Skocz do zawartości
IGNORED

Lubuskie - odsłuchy.


lucmaster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

w dniu wczorajszym, tj. 15 września 2007r., miałem przyjemnośc gościć u siebie w domu Kolegów chętnych posłuchaniem tego co tam u mnie gra.

Wśród gości znaleźli się:

- kolega zukzukzuk i kolega berberys oraz jedna osoba narazie u nas na Forum niezarejestrowana.

 

garść informacji technicznych:

pokój ok. 15 metrów kwadratowych, praktycznie bez adaptacji odłuchowej (nie liczę kilku kwiatów, mebli i grubego dywanu).

sprzęt: za wzmocnienie odpowiadał dzielony Omak (końcówka Jewel One i pre Jewel Four), sygnał płynął z Ceca 51XR, kolumny: Thiele CS 1.5 i Harpie Diany, głosnikowe kable srebrzona taśma Xindaka FS-02, sygnałowe: Velum Cable Line i Anti IC na bulletach.

 

muzyka różniasta: od przeróżnych sampli testowych po Mino Cinelu, DCD, Tanitę Tikaram, Chucka Mangione, Tool, Riverside, Dire Straits, Garbarka itd., oczywiście nie zabrakło pani Barberowej :)

 

jak to było:

w pierwszej części uczestniczyłem ja i kolega zukzukzuk. poza sokiem nie piliśmy nic, co skutkowało tym, żeśmy trochę sprzetem "kręcili" i co nieco zmieniali. konkluzja: Harpie poszły w kąt, a zostały Thiele, Velum jako sygnałowy sprawdził się lepiej pomiędzy Cd-playera a pre, niż Anti IC.

 

w drugiej części uczestniczyłem ja, bereberys i kolega spoza Forum. głównie słuchaliśmy, wspierając wrażenia krzyną alkoholu :)

podobało się nam na tyle, że nie sprawdziliśmy jakby berberysowy Nordost sie sprawił w roli sygnałówki, co pewnie trzeba będzie wkrótce nadrobić.

 

więcej wkrótce, jak opracuje sposób na zminiejszenie fotek, to i takowe się pojawią.

na koniec dziękuje gościom za przyjęcie zaproszenia.

pozdr.

Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, zdjęcia mają po 11 Mb i są w formacie jpg.

zagadka: jak zrobić, żeby miały po 900 kB i mozna było je zamieścić na Forum?

pozdr. i dziekuję za podpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękując Lucmasterowi za kolejne zaproszenie i pozdrawiając gorąco Zukzuka oraz kolegę P., który dzielnie opiera się przed nawróceniem na "prawdziwą wiarę", wtrące swoje trzy grosze...

Długo namawiałem Luc'a na założenie „lubuskiego” wątku, wychodząc z założenia, iż pomimo faktu zamieszkiwania na „audiofilskiej” pustyni - regionie zupełnie pozbawionym sklepów z przyzwoitym sprzętem audio, istnieją osoby, dla których piękno muzyki (odtwarzanej na przyzwoitym poziomie) obce nie jest... Tym większa radość, że pokonując kolejne bariery, są ludzie oddający się z pasją i zaangażowaniem swojemu hobby.

Nie da się,moim skromnym zdaniem, opisać wczorajszego wydarzenia nie odwołując się, przynajmniej czasami, do przedwakacyjnego spotkania odsłuchowego u Luc'a, w trakcie którego zagrały Omaki, Cec wraz z Dynaudio Audience 1.1. Brak bowiem byłoby dźwiękowego odnośnika, co spowodowałoby, że opis byłby jedynie impresją na temat Thieli. Zastrzegając, iż obydwa odsłuchy odbywały się w innym pomieszczeniu, przede wszystkim o innej powierzchni i kubaturze przechodzę ad rem.

Jak pisał już Lucmaster, atrakcją programu były, ledwo co zakupione, kolumny Thiel 1.5. Z pewnością w trakcie mego pisania użyję wielu przymiotników opisujących wrażenia, jednakże najlapidarniej można byłoby opisać dźwięk systemu mianem REWELACJA!!!

To, co usłyszeliśmy wczoraj u Luc'a stanowiło spełnienie audiofilskich snów o absolucie. Najbardziej analogowe, a przy tym dynamiczne, przestrzenne i przejrzyste brzmienie, jakie dane mi było słyszeć...

Ale po kolei.

Na początek Luc zaserwował piękny muzycznie kawałek m.in. z przepotężną partią basu, po to by parę minut później spotęgować wrażenie perkusyjnymi wyczynami Mino Cinelu i jego zespołu z doskonałej i pięknej płyty o jakże prostym tytule „Mino Cinelu”.

Pierwsze wrażenie – czapki z głów!

Potęga, sprężystość zakresu basowego w połączeniu z fantastyczną średnicą i bardzo perlistą górą pasma. I do tego stereofonia wprost powalająca na kolana.

Co prawda w trakcie pierwsyzch chwil, bedąc przyzwyczajonym do brzmienia jedwabnej kopułki Dynaudio, miałem wrażenie bardzo delikatnego wyeksponowania góry pasma (pewna większa perlistość niż w przypadku DA). Jednakże wrażenie to było jedynie chwilowe i przejsciowe, a wynikające, jak się później okazało, z materiału muzycznego znajdującego się w danej chwili w odtwarzaczu.

Również podczas słuchania Mino Cinelu w jednym z jego utworów z bardzo, bardzo niskim basem, słychać było minimalny rezonans pomieszczenia. I pomimo „katowania” w dalszej części wieczoru sprzętu i kolumn innym materiałem muzycznym również ze sporą dawką niskich tonów, rezonans ten więcej nie dał o sobie znać.

Już w trakcie suchania tejże płyty Thiele pokazały „prawdziwą” klasę. Separacja instrumentów i głosów przyprawiająca o zachwyt, w połączeniu z ich wybitną lokalizacją w przestrzeni i świetnym rozciągnięciem pasma ku dołowi. Thiele z radością odtwarzały najmniejsze skoki dynamiki, a barwa głosów i instrumentów była, jak napisałby Premier IV RP, wprost porażająca. I jedno małe „ale” - Thiele powiększały grające instrumenty, co nie każdemu może się podobać, aczkolwiek zupełnie nie przeszkadzało w odsłuchach.

A to była zaledwie przygrywka...

Gdy pokrzepieni lampką „Capa Negra” – doskonałą, delikatną i słoneczną brandy de Jerez, włożyliśmy do odtwarzacza Tanitę Tikaram, oniemieli przestaliśmy analizować dżwięk, bowiem pani TT wraz z zespołem po prostu stanęła przed nami i zaśpiewała, a zespół oczywiście w tym jej dzielnie towarzyszył. Olśnienie... Brak słów... Nirwana...

To wrażenie obecności muzyków „na żywo” do końca towarzyszyło naszym odsłuchom. Niezależnie, czy w Cec'u lądowała plumkająca miło Christy Baron, nieco ostrzejsza Patricia Barber, czy też grał Dire Straits lub Marilion wrażenie bycia „wewnątrz” było oszałamiające.

W trakcie słuchania „Dzieci Sancheza” Chuck'a Mangione nawet w trakcie najgęstszego nagromadzenia instrumentów można było ze 100% pewnością wskazać na firmę stroika do saksofonu, czy też markę blach perkusji...

Gdy w odwarzaczu zagościł Tool, Riverside, czy Marilion Thiele pokazały swą drugą naturę. Niezwykłą chęć i umiejtność rockowego i metalowego grania...Bomba zakończona konkluzją, że gdy na forum pojawi się temat „kolumny do rocka” z całą pewnością Luc wraz ze mną będziemy polecać...Thiele zasilane szybką i mocną lampą w rodzaju Omaka :-)

Nie można nie wspomnieć o Dead Can Dance „Into the Labirynth” (mam nadzieję, że dobrze zapamiętałem nazwę płyty i nie popełniłem błędów ortograficznych).

Panie i Panowie – respect... Piękna muzyka i nagrana w tak doskonały sposób, iż może służyć jako płyta testowa w każdym systemie odsłuchowym.

A gdy jeszcze zagrał Jan Garbarek z towarzyszeniem The Hiliard Ensamble („Officium”) znaleźliśmy się we wnętrzu gotyckiej katedry i zaglądaliśmy do ust śpiewaków z Hiliard sprawdzając stan ich uzębienia...

Na zakończenie zaśpiewał czarnoskóry bluesman z towarzyszeniem m.in. W. Karolaka i z kościelnych wnętrz wylądowaliśmy w zadymionym bluesowym klubie gdzieś w pobliżu Missisipi...

Aż wstyd było dzierżyć w ręku brandy, stąd moi towarzysze jęli popijać piwo...

Na zakończenie parę słów wolnego podsumowania.

W porównaniu ze skądinąd doskonałymi Dynaudio Contour 1.1 Thiele, co pewnie nie zaskakuje, okazały się kolumnami o niebo lepszymi. Biorąc poprawkę na inne pomieszczenie odsłuchowe, zarówno w zakresie barw, budowania sceny, rozciągnięcia pasma, nasycenia emocjami, Thiele zagrały olśniewająco.

Jedyną myślą towarzyszącą mi od wczoraj było to, że dźwięk z zestawienia Thiel + Omak + Cec był ziszczeniem się marzeń o dźwięku „prawdziwym”, „analogowym”, dźwięku „na żywo”! Innymi słowy - HI-END!

O ile po przedwakacyjnych odsłuchach u Luca słuchanie mojego systemu przez tydzień sprawiało mi ból, to boję się, że po wczorajszych – okres ten będzie znacznie, znacznie dłuższy...

Pomimo możliwości przepięcia kabli i „testowania” zamiast Thieli kolumn Harpii, wzmacniacza Primare lub dostępnych u Luca kabli nie zdecydowaliśmy się na takie kroki, gdyż dźwięk wcześniej opisanego systemu był na tyle doskonały, że zmiany mogłyby jedynie popsuć smak doskonałej uczty zaserwowanej przez Luc'a.

Na zakończenie – Thiele nie są pozbawione wad. Abstrahując od słynnego „de gustibus”...

Thiele wyglądają niestety szalenie „trumiennie”, a piękny fornir z ciemnego, egzotycznego drewna jedynie potęguje to wrażenie...

Pozdrawiam i ponownie dziękuję!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lucmaster

 

Ściagnij sobie program XnView - bez kłopotu zmniejsza zdjecia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berberys, 16 Wrz 2007, 14:10

 

Opisales to tak pieknie i poetycko, tak slodko (masz dar:)

ehh trudno mi w to uwierzyc, ze tak to gralo ;)

 

Fajnie, ze Wam sie podobalo. Takie odsluchy, w gornie znajomych sa najprzyjemniesze !

Tez pochodze z Lubuskiego (Żagań), ale obecnie mieszkam we Wroclawiu.

 

BTW ile kosztuja thiel cs 1,5 z drugiej reki, a ile nowe ?

 

pozdr

hybryd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybryd, dzięki...

Ach, cudnie czuje się ma próźność połechtana tak miło Twoim wpisem ;-)

A co do osłuchów - dźwięk systemu był rzeczywiście doskonały... I nic przesady w mej pisaninie nie było.

Pasja i oddanie hobby Luc'a, jego wiedza i osłuchanie doprowadziły do powstania (zgromadzenia w jednym miejscu) doskonale zgranego systemu, już nawet nie aspirującego do miana Hi-Endu, ale nim będącego...

Jednakże znając Luc'ową niespokojną duszę, dążenie do perfekcji i potrzebę zmian zastanawia mnie, kiedy i co jeszcze Luc zmieni w swym systemie i na ile ta zmiana wpłynie również na moje postrzeganie problemu odtwarzania muzyki. Kibicuję Mu gorąco i trzymam kciuki!

Co do Thieli 1.5, to z tego co się orientuję, ten model już nie jest produkowany.

Co do kwestii cen używanych Thieli - to w tym temacie może się wypowiedzieć wyłącznie Luc...

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taak, zobaczymy czy coś mi z tego zmniejszania wyszło..

na początek Thiel "na golasa":

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejna seria:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11475-100004689 1189953328_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze dwójka fotek:

dla objasnienia:

gościu w niebieskim to kolega berberys - czyli ten co wyżej tak wszystko opisał,

ten w czerwonym to hmmm... ja, choc ostatnio jak patrzyłem w lustro to jakbym lepiej wyglądał :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-11475-100004687 1189953558_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

melduję się ponownie :)

 

Bartek wszystko tak opisał, że nawet nie będę próbował czegoś dopisywać odnosnie drugiej części odsłuchów.

co do pierwszej to odnośnie zmian w konfiguracji grającego sprzętu podyktowane zostały nastepującymi względami:

 

- po zamianie w układzie kontektów, na skutek której Velum powędrował między cd-playera a pre, a w odwrotnym kierunku powędrowały Anti Cable, dźwięk zyskał na masie w dolnych obszarach. góra z kolei jakby się uspokoiła, ale piszę "jakby" bo to już było na granicy percepcji. co do basu zarówno ja, jak i kolega zukzukzuk byliśmy zgodni - było go więcej i schodził niżej,

 

- po zmianie kolumn różnica była conajmniej klasy, dźwiek stał się lepiej "pozszywany", stracił pewną wyczuwalną na Harpiach suchość i momentami wręcz "metaliczność", a przyjemnośc słuchania skoczyła kilka poziomów wyżej; tutaj zarówno ja jak i kolega zukzukzuk byliśmy ponownie zgodni.

 

pozdr.

Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co.

 

Ten omak to końcówka w klasie A czy AB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest za co, jest :)

 

końcówka gra w klasie AB, przy czym pierwsze bodajże 8 watt oddaje w klasie A.

waży ze 30 kilo i jak ją dziś wytargałem po wąskich schodach do pokoiku gdzie gra na codzień to jeszcze mi sie łapy trzęsą :)

 

pozdr.

Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak błąd, nie ma co ufać własnej pamięci:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

więcej watt jest w klasie A :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekzawa, 16 Wrz 2007, 18:53

 

>Co to jest za IC "Velum Cable Line" ?

 

A co to za roznica, jak wszystko w jednej piwnicy krecone ;)

 

 

btw. berberys&lucmaster, czy ktorys z Was konczyl nowosolskie LO? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luc, drogi Luc...

Twoja skromność jest niezwykła niczym kwiat paproci...

Ale nie po to w Twym nick'u występuje rzeczownik "master", byś krył swą erudycję i osłuchanie zasłaniając się wpisami dyletantów (mam oczywiście na myśli swą wypowiedź)...

Zupełnie poważnie liczę na opis Twoich impresji związanych z wczorajszym spotkaniem i dźwiękiem Twego systemu widzianymi/słyszanymi Twoimi zmysłami.

Podziel się, proszę, z czytelnikami forum swoimi odczuciami, wdaj się w polemikę, opisz swe wrażenia na chwałę audiofilii i na pochybel "empetrójkarzy"!

PS. jak brzmiało nazwisko tego cudownie śpiewającego "Unchain My Heart" czarnoskórego wykonawcy?

Wzorem Lucmastera - pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i owszem...

Obaj z Luc'iem, o ile mnie pamięć nie myli, mieliśmy zaszczyt uczęszczać do nowosolskiego liceum - pięknego poniemieckiego budynku z czerwonej, klinkierowej cegły, przypominającego z wyglądu wojskowe koszary! Wychodziliśmy na przerwy na plac z pomnikiem polsko-radzieckiego partnerstwa broni by stamtąd podziwiać cudny widok na fontannę obsianą zielonymi żabkami, z których to żabek tryskała czasami woda...

Ech, to były czasy...

Hm, sentymentalny się robię...

Foxbat - miałeś do czynienia z nowosolskim LO?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka odpowiedzi na pytania zadane powyżej:

 

- napis na konekcie to "Velum", a pod spodem "line cable", kupiłem go w zestawie z Omakami,

 

- czarnoskóry wokalista śpiewający głosem jak z filmów o Południu USA to niejaki John "Broadway" Tucker, z płyty "Come Together Live!". a wraz nim Leszek Cichoński, wspierani przez Wojciecha Karolaka,

 

- tak, Czesław leżał sobie na dywaniku :)

 

pozdr.

Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, świat jest mały!

Tośmy się, Foxbat, gdzieś na korytarzach minęli... Moja ogólniakowa przygoda skończyła się w 1992 r.

Pozdrowienia serdeczne dla kolegi absolwenta LO w NS!!! A Twoja klasa to "A", "B", "C", czy też "D"? (Właściwe skreślić) :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berberys

>Pozdrowienia serdeczne dla kolegi absolwenta LO w NS!!! A Twoja klasa to "A", "B", "C", czy też "D"?

>(Właściwe skreślić) :-))

 

Ja Ci dam "D" :D Oj byla jeszcze najgorsza klasa w tym LO "E" :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa "E"?

Czyż nie była to klasa, za przeproszeniem, pielęgniarska? Hi,hi...

Ej, chyba nie, bo "Piguły" wyemigrowały, zdaje się, wcześniej do Spożywczaka...

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berberys, starosc nie radosc ;) piguly chyba wyemigrowaly, choc jedna klasa byla scisle damska, wlasnie "D"....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.