Skocz do zawartości
IGNORED

DAC by Tomasz Jabłoński


Waldi_06

Rekomendowane odpowiedzi

Pograłem trochę. Mam wrażenie, że brzmienie się nieco ułożyło, ale nadal ma swóch charakter. Jest detalicznie, choć chwilami mam wrażenie że nieco ostro. Zmieniałem opampy i pozostawiłem w konfiguracji pierwotnej: AD825 w I/U w filtrze LM6171. Pogram jeszcze trochę i zacznę dłubać. Pierwsze co chciałbym zmienić to zasilanie sekcji analogowej PCM. Z rozpędu wstawiłem tam OSCONA. Po mniej więcej tygodniu nie dało się słuchać. Jeden wielki ssssssyk. Wszystko syczało, myślałem, że oszaleję, nie dało się nic słuchać. Zmieniałem kostki - było tylko gorzej. Wreszcie po paru dniach zacząłem oglądać płytkę i tak patrze, że przecież w sekcji analogowej oscon siedzi. Pomyślałem, że warto spróbować, bo jest tragedia. Wymieniłem na nichicona FW i jak ręką odjął. Byłem w szoku. Jeden kondensator całkowicie zmienił brzmienie dac, nie była to delikatna różnica, słychać było od razu, że jest normalnie. Nichicon siedzi już ładnych kilka dni i chyba się zaformował, bo zaczęło lekko posykiwać, ale minimalnie.

 

Wnioskuję stąd, że podczas pracy kondensatora dzieje się coś w jego wnętrzu, co powoduje wysotrzenie brzmienia. Jestem daleki od voodoo i myślę, że to doświadczenie tylko potwierdza pewne spostrzeżenia dotyczące sekcji zasilania. Z drugiej strony wyszło jak ważne jest zasilanie tej sekcji DAC.

 

Proponuje ktoś lepszy stabilizator w to miejsce niż 7805?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pograłem trochę. Mam wrażenie, że brzmienie się nieco ułożyło, ale nadal ma swóch charakter. Jest detalicznie, choć chwilami mam wrażenie że nieco ostro. Zmieniałem opampy i pozostawiłem w konfiguracji pierwotnej: AD825 w I/U w filtrze LM6171. Pogram jeszcze trochę i zacznę dłubać. Pierwsze co chciałbym zmienić to zasilanie sekcji analogowej PCM. Z rozpędu wstawiłem tam OSCONA. Po mniej więcej tygodniu nie dało się słuchać. Jeden wielki ssssssyk. Wszystko syczało, myślałem, że oszaleję, nie dało się nic słuchać. Zmieniałem kostki - było tylko gorzej. Wreszcie po paru dniach zacząłem oglądać płytkę i tak patrze, że przecież w sekcji analogowej oscon siedzi. Pomyślałem, że warto spróbować, bo jest tragedia. Wymieniłem na nichicona FW i jak ręką odjął. Byłem w szoku. Jeden kondensator całkowicie zmienił brzmienie dac, nie była to delikatna różnica, słychać było od razu, że jest normalnie. Nichicon siedzi już ładnych kilka dni i chyba się zaformował, bo zaczęło lekko posykiwać, ale minimalnie.

 

Wnioskuję stąd, że podczas pracy kondensatora dzieje się coś w jego wnętrzu, co powoduje wysotrzenie brzmienia. Jestem daleki od voodoo i myślę, że to doświadczenie tylko potwierdza pewne spostrzeżenia dotyczące sekcji zasilania. Z drugiej strony wyszło jak ważne jest zasilanie tej sekcji DAC.

 

Proponuje ktoś lepszy stabilizator w to miejsce niż 7805?

 

Pozdrawiam

 

Jeśli dałeś oscona od razu za 7805, to znaczy że zrobiłeś duży błąd, bo tam wstawia się kondensatory o większym ESR a nie ekstremalnie niskim. W zasilaniu sekcji dac`a warto byłoby wstawić lepsze regulatory, ale to konstrukcja dość zamknięta i dość ciężko z tym ... chyba, że na specjalnie opracowanych miniaturowych PCB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z osconem to był błąd - nie miało go tam być. Nie przeszkadzało by mi dokładanie dodatkowych pcb. W obudowie jest dość miejsca. Zasilacz z wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nadał by się? Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z osconem to był błąd - nie miało go tam być. Nie przeszkadzało by mi dokładanie dodatkowych pcb. W obudowie jest dość miejsca. Zasilacz z wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) nadał by się? Pozdrawiam.

To konstrukcja Tomka i nie będę drugi raz sugerował jej zmian. Co do zasady zasilacz ze wskazanego wątku powinien się nadawać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pograłem trochę. Mam wrażenie, że brzmienie się nieco ułożyło, ale nadal ma swóch charakter. Jest detalicznie, choć chwilami mam wrażenie że nieco ostro. Zmieniałem opampy i pozostawiłem w konfiguracji pierwotnej: AD825 w I/U w filtrze LM6171. Pogram jeszcze trochę i zacznę dłubać. Pierwsze co chciałbym zmienić to zasilanie sekcji analogowej PCM. Z rozpędu wstawiłem tam OSCONA. Po mniej więcej tygodniu nie dało się słuchać. Jeden wielki ssssssyk. Wszystko syczało, myślałem, że oszaleję, nie dało się nic słuchać. Zmieniałem kostki - było tylko gorzej. Wreszcie po paru dniach zacząłem oglądać płytkę i tak patrze, że przecież w sekcji analogowej oscon siedzi. Pomyślałem, że warto spróbować, bo jest tragedia. Wymieniłem na nichicona FW i jak ręką odjął. Byłem w szoku. Jeden kondensator całkowicie zmienił brzmienie dac, nie była to delikatna różnica, słychać było od razu, że jest normalnie. Nichicon siedzi już ładnych kilka dni i chyba się zaformował, bo zaczęło lekko posykiwać, ale minimalnie.

 

Wnioskuję stąd, że podczas pracy kondensatora dzieje się coś w jego wnętrzu, co powoduje wysotrzenie brzmienia. Jestem daleki od voodoo i myślę, że to doświadczenie tylko potwierdza pewne spostrzeżenia dotyczące sekcji zasilania. Z drugiej strony wyszło jak ważne jest zasilanie tej sekcji DAC.

 

Proponuje ktoś lepszy stabilizator w to miejsce niż 7805?

 

Pozdrawiam

 

Po pierwsze- czy masz mozliwośc obejrzenia sygnału wyjsciowego oscyloskopem?

Opisane objawy moga byc skutkiem wzbudzania sie układu. Na PCB przy opamapach sa kondensatory 22pF. Jest to korekcja własciwa dla NE5534. Jezeli masz wlutowane te kondensatory a uzywasz innych opamów to pierwsze co nalezy zrobic to przeanalizować ich wpływ. Najprawdopodobniej bedzie je trzeba wylutować.

Może najpierw zobacz jak sie układ zachowuje z NE5534. Moze nie grać tak jak chcesz ale na pewno sie nie wzbudzi. Jezeli z NE5534 i 22pF dalej syczy to trzeba szukac w innym miejscu.

Zasilanie analogówki innym stabilizatorem bedzie miało sens kiedy uporasz sie z syczeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mnie trochę dziwi to niesymetria w poborze prądu, o czym pisałem już. Do teraz to mam i nie wiem czy jest to normalne, niestety nikt nie odpisał mi w tej sprawie. Tomek - możesz sprawdzić pobór prądu w szynach zasilania idących z trafa do części analogowej? Chodzi mi o normalną pracę bez sygnału wejściowego.

 

Oglądałem sygnał z dac na analogowym oscyloskopie o paśmie do 20MHz - nie widziałem nic nie pokojącego na najwyższej czułości - tylko lekki szum.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witajcie po długiej przerwie z nieodzyskanego konta andrzej!!obibok wracam jako andrzej!obibok i od razu mam pytanie w temacie.Otóż złożyłem kawał czasu temu dac z avt 5170 i tam miała działać regulacja głośności lecz co bym nie robił nie działa a bardzo mi to potrzebne przy połączeniu optycznym kablem z playstation 3 (nawet zamówione z avt zaprogramowane scalaki PIC nie działają)a w dokumentacji jego wyczytałem że sterownik z tego projektu wpięty z złącze Control lub ZPCM powinien prawidłowo sterować moim pcm1796 z kitu. Moje pytanie główne to :Czy jest jeszcze możliwość zamówienia płytki sterownika i zaprogramowanego PICa lub chociaż schemat sterownika i wsad do PIC, ewentualnie całego kompletu płytek i wsadu lub juz zaprogramowanego czipa ?? bez regulacji głośności jak bez ręki bo w playstaton jest ale bardzo ograniczona w 8 krokach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Ja tam nie siedzę w tym projekcie, ale myślę, że nie sztuką kupić procesor o tym samym typie, a procesor z programem do obsługi DACa. Inna sytuacja, jak masz zamiar sam go zaprogramować, ale wtedy wiedziałbyś pewnie to o co pytasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem bo miałem problem z zaprogramowaniem pic18F2580

Ale już sobie poradziłem działa.

Na schemacie, błędnie opisane są piny LCD nic mi nie wyświetlało

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to koniecznie zastosuj lepszy zegar, zamiast zaprojektowanych tam generatorów (na 5 volt) wstaw nowsze lepsze np Crysteka (jest na 3.3volta) lub zapodaj zegar z zewnatrz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dobry Wieczór,

 

Mama prośbę, czy mógłby ktoś opisać wszystkie poprawki jakie trzeba wprowadzić do poprawnego działania pojedynczego daca bez uc?

Wymieniłem pcm, czytając forum wprowadzałem poprawki ale nadal nic. Jedyne co uzyskałem to że gra bardzo cicho.

I jeszcze jedno, skąd można pobrać program do odbiorników wersji sta i src ?

 

Dziękuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór,

Mama prośbę, czy mógłby ktoś opisać wszystkie poprawki jakie trzeba wprowadzić do poprawnego działania pojedynczego daca bez uc?

Wymieniłem pcm, czytając forum wprowadzałem poprawki ale nadal nic. Jedyne co uzyskałem to że gra bardzo cicho.

I jeszcze jedno, skąd można pobrać program do odbiorników wersji sta i src ?

Dziękuje

 

poprawnie polutować, wymyć, wysuszyć sprawdzić i uruchomić, i już.

z jaką płytka odbiornika uruchamiasz daca?

 

a ogólnie jak gra to ok, a że cicho to musisz szukać błędu w montażu już w części analogowej, nie musisz kombinować z uC i innymi - bo gra (jak jest coś nie tak w części cyfrowej to nie gra wogóle, lub trzeszczy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do konca bo trzeba polaczyc masy, odwrotnie wlutowac jeden kondesator... Ciekawy bylem co jeszcze. Pierwotnie stosowalem plytke odbiornika na sta120 ale konczylo sie tylko na szumie ( moze sta jest uszkodzony). Teraz wpiety jest z dir1703(w polaczeniu z pcm1710 dziala) i zaczyna titac. Poszukam w analogu to by bylo najlogiczniejsze. A jak wyglada sprawa w programami do uc?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Z różnych powodów - zapisałem się do fanklubu języka C (tomek namawiał mnie "jakis czas" temu),

polutowałem DACa Tomka z przetwornikiem PCM1795, na wejściu oczywiście SRC4392,

miła niespodzianka - obsługuje 176.4 i nie marudzi,

założyłem NE5534

i gra,

kondensatory w filtrze analogowym są jeszcze z początków tego wątku,

ech , młodszy byłem wówczas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawa konstrukcja, troche szkoda że Tomek ostatnio sie nie udziela za duzo publicznie, może "audiofilscy" mędrcy z forum go zniechecili. BTW: czyżby wznowienie zamówienia grupowego ;)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawa konstrukcja, troche szkoda że Tomek ostatnio sie nie udziela za duzo publicznie, może "audiofilscy" mędrcy z forum go zniechecili

hmmm dwuznaczny wpis, widzę brak logiki , lub chęć dokuczenia komuś,

 

ale w sumie - jeżeli publikowanie nie jest zarobkowe to przecież publikować może każdy i nie widzę tu pola do zniechęcenia,

wręcz może z tego wyjść niezły wyścig o dobry dźwięk i inne nowinki - nie ma kasy a jest zabawa,

- taki "każdy" poświęci sporo czasu i kasy aby uruchomić prototyp i usunąć błędy, konstruktor z tego forum poprostu traci,

w tym czasie pracując na godziny najzwyczajniej zarobiłby .

 

nie sądzę aby Tomek kierował się takimi pobudkami, ani większość znanych mi z tego forum konstruktorów,

ci co zarabiają trzymają się innych działów na tym forum,

 

tym bardziej, że jest wprost przeciwnie do tego co piszesz - to forum to nie pępek świata - bo np taki Tomek publikuje w Elektronice Praktycznej i ma znacznie szersze grono odbiorców niż nasze forum na potencjalne swoje projekty.

Ale tak na prawdę żyje z czegoś innego.

 

Pozdrawiam i czekam na Twoje projekty i podsumowanie po kilku takich.

Tym bardziej, że jesteś na forum od przynajmniej 10 lat to mogłeś nauczyć się różnych obszarów projektowania i wykonać wiele projektów.

Nie jestem zaczepny - pokazuję wątpliwe podstawy Twojej wypowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche offtop sie zrobił ale żeby nie zostało w takim stanie:

- dzieki za odpowiedz, mam wrażenie ze nastapiło grube niezrozumienie mojej wypowiedzi

- bardzo cenie Twoje i Tomka projekty głównie przez merytoryczność ich tworzenia (poprawność designu z punktu widzenia technicznego na pierwszym miejscu)

- troche dawno nie widzialem projektow Tomka, była kilka lat temu cala seria, wyraziłem lekki żal że nie ma już ich nowych w tej domenie (możliwe ze pominałem coś w ostatnich latach, nie prenumeruje już EP)

- przez "audiofilskich" mędrców uważam ludzi krytykujących projekty na dzien dobry bo są zbyt malo radykalne audiofilsko (np. konwersja i/v na rezystorze, opampy zamiast dyskretnych itp.) bez przesluchania, wiem ze to może zniechecić a przynajmniej mnie by mogło zniechęcić

- zbudowalem hipotezę z ostatnich dwóch punktow (półżartem, ale widzę ze zostało to bardzo serio odczytane, moj błąd)

- ogólnie miałem cien nadzieji ze bedzie nowe forumowe zamówienie na daca z wątku być może z nową wersją sterownika, ale chyba sie nie wydarzy

- nie jestem konstruktorem (nie licząc wystartowania X projektow niedokończonych z braku czasu), tylko skladaczem. Za mało wiedzy w analogowce, moge w miarę swobodnie robić tylko cyfrę niskiej częstotliwości (programuje amatorsko i okazjonalnie w c, w Javie zarabiam na zycie). Za mało czasu, czekam do emerytury lub podrośnięcia potomkow :)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Spoko.

Z kolei mi brakuje wypowiedzi i komentarzy o zbudowanych projektach.

Sygnalizuje to kilku znanych mi projektantów.

Niektórzy się tym nie przejmują a innym tego brakuje.

O tym rozmawialiśmy ostatnio z kolegą Olog.

 

Poważną trudnością jest też to że posiadacze sprzętu hifi i diy nie wierzą we własne uszy.

Być może to i brak wiedzy technicznej powoduję wiarę w "czerwone", lub "czarne " opakowania.

 

PS

Z audio do emerytury nie czekaj.

Kup sobie dobrą miejscówkę w ciepłych stronach :-).

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 fotki DAC'a z SRC4392. Na jednej widać wyświetlanie Q-channel, a na drugiej zamontowany moduł upsamplera w DAC'u.

 

2 fotki DAC'a z SRC4392. Na jednej widać wyświetlanie Q-channel, a na drugiej zamontowany moduł upsamplera w DAC'u.

Witam Tomku. Czy do tego upsamplera mozna dorobic tylko stopień analogowy pomijajac dodatkowy DAC. Czy taki układ ma szanse zadziałać i jakie efekty sie tym da osiagnac ?

Znalazłem gdzieś zdjęcia tak zbudowanego układu i opisanego jako DAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomku. Czy do tego upsamplera mozna dorobic tylko stopień analogowy pomijajac dodatkowy DAC. Czy taki układ ma szanse zadziałać i jakie efekty sie tym da osiagnac ?

Znalazłem gdzieś zdjęcia tak zbudowanego układu i opisanego jako DAC.

Nie da się. Musi być DAC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się. Musi być DAC

Witam. Tak sądziłem, ale dzięki za odzew. Zakupiłem go i okazało się że sam DAC jest schowany pod spodem płytki analoga i zbudowany na PCM1796 BB. Gra to bardzo fajnie :-) i ma kilka przydatnych funkcji obsługiwanych z poziomu pilota :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Witam

Kupię komplet płytek plus procek do tego daca, ma ktoś na zbyciu?

 

Może znacie gotowe sprawdzone projekty (żeby był wzór PCB) na układach PCM1796 PCM1716 AD1955, posiadam akurat te układy i chciałbym je wykorzystać/przetestować

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.