Skocz do zawartości
IGNORED

PCM56 SPDIF NOS DAC


Molibden

Rekomendowane odpowiedzi

Temat NOS DAC na TDA1543 jest obecny na Forum do trzech lat a jakoś nikt do tej pory nie zdecydował się na projekt NOS DAC na PCM56 lub jego krewniaku AD. Może ktoś jednak zbudował już takiego DACa?

Na forach DIY audio jest wiele tematów na ten temat.

W porównaniu z układem Philipsa te mają wiele zalet, które można wykorzystać i mogą być ważne dla jakości uzyskiwanego dźwięku.

Na początek linki do datasheets:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Cechy tych układów:

 

- symetryczne zasilanie +/-5V (dla cz. analogowej do+/-12V w przypadku PCM56 i AD1856) wyższe niż w przypakku TDA1543

- osobne doprowadzenia zasilania dla części cyfrowej przetwornika

- OV DC offsetu na wyjściu - nie wymaga kondensatorów sprzegających

- aplikacja dula mono - przetwornik jest jednokanałowy

- wysoki SNR: 110 DB

- gwarantowane niskie THD i 15-bit monotoniczność przetwarzania: -92 do -82dB THD,

- dostępne wersje selekcjonowane -J i -K o ulepszonych praramterach w stos. do standardowej

- minimalizacja THD poprzez zewnętrzną kalibrację potencjometrem do superliniowej pracy

- duże maksymalne napięcie wyjściowe: 6Vpp

- szeroki zakres wartości rezystora konwersji 0-3k,

- wyjście prądowe 2mA p-p umożliwiające aktywną i pasywną konwersję poza DACem i opcjonalny wzmacniacz napięciowy (konwerter) w układzie

- duża szybkość ustalania stanu wyjścia w trybie prądowym

- szeroki wybór w pełni kompatybilnych zamienników produkcji BB i AD.

- duża maksymalna szybkość zegara wejściowego, do 12.5 MHz umożliwia wysoki oversampling (1-8x i 1x-16x dla AD1851)

- prosty interfejs wejściowy

- żadne elementy zewnętrzne nie są wymagane do działania DACa

 

Oto mój projekt (zbudowany, uruchomiony, odsłuchany).

Gra rewelacyjnie.

Wymiary PCB to 64x47.8mm

Scieżki w odbiciu lustrzanym (do termotransferu).

W przypadku stosowania TL431 jako stabilizatora proszę nie używać wersji SMD - zamieniobne są na druku połączenia anody i katody, w to miejsce wlutować w to miejsce od strony PCB lub w płytkę po wywierceniu otworów układ w TO-92. W TO-92 pin 1 - K, 2 - A, 3 - Ref.

Uzyłem rez. konwersji DALE 2.74k, pozostałe metalizowane, kondensatory 10u- OSCON, pozostałe FC, Nichicon na 25V, stałe MKT.

Przy poprawnym wlutowaniu i zasileniu odbiornika układ działa od razu, co radośnie sygnalizuje dioda LED.

Zasilacz wg własnego uznania, najlepiej 2x+5V dla cz. cyfrowej DACa iodbiornika oraz +/-5V dla cz. analogowej. Na razie zasilam go wspólnie dla wszytkich obwodów z 2 baterii 9V przez stabilizatory 78/79L05.

post-5543-100000459 1194367279_thumb.gif

post-5543-100000460 1194367279_thumb.gif

post-5543-100000461 1194367279_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory i opcjonalny układ kalibracji - odobno dla każdego kanału (stroić na minimum THD podając na wejście DACa sygnał cyfrowy -80dBfs 1kHz).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5543-100000457 1194367391_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi tu jedna linia na rysunku zniknęła, teraz jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie o kilka słów komentarza, bo posiadałem takie coś tylko ze nie po SPDIF tylko sygnał z SAA7000 z 14 bitowego grundiga i grało to naprawdę dobrze- dwa aspekty taka naturalność dźwięku- inna szkoła brzmienia niż TDA1541 ale wielu osobom może pasować:)- moja rada zmniejszyć pojemność kondensatorów odsprzedających AD1851 do 22-10uF, na+-Vs BG-N, a na +Vl Sanyo Oscona.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak PCM56P ale mam Sony CDP-970 na PCM58P i jest to dużo lepszy DAC niż TDA1541A i TDA 1543. Ten BB po prostu zyje, wcześniej miałem Marantza CD-40 oraz Sony CDP-950 obydwa na TDA1541A i porównując je do PCM to jest poprostu przepaść oczywiście na korzyść BB. Osobiście nie wiem dlaczego ludzie sie tak zachwycają TDA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, przy VL mam 10uF OS-CON a drugi to 100uF/25V FC, może go też zamienię na 10uF Sanyo? Jeśli nie uda mi się zdobyć BG to wstawię Nichicon FG.

 

Jak już uporam się z zasilaniem, obudową i kalibracją to postaram się podesłać komuś do odsłuchów a na razie zachęcam do budowy bo układ jest prosty i tani, jeśli ma się PCM/AD (sample, wyluty z CD). Próbki STA120 wysyłają z ST.

W tym miejscu składam podziękowania koledze Mateuszowi_W za przekazanie mi tych układów PCM56P - wilekie dzięki!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast STA120 może być CS8412/14, wtedy napięcie zasilania tego układu to +5V i nie trzeba montować elementów stabilizacji +3.3V, chyba że zmieni się rezystor 1k na 2k i poda nieco wyższe napięcie przed rezystor 56ohm, wtdedy będzie to stabilizować +5V tylko dla tego układu i już jest część zasilacza.

Odbiornik CS może wymagać jednak nieco innych wartości elementów R i mniejszego C w układzie filtra PLL (pin 20).

Użycie AD1851N(-J) może dać lepsze rezultaty niż w/w układów AD1856/PCM56.

Rezystory I/V można dać też lepsze - Caddock TF020 lub Vishay jak stosuje Peter Daniel przy TDA.

Dioda LED i rezystor 390ohm znajdują się poza płytką drukowaną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pcm61 spróbuje zrobić bez nos po I2S z konwersją I/V na rezystorze

porównywałem rozkład wyrowadzeń wydaje sie byc taki sam tylko pcm61 jest 18 bit

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o PCM56, to bardzjej mi odpowniada niż AD1851.

 

Naprawdę nie rozumiem czytajac postu innych osób dlaczego krytykują ten przetwornik albo nigdy nie porównują do TDA1541A.

 

W moim CD 2 PCM56 wgrja wyśmienicie, co prawda ciężko było, jednak dzięki konwersji biernej i doborze różnych rezystorów, uzyskałem ZNACZNIE moim zdaniem lepszy dźwięk niz z TDA1541A !!!

 

Niektórzy nie uważają go, gdyż faktycznie gra bardzo jasna, ale za to wyłaniają się wspaniałe szczegóły z przekazu, świetnie odseparowane instrumeny, jednak tworzące naturalną całość oco naprawdę trudno w innych, nawet w najlepszych dacach.

Grunt to tylko dobra aplikacja układu !

 

PCM61 to też dobry dac, słuchałem w 3 konfiguracjach, jednak brakuje mu tej otwartości i takiej szybkości co 56.

 

Ten NOS DAC serio może okazać się strzałem w dziesiątke !

 

Nie wierzycie, to nie próbujcie, ale szczerze polecam tego DACa.

Nie sugerujcie się na opisami innych tylko sprawdzcie, koniecznie na I/U.

Zwłaszcza, że te dace posiada dość dużo różnych leciwych CD, które można tanio kupić np. na allegro.

 

 

Moja rada to stosować dobrze dobrane rezystory do konwersji poniżej 1k. Wcale nie muszą być te najlepsze, np. na Caddockach MK-132 dźwięk nie był zdyt dobry. Na Allenach i Rikenach wypadło najlepjej z wielu testowanych rezystorów.

U mnie po wielu próbach optymalna wartością było 900 Ohmów. Ale różne warości sprawują się lepjej lub gorzej w konkretnej aplikacji.

 

Gorzej tylko odbiornikiem, u mnie CS sprawuje się wyśmienicie. (nie pamietam jaki tam siedzi, muszę kiedy podejrzeć)

Co do STA120 to nie mam pojęcia.

 

Molibden ten STA naprawdę jest dobry ? Wówczas było by rzeczywiście fajnie, gdyż ST wysyłają do nas sample.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym specjalnie się nie przyglądałem, nie wiem co sądza inni, ale PCM56 po preróbce mojego CD to po prostu fenomen po odsłuchu np Bolera Skrowaczewskiego z Mobile Fidelity, poczułem się jak na koncercie, w niektórych momentach aż wdchem mi zapierało. Teraz naprawdę widać jakże on ma w sobie ukryty potencjał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>nca

jak masz PCM61 w CD to spróbuj konwersji na rezystorze do pinów 13-12 DACai sygnał prosto dop wyjścia z pominięciem całej cz. nanlogowej. PCM61 jest identyczny wyprowadzeniami co PCM56 i AD1861 itp. DACe. Z tym ze podłączaj nie po I2S tylko EIAJ (format danych japoński a nie Philips). Jeśli podasz mu na wejście dane 16-buitowe to 2 najstarsze bity DACa nie będą wykorzystane i poziom sygnału może być za niski. Ale stosując oversampling i wyjście z filtru 18-bitowe też będzie bardzo dobrze.

Odbiornik działa bez problemu, od razu się synchronizuje z sygnałem SPFIF, nie zrywa, a bez sygnału nie produkuje na wyjściu żadnych śmieci które byłyby słyszalne po konwersji w przetworniku. Ma jednak gorszy jitter niż CS (300 vs 200ps). Zresztą jest bardzo tani, wartość sampla zadeklarowana to było koło $2.

 

>discomaniac71

 

PCM58 i PCM63 najlepiej zostawić w systemie tak jak są, bo to DACe18/20bitowe i dostawały by sygnał 16-bitowy, ale j.w. - najstarsze 2 lub 4 odpowiedzialne za poziom (MSB) były by [puste,a tylko najmłodsze 16 wykorzystane, co marnuje ich potencjał. Lepiej więc zastosować tylko paswyną konwersję.

 

PCB przed wierceniem i zmontowane:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5543-100000438 1194379203_thumb.jpg

post-5543-100000439 1194379203_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za złą jakość zdjęć, to z telefonu :|

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest osobny zegar czy mi się tylko wydaje ?

 

Na tej płytce nie ma żadnego przydźwięku ?

Sprawdzałeś brzmienie z różnymi wartościami oraz typami rezystancji. Warto...

 

Do filtracji DACów użyłeś Panasa FC ? U mnie było to jedno z najgorzsych rozwiązań. Z tanich szczerze polecam Rubycon ZL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tu żadnego zegara. Zamiast Panasonic dam lepsze zgodnie z sugestiami ale i tak jest już dobrze. Przydźwięku nie stwierdzono (tymczasowe zasilanie z baterii). Jeszcze nie próbowałem innych wartości niż 2.74k Dale ale docelowo będzie chyba mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>molibden

pcm61 mam w cairn meije z filtrem df1700p

bawiłem sie w tuning lepsze kondy i opa 2134 nie ruszałem zasilania bo nie mam sczematu i nie wiem na bazie jakiego cd jest to zbudowane signal procesor yamaha ydc103-f a głowica sanyo

czy moge podpiąć pcm61 do saa7345gp bo taki napęd mam po tuningu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje dwa cairny

ten nadole to swan czyli cd 720

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>nca

 

W Cairinie możesz pominąć filtr (opcjonalnie) ale najpierw sprawdź rezultat z pasywną konwersją. DF to b. dobre filtry i może oversampling tu nie przeszkadza w niczym. Sygnały sprzed filtra podłączasz tak samo jak z odbiornika SPDIF (z inwerterem na lini LRCK dla jednego kanału - nie musi to być układ tranzystorowy, może być 74HC00/04 lub pojedyncza bramka NAND/NOT/NOR do jego negacji).

 

SAA7345 - to zależy z jakimi DACami współpracuje. Jeśli z DACami w standardzie I2S to tylko przez SPDIF (Pin 2). Ponieważ ten układ ma rodzaj wyjścia danych (I2S/EIAJ, 16/18bit) dla DACa/filtra ustalany za pomocą programowania wewnętrznych rejestrów ograniczeniem będzie stan aktualny. Poza tym, ten układ zawiera filtr cyfrowy i mozliwe, że dane wychodzą po oversamplingu, a nie ma tam innego filtra, jeśli to ma dla Ciebie znaczenie. Pin 21 - BCK, 22 - LRCK, 19 - DATA. W zależności od wpisu w rejestrze wyjście pracuje bez oversamplingu, jak i z 2x, 4x O-S. Jeśli stąd wchodzi to na DF to tylko pozostaje ustalić czy jest to I2S czy EIAJ bo DF można chyba ustawić różny format wejściowy i wyjściowy.

Do PCMów potrzebujesz najlepiej 16bit, 44.1kHz EIAJ, a do PCM61 najlepiej 18bit, czyli to co już jest po oversamplingu, dlatego lepiej użyć DAC 16-bit. Format I2S się tu nie nadaje bezpośrednio, chyba ze np tak:http://www.analog.com/UploadedFiles/Application_Notes/383160163AN207.pdf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>molibden

dzięki za info

w takim razie spróbuje dodać odbiornik spdif cs8414 potem df1700 pcm61 dwa ostatnie scalaki mam już naosobnej płytce z cairna a na wyjściu konwersja na rezystorze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę słów o brzmieniu.

Odpalenie tego DACa to jest one way ticket. Nawet nie ma co porównywać z normalnym cedekiem. Po jego ponownym włączeniu nie chce się słuchać, muzyka drażni bo nie jest już tak dobra, podana w tak czysty i precyzyjny sposób. Pierwsze co się rzuca w ucho to scena - stabilna, poukładana, rozbudowana w każdym wymiarze. bardzo dobra gradacja planów bliskich, dalekich i znajdujących się na linii bazy głośników. Rozseparowanie dźwięków powoduje że śledzenie głosów i instrumentów nawet przy złożonej fakturze nie wymaga wysiłku. One tam po prostu są obecne gdzie ich miejsce. To rozseparowanie powoduje wzrost detaliczności. Ale nie na zasadzie podbicia środka czy wysokich tonów. Instrumenty są definiowane na nowo. Prawie jakbyśmy słuchali każdego z osobnego głośnika umieszczonego w przestrzeni. Dodatkowo, co może być słyszalne bardziej na słuchawkach, wokół nich pojawia się indywidualna aura wybrzmień. Przy gitarze od razu lepiej słuchać np. subtelne użycie wibrato. Pojawiają się nowe dźwięki dotychczas maskowane kakofonią sbitej, zbyt ścieśnionej masy dżwiękowej wtłoczonej płasko między głośniki.

Barwa również zaskakuje. Czystość średnicy - może to dziwne co napisze ale coś takeigo spotkałem przy 1-bitowych przetwornikach, oraz przy TDA1543. Miałem wrażenie jej lekkeigo podkolorowania, upiększenia... błąd. To jest czysta, naturalna barwa. To co, dotej pory słyszałem to było zabrudzone dźwiękowym błotem zniekształceń.

Wyokie tony nabierają precyzji i wybrzmień.

Bas - tu mogę pwoiedzieć mało, rysunek basu jest jakby wyraźniej zdefiniowany, jest go pozornie więcej i jest czystszy, nie zmulony.

Zarzuca się tym przetwornikom ze ostro grają. Nieprawda. Nie mają natarczywośći, barwa jest taka jaka powinna, nie stępiona i nie zmulona.

Dynamika - przy bezpośrednim wejściu na potencjometr o małej rezystancji początkowo może dominować wrażenie braku dynamiki, rozdzielenie wyjścia i potencjometru buforem przywraca jej pełny zakres.

Ubytku wysokich tonów spowodowanych brakiem oversamplingu nie zauważyłem, może dlatego, że mój słuch już się w te rejony nie zapuszcza (odchylania poziomego TV nie słyszę).

Proszę wybaczyć ewentualne błędy i nieścisłości, recenzja może być zbyt subiektywna a mój opis trochę nietrafny.

Mam jeszcze takie spostrzeżenie, że DAC jakby "powiększał detale" (cyt. za kimś z forum).

Jeśli mamy słuchawki o wysokiej skuteczności to można je bez obaw podłączyć do wyjścia DACa, wieczorem i w nocy poziom powinien być dostateczny, choć będzie to pewnie moz w okolicach 1mW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze sie wydac glupim ale pytanie zasilaczy. Jakie pojemnosci jakich producentow jakie stabilizatory?

Mam rozumiec ze dla analogu i cyfry oddzielne zasilacze lub min. stabilizatory? Czy ktos sie podzieli tymi informacjami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno czy moje scalaki ad1860 sie nadadza? Czy wyprowadzenia sa takie same? Mam na wyjsciu filtr Bessela i wydaje mi sie ze te DAC'e maja potencjal. Jest cos bardzo przejmujacego w ich brzmieniu. Ciezko okreslic co :( w poronaniu z YAC514F :)

PZDR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np kondy Muse z wlasnych obserwacji moge stwierdzic ze sie nie nadaja dla opow od AD

Pytanie co wiec mozna dac dla AD DAC'ow? Czy tu muse'y sie sprawdza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cieszy mnie ze ktos w koncu na tym forum zmądrzał zawsze twierdziłem ze dace burr browna so o SKOK CYWILIZACYJNY lepsze od charczacego szorstkiego jak cement TDA1541-brawo!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, ja zawsze z Denonem :)

 

Do 16-bitowych danych proponowałbym jednak użycie 16-bitowych DACów, natomiast AD1860 są 18-bitowe i powinny pracować w układzie który im takie dane dostarczy. AD1860 rozkład pinów mają ten sam co pozostałe rozważane przetworniki - i mniejsze THD niż AD1861 / PCM61. Będzie to działać z w/w zastrzeżeniami. Polecałbym do nich tak jak i do innych układów zastosowanie pasywnej konwersji i ew. bufora wyjściowego. Filtracji LPF nie stosujemy, zwł. w topologii MFB wychodzi to strasznie - najwyżej buforowany Bessel I rz. jeśli ktoś chce eksperymentować, ale raczej bez wyraźnego powowdu nie należy tego stosować. Bufor może być oczywiście częścią preampa; chodzi o doapsowanie impedancji wyjściowej DACów, która wynoski ok 1.7k do imp. wejściowej (obciążenia), wskazane >50k.

Stabilizatory, zasilanie - tu jest bardzo dużo możliwości, od dyskretnych, na opampach, przez monolityczne LM78/79, AN8005, shunt na TL431, LM2940CT-5/LM2990CT-5, LM317/337.

Kondensatory wcześniej zaproponował morris, raczej umiarkowane pojemności przy układzie. W cz. analogowej włączyłem je wprost między +V i -V a nie do masy raczej z ciekawości, ale można też tradycyjnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z rada dalem po 10uF SMD oscon na nogi 2i3 ukladow AD. Zasilanie jest filtrowane przez ZL'e 2200uF. Wydaje mi sie ze sporo daly te oscony :)

Uklad ktory opisuje jest np w Yamaszce 530. Gra bardzo detalicznie z zyciem. Dzis podpialem do niego Superscopa 1302 i mnie zamurowalo. Bardzo dobry detal. Duzo basu ktory jest bardzo dobrze zlokalizowany. Instrumenty wybrzmiewaja jak nalezy. Bez sybilantow itp. Na wysjciu mam zalozony filtr bessela do ktorego sie jeszcze nie dobralem. Mimo to gra to bardzo przyzwoicie. Te scalaki maja olbrzymi potencjal. Trzeba tylko odpowiednie kondensatory dobrac...

 

Mysle nad zalozeniem trafka dla analogu czyli LM'a ktory idealnie wspolgra z tym dacem oraz dla czesci analogowej dacow.

 

Dzieki za dobre rady dotyczace kondkow.

 

Ps. Ten dac najlepiej wspolgra z cieplymi wzmacniaczami. Z Yamaha A720 wypadl kiepsko :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 22

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.