Skocz do zawartości
IGNORED

Klub Miłośników dobrych monitorów


Arkadix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Wuelem napisał:

Podaj przykład takich, które są przekonujące.

Przecież dobrze wiesz, że podawanie konkretnych modeli zawsze lub prawie zawsze, kończy się tym samym - zgrzytem mniejszym czy większym, a mnie nie jest z tym po drodze. Poza tym, w/g mojego, jednym z kryteriów jest stylistyka w której się obracamy, amplifikacja i jej rodzaj, ilość dróg.., i co tam nie jeszcze, zależnych od metra. Podobnie jak monitorów od małych po duże 3 way. O monitorach, czy innych konstrukcjach pisałem już wielokrotnie, trudno, abym się powtarzał w co drugim wątku. 

Dlatego zdrowiej będzie jak każdy wybierze w/g własnego bez moich sugestii. 

Wystarczy, że odniosłem się do tego co nie jest bliskie temu w oparciu o co chciałbym zbudować system. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, piano napisał:

pisałem już wielokrotnie, trudno, abym się powtarzał w co drugim wątku. 

Ale to jest ten wątek. Wypada pisać w temacie, bo stwierdzenie, że napisałeś gdzieś indziej jest... (sam sobie dokończ)

7 minut temu, piano napisał:

podawanie konkretnych modeli zawsze lub prawie zawsze, kończy się tym samym - zgrzytem mniejszym czy większym

Ja podałem i niczego takiego nie zauważyłem. Wręcz mi podziękowano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam właśnie na więcej konkretnych przykładów monitorów. Jestem otwarty na nowe doświadczenia z odsłuchów. Chętnie odsłucham wszystkiego co będzie w moim zasięgu finansowym. 
Najlepiej coś z SS lub SB Satori chciałbym przytulić. Ale nie wylkuczam Vifa lub Morel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, przemak napisał:
W dniu 6.02.2021 o 12:51, Lutek napisał:

mozna zbudowac - samemu - monitory jeszcze lepiej brzmiace od ich oryginalnych

Tu bym nieśmiało ale jednak polemizował ?

Rozumiem i dlatego dobrze byloby wlasnie, aby odwiedzilo mnie kilku sluchaczy, posluchalo, bezposrednio porownalo z jeszcze (na razie) posiadanymi Devonami i wyrazilo tutaj swoja opinie czy da sie zbudowac we wlasnym zakresie inne obudowy do takich glosnikow ( w moim przypadku akurat 10-cio calowych - tych z Eatonow ) i sonicznie nie beda gorsze od oryginalow, lub je nawet przewyzsza, czy tez jednak to nie to co oryginal...?

20 godzin temu, Marek K. napisał:

Pewnie takie DIY to niegłupi pomysł ale w moim przypadku nie do zrealizowania. Nie mam warunków ani takiej wiedzy aby technologicznie dobrze skonstruować kolumny.

Sadze, ze jest do zrealizowania rowniez w Twoim przypadku, gdyz tutaj zadna magiczna wiedza nie jest potrzebna. Nie chodzi przeciez o zaprojektowanie od podstaw calych monitorow i zwrotnic, lecz tylko wykonanie innych ksztaltowo i solidnych (sztywnych) obudow po to, aby uzyskac jeszcze lepsze jakosciowo brzmienie niz z monitorow oryginalnych fabrycznych, w ktorych siedza glosniki, ktore wykorzystujemy wraz z zwrotnicami.  Po prostu jakoscia obudow poprawiamy brzmienie, a przy okazji mamy - mysle -  obudowy ladniejsze estetycznie. Chociaz ja akurat nie jestem zadowolony z jakosci wykonania przez stolarza. I tu sie jednoczesnie wyjasnia dlaczego jestes w stanie zbudowac (w przenosni - Ty zbudowac) obudowy. Ty projektujesz sobie tylko obudowy - robisz rysunki z podaniem wymiarow, a wiadomo, ze wykonuje juz stolarz, gdyz przecietny zjadacz chleba raczej nie posiada odpowiedniego oprzyrzadowania i maszyn aby mogl sam wykonac, choc by mial do tego zdolnosci. No i oczywiscie sam juz wyklejasz mate bitumiczna, wytlumienie i mocujesz zwrotki, ale to juz nie jest jakas filozofia.    

11 godzin temu, babatular napisał:

Znam to wszystko - to magia, czarna magia.

Dlatego bardzo dobrze byloby, gdyby osoba taka jak Ty, o bardzo negatywnym nastawieniu, wpadlaby do mnie, obejrzala, posluchala, a pozniej tutaj opisala, ale juz w powazniejszej formie wypowiedzi :-)  

9 godzin temu, Wuelem napisał:

Jakie podbarwienia i rezonanse np. w Tannoy Eaton?

Te kolumny grają tak czysto, że na dzisiejsze pieniądze trzeba wydać 20 000 zł albo znaleźć coś wyjątkowego

Oczywiscie, ze sa dobre, ale co ciekawe, sluchacz (siedzacy od dawna w temacie) bedac u mnie przed kilkoma dniami, juz po krociutkim odsluchu stwierdzil, ze Eatony zdecydowanie graja gorzej. Troche bylem zdziwiony, ze juz po paru dzwiekach od razu takie opinie, poniewaz Eatonow sluchal kiedys u mnie wczesniej, a nie w bezposrednim porownaniu.  Jak bedzie okazja, to porownam rowniez bezposrednio te moje monitory z Eatonami. Na dzien dzisiejszy pamietajac ogolnie ich brzmienie, rowniez nowe monitory brzmia mi lepiej.

8 godzin temu, szatan napisał:

w zasadzie to trzeba porównać obok ori eatona i te Lutkowe.

No wlasnie, koniecznie bezposrednio w tym samym pomieszczeniu. A jak gralyby niemal tak samo, ze trudno byloby wybrac lidera, to wpieloby sie przelacznik, dzieki ktoremu juz nic z roznic nie umknie, jesli takowe sa. Jestem jednak przekonany, ze nie beda graly tak samo, pomimo tych samych wnetrznosci.

6 godzin temu, Marek K. napisał:

Jestem otwarty na nowe doświadczenia z odsłuchów.

No to zapraszam na ciekawe, nowe doswiadczenie - tym bardziej, ze bedziesz mogl rowniez posluchac oryginalnych Tannoyi

5 godzin temu, Wuelem napisał:

Mogę ugościć. Może za moment (wiadomy powód)

Mozesz podac gdzie zamieszkujesz - jesli nie tutaj, to na PW ?

 

5 godzin temu, Wuelem napisał:

na dobry dźwięk nie potrzeba mieć wcale olbrzymich pieniędzy.

I tu sie calkowicie zgadzamy.

Mimo, iz juz odpowiedziales, ze nie wpadniesz, to jednak ponawiam zaproszenie (moze zmienisz zdanie),

jak tez zapraszam rowniez innych chetnych.  

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lutek napisał:

A jak gralyby niemal tak samo, ze trudno byloby wybrac lidera

Przecież Eatony mają wbudowaną regulację i wcale na "zerowych" ustawieniach nie są najbardziej neutralne. To jest ich wartość.

Sądziłem, że wiesz, z jakiego rejonu kraju jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, wit-told napisał:

a wizytę polecam, choć dawno byłem i niewiele pamiętam (z racji upływu czasu

A myslisz, ze ja pamietam ktos Ty i kiedy to bylo ? I to nie tylko z razcji uplywu czasu, ale z pamiecia u mnie porobilo sie bardzo kiepsko. Ale jesli ponownie wpadniesz, to zapewne sobie przypomne jak Cie zobacze.

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosi się nie zamieniać każdego tematu w pogaduchy o niczym.

***

@Lutek, dostrzegłem że swoim nowym kolumnom dosztukowałeś rurę (bas-refleks). To nic dziwnego, że jakiś "bas" przybył, ale trudno mi uwierzyć, że bez straty dla czystości w środku pasma. Firmowo Eatony mają tylko wycięcie - nie ma tam żadnej rezonującej rury.

Ciekawe kto wyliczył jaka ma być względem otrzymanej z nowej skrzynki objętości. Bo trafić w ciemno, to już lepiej w lotka zagrać.

Edytowane przez Wuelem
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wuelem napisał:

dostrzegłem że swoim nowym kolumnom dosztukowałeś rurę (bas-refleks

Nie tylko dosztukowalem, ale i zwiekszylem jej srednice dla swobodniejszego przeplywu - mniej bassrefleksowego

7 minut temu, Wuelem napisał:

Firmowo Eatony mają tylko wycięcie - nie ma tam żadnej rezonującej rury.

No to w takim razie mowimy o rozych monitorach. Eatony maja rure i to dokladnie odlugosci 12 cm !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lutek napisał:

zwiekszylem jej srednice

Jak można zwiększyć coś, czego (w Eatonach) nie ma.

Równie dobrze można potraktować dziurę dla głośnika jako miejsce do wepchania rury. Konkludując: stworzyłeś całkiem inny zespół głośnikowy niż punkt wyjścia (Eatony).

Opatentuj --> Sprzedawaj --> Zarabiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Wuelem napisał:

Ciekawe kto wyliczył jaka ma być względem otrzymanej z nowej skrzynki objętości. Bo trafić w ciemno, to już lepiej w lotka zagrać.

Program, po zalozeniu jej srednicy.

4 minuty temu, Wuelem napisał:

Jak można zwiększyć coś, czego (w Eatonach) nie ma

Jeszcze raz powtarzam:jest normalny tunel b.r o dlugosci 12 cm !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wuelem dorobienie innej skrzynki to przecież nie jest technologia rodem z Nasa potrzeba,  nie demonizuj... Przerabianie zwrotnicy lub robienie jej od nowa wg swojego pomysłu to nie jest najlepszy pomysł przyznaję ale skrzynka bardziej sztywna, czemu nie. 

Nie przepychajmy się zbyt wiele w tym cennym temacie.

Edytowane przez szatan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej osłuchani jesteście ode mnie. Ja przeważnie słuchałem kolumn dużych koncernów audio lub tych mniejszych producentów ale zawsze były to marki z LOGO rozpoznawalnym i dobrze rozreklamowanym. Od lat mam niechęć do polskich producentów bo zawsze krajowy sprzęt kojarzył mi się z awaryjnością. I tak było, zawsze to co było w domu tylko polskie, zawsze się spieprzyło a o gwarancji można było zapomnieć. Mamy przecież wiele swoich producentów kolumn głośnikowych, które nie muszą być gorsze od zachodnich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wuelem napisał:

Konkludując: stworzyłeś całkiem inny zespół głośnikowy niż punkt wyjścia (Eatony).

Opatentuj --> Sprzedawaj --> Zarabiaj.

Mozliwe, ale to dla mnie nie istotne czy te monitory nazwac Eatono-podobne, czy jest to inny zespol glosnikowy. Na pewno Eatono-podobne sa, gdyz wnetrznosci sa z nich, a najwazniejsza dla mnie jest jakosc dzwieku, a nie z jakich elementow je wykonalem.

Opatentowac, sprzedawac i zarabiac, to raz, ze brak zdrowia na cos takiego, a najwazniejsze; a skad glosniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Wuelem napisał:

Ok., gratuluję pomysłu, odwagi i - jak słyszę - efektu

Dzieki, ale zapewne sie domyslasz, ze gdyby dzwiekowo by mi to nie wyszlo ( mialem obawy i leki z tego tytulu), to nie wspominalbym na forum i nie radzil innym jako swietna alternatywe w stosunku dla kupowania jakis wspolczesnych monitorow za duze pieniadze, ktore bardzo dzwiekowo zadowola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Wuelem napisał:

Powiedz jeszcze tylko po co podejmowałeś to ryzyko?

Czegoś bardzo brakowało w firmowym wydaniu (Eatonach), czy stoi za tym jakaś inna motywacja?

Mysle, ze wiesz z jakich kolumn w ostatnich latach sluchalem. Te byly akurat w calosci zaprojetowane przeze mnie, choc zewnetrznie wzorowalem sie na obudowach bodajze Turnberry z linii Tannoya - Prestige. Oczywiscie brak odpowiedniej wiedzy skutkowal tym, ze pomiary zrobil mi "lancaster' "( mysle, ze wielu pamieta takiego ), a ze zwrotnica bawilem sie jeszcze ok. 3 miesiace, aby uzyskac odpowiednie brzmienie. Zwrotki byly wyciagniete w formie pajeczyn na zewnatrz przez tunele b.r i wciaz zmienialem ich elementy elektroniczne, a obok dodatkowo staly oryginalne Tannoye SRM 12X, aby miec jakis wzorzec brzmienia do porownan. Te moje kolumny brzmialy bardzo dobrze, ale jak bardzo trafnie okreslil to szatan: wyczynowo.                Kiedys bedac u szatana spodobaly mi sie Eatony, ktore on mi pozyczyl do domu. Po tygodniu sluchania stwierdzilem, ze podobaja mi sie jednak bardziej niz moje i jak sie trafila okazja, to je kupilem. Nie slyszalem jakis specjalnych brakow w jakosci dzwieku, ale wiedzac jakie slabe maja one obudowy zaczelo mnie meczyc aby zaprojektowac inne, ksztaltowo i w ogole jakosciowo lepsze, co oczywiscie wiazalo sie ze sporym ryzykiem, ale jednoczesnie przewijala sie nadzieja na uzyskanie jeszcze lepszego jakosciowo dzwieku. A poza tym takie doswiadczenie mnie meczylo od dawna, gdyz na forum byl kiedys taki temat; " Wplyw ksztaltu obudowy na jakos dzwieku ' - czy jakos tak - i o ile pamietam bylo troche teoretyzowania na ten temat, to nikt fizycznie nie podja sie tego aby sprawdzic i sprawa nie zostala wyjasniona, wiec sam chcialem sie przekonac jak to jest z tym wplywem rodzaju obudowy na dzwiek, no i dzieki temu przekonalem sie, ze wplyw jest na plus - przynajmniej w moim przypadku.

Na dzisiaj dobrej nocy zycze.   

 

Edytowane przez Lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nieco burzliwej dyskusji dotyczacej opinii co do tego, czy zbudowane we wlasnym zakresie monitory moga grac bardzo dobrze, a nawet przewyzszyc jakoscia dzwiek z monitorow firmowych, w ktorych siedza glosniki na ktorych zostaly zbudowane, wypadaloby chociaz zamiescic jak one wyszly wizualnie jesli w opinii niektorych grac na wysokim poziomie takie robione, to juz nie moga.

IMG_20210211_101601_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210211_101823_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210211_101948_Easy-Resize.com.jpg

IMG_20210211_102048_Easy-Resize.com.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.