie tu bardzo dobrze, ale to samo można napisać o pozostalych 3/4 ;) Szczegolnie wyroznilbym sekcje - Nilssen-Love jest w swoim żywiole, przesterowany (najczęściej) bas Lane'a ma uderzenie młota pneumatycznego, dla mnie (osoby wychowanej na mocnym rockowym graniu) - sam miód!

pozdrawiam

Nie wiem gdzie to wpisac.

Kto ma w tv stacje MEZZO, niech szybko wlaczy - koncert niezly leci: Fred Anderson, Hamid Drake i Jaribu Shahid

Ja to mam w kablowce, wiec nie narzekam. Chodzilo mi o to, ze chetniej na cos takiego przeznaczalbym swoj abonament niz na TVP:)

Joe Rosenberg's Affinity "This is our lunch"Music&Arts

The Nu Band "Live in Vienna" Not Two

Hesperion XXI "Diaspora Sefardi"AliaVox

Urie Caine "Plays Mozart" Winter

Stefano Battaglia "Re Pasolini"ECM

Andrew Hill "Point of departure" Blue Note

John Cage "Works for piano&Prepared Piano Vol IV"Wergo

no i wspomniana wyżej "4Corners"Clean Feed

> wojciech iwaszczukiewicz, 7 Paź 2007, 20:40

nowego Hancocka nie słuchałem, ale mam pytanie a propos poprzedniego wpisu: czy pisząc o 'Point of departure' masz na myśli jakąś ciekawą reedycję?