Skocz do zawartości
IGNORED

Klub Miłośników dobrych monitorów


Arkadix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ano dlatego, że sam właśnie boleśnie przekonuję się, że PRAWDOPODOBNIE współczesny człowiek padł ofiarą mody na kompaktowe rozmiary głośników. Fizyki pan nie oszukasz. Z jednej strony mówimy o "monitorach", z drugiej chcemy mieć jak najbardziej "duży" wypełniony dźwięk...

 

Dlatego ważną rolę pełnią zwrotnice, które "oszukują fizykę" powiększając zakres pasma - kosztem skuteczności - wymagają mocniejszego piecyka.

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory kupuje sie po to aby CELOWO ograniczyc pasmo dzwieku od dolu. Jest wielu audiofilow a raczej melomanow ktorzy nie toleruja nadmiaru basu albo generalnie zwyczajnie nie lubia niskich czestotliwosci. W zamian cenia barwe, spojnosc i przestrzennosc. Wybor monitora powinien byc celowym i swiadomym dzialaniem. A poszukiwanie malego monitora z duzym basem to oksymoron.

TUX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się. Monitor jest niewłaściwą nazwą, chodzi po prostu o konstrukcję kompaktową - czyli małą.

Bas może schodzić równie nisko jak w kolumnie podłogowej - objętość na głośnik wynika z obliczeń.

Monitor nie osiągnie wysokiego ciśnienia dźwięku, dlatego powinien grać w mniejszych pomieszczeniach.

Z funkcji wynika wielkość, i tyle.

 

Jakieś sztuczne ograniczanie pasma przenoszenia to niczym nie poparte tezy.

Chyba, że jest przykład lub papiery na to, że ktoś celowo pozbawił kolumnę basu - poproszę wkleić / zacytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla każdego monitor oznacza co innego. Dla mnie monitor to dwudrożna kolumna o kompaktowych rozmiarach na stand. Dobrze zestrojone monitory 2-way brzmią wspaniale. Wynika to z mniejszych problemów ze strojeniem, fazą i spójnością brzmienia niż w konstrukcjach wielodrożnych. Joachim Gerhard, Jim Thiel, Franco Serblin, Dave Wilson - to wiedzieli i ROZUMIELI dlatego najlepsze ich konstrukcje to albo monitory albo kolumny podłogowe "symulujące" monitor + dodany subwoofer - Virgo, Avanti,Caldera, Sasha, Sophia, CS3,5 ,CS2,7.

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

tyle, że poszło to nie w tę stronę, w którą powinno, przynajmniej, jeśli mówimy o stawianiu dźwięku na pierwszym miejscu, a designu daleko dalej.

 

Teraz to nie ma co kupić w salonach uczciwie wycenionego. Dawniej raczej wszystko było robione na jakość. Teraz mamy piękną obudowe, błyszczącą, mamy piękną recenzje w formie reklamy (albo odwrotnie - reklame w formie recenzji) a w środku obudowy „przeciąg”, zupełnie nic jak wydmuszka. Wcale sie nie dziwie że większość paczek nie gra. Sam odsłuchiwałem wiele modeli wcale nie tanich i powiem, że kręciłem nosem. Być może mam coś ze słuchem, nie wiem ale naprawde dla mnie to jest warte wszystko może połowe ceny sklepowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, gratuluję tematyki grupy, która również przewertowalem od deski do deski.

Tak jak większość przedmowcow ja również preferuje monitory.

Niegdyś uwarunkowane to bylo wielkością własnego kąta, obecnie w sumie znalazło by się więcej miejsca, ale jakoś tak zostało i zostanie.Moim ideałem jest monitor ale wbrew wszystkiemu, tym uwarunkowaniom fizycznym, szukam "pelnopasmowego" monitora, ale monitora. Sam od 1995 roku użytkuje Sonusa Electa Amator1 i w tym czasie miałem różne głośniki, ale póki co zawsze do nich wracam. Niemniej jednak jestem przekonany iż z racji upływu czasu oraz postępu technologicznego w końcu znajdę coś co zagra lepiej od Sonusa.

Na tą chwilę mam monitory austriackiej manufaktury Trenner&Friedl model ART versja2. Piękna stereofonia, góra i srednica, monitorki znikają z pomieszczenia, nie męczą, slucham ich z tranzystorem i lampa 845 ale dołu nie ma!!! Jakimi kablami to podciągnąć Panowie. Co do mojego rantingu monitorów to:

1 Sonus Faber Extrema - słuchałem raz u znajomego, ale do dziś pamiętam.

2 Dynaudio Confide C1 wersja 1

3 Sonus Faber Electa Amator1

4 Tothem Mani2

5 Dynaudio S25

Monitory od 2 pozycji mialem dłuższą chwilę czy to do testów czy też wlasne.

Co dalej, nad czym warto się pochylić na tą chwilę nie jestem w temacie, proszę dajcie jakieś rekomendacje.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, gratuluję tematyki grupy, która również przewertowalem od deski do deski.

Tak jak większość przedmowcow ja również preferuje monitory.

Niegdyś uwarunkowane to bylo wielkością własnego kąta, obecnie w sumie znalazło by się więcej miejsca, ale jakoś tak zostało i zostanie.Moim ideałem jest monitor ale wbrew wszystkiemu, tym uwarunkowaniom fizycznym, szukam "pelnopasmowego" monitora, ale monitora. Sam od 1995 roku użytkuje Sonusa Electa Amator1 i w tym czasie miałem różne głośniki, ale póki co zawsze do nich wracam. Niemniej jednak jestem przekonany iż z racji upływu czasu oraz postępu technologicznego w końcu znajdę coś co zagra lepiej od Sonusa.

Na tą chwilę mam monitory austriackiej manufaktury Trenner&Friedl model ART versja2. Piękna stereofonia, góra i srednica, monitorki znikają z pomieszczenia, nie męczą, slucham ich z tranzystorem i lampa 845 ale dołu nie ma!!! Jakimi kablami to podciągnąć Panowie. Co do mojego rantingu monitorów to:

1 Sonus Faber Extrema - słuchałem raz u znajomego, ale do dziś pamiętam.

2 Dynaudio Confide C1 wersja 1

3 Sonus Faber Electa Amator1

4 Tothem Mani2

5 Dynaudio S25

Monitory od 2 pozycji mialem dłuższą chwilę czy to do testów czy też wlasne.

Co dalej, nad czym warto się pochylić na tą chwilę nie jestem w temacie, proszę dajcie jakieś rekomendacje.

Pozdrawiam.

 

Ja podobnie poszukuje dobrych monitorów. Niestety wszystkie nowości sklepowe do 15K według mnie nie grają. Nie grają na tym poziomie ile kosztują. Dobre konstrukcje, udane i realnie wycenione już sie dawno skończyły. Przykładowo wymienione przez Ciebie S25 lub SF. A jednak nie jest jeszcze tak tragicznie bo są ludzie, którzy potrafią zrobić dobre kolumny.

http://www.fritzspeakers.com/sound.asp

Znajomy ma model Carbon 7se. Nie wiem jak on stroi swoje konstrukcje ale zaletą jest to że nie buczą w małych pomieszczeniach (o czym sam konstruktor podkreśla) Naprawde, wsadziliśmy do klitki 13 m i grało przepięknie. U kolegi pomieszczenie 19m z otwartym hallway.

Jakość wykończenia, okleina bardzo elegancka jak drewno w ekskluzywnym samochodzie.

Wzmacniacz jaki ma to lampa na EL34 30W modyfikowana w której może wyciągnąć parę lamp mocy po jednej na kanał. Wtedy uzyskuje tylko 5W mocy i to też wystarcza do tych kolumn.

Zrobiło na mnie to duże wrażenie. Do odsłuchu u kumpla jeszcze powróce i poprosze o prezentacje w moim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko te Fritze

Ja sie juz nauczylem i to widac odrazu: jak jest firma ktora ma uboga strone internetowa, zero marketingu i dobre przetworniki to juz mozna sie naprawde spodziewac fajnych efektow po produktach.

Mowiac inaczej, kupuje sie wiecej kolumny w kolumnie a nie innych marketingow i nowego Mercedesa w leasingu dla glownej ksiegowej (pfffff).

 

2000 USD za monitory na 18W8545 i 9500 (Carbon 7SE). Pytanie tylko skad oni sa? Z Los Angeles?

Jak tak to do tego dochodzi Sales Tax (ich VAT) oraz koszty transportu przez ocean (i mozliwe ze clo) wiec troche sie doda.

Gdzie masz tego kolege u ktorego sluchales? Jak mozliwy jest odsluch.

 

Spojrz tez na Audiophase Cocaine polskie czy np Diapasony Adamantes ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko te Fritze

Ja sie juz nauczylem i to widac odrazu: jak jest firma ktora ma uboga strone internetowa, zero marketingu i dobre przetworniki to juz mozna sie naprawde spodziewac fajnych efektow po produktach.

Mowiac inaczej, kupuje sie wiecej kolumny w kolumnie a nie innych marketingow i nowego Mercedesa w leasingu dla glownej ksiegowej (pfffff).

 

2000 USD za monitory na 18W8545 i 9500 (Carbon 7SE). Pytanie tylko skad oni sa? Z Los Angeles?

Jak tak to do tego dochodzi Sales Tax (ich VAT) oraz koszty transportu przez ocean (i mozliwe ze clo) wiec troche sie doda.

Gdzie masz tego kolege u ktorego sluchales? Jak mozliwy jest odsluch.

 

Spojrz tez na Audiophase Cocaine polskie czy np Diapasony Adamantes ;)

 

:) po co sie tak ograniczać?

Cło, vat?

Ceny są negocjowalne po pierwsze, po drugie kwote zadeklarowaną też ci zaniżają żebyś dużo nie zapłacił, po trzecie mieszkasz w Polsce.

„I can declare them for less to save you some money on taxes and customs duties. Before it used to cost $600-1000 for overseas shipping. I now have a great air shipping service that gets the speakers to your door in a day or so.”

Zero marketingu?

Poczytaj dobrze na stronie.

Wysyła do Europy dużo sztuk w jednej przesyłce a koszt to jakieś grosze bo rozbija sie na wszystkich. Z odsłuchem fakt może być ciężko, raczej tylko u kogoś kto już to ma.

Pozdr

Edytowane przez Marek K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwote zadeklarowaną też ci zaniżają żebyś dużo nie zapłacił

 

celny patrzy na potwierdzenie przelewu a nie na kwotę zadeklarowaną, chyba, że to gifty po parę dolców, ale o nie o tym mowa

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trenner & Friedl potrafią zaskoczyć, ten mały model, ART.

Bardzo trudno zrobić dobrze grające speakersy :-),

nie wystarczą dobrze wyheblowane deski na budę, nawet najlepsze głośniki i pomiar pod zwrotnicę.

Grają wszystkie ZG, ale tylko niektóre grają magicznie, wyjątkowo,

więc czegoś jeszcze potrzeba, ale nie wiem czego ... :-(

Edytowane przez Krzysztof_56775
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam od nich 2 konstrukcje co prawda 3drożne ale grają super.

Qba jeszcze istnieje aczkolwiek nie mają nowych już modeli ale myślę, że kolumny można jeszcze kupić wydając troszkę wiecej kasy można kupić model z magnezowym seasem model mex i cex które grają super.

Tutaj masz arty

 

https://www.premiumsound.pl/manufacturer/trenner-friedl/trenner-friedl-art.html

 

A qba cex to 2 drożne podłogowa ale zejście znacznie lepsze.

 

http://sklep.soundpower.pl/pl/p/QBA-CEX/656

Widzę, że brak towaru ale znam właściciela i konstruktora więc mógłbym dopytać

Edytowane przez zibii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczym ten link jest do starej wersji, nowa wygląda tak

https://www.trenner-friedl.com/index.php?menu=product&sprache=en&second=art

No i parametry również się pozmieniały.

Ale "golden ratio" pozostało;-). Do tej kwoty należy również doliczyć podstawy, pewnie z 2 tys tak więc całość zamyka się ok. 17tys- drogo!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy by się obroniły.

Wszystko gra i wszystko zagra, każde kolumny, każdy wzmak, każdy CD.

Im dłużej się człowiek błąka po tym świecie audio, to dochodzi do wniosku, że niewielki

procent klocków gra muzykę, reszta odtwarza dźwięki.

W doopie mam te Arty, nie interesuje mnie ile kosztują, jakie głośniki w nich siedzą, nie kupię ich,

bo mam lepsze speakersy, ale z Artami, to był ten jeden z niewielu przypadków, że grała muzyka,

magia , czar .... itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same ochy i achy i powiem Wam że się skusiłem. Mam - do ROCKa się nie nadają. Stereofonia super, scena również. Faktycznie czarują. Stolarka zbyt ambitna nie jest, jak np w Dipasion, ale grają fajnym spójnym dźwiękiem i jak najbardziej zaliczył bym je do grona "dobrych monitorów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Które monitory zagrają pełnym pasmem "od dołu"?

Trzeba być realistą. Ile osób rzeczywiście słyszy dół poniżej 30Hz i dysponuje odpowiednio dużym pomieszczeniem (długość fali)? Harbeth 40.2 i SF Extrema schodzą do 35Hz. Ile kolumn podłogowych ma rzeczywiście taki dół? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena za niskie zejście basu w monitorach jest najczęściej bardzo niska efektywność

Pamietam moje męczarnie z Totem Mani2

Producent podaje 84dB ( jak zmierzyli w stereophile to wyszło 80.5dB !!! )

Niby jest tam potężny , niski bas , ale mało który wzmacniacz ten bas wyciśnie ( wszystkie lampy odpadają już na starcie ) nawet z monoblokami Marka Levinsona brzmienie nie było do końca satysfakcjonujące ( góra pasma z taniego Seasa zreszta tez nie powala )

Wysterowanie to podstawa ( widzę to po moich aktywnych Backes&Muller, przy których bas z Totemów to pierdzenie )

Pamietam tez jak znajomy , który miał wtedy zestaw Naima , przymierzał się do zakupu SF Extrema , po podłączeniu martwy , głuchy dźwięk

Podsumowując chcesz duży dźwięk z monitorów szykuj dużo pieniędzy na duuuzy wzmacniacz

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.