Skocz do zawartości
IGNORED

PCM56 SPDIF NOS DAC


Molibden

Rekomendowane odpowiedzi

Mój gra , mimo grzania się stabilizatorów . Jednak odczucia co do dźwięku są raczej negatywne . Może to wina tych problemów z zasilaniem ale .... jest szeroka i głęboka przestrzeń i naturalne barwy ale brak precyzyjnej lokalizacji i dynamiki . Detale gdzieś umykają ale najbardziej rozczarował mnie bas - brak mu kopa i definicji . Zmodyfikowany Philips CD 751 na TDA1549 go pokonał pod każdym względem . A używałem owego Philipsa także jako napęd do tego DAC-a na PCM56 żeby mieć porównanie działania samych przetworników .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja muszę zakombinować żeby ożywić swojego, na pocieszenie mam jeszcze cd też z pcm56.

Generalnie to pcm nie jest może jakiś hiperdetaliczny ale kiepski też nie jest, na pewno sporo można poprawić, może źle dobrałeś wartość rezystorów konwersji I/V i jakieś lepsze jakościowo powinny być. Zresztą STA to zbyt szałowy odbiornik nie jest więc, ma prawo by gorzej niż samego cd bez konwersji na spdf i z powrotem.

Można pomyśleć nad rozdzieleniem zasilania analogowego, nie wiem skąd się wzięła oszczędność na oddzielnym stabilizatorze do zasilania ujemnego analogowej części.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto sprawdzić jak ta kostka gra z wyjścia napięciowego. Mi się podoba takie granie.

Praktycznie wszystkie "starożytne" topowe CDki na tej kości wykorzystywały to wyjście.

 

Zamiast STA można wsadzić cały moduł odbiornika, np:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Moduł fabrycznie ustawiony jest na 12Mhz, ale pokombinowałem z nóżkami, żeby dało się podłączyć stare filtry hulające na 16Mhz.

 

U mnie NOS DAC gra, na zmianę z powyższym, z tym odbiornikiem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W trybie NOS dzwiękowych różnic pomiędzy odbiornikami nie zauważam. Przy zastosowaniu filtra ( próbowałem SM5807, SM5813, YM3413) słychać subtelne różnice.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie naprawiłem i już się stabilizator nie grzeje . Dźwięk się nie zmienił znacząco . Sybilanty są okropne , tną jak nóż . Chyba zrobię lampowy analog bo tego się słuchać nie da w takiej formie . Ładna barwa wokali ale reszta do poprawy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem sugerować że nadal coś jest spier*olone bo nie przypominam sobie żadnych wściekłych sybilantów z tego daca, przyjmował wszystko melodyjnie i muzykalnie z uśmiechem na twarzy

54996029862988942069.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć używam tego daca od kilku lat.Osobiście zdecydowałem się na(w 90%)bezkompromisową budowę daca.Zastosowałem zasilanie oddzielne dla sekcji analogowej i cyfrowej,(ODDZIELNE DLA ODBIORNIKA STA120) daca oparte na LM317/LM337 poprzedzone aktywnym reduktorem tętnień na BC639/BC640 ,podobnie jak w CD-KACH ARCAM.W ODWRACACZU ZASTASOWAŁEM 74HC04 ZAMIAST TRANZYSTORA.Również on dostał oddzielne zasilanie.Masa cyfrowa i analogowa Daca spotyka się w jednym punkcie.Przy nóżkach zasilania PCM56P,STA120.74HC04 kondensatory polimerowe,transformator ma kilka osobnych uzwojeń dla sekcji analogowej i cyfrowej daca,odbiornika i 74HC04.Konwersje I/U zrobiłem na wzmacniaczu operacyjnym, np. z Gainclone najlepiej zgrywała się konwersja na I/U na OPA2604 po sztuce na kanał,gdzie drugi wzmacniacz w środku OPA2604 został wykorzystany jako bufor za I/U.GRAŁO TO NAPRAWDĘ NIEPRZECIĘTNIE,bas miał bardzo kontrolę,z przestrzenią,dobrą lokalizacją źródeł i swobodą odtwarzał kawałki DIDO.Minusik dla tego daca to troszkę wycofana średnica,ale bardziej rozumiałbym to ,że dac jest otwarty na analizę sceny bez wypychania wokalisty na pierwszy plan.Z kolei do współpracy z ALEPHEM 3 najlepiej sprawdziła się konwersja I/U oparta na OPA627 ze względu na jego neutralność w połączeniu z lampowym brzmieniem ALEPHA 3(podobny charakter do diabełków w OTL-U).Oczywiście zasilanie konwersji I/U jest odseparowane,ma oddzielne sekcje w transformatorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elektron18 , chyba twoje rozwiązanie konwersji jest najlepszą opcją dla tego rodzaju przetworników .

Dla mnie w ogóle DAC-i z wyjściem prądowym i konwersją na rezystorze grają niezbyt dobrze .

Dzisiaj skończyłem robić lekką przeróbkę mojego Philipsa CD600 - 4 x TDA1543 równolegle , oddzielne zasilanie , konwersja na rezystorze a na wyjściu tylko Bipolar Nichicon . Wykorzystałem płytkę kitu AVT5335 ale nie montowałem na niej odbiornika tylko sygnał pobrałem z nóżek oryginalnego TDA1543 z płyty odtwarzacza . Zrobiłem też NOS i uruchomiłem funkcję mute .

Brzmienie- apteka . Jasne . Brakuje masy/ciepła na średnicy i dół jest wycofany . Z drugiej strony - hektary przestrzeni ( głębia i szerokość ) , doskonała lokalizacja instrumentów , piękna góra no i ta niebywała detaliczność - naprawdę słychać każdy instrument na 3 planie . To może się bardzo podobać ale na dłuższą metę jest męczące . Testowałem na trzech zestawach głośnikowych i na wszystkich czuć niedostatek niskich tonów i niższej średnicy . No niby wszytko jest ale za mało . Dźwięk zbyt lekki .

Zaraz biorę się Marantza CD48 z TDA1549 i sprawdzę jak zagra z wyjścia napięciowego połączonego z wyjściem tylko przez kondensator . No ale to już DAC ,, napięciowy" .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

jaką funkcję pełni rezystor BC549 i jak się dobiera ( od czego zależą ) wartości rezystorów ( na schemacie 5,6K oraz 2,2K )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się przypomina, ma powodować przesunięcie próbki, żeby nie było przesunięcia czasowego w jednym kanale, w większości odtwarzaczy jest to zrobione przy pomocy bramek logicznych 74HCU04 albo czegoś podobnego, a od rezystorów pewnie zależy wartość napięcia sygnału na wyjściu tego tranzystora

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe ile wynosi to przesunięcie bez bramki - jeśli to jest rząd kilku do 20 ns to chyba nie ma sensu jej stosowanie . widziałem schematy kilku dac-ów bez bramek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.