Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz HI'FI++ (6xLM3886)


Ucho

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś miałem na stole równolegle zasilanych 12 kostek LM3886, i TDA7294 oraz niedoceniane TDA1541A.

Miały różne NFB ale z zachowaniem tego samego wzmocnienia.

 

Najlepiej brzmiały...TDA1541A pozniej LM3886,TDA7294.

Wielu dłubaczy wkurzało sie na TDA1514A bo im wybuchały.

Problem polegał na tym że były podatne na niewłaściwe zewnętrzne kompensowanie.

Ale jak sie zrobiło cacy to grały bardzo uczciwie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę musiał jeszcze raz przećwiczyć temat wzmocnienia. Wydawało mi się że danie trzech ukł. w kanał daje jakby 3 raz silniejszą "dźwignię" i to pozwala zwiększyć wzmocnienie (na chłopski rozum). No ale skoro tak mówicie... Swoją drogą to ciekawe czemu w temacie GC wszyscy na świecie są zgodni że 22k/680 jest lepsze od standardowego 22k/1k.

Tak czy siak temat opów na wejściach chyba też trzeba będzie przećwiczyć. Jak bawiłem się w symetryzację 2 ukł. to danie na wejście opa1632 znacznie podniosło jakość. (szkoda że robią tylko do powierzchniowego montażu).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucho ~ taka konfiguracja z OPA1632 zachowuje sie swietnie - potwierdzam :) Ja mialem co prawda troche problemow ze wzbudzaniem jak kombinowalem na malym wzmocnieniu LMow ale w takiej konfiguracji jak ponizej gra u mnie wzmak juz ponad dwa lata i jestem z niego super zadowolony - niejednego audiofila i zwolennika czysto dyskretnych konstrukcji zaskoczyl :) polecam :) I chociaz sam tez jestem za dyskretnymi wzmakami i nie przepadam za scalakami to ten wzmak na stale zamieszkal w moim systemie :) OPA1632 i LM3875 mam na plytkach veterana :) A jak by ktos byl zainteresowany to mam jeszcze dwie plytki z OPA1632 do odsprzedania (mialem jeszcze budowac dwie koncowki ale sie plany zmienily), skonfigurowane dokladnie jak na schemacie ze wzmocnieniem 10x, rezystory 0,1% Elpod :) Fajnie by pewnie taka konfiguracja zagrala z OPA1632 + LM4780 :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to przerabiałem i mi nie podeszło. Z opa gra znacznie lepiej, ale w/g mnie z powodu korzyści jaka daje opa na wejściu a nie z powodu konfig. symetrycznej. Myślę że gdybyś przerobił to na poł. równoległe a opa1632 ustawił na niesymetryczne to zagrało by lepiej. opa1632 to dobry scalak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie dodatkowe uklady zawsze degraduja dzwiek. Wtracenie w tor OP to powazny blad. jesli wasz system ma brzmienie operacyjne to oczywiscie nie ma to znaczenia. Warto jednak sprawdzic czy wtracenie OP jest slyszalne. Oczywiscie powinno byc bo jak nie to d. calosci systemu jest kiepska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senicz, ciągle piszesz o degradacji dźwięku przez dodatkowe ukł. Tak jakbyś nie uznawał faktu że system grający to nie tylko wzmacniacz. Może i trochę degradują ale w połączeniu z głośnikiem uzyskujemy pewne wymierne korzyści. A tehade niech se wynosi nawet 0.1. Ja tego nie słyszę. Pomyśl całościowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucho ~ konfiguracja symetryczna, pod wyrunkiem ze masz symetryczne zrodlo pomaga przede wszystkim zapomniec o wszelkich problemach z masa laczac kilka klockow razem :) Ja juz od wielu lat zapomnialem jak brzmi przydzwiek sieciowy :))) od czasu jak moj system jest symetryczny i to nawet przy stosunkowo prostych ukladach :)

 

Druga sprawa to szum - mnie osobiscie denerwuje chociaz wiem ze wielu ludziom nie przeszkada. Szum wyraza sie we wzmakach jako szum na wejsciu i jest potem mnozony przez wzmocnienie - dla OPA1632 i pasma 20kHz jest ponad 100x mniejszy niz dla LMow. Wiec lepiej jest realizowac wzmocnienie napieciowe na OPA1632 a potem prad na LMie - taki moj skromny pomysl. Poza tym zamiast pojedynczego glebokiego sprzezenia mamy dwa lokalne - jedno dla OPA jedno dla LMa - co tez osobiscie fonicznie preferuje. Ostatnia sprawa to te nieszczesne THD :) National podaje srednio 0,06% - mierzylem kiedys tego wzmaka analizatorem audio Rohde & Schwarz UPV

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) i wyszlo mi na poziomie 0,05% a niektore czestotliwosci na 0,01% :) musze kiedys przytaszczyc bydle jeszcze raz do domu i powtorzyc ... chciaz jak piszesz czesto nie ma to znaczenia jakie sa THD - wazne ze dobrze gra :) kto slyszy roznice pomiedzy 0.1 a 0.01 :) poza seniczem oczywiscie :))) a zreszta THD bez wykresu o jakie harmoniczne chodzi to nieweile mowi o dzwieku :)))

 

Senicz ~ ty chlopie nawet niewiesz ze niewiesz :))) a juz napewno w kwestji wzmacniaczy audio :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ChUmi> wszystko co piszesz o łączęniu sym. i opa1632 to prawda. Jadnak łączenie sym. nie zwiększa wydajności prądowej i stabilności DF. Pod tym względem to to samo co 1 LM.

Ostatnio kumpel przyniósł mi GC które mu robiłem, do małego tunningu. Podłączyłem je do siebie i.... gra wyraźnie gorzej od równoległego. Natomiast opa na wejściu to niewątpliwie słuszna idea.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupota senicza sięga drugiego dna.

 

Jest nieudacznikiem starającym podciągnąć swoje ego na łamach niniejszego forum.

 

Twierdzenie że op jest nieporozumieniem ..... to po ch... LM ćwiczyć ten burak. To też op.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ucho

 

Nie do końca jest tak jak piszesz.

 

Obciążenie jakim jest głosnik będące zawieszone pomiędzy dwoma wzmakami pracującymi w przeciwfazie jest zupełnie inaczej kontrolowane.

Gdy jeden wzmak pcha speaka to drugi w tym samym czasie go ciągnie.

Jest lepsze tłumienie , w sumie wyższy DF.

Dowcip polega na tym że wielu ludzi nie bierze pod uwage tego że o ile pojedyńczy wzmak im gra , i chcą zrobic symetryzację , to w postaci zbalansowanej mimo wyższej mocy i lepszego tłumienia zaczyna im grac za ostro i troche przysucho.

Wynika to z tego że w układzie mostkowym oprócz wzrostu sumarycznej mocy,DF wzrasta też szybkość przemian napiecia na wyjściu wzgledem obciązenia.

Wartość SR powinna być porównywalna z najszybszymi głośnikami.

Jeżeli będzie zbyt wysokiej wartości zacznie słabo brzmiec.... oprócz łupnięcia nic nie uzyskamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Ucho

Jeżeli oba klamoty są zasilane z takie samego mocowao trafa to pojedyńczy lepiej zagra.

Ale jak zrobisz uczciwe zasilanie to symetryczny lepiej zagada...ale jak go celowo spowolnisz, do szybkości pojedyńczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze musisz wziąść pod uwagę zagadnienie płynięcia prądów po masie w przypadku wzmaka zbalansowanego.

Prowadzenie masy w tym przypadku to wyzwanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>HhUml

W przypadku OPA1632 jest zasadniczy problem ze zródłami.

Nie zaleznie od cen zródełek z XLR, tylko nie liczna ich grupa tak naprawdę radzi sobie z RL poniżej owych sławnych 47kOhm.

Często 10 kOhm to wyzwanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Primo

Musi być jej sumarycznie więcej od reszty gorących linii.

Powinna być najszersza i najgróbsza od strony zasilacza , nigdy od strony wejścia sygnałowego.

Suma pojemności nie może być zbyt duża , aby nie pogarszać impedancji zasilania.

Blokowanie linii zasilania tylko bezindukcyjnymi kondziami, i to przy samych układach odbiorczych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieeee 300VA to zawsze więcej.

Pytanie tylko polega na tym czy np.100 czy więcej VA nie jest przyrostem formy na treścia.

 

Mogę tak gderac , mój wzmak z 50VA trafem zdołował wielkie monobloki.

Drapią się ludzie po głowach i nic nie kumają.

 

No ale to to tylko na fetach....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Qubric

 

Czy ja gdzieś napisałem że sprzedam ?

Nie.

Spytałem czy diy ma doskonałego reprezentanta celem porównań z moim klamotem, i co same kontr zabawkowe propozycje.

Ani Symasym ani Drakula już nie wspomnę GC nie mają startu.

Przedszkole i tyle.

Same kliki i pokątny handelek pod przykryciem DIY.

 

No fakt , za darmo to można LM klecić i to chyba jednak też nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pcb wg schematu Uchlo na samej górze :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3803-100003573 1200219032_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.