Skocz do zawartości
IGNORED

Wasze ustroje.


Vinyl_pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 minutes ago, xajas said:

Dlaczego mialy by brzmiec karykaturalnie w innym pomieszczeniu?

Przeczytaj spokojnie jeszcze raz co pisałem. Tam było stwierdzenie warunkowe.

Żeby była jasność podoba mięsie ten system a jak teraz doprecyzowałeś ze jest aktywny to tym bardziej. No chyba że aktywne zwrotnice były strojone pod Twoje wyobrażenie dźwięku.  To wtedy trudno powiedzieć jak to ma się do naturalnego grania bez odsłuchów.

Zastanawiający jest tylko brak pierwszych odbić przy tak klasycznym ustawieniu.

Z czego są wykonane boczne sciany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, xajas napisał:

Jak mi zalezy na „basie bez dudnienia i krotkim poglosie“, to schodze pietro nizej :-)

Świetnie zestawione, estetyka, akustyka, sprzęt... wszystko super ?

Gratulacje i pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dankam napisał:

Zastanawiający jest tylko brak pierwszych odbić przy tak klasycznym ustawieniu.

Z czego są wykonane boczne sciany?

W przeciwienstwie do Ciebie, jestem otwarty zarowno na rady (jak to nazwales) "domorosłych doradcow wszystkowiedzących", jak i gotowy na wyprobowanie niecodziennych rozwiazan/ustawien, wiec przeprowadzilem wiele ciekawych (po czesci odjazdowych) eksperymentow i pmiarow, wykazujacych wplyw roznych rozwiazan na jakosc reprodukcji dzwieku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Exp1.thumb.JPG.4ee11ed062d0311040d4ec00d92900c1.JPG

 

Na tej podstawie stwierdzilem, ze adaptacja bocznych scian jest najmniej efektywna -> zbedna.  Sciany zostana gole ?

Dla dobrej reprodukcju wystarczy mi

- absolutnie perfekcyjna symetria ustawienia 

- dobor wlasciwej (mozliwie duzej) odleglosci od scian bocznych

- silne skrecenie glosnikow do srodka

- korzystny, rownomierny Directivity  Index calego zestawu. 

Potwierdzaja to zarowno odsluchy jak i pomiary  (np. RTA, IAAC,...)

 

Sym1.thumb.jpeg.3829636e00e10a33d30e73dea3c2f1b2.jpeg

 

Sciany sa pokryte specjalna perforowana tapeta z podlozem na 5mm styropianu 

 

 

BTW.

W dniu 29.09.2019 o 09:47, dankam napisał:

Na szczęście brak asymetri sceny dźwiękowej i porównaniu z innymi miejscami w pokoju poza typowymi modami wynikającymi z gabaryty nie ma anomali

.1.thumb.jpg.713eef2445a0afb7e2b6d95613d8e3c7.jpgpomiar2.thumb.jpg.73203eb3649a4c97f5eba23ee479c745.jpg

Zmien zakres skali osi pionowej na 30-100dB i zrob pomiary osobno dla lewego i prawego kanalu,, to sie dowiesz czy nie ma anomali ?

Zakres od -100dB do +150dB jest bez sensu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, xajas said:

W przeciwienstwie do Ciebie, jestem otwarty zarowno na rady (jak to nazwales) "domorosłych doradcow wszystkowiedzących"

Przecież nie są to działania które wykonałeś na wskutek tych rad. Tylko to co należało zrobić i co jest oczywiste przy rzetelnym podejściu do tematu. Wiec jednak nie domorosłych wszystkowiedzących a po zakładem głębszej analizie zrobiłeś to na co zwróciłem uwagę po przysłowiowych 5 min od publikacji. A teraz odpowiedz sobie sam kto potrzebuje oczekuje rad.

Wstawiając zdjęcia pisałem ze muszę się zająć jeszcze paroma rzeczami a nie pisałem poradzicie bez wnikania w materię co mam robić. Tu chciałem obnażyć zachowanie „wszystkowiedzącego” .

Przyda się na przyszłość więcej słuchaj niż mów a będziesz odbierany lepiej.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dankam
Ps. Te kołderki w jakim paśmie działały na odbicia? 5kHz + trochę pochopnie wnioskować że poniżej nic nie trzeba robić.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dankam napisał:

a po zakładem głębszej analizie zrobiłeś to na co zwróciłem uwagę po przysłowiowych 5 min od publikacji. A teraz odpowiedz sobie sam kto potrzebuje oczekuje rad.

Te piramidki wisza tam od ponad roku ?  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, xajas said:

Te piramidki wisza tam od ponad roku ?  

Dalej Nie rozumiesz.
Chodzi o to że nie oczekuję w tym wątku rad bo trudno o nie na podstawie jednego zdjęcia i braku danych. 

Nie oczekuję bo „troszkę” się znam na temacie. Jak będę szukał porady to jak pisałem od początku założę osobny wątek ze szczegółami. 
Wiec Ty i inni „wszystkowiedzący” na podstawie jednego zdjęcia jasnowidze daj mi i każdemu spokój. Nie uszczęśliwiaj na siłę. Czytaj co piszą. Nie traktuj z góry wg założonego schematu.  Zastanów się na wypowiedzią drugiej strony. Robiąc inaczej zabijacie w ten sposób ten wątek i to forum.

Na szczęście dzisiaj wstaje z łóżka po chorobie i nie będzie już czasu na takie dyskusje ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

Potwierdzaja to zarowno odsluchy jak i pomiary  (np. RTA, IAAC,...)

Czym i w jaki sposób robicie takie pomiary? Chętnie bym sprawdził u siebie takie wykresiki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.09.2019 o 19:12, McGyver napisał:

A co mają w głowie faceci którzy się z takimi kobietami - nomen omen - wiążą? ?

Przejebane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.10.2019 o 16:03, xajas napisał:

Ja uzywam programu REW i Acourate

A w jaki sposób nagrywasz i czym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A w jaki sposób nagrywasz i czym?

Co masz na mysli piszac „nagrywasz“?
Zapis wynikow pomiaru?
Kazdy z tych wymienionych programow uzywa wlasny albo neutralny format plikow, umozliwiajacy wymiane tych danych z innymi programami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

Co masz na mysli piszac „nagrywasz“?

Po prostu jak tworzysz ten wykres. Rozumiem, że dysponujesz jakimś materiałem testowym, który zapuszczasz na systemie audio, mikrofonem to zgrywasz i dalej analizujesz programowo.

I chodzi o samo działanie z mikrofonem - jaki typ, gdzie go ustawiasz, jaki poziom głośności itp....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj, pogadaj info na temat mikrofonu UMIK1 i programu REW. 

Po godzinie będziesz w stanie wykonać podstawowe pomiary. A co do ich interpretacji i działań na tej podstawie  to już jest zupełnie inna bajka i nauka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Po prostu jak tworzysz ten wykres. Rozumiem, że dysponujesz jakimś materiałem testowym, który zapuszczasz na systemie audio, mikrofonem to zgrywasz i dalej analizujesz programowo. I chodzi o samo działanie z mikrofonem - jaki typ, gdzie go ustawiasz, jaki poziom głośności itp....  

 

 Jak juz powyzej wspomniane, kup mikrofon Umik-1 i zainstaluj darmowy ale ZNAKOMITY program program REW. Jest to jeden z lepiej udokumentowanych w internecie programow z wieloma Tutorials i youtubes. 

Mozna zaczac „prosto“, a skonczyc na super obszernych analizach :-) Wszystko zalezy od tego, co chcesz mierzyc i osiagnac.

Przyklad ustawienie mikrofonu: mozna dokonywac pomiary w jednym punkcie, ale w zaleznosci od celu, mogl bym ci podac conajmniej 10 innych metod (pomiary z mikrofonem ustawionym pionowo/poziomo, w wielu punktach, usrednione, w pomieszczeniu, na wolnej przestrzeni/w ogrodzie...)

 

 

Jest to bardzo pouczajace i po zrozumieniu wielu zjawisk i efektow, totalnie zmienia spojrzenie na wiele aspektow typu rola glosnikow, pomieszczenia, ustawienia, kabli,... i ich wplyw na efekt koncowy

 

Ale to nie jest dla kogos, kto tylko chce przetykac kabelki i wymieniac klocki :-) To wymaga pewnego zaangazowania szarych komorek i zainwestowanie troche czasu

 

Warto, polecam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, xajas napisał:

Jest to jeden z lepiej udokumentowanych w internecie programow z wieloma Tutorials i youtubes.

Super! Bardzo dziękuję. Jeszcze może jakiś proszę link do ciekawego poradnika... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy znasz/rozumiesz tez jezyk Niemiecki? (mnostwo dobrych opisow)

ec0e2462949a2f5151adbb24e4cb90f4.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.04.2017 o 09:25, Szymon1 napisał:

To już lepszy waciak w pokrowcu albo poduszki z IKEA

@Szymon1 chciałbyś to stwierdzenie rozwinąć. Wiem, wiem trochę czasu minęło od tego komentarza. Ale mnie zafrapował.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mihuhu
Error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze rozwiązanie to ten fotel sięgający oparciem ponad głowę siedzącego i te pianki za fotelem. ????

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, sir.jax napisał:

Najlepsze rozwiązanie to ten fotel sięgający oparciem ponad głowę siedzącego...

Oczywiście nie ma to jak audiofilski fotel kończący się na wysokości ramion.
Dźwięk przede wszystkim.
Można spokojnie "odsłuchać" całą płytę testową - na pewno się nie uśnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna mnie trochę smucić ten świat dot. słuchania muzyki. Celowo unikam stwierdzenia audiofilski, żeby nie dodawać oliwy do ognia. Ten wątek o ustrojach... Najwięcej na niego liczyłem. Nawet przeczytałem ostatnie 50! stron. I powiem wam, już mi trudno odróżnić pomoc od nabijania się. Fachową pomoc branżystow od nabijania kabzy, pomoc forumowiczów od ich cynizmu i wymadrzania sir.. Kurde liczyłem bardziej na coś przyjaznego. Któregoś wieczoru przedstawię swoją wizję na pierwszą fazę zaadoptowania pokoju muzycznego. A tam muzycznego, codziennego w którym żyje, ja i rodzinka, który do cholery ma być normalnym pokojem tylko z lepszą akustyka i dającym zadowolenie z przebywania w nim i słuchania muzyki. Bo chyba o to w tym chodzi. Wicie co jest smutne, fakt przeczytałem tylko 50 stron, a porad jest kilka. A odważnych co pokazali swoje codzienne, życiowe pokoje było kilku. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihuhu

Może w zakładce AKUSTYKA więcej dla siebie wyciągniesz, tam nie ma kwiatków w postaci najlepsze ustroje to półki z książkami, a jeszcze lepiej z płytami CD nierównomiernie powsuwanymi.

Branża odpowiada na pytania na tyle ile może w ramach bezpłatnych porad, chociaż po tym co ostatnio widziałem u kolegi, to branża ma wydmuszki, a nie absorbery i pułapki. 

Ale jest to zrozumiałe, bo panele na 10cm wełnie jeszcze do tego jakoś wyglądają i jest to nastawienie do klienta z "trudną forumową żoną" w domu.

Ma to sens i to rozumiem, chwali się za to branżę, jestem za .

Pzdr

P.S.

Nie zauważyłeś, że jest tu kilku "wszechwiedźminów", którzy równie namiętnie udzielają się w wątku "Audio mity", czy "wzmacniacze klasy A/AB vs D" itp.

Nie dziw się,  że i ten wątek przybiera kształt tamtych wątków.

Był czas przywyknąć kolego Mihuhu ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, sir.jax napisał:

@Mihuhu

Może w zakładce AKUSTYKA więcej dla siebie wyciągniesz, tam nie ma kwiatków w postaci najlepsze ustroje to półki z książkami, a jeszcze lepiej z płytami CD nierównomiernie powsuwanymi.

Branża odpowiada na pytania na tyle ile może w ramach bezpłatnych porad, chociaż po tym co ostatnio widziałem u kolegi, to branża ma wydmuszki, a nie absorbery i pułapki. 

Ale jest to zrozumiałe, bo panele na 10cm wełnie jeszcze do tego jakoś wyglądają i jest to nastawienie do klienta z "trudną forumową żoną" w domu.

Ma to sens i to rozumiem, chwali się za to branżę, jestem za .

Pzdr

P.S.

Nie zauważyłeś, że jest tu kilku "wszechwiedźminów", którzy równie namiętnie udzielają się w wątku "Audio mity", czy "wzmacniacze klasy A/AB vs D" itp.

Nie dziw się,  że i ten wątek przybiera kształt tamtych wątków.

Był czas przywyknąć kolego Mihuhu ?

 

Jak ktos ma nastukane xxxx postow i xxxx "lajkow" a 95% za audiomity I temu podobne "dyskusje" gdzie wkolko pisze jedno I to samo uzywajac tylko innych slow co kilkanascie stron to chyba o czyms to swiadczy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Najlepsze rozwiązanie to ten fotel sięgający oparciem ponad głowę siedzącego i te pianki za fotelem.
 
 

Mialem takie pianki przez pewien czas, ale je zlikwidowalem. Ani nie slyszalem, ani nie mierzylem jakiejs roznicy

351af7faab110a4c7720bd6fb1fc016a.jpg

dea70e6eea7d43de9119c12481b7ae8f.jpg

Teraz wyladowaly z przodu na telewizorze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sir.jax napisał:

tam nie ma kwiatków w postaci najlepsze ustroje to półki z książkami, a jeszcze lepiej z płytami CD nierównomiernie powsuwanymi.

O ho ho ho !

"guruś" hajendowy znowu wypalił z haubicy mocny cios. Chyba zlegnę (ze śmiechu) po nim (tym ciosie).

Sprawdzałeś kiedyś, to o czym pisałem, czy tylko tak se teoretycznie gdybasz?

Koło bezpiecznika lub sieciówki na którym ktoś przykleił "for audio" nie przejdziesz spokojnie, póki nie sprawdzisz, tu znafco "wiesz" od razu. ŁaŁ!

Miszczu i wyczynowcu intelektu - podpowiadam, rzucam "koło ratunkowe", bo widać żeś (jak zwykle) niewiele zrozumiał.

Z tego co łaskawie zacytowałeś z któregoś z moich wpisów - nie wynika, że to są najlepsze i jedyne "Ustroje".

Wynika jedynie to i tylko to, że zanim się obstawi pokój tonami dodatkowych klamorów WARTO przedtem spróbować czegoś co ma się od zawsze "pod ręką".

(książki nie są ustrojami akustycznymi????? - wiać od razu, że w domu ich nie masz a i w bibliotece czy czytelniach rzadko bywałeś.)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iro, mysle, ze kolega nie mial nic zlego na mysli.

Ustroje kazdy robi jakie moze. Ja ostatnio w pokoju w 10min zrobilem z poduszek, 5cm glebokich ramek na zdjecia w szachownice, krepopodobnych walcow i kul itd...na 30min, zeby posluchac wystarczylo. 

Ja oprocz ksiazek ze studiow i jakiegos kodeksu prawa to mam w domu chyba tylko ksiazke o Freddie Mercury...a na studiach z prawa bhp itd. bylem najlepszy  ? do biblioteki tez nie chodzilem I nie chodze. Czy to o mnie zle swiadczy? Raczej nie. Zle to jest, gdy ludzie maja tone ksiazek I nic z nich nie rozumieja nawet po przeczytaniu 10 razy ? wtedy to pozostaje robic z nich tylko "ustroje". I do tego tez sie nadaja. Nie twierdze, ze nie.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Huberto1984 napisał:

Iro, mysle, ze kolega nie mial nic zlego na mysli.

Znam kolegę nie od dziś, by wiedzieć, że miał. Czy akurat coś "złego"? Pytaj autora.

(zresztą nie poczekamy zbyt długo na "ripostę", sam zobaczysz, jeśli wymowa ostatniego jego "wykwitu" nie była dla Ciebie wystarczająco jasna) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, nie osadzam, ale z "intencja/sugestia wypowiedzi" o ksiazkach sie I tak nie zgadzam? pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.