Skocz do zawartości
IGNORED

Audycja-czy pomiary w audio mają sens?


marianek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj w audycji wystąpił P.Nykiel i mówił coś na temat audio,problem w tym,ze ani ja ani redaktor Kulpa nic z tego nie zrozumiałem.Czy moze ktos wie o co chodziło,bo podobno wszelkie pomiary np. kolumn nic nie mówią o jakosci brzmienia? To po co tyle wykresów w stereophilu( o co w nich chodzi-o marketing)? Co o wzmacniaczu mówi thd i df (stare japonczyki np.JVC thd 0,0005%-df 200,rotel thd 0,03%- df 1000 a levinson thd 0,5%-df 800),czy mają jakis wplyw na przestrzen? Co z pojemnoscia ik ? (czy im mniejsza tym lepsza?)

>a co mogą mówić pomiary o jakości dzwięku ,nic .

Na przykład pomiary kolumn głośnikowych odbywają sie w komorach, które nijak nie przypominają pomieszczeń odsłuchowych.Weźmy nasze rodzime AUDIO , niby mierzą ,ale porównując te wyniki z czasopismami niemieckimi to wygląda różnie.

?

Po co lekarz zleca badania, przecież morfologioa, rentgen, CT, NMR nic nie mówią , to tylko obrazki.

Po co jakieś pomiary, można postawić dom bez pionu, poziomicy i miary.

Lepiej nie wiedzieć za dużo i słuchać mądrych rad starych bab.

Pomiary i wykresy nie kłamią, to są obiektywne liczby i nie każdy zada sobie trud by je interpretować bo do tego potrzebna jest jakaś wiedza której bez wysiłku intelektualnego się nie zdobędzie.

Pomiary wzm mowia wszystko o jego jakosci. Oczywiscie dobrze przeprowadzone i pomiarami objete te parametry ktore sa wazne dla jakosci. Juz sporo pisalem na ten temat na tym forum wiec nie ma co pisac ponownie. Co do kolumn to ich parametry sa tak kiepskie w stosunku do jakosci wzm ze szkoda gadac. Oczywiscie nie mozna przykladac wyniki pomiarow wzm do pomiarow kolumn. Gdyz dobry wzm ma 0.0001% thd a kolumna 0.1% a i to tylko w waskim pasmie. W kolumnach wazne jest tylko widmo wodospadowe i to ono ma decydujacy wplyw na ocene glosnikow. Firmy starannie unikaja dokladnych pomiarow gdyz nie potrafia zrobic dobrej klasy wzmacniaczy o dobrych paramatrach np. thd~0.0001% a df~50000. I dlatego kreca i wygaduja glupoty o tym ze parametry wzmnie maja znaczenia. A co do tych super parametrow wzm z dawnych lat to czy ktos sprawdzal to co firmy podawaly? zreszta ten wynuik dotyczyl najczesciej jednej czestotliwosci i optymalnego poziomu amplitudy na wyjsciu. W innych pomiarach taki wzm najczesciej mial kiepskie wyniki.

Pomiary sa potrzebne dla konstruktorów i techników ,służą tylko po to żeby o danym produkcie napisać jak najwięcej .Jak wiadomo oceny odsłuchowe są tylko subiektywne i każdy kupując chciałby o swoim nabytku wiedzieć wszystko. Znając moc,zniekształcenia czy jakiekolwiek parametry techniczne, nie jesteśmy wstanie ocenić jak bedzie grał dany produkt.Przykład ,wiele sprzętu z niskiego pułapu cenowego ma bardzo dobre parametry techniczne, znacznie przewyższające drogie urządzania,a gra jak,każdy wie.Nie jestem przciwny pomiarom, ale jestem pewny, że o dzwięku nie mówią nic.

?

Wazmacniacze się nie tylko mierzy, najpierw się je projektuje. Są wzorce takiego projektowania - niemniej na koncu wypada to jakoś sprawdzić: stąd pomiary. Parametry tego co trafia do produkcji sa na tyle dobre (gdy o wzmacniaczach mowa), że trudno sie nimi kierować przy zakupie: ucho ma gorsze, o zestawach głośnikowych nie wspominajać. Coć gdy tak oglądam schematy chińskich wzmacniaczy lampowych - domyślam sie ich parametrów - to juz może być słychać.

 

A że potem powstaja innego rodzaju "parametry" - na zasadzie plotki - to już całkiem insza inszość. Jak wiadomo ucho przewyższa wszystkie instrumenty pomiarowe tym, że się je ma.

  • Redaktorzy

marianek wybrał sobie na ofiarę inżyniera Nykiela, hy, hy... Oczywiście, Nykiel nie zna się zupełnie na technice i projektowaniu, w przeciwieństwie do marianka i - być może - senicza.

Niestety nie znam sie na technice i projektowaniu, ale wiem kto sie najlepiej zna ( lepiej od konstruktorow-nawet profesjonalnych a co dopiero od amatorow) :są to redaktorzy hi-fiim.Czytajac mozna sie dowiedziec gdzie zaczyna sie "hiend" -od 2kzl za kabel sieciowy,ze srebrne wtyki sie utleniaja (ale tlenek srebra dobrze przewodzi prad) a ostatnio dowiedzialem sie ze jbl stosuje aluminium bo jest "trudno obrabialne i kosztowne bo ma wysoka temp. topnienia"-ciekawe dlaczego nie stosuja tytanu albo stali ? Co do pomiarow to wykresy i dane najdrozszych lampowcow :ongaku,kondo,wawacow i innych setow sa smieszne w porownaniu z innymi,ale jak graja?

Prezentowane wyniki pomiarów to tylko bajerek dla naiwnych maniaków cyferek i wykresów.

Przeprowadzane są w RÓŻNYCH WARUNKACH oraz przy RÓŻNYCH PARAMETRACH, według RÓŻNYCH NORM.

W tej sytuacji porównywanie wyników to pomyłka.

A tak przy okazji , to parametry i wykresy nie grają. Przykładem tego są np. wzmacniacze lampowe

 

pozdrawiam

kolmen

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.