Skocz do zawartości
IGNORED

PCM56 SPDIF NOS DAC


Molibden

Rekomendowane odpowiedzi

>Jaro747,

 

Wykresy PSRR widziałem, wszytko się zgadza, początkowe wartości są jak podałem, to spada dla wyższych cz. ale interesuje nas gł. pasmo akustyczne i okolice powiedzmy do 100k. PSRR nie jest może najwyższy ale zasilanie różnych cz. DACa może być rozdzielone dla uzyskania lepszej separacji.

 

>żółwik

czy chodzi Ci o AN800x? Mogą być jak najbardziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam z noty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

widzę PSRR dla dodatniego napięcia zasilania na poziomie -54dB, ale tylko do 1kHz,

dla 10kHz to już -50dB.

Czy to dużo, czy mało niech każdy sobie oceni, ale do -110dB to daleko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodziło. Ale ja nie piszę o wpływnie PSRR na SNR. Tylko, że napięcie szumów na wyjściu wynosi tyle a tyle, co przy 0dBfs maksymalnego uzyskiwanego sygnału daje te 110dB i nie jest to szum przenikający z zasilania tylko wewnętrzny szum DACa.

Duże zakłócenia na zasilaniu przenikające tą drogą mogą obniżyć SNR ale tyle daje się uzyskać. Do tego potrzeba jednak by tętnienia zasilania były mniejsze niż kilka mV rms na +V, a na -V może być więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kości zostały rzucone ..... znaczy pozyskane, AD1851 x 4 (po dwie na kanał) i STA120 - program samplowy ST działa niezawodnie :)

czas na PCB

DeTom, coś wiesz na ten temat? :)

może zacznijmy sporządzać listę chętnych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zostałem wezwany do tablicy :-)) to mam kilka kontrolnych pytań:

1) Czy robimy wersje różnicową ? Może warto byłoby, kto chciałby mógłby zamontować.

2) Czy na płytce ma być filtr oraz bufor (jeśli tak to jaki) ? Wydaje mi się że pchanie po takiej impedancji jak jest teraz w kabel to nie najlepszy pomysł. No chyba żeby dać ze dwa DAC-e równolegle ale czy to rozwiązuje do końca sprawę?

3) Jakie kości DAC-a wolałbym powierzchniowe bo i tańsze oraz można to wszystko bardziej na krótko poszyć.

4) Czy molibden się nie obrazi że włażę mu do wątku ;-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałbym zaprojektowanie płytki DAC-a w 2 wersjach:

a) podstawowej- tyko zasilanie,odbiornik, dac, rezystory I/V

b) fulwypas (tu trzeba przedyskutować co wsadzić )

A zasilanie jakw DAC-ku Petera- będzie możliwość konfrontacji ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC w wersji podstawowej już jest - płytka molibdena full musi powstać. Dodam że gdyby robić jakąś dodatkową cyfrówkę to mogę ją wrzucić do jakiegoś EPLD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> DeTom,

 

oczywiście zapraszam do współpracy, każdy pomysł i wkład w "dzieło" będzie przeze mnie mile widziany.

 

Wersji równoległej jeszcze nie testowałem, to może poprawiać dynamikę oraz rozwiązać sprawę impedancji, gł. jeśli chodzi o współpracę z pasywnym regulatorem głośności.

 

Nie wiem czy wersja różnicowa jest aż tak pilną i ważną sprawą - DACe dają naprawdę wysoką amplitudę na wyjściu, a większość osób ma pewnie sprzęt niezbalansowany.

 

Filtr - zdecydowanie nie, jeśli już to I rząd - kondensator na wyjścu w połączeniu z impedancją wyjściową DACa. Jak w przypadku innych NOS DAC - filtracja niewskazana, zwł. wyższymi rzędami, zabiera za dużo z dźwięku.

 

Bufor - tu jest tyle możliwości, że nie ma co narzucać nikowu wersji: lampa, tranzytor czy opamp. No i bez bufora też może już być dobrze. Bufor można dodać na osobnej płytce lub jako osobne urządzenie.

 

Myślę że pilniejszą sprawą byłoby umieszczenie jakiegpś zasilacza, chociażby na zwykłych stabililztorach (317/337 lub 79/7905) które mogą być też prestabilizacją dla innego zasilacza. Taki jak do karty na PCM, czyli: transformator na 2 uzwojenia, na wyjściu 3 lub 4 napięcia (odbiornik, +VD, +VA, -V) , płytka na brzegu jako opcja.

Układy w wersji SMD dostępne są głównie nowe. A DACe najtaniej jest je pozyskać z jakiegoś CD (Denon, Akai, Sony, ...) i tam będą w obudowie DIL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje nieśmiałe marzenie:

1. bez bufora wyjściowego, tylko rezystory i/v

2. SE

3. elementy przewlekane, za wyj. STA, DACi na podstawkach do prób różnych

4. zasilanie ful wypas dwa stopnie stabilizacji dla każdego punktu, coś takiego jak tu, tylko może na jednej płytce z dakiem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przespałem się z tym i mam następujące propozycje:

1) Dac-e przewlekane bo takie sobie życzycie.

2) Do sterowania i logiki zastosować tani układ EPLD Altery. Dać 4 x DAC i za pomocą ww. EPLD realizować przełączanie miedzy trybem różnicowym a równoległym. We wnętrzu można też zimplementować tryb izochroniczny. Kto będzie ambitny będzie mógł sobie sam pogrzebać na styku odbiornik - DAC-e.

3) Zasilanie dwa stopnie dla punktów analogowych. Pierwszy LT 317/337, drugi jakiś dobry operacyjny (audio) z odpowiednio dużym prądem wyjściowym np. OPA2134, OPA2604 itp. + niskoszumne źródło odniesienia (ewentualnie + 3 tranzystory = shunt regulator).

4) Bufor wyjściowy na osobnej płytce (lampowy - wtórnik Withe'a lub SRPP) + ewentualnie filtr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik można wlutować STA lub CS, rozkład pinów i wymiary identyczne, uwzględniając zasilanie dla niego (3.3V lub 5V).

 

Do pracy różnicowej wystarczy zanegowanie sygnału DATA dla 2ch DACów, a izochronicznej - 2 lub 3 bramki NAND - rysunek na 1 stronie (jedna jako inwerter zamiast tranzystora - mi było szkoda miejsca na 14 nóżkowy układ), więc da się to zrobić na jednym 74HC00 (może być potrzebny tranzystor zamisat dodatkowego inwertera - 5. bramki).

 

Wg mnie ważne jest też umieszczenie układu regulacji MSB przy każdym DACu - 3 rezystory + potencjometr montażowy na DAC ( w wersji równoległej wykożystuje się regulację tylko dla jednego układu z pary na kanał).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LM317/337 to dobry pomysł bo tu zawsze można wstawić coś innego (np. shunt reg., tranzystor albo zwykły 78/79),

czy PCB na 4 układy DAC nie skomplikuje za bardzo druku, to może wymagać już płytki 2-stronnej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Konstruktorzy :)

Wydaje mi się ,że siła i ewentualna popularność tego DACA tkwi w jego prostocie (a co za tym idzie cenie ). Powienien być naturalnym rywalem DACA Petera.

Zawansowane technologicznie konstrukcje powstają w sąsiednim wątku.

Myślę, że aspekt ekonomiczny powienien być tu mocno wzięty pod uwagę ( policzyłem szybko- jest szansa że będzie tańszy od DACA Petera- a jeśli jeszcze lepiej zagra to będzie mała rewolucja... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jurek z całym szacunkiem ale jak słyszę o aspekcie ekonomicznym to jakoś nieodparcie na myśl przychodzi mi senicz i to co pokazał na AS. Jeśli nie ma być rozwijany to niech molibden odda płytkę do zakładu i po sprawie.

 

molibden myślałem o automatyce i przełączaniu miedzy trybami a tego nie da się zrobić na jednym scalaku, no można oczywiście dać parę zworek to też jest jakieś rozwiązanie. Co do płytki od razu myślałem o dwustronnej ponieważ może być bardziej optymalna ze względu na prowadzenie ścieżek a nie musi być koniecznie dużo droższa. No ale oczywiście nie da się jej wykonać w domu żelazkiem. Ogólnie widzę że projekt nie ma szans się rozwinąć bardziej niż to co narysowałeś na pierwszej stronie w związku z tym mój udział w przedsięwzięciu uważam za niepotrzebny. Może jak będę miał chwile mazne płytkę wg. moich wyobrażeń to się podzielę niewątpliwie, na razie zaś daje sobie spokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>DeTom,

 

Tak tylko rozważałem... nie zniechęcaj się tymi wpisami, przecież nie narzucam Ci z góry żadnych rozwiązań.

Płytka dwustronna będzie mała więc to nie zwiększy kosztów istotnie w porównaniu z jednostronną.

Nie mam nic przeciwko zaprogramowanemu PLD, mały układ (nie wiem jaka to jest skala układu, ile bramek/przerzutników, oraz pinów wejść-wyjść) nie wyjdzie drogo, bo kosztuje pewnie kilka zł + ew. podstawka (jeśli PLCC czy coś podobnego). Taki układ nie rozbudowuje DACa, tylko zastepuje kilka innych elementów i oszczędza miejsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

prostota tak, to jego siła, zwłaszcza podoba mi się brak kondzia wyjściowego, ale nie ma co oszczędzać na zasilaniu, które z pewnością będzie wielokrotnie droższe niż cała reszta. Tak musi być i basta. Popatrz na NOS DAC PD.

Właśnie skończyłem drugi etap tunningu marantz CD60. Wstawiłem trzy trafka, 6 oddzielnych prostowników + podwójne stabilizatory + kondki z wyższej półki. Całość kosztowała więcej niż sam cedek (2nd hand), ale teraz to on gada!

pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Konstruktorzy :)

To pewnie dobrze że jest szansa na dwie wersje DACA.

 

>Molibden- jak zauważyłeś zachęciłeś kilka osób na budowę przetwornika (mnie również ).

Ciąży na Tobie wielka odpowiedzialność :)

Liczę, że szybko powstanie Twoja wersja płytki przetwornika z zasilaniem (oczywistym jest, że z bardzo porządnym zasilaczem)

Mam DACa Petera i bardzo chciałbym porównać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji zasilania jest wiele. Zasilacz pojawia się praktycznie w każdym projekcie urządzenia DIY jako integralna część lub dodatek. Jest z czego wybrać i na czym się wzorować. Można wykorzystać gotowe projekty - zasilacz może być na osobnej płytce i nie jest też najpilniejszą sprawą.

Jak pisałem idealnie nadaje się tu płytka MSFalcona od karty USB na PCM2702 i on chyba nie obrazi się jeśli wykorzystamy jego projekt - to już jest niezły zasilacz (zależy jakiej firmy uzyje się stablilzatory, jakie diody, no i - kondensatory!). Dostarcza tylu napięć ile potrzeba.

W ten sposób da się szybko zrealizować projekt w wersji podstawowej. Potem można go rozbudować, a nie przekombinować na początku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Lekko zmodyfikowany druk z miejscem pod TL431 w obudowie TO-92

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5543-100008486 1196256735_thumb.gif

post-5543-100008487 1196256735_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Molibden, 28 Lis 2007, 14:32

 

>Lekko zmodyfikowany druk z miejscem pod TL431 w obudowie TO-92

 

A nie skusiłbyś się machnąć projekt ful wypas. Jak ktoś nie chce, niech nie robi 7 osobnych stabilizatorów. Ważne, żeby była możliwość wlutowania wszystkich + kondzie, zawsze możny dać zworki, a całość zasilić z dwóch napięć.

Przy okazji - można by wyraźnie oddzielić DGND i AGND.

W jaki sposób realizuje się podwójne równoległe DACi.

pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślimy!

Wersja równoległa - może być na dwóch płytkach, np. jedna nad drugą, wystarczy tylko przekierować sygnały wejściowe DACów z jednej na drugą, połączyć masy i wyjścia i gotowe. Na drugiej będą wtedy tylko elementy na prawood tranzytora. Najprościej jednak wlutować dwa zlutowane ze sobą układy - jeden na drugim - zamiast jednego (poróćż pinów 14, 15 górnego).

Masę mógłbym rozdzielić. Chociaż wystarczy ją przeciąć pod DACami na całej długości i już jest osobno. Mi nie było to potrzebne bo masa i tak musi się gdzieś łączyć a poza odbiornikiem nie ma tu jakiś specjalizowanych ukąłdów cyfrowych które pobierają dużo prądu, a więc i w ten sposób wytwarzają dużo zakóceń (procesory, filtru cyfrowe, pamięci).

Postaram się dodać układ trymowania DACów na tej płytce.

Zsailacz proponuję umieścić na osobnej płytce.

Wyslę zapytanie do zakładu w sprawie wykonania PCB do DACa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.