Skocz do zawartości
IGNORED

Nagrywarka do kompa a jakość kopii CD-R


foni

Rekomendowane odpowiedzi

ptx, 12 Gru 2007, 23:03

Napisze ci jak wypala ten Plextor PLEXWRITER Premium T3/1.2GB i jak czyta na moim studyjnym Techniksie SL-P1200 te płyty oryginalne których nie czytał np. wytwórni DG-kiepsko robią i niezgodnie z Red book inne n.p. Sony bez problemu czyta

Będzie szedł do mnie niedługo,całkiem możliwe że i Technics wróci już z naprawy u Włodka i bedzie zabawa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko od siebie kilka obserwacji. Od dawna nagrywam na dosyć już leciwej wypalance NEC ND-3500AG (niestety min. x8 dla CD). Nośników używam w zasadzie bardzo tanich ale stabilnych jeżeli chodzi o jakość (nazwa handlowa Vobis, stempel Plasmon). Jakość tak wykonanych płytek jest bardzo dobra, mój 25 letni odtwarzacz CD Sony CDP-101 odczytuje je bez żadnych problemów. Ilość błędów nigdy nie przekracza 20/s podczas gdy norma Reed Book dopuszcza pojawienie się do 220 błędów na sekundę. Skan tak nagranej płyty w pierwszym załączniku.

Nie tak dawno kumpel mi nagrał płytkę Esperanza Audio (!) na swoim nowym Litku LH-20A3P. Skan tej płyty w drugim załączniku. Tej płyty nie daje się praktycznie słuchać na większości odtwarzaczy. Moje domowe DVD Koda tylko skacze na tej płycie, stary Sony CDP-35 trzeszczy niemiłosiernie ale jakoś ją odtwarza, a co ciekawe ten dziadek CDP-101 większość utworów z tej płyty odczytuje idealnie, poza ostatnią ścieżką - tu na słuchawkach w niektórych miejscach słychać delikatne trzaski.

Podsumowując - najważniejsza jest jednak nagrywarka!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10615-100007000 1197498467_thumb.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te płytki Esperanza Audio to kompletna lipa, taka masa błędów C2 musi spowodować, że trzeszczy. Zostawcie to badziewie, pewniak to Verbatim Pastel.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio używam płytek cd-r audio phillips, bardzo fajnie sie nagrywają ( uzywam nero 6 do wypalania). fajnie brzmią i nie zdarzaja się blędy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam właśnie Esperanza Audio i wcale nie uważam żeby to był badziew. Wypaliłem kilkadziesiąt takich płyt w Nero z prędkością x4 i nie ma żadnych trzasków czy coś podobnego. Nie wiem tylko jak z ilością błędów bo tego nie umiem sobie sprawdzić, ale żadna płytka nie ląduje w śmieciach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-==> "Można wolno ale lepiej jest najwolniej ...." :|

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Poczytajcie ten temat, jest troche nie aktualny, ale to nic. Obecnosc bledow C2 w nowo nagranej cd-r to PORAZKA!

W drugim poscie sprerzyna jest napisane:

"po przeprowadzeniu szeregu testow donosze, ze jest to

najnizsza optymalna predkosc nagrywania - przy 8 razy

bledow jest ok 2x wiecej a przy 4 razy srednio 0.470.

Jeszcze nie sprawdzalem przy 16."

 

Nagrywal 12x[avg. 0.168], przy 8x bledow bylo 2 razy wiecej, a przy 4x jest avg. 0.470.

A plytki ktore testowal sa od Taiyo Yuden[to chyba mowi samo za siebie] z indexem 52x.

CZYLI MIMO mniejszej predkosci bledow jest wiecej. O C2 nawet nie mowimy.

 

Mam wrazenie ze niektorzy dazal do perfekcji, ale predkosc musi byc 1x, bo tak...

 

Potem -Sid-The-Rat=> napisal:

"powiedz wiec czy kolor plyt jest 'good old' czyli troszke ciemniejszy od wszystkich innych plyt?"

Ciemniejsze plyty - od spodu - zrobione sa, z jak sie domyslam barwnikow najlepiej znoszacych wolne nagrywanie[stare cd-r sa bardzo ciemne]. Verbatimy ktore polecalem sa wlasnie ciemne[niebieskie!], maja 5 warst ochronnych i jako jedyne dozywatnia gwrarancje[100lat]. Tu podaje inny link:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

-=> foni, w samochodzie nie trzeszczy bo ma widocznie lepszy laser. Pewnie ze tymi CDaudio moze byc rzeczywiscie cos nie tak, ale zdajesz sie wogle nie brac pod uwage ze transport w twoim cdeku moze zawodzic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“Kejseren er i garderoben!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, mogę tylko dodać że u mnie nośniki Vobisa (CD-R / Pasmon / Cyanina) nagrywają się w zasadzie równie dobrze do prędkości x24. Powyżej tej szybkości zapisu można zaobserwować nieznaczny wzrost błędów C1. Generalnie przyjąłem zasadę że przy przekroczeniu wartości 100 błędów C1 na sekundę płyty idą do kibla, choć nie spotkałem się jeszcze z tak nagranymi nośnikami na moim NEC'u.

 

Co do barwy płyt - ponoć nośniki z warstwą AZO były najlepsze (te niebieskie, których barwa pochodzi od substancji pozyskiwanej z osocza krwi stawonogów), ale powiem szczerze że praktycznie podobne rezultaty uzyskuję na każdym rodzaju nośnika. Tu więc chyba priorytetową kwestią jest jak konkretny pickup optyczny będzie współpracował z konkretnym nośnikiem, choć przecież dla laserowego światła monochromatycznego barwy nie istnieją :]

 

Tak więc podsumowując - wygląda na to że najważniejszą sprawą dla jakości zapisu płyt jest dobór nośnika w zależności od nagrywarki, choć i tu jeżeli nagrywarka jest porządna i ma poprawnie zoptymalizowane strategie zapisu nośników, to i z tym nie powinno być problemów, a im gorszej klasy nagrywarka tym mniejsza ilość nośników będzie dawała dobre rezultaty. I właśnie stąd mogą się brać tak różne opinie dotyczące gorszego brzmienia wypalanych płyt od tłoczonych. Najgorsze jest to że trzeba się nieźle wgryźć w posiadany sprzęt i w jego fanaberie aby określić optymalne warunki zapisu, a i niejednokrotnie mieć sporo szczęścia :)

 

Pozdrawiam. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlinda, 13 Gru 2007, 15:44

 

>Ja używam właśnie Esperanza Audio i wcale nie uważam żeby to był badziew. Wypaliłem kilkadziesiąt

>takich płyt w Nero z prędkością x4 i nie ma żadnych trzasków czy coś podobnego. Nie wiem tylko jak z

>ilością błędów bo tego nie umiem sobie sprawdzić, ale żadna płytka nie ląduje w śmieciach.

 

Może trafiłeś na dobrą partię, ja miałem same złe doświadczenia z tymi plytkami. A ilość błędów C1 i C2 bez problemu sprawdzisz w Nero CD-DVD Speed. Chyba, że masz nagrywarkę LG - te nie potrafią wyszukać błędów ze wględu na wbudowany model chipsetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, ciekawe FAQ znalazłem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i o prędkości nagrywania:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) FAQ3.html#III.1.5.8.

wniosek jaki mi się nasuwa to, że muszą być dobrze zgrane elementy takie jak nagrywarka, nośnik i odpowiednia prędkość zapisu dostosowana metodą prób i błędów do powyższej kombinacji, no i nasz CD musi te płytki dobrze czytać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-=> atreyu, xtmx.

O wlasnie! Dokladnie o to mi od poczatku chodzi. ;)

 

Ta polowa predkosci, to glupota. Pewnie w jakiejs nagrywarce tak jest, ale nie mozna tego uznac za regule.

 

Jesli mowa o niebieskim barwniku, to mysle ze jest on tak wymyslony, ze w jakis sposob latwiej jest go czytac cedekom, a nie chodzi o barwe jako tako.

Sa jeszcze czarne "spody", przez niektorych preferowane do audio, mozna o tym znalesc w sieci.

 

Jak komus naprawde zalezy na jakosci, to sam moze zrobic takie testy. Trzeba miec dostep do nagrywarki[!] Liteon, najlepiej jakiegos uznanego modelu w dziedzinie odczytu CD. zainstalowac na tym komputerze program K-probe -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Swoim palnikiem :) nagrac rozne plyty, roznymi predkosciami i zrobic testy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“Kejseren er i garderoben!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobilem blad w linku -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“Kejseren er i garderoben!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jak komus naprawde zalezy na jakosci, to sam moze zrobic takie testy. Trzeba miec dostep do

>nagrywarki[!] Liteon, (...)

 

Ja bym tam nie ryzykował z liteonem :) Odczyt błędów zapewnia wiele urządzeń, nie tylko tej firmy. Mój Asus DVD-E818A na chipsecie Mediateka też zwraca informację C1 i C2 , niestety nie zwraca informacji o jiterze. Dla napędów Plextora jest do dyspozycji o wiele potężniejsze narzędzie - PlexiTools :) Dla pozostałych napędów można używać Nero CD/DVD Speed lub CDSpeed 2000 (w zasadzie to ten sam program).

 

Pozdro. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta - sprawdzić czy konkretny nośnik w ogóle daje się nagrać na nowej nagrywarce, a po nagraniu wykonaj testy błędów C1/C2 i ewentualnie jiter'a (C1>220/s - max, C2=0, jiter >10%). Nowe nagrywarki mają zapisane strategie zapisu dla wielu starych nośników, i często są w stanie takie stare nośniki, pierwotnie certyfikowane na niskie prędkości, zapisywać znacznie szybciej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam yamahy F-1.Zainteresowani wiedzą, że jest świetna.Ma funkcję amqr, która wydłuża "pity" i poprawia dżwięk poprzez eliminację części błędów jitter.Taką funkcję ma również "plextor premium".Polecam też płytki raczej firmowe a najistotniejsze jest,by były czarne z drugiej strony.Niestety oto jest coraz trudniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amqr to podobno sciema jest o tym w sieci. te pity sa za dlugie - dluzsze niz naturalnie.

Podobnie z systemem plextora. Zdaje sobie sprawe ze Yamaha moze byc autorytetem w audio, ale tez umie dbac o interes, a amqr to moze byc zabieg marketingowy. Nie wiem nie slyszalem. Sciemy sa wszedzie.

Podobnie jak ta kleptomania ze trzeba audio audiofilsko nagrywac 1x bo tak... Mimo ze testy mowia co innego. Ciekawe jak jest w odsuchach czy rzeczywicie kopia z wieksza iloscia bledow jest lepsza. Ja nie wiem.

Nagrywam i slucham, muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

“Kejseren er i garderoben!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonaventura, 14 Gru 2007, 18:29

 

>Polecam też płytki ... najistotniejsze jest,by były czarne z drugiej

>strony.Niestety oto jest coraz trudniej.

 

Dla czego to tak ważne ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mgy,Kyle.

Najlepiej osobiście i własnousznie przekonywać się ,co jest ściemą, a co nią nie jest.Zatem z nieprzemyślanymi poglądami nie warto dyskutować(sorry, ale piszmy tylko o tym, o czym wiemy na pewno).Moja Yamaha najlepiej nagrywa z szybkością cztero-krotną.

 

Ciemne -czarne"spody płyt" lepiej od innych kolorów chronią przed "ucieczką" promieni lasera dodatkowo je pochłaniając. Z resztą lewa strona płyty ma, jak wiadomo duże znaczenie.Wystarczy proste doświadczenie- jeśli zarysujemy lewą stronę-płyta nie zagra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

I udało się.... Zakup nagrywarki to troszkę "ryzyk-fizyk", bo wiadomo - nagrywarka to nie kolumny - jej do domu nie da się wypożyczyć i przetestować u siebie.

Tym razem totalnie zdałem się na gazetowo-internetowe testy i w zamian za Lite-ona kupiłem Pioneer'a DVR-212. Nagrywa CD-R bez problemu z prędkością X4. Ba! W EAC'u mam nawet wybór X1 i X2 ale na tych prędkościach leci wyłączeni Lead-In a potem kręci między X3,5 - X4.

Nie mniej jednak odtwarzacz, który przy płytkach wypalonych Lite-On'em wywieszał białą flagę tym razem konsumuje płytki z Pioneera z wielką radością. Szybki start, czysty dźwięk, żadnych trzasków i takich tam. POLECAM!!

Jak ktoś ma obecnie potrzebę nabyć nagrywarkę dvd-rw, na której chce z dobrą jakością wypalać płytki cd-r, to wydaje mi się, że ten Pionek to bardzo dobry produkt. W tej cenie raczej nic innego, lepszego się nie znajdzie. Najgorsze, że już do sprzedaży wszedł model dvr-212D, który za jakość cd-r aż tak wychwalany nie jest. Co za czasy.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słuchając rozumu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

=>ptx, 12 Gru 2007, 23:03

>>>Napisze ci jak wypala ten Plextor PLEXWRITER Premium T3/1.2GB

 

Wyszło mi że na Plextorze Plexwriter Premium najlepszą prędkością dla płytek Sony CD-R 700MB Supermas jest zczytywanie na prędkości 8x a wypalanie na 20x

 

Jest wtedy najmniej błędów C1 i wyniosły one;

Avg/sec 1,3Max/sec 29,0 Total 4498.

 

Dla porównania płytka wypalana w Nero zamiast w oryginalnym programie plextora wykazała:

C1 Avg/sec 1,6 max/sec 27,0 Total 5255

 

i niestety to słychać że jest gorzej w Nero niż w oryginale banalny powód jitter na poziomie -0,012 (Plextor -0,034).

 

Przymierzam się do testów płytek Verbatim CD-R Pastel Colour podobno najlepszych poza ich odlotowymi płytkami audiofilskimi na złotym podłożu dla mnie poza budżetem (najtaniej 9,20zł sztuka)

 

Ciekawostka jest to że zarówno po właczeniu korekcji błędów i najniższej 4x szybkości zczytywania (osobne próby) jest znacznie gorzej

 

Wypalarkę kupiłem tylko po to, żebym mógł sobie wypalić płytki dla starych napędów CD które nie chcą czytać nawet oryginałów CD a z których dźwięk bije na łeb nowe napędy do 10Kzł Jak byś dojrzał to polecam zakup Plextora PleXwriter Premium 2 z patentem Yamahy umożliwiającym wypalenie dłuższych pitów w ramach mieszczących się w Red Bok

Z siłą wypalania-jest taka możliwośc w PleXwriter Premium ale nie próbowałem-może ktoś inny sie też poświęci i naniszczy trochę płytek :)

 

Rafaell

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Verbatim CD-R 700MB 52x Pastel Data Life rozsądne ceny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafaell ale nie ma info od jakiego producenta pochadza

sa dwa rodzaje verbatim pastel

jedne lepsze od taiyo yuden z niebieskimi spodami

drugie od mitsubishi chemical corporation z jasnozielonymi spodami (chyba jak w verbatim crystal azo) ponoc nieco gorsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>konopa

Gdzie Ty widziałeś dwa rodzaje Pasteli. Pastele są od Taiyo Yuden i mają spód błękitny (cyjanina typ0). Bardzo dobre płyty do muzy. Ja nagrywam z prędkością 16x.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jeszcze są taniej CD-R Verbatim 700MB/80MIN 52xSpeed PASTEL (Cake 50szt)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co do tłoczni to pasowało by sie zapytać, wszystkie płytki z tych linków mają podany ten sam kod producenta

Product Number: 43417

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>fxx, 5 Mar 2008, 19:37

płytki Ultradisc wychodzą tutaj 9,16zł sztuka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-13206-100008231 1204747578_thumb.jpg

post-13206-100008232 1204747577_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.