Skocz do zawartości
IGNORED

glosnik centralny - DIY


majmaj

Rekomendowane odpowiedzi

Wziąłeś pod uwagę silne zawężenie poziomego kąta odsłuchu dla konstrukcji o tak dużej liczbie głośników? Pomiędzy skrajnymi będzie nawet pół metra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja bym robił takiego centra jako 3-drożnego, w układzie WWMTMWW, przy czym W i M powinny być raczej takie same, przykładowo Dayton RS100-8 ("woofery" w połączeniu szeregowo - równoległym, "średniotonowce" w szeregowym, podział w okolicach baffle step). Do tego jakiś mocny neodym w środek (D3004/602010 ?) żeby dało się zrobić podział M-T w miarę nisko.

 

To będzie jednak partyzantka - łączne Sd na dole na poziomie jednej dobrej 18-tki, jednak z wielu mniejszych driverów, o małym Xmax na dodatek - dół będzie "zduszony", mało swobodny. Do tego nie wiadomo czy taki układ da się zrobić z podziałami jak we współpracujących frontach żeby fazy się zgodziły. Kolejny problem - takie małe wooferki są ekstremalnie wrażliwe na kształt otworu montażowego i okolic - na brak wyprofilowania reagują poszarpanymi charakterystykami, a w obudowie o tak małej wysokości profilowania zrobić się nie da, miejsca brakuje na wszystko.

 

Generalnie to "design" i dźwięk są bardzo często ze sobą sprzeczne. To jest bardzo dobry przykład dlaczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłeś pod uwagę silne zawężenie poziomego kąta odsłuchu dla konstrukcji o tak dużej liczbie głośników? Pomiędzy skrajnymi będzie nawet pół metra.

 

Przecież większość pasma ma być z pojedyńczego coaxa lub szerokopasmowca+tweeter.

Reszta ma dopalać dół (do ok 200Hz ) więc chyba niczego nie popsuje...

Dlatego ja bym robił takiego centra jako 3-drożnego, w układzie WWMTMWW, przy czym W i M powinny być raczej takie same, przykładowo Dayton RS100-8 ("woofery" w połączeniu szeregowo - równoległym, "średniotonowce" w szeregowym, podział w okolicach baffle step). Do tego jakiś mocny neodym w środek (D3004/602010 ?) żeby dało się zrobić podział M-T w miarę nisko.

 

To będzie jednak partyzantka - łączne Sd na dole na poziomie jednej dobrej 18-tki, jednak z wielu mniejszych driverów, o małym Xmax na dodatek - dół będzie "zduszony", mało swobodny. Do tego nie wiadomo czy taki układ da się zrobić z podziałami jak we współpracujących frontach żeby fazy się zgodziły. Kolejny problem - takie małe wooferki są ekstremalnie wrażliwe na kształt otworu montażowego i okolic - na brak wyprofilowania reagują poszarpanymi charakterystykami, a w obudowie o tak małej wysokości profilowania zrobić się nie da, miejsca brakuje na wszystko.

 

Generalnie to "design" i dźwięk są bardzo często ze sobą sprzeczne. To jest bardzo dobry przykład dlaczego.

 

Nie rozumiem - podobno MTM w poziomie bardzo mocno zawęża kąt odsłuchu...

Wydawało mi się dobrym pomysłem obciążenie większością pasma jednego głośnika, z uzupełnieniem wysokich i niskich.

Frontów ani efektowych nie ma, bo pomysł rozbudowy audio do 5.1 urodził się niedawno wraz z zakupem odtwarzacza Blu-Ray. Stereo ma zostać jak jest a 5.1 ma być dodatkowe - używane tylko przy odtwarzaniu filmów i ew. graniu na kompie. Jeżeli nie da się zrobić dobrze grającego płaskiego centralnego to pomysł raczej odpuszcze, bo nie chce kupować plastikowych głośniczków typu HARMAN KARDON HKTS 16... a Yamahy NS-C310 nie da się już kupić... zresztą pewnie grał też bez szału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yotomeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sposób dzielenia pasma załatwi sprawę. Od biedy nawet do trochę ponad 300 Hz nie będzie źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MTM w poziomie może i zawęża kierunkowość zakresu wyższego środka, ale jeżeli zastosujemy małe rozmiarowo głośniki i niski podział, ten efekt się zmniejsza.

 

Przykładowo - dla odległości między średniotonowcami równej 17cm (RS100-8 i D3004/602010) przy odległości odsłuchu 250cm i 1m odsunięciu słuchacza w bok od osi centra (kąt ok. 22o) dostajemy różnicę odległości słuchacza od poszczególnych głośników równą 6.5cm. Pół fali a więc null będziemy mieli dopiero dla fali 13cm, co odpowiada częstotliwości 2.65kHz, a przecież ten Scan pozwoli na podział nawet 1.8kHz. To jest ekstremalnie korzystny przypadek poziomego MTM.

 

Dla układu np. MMTMM problemy zaczną się znacznie niżej, liczy się to trudniej, ale można przyjąć że poszczególne pary lewa - prawa zsumują się fazowo każda do czegoś geometrycznie pomiędzy głośnikami danej pary, więc z punktu widzenia "grzebieniowania" odległość będzie nie jedna (2x pół) średnica M i jedna T plus dwa marginesy, tylko dwie średnice M, jedna T i 3 marginesy.

 

Podsumowując - jak dla mnie taki center to daremny trud, porządny 18cm głośnik wciągnie go jedną dziurką pod względem realizmu dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wiem że 18cm jest dużo lepsze, ale po pierwsze nie bardzo jest tyle miejsca a po drugie obudowa 18cm musi mieć spory litraż...

Nie palnuję MMTMM a raczej WWFWW (F Full range)

To może lepiej coaxa 13-16cm w niedużej obudowie? Central mógłby mieć ewentualnie około 20x20x20cm (mniej więcej)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Full range - trudno będzie dostać zgodność fazową (w sensie podobnego przebiegu nadmiarowości fazy) centra jako całości z frontami.

 

Jeżeli całość miałaby służyć odsłuchom wielokanałowej muzyki (wspomniane SACD multichannel) dla jednej osoby, wolałbym już tryb phantom zamiast kiepskiego centra, podporządkowanego półeczkom itd., mocno odstającego jakościowo od frontów.

 

Głównym powodem stosowania głośnika centralnego jest jednak "przypięcie" dialogów do ekranu w przypadku widzów siedzących w bok od "command post". Taką architekturę można oczywiście wykorzystać (pod warunkiem umiejętnego realizatora dźwięku) dla poprawy pozycjonowania źródeł nawet dla siedzących na osi, jednak kiepski center więcej tu zepsuje niż poprawi.

 

Spojrzałbym jednak jak robią centry uznani producenci - Focal Viva Utopia (z obrotową sekcją TM - mogąca robić za poziomego centra jak i pionowe fronty ew. tyły) czy B&W HTM2 Diamond zgodny fazowo z 3-drożnymi kolumnami serii 800 Diamond.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - a koncepcja na coaxialu?

Powiedzmy SEAS PRESTIGE H1333-08/06 T18RE/XFCTV2 (albo mniejszy brat SEAS PRESTIGE H1602-04/06 L12RE/XFC) w identycznych obudowach (centalny i fronty)?

Po pewnych przemeblowaniach pod TV będzie miejsce na prostopadłościan o wysokości 13-16 cm, szerokości ok. 30cm i głębokości ok 25cm - czyli nadal nie za wiele. Da się coś rozsądnego zrobić w tym rozmiarze (central i fronty)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostopadłościan 16cm x 30cm x 25cm - po odjęciu ścianek ok. 20mm (MDF 16mm, bitum 3mm, fornir 1mm) mamy rozmiary wewnętrzne 12cm x 26cm x 21cm, a to daje objętość 6.5dm3. Mało jak na pełnopasmową kolumnę, nie wiem czy chciałoby mi się ograniczać fronty do czegoś takiego. Dla wielu 18cm głośnik to za mało do przetwarzania 150Hz - brak mu "swobody"...

 

Poza tym center i telewizor to nieciekawe akustycznie środowisko, trudno będzie przewidzieć zachowanie baffle step. No i niestety jedyny koaksjal jako tako pasujący do takich rozmiarów pudła to Excel za harmonię pieniędzy.

 

L12RE/XFC pełnopasmowego brzmienia nie da, choćby się bardzo starał.

 

Dlatego właśnie nie wiem czy jest sens upierać się przy zastosowaniu centra. Sam bym rozważył takowego wyłącznie w przypadku kina z przezroczystym akustycznie ekranem dla projektora nad centrem, który zresztą mógłby być podłogówką na wzór frontów - poziomy układ nie byłby konieczny.

 

W muzyce multichannel center jest głośnikiem równie ważnym jak wszystkie inne. Czy w systemie zorientowanym na jakość postawilibyśmy fronty na jakimś stoliku razem z telewizorem i innymi szpejostwami? A skoro puszczając sygnał mono na dobrze ustawioną parę stereo dostajemy źródło pozorne tam gdzie stoi center, tryb phantom (tak właśnie robiony) może go doskonale zastąpić. Chyba że priorytetem jest słuchanie we wiele osób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

misiomor - dzięki za bardzo wnikliwe podejście do tematu.

Warunki lokalowe są jakie są i na razie się to nie zmieni :)

pokojjpg_nqnaspp.jpg

Mogę podnieść nieco telewizor - około 3cm i obniżyć najwyższą półkę (o około 5cm).

Może to dać miejsce około 20cm wysokości, maksymalnie 35cm głębokości i do 99cm szerokości (tyle co półki). Wychodzi max ok. 39dm3

Kolumny frontowe (które stanęły by na Klipschach) mogą mieć wymiary szer. 36,5cm i głębokość 33cm. Wysokość może być 25-30cm? To daje około 20dm3 - wystarczy?

Jeżeli ma to sens to czy w kwocie około 800zł na przetworniki (na każdą kolumnę) da się coś sensownego wymyślić?

 

Dźwięk stereo mnie satysfakcjonuje i nie chcę z niego rezygnować - może tylko przy oglądaniu filmów przydała by się bardziej swobodna scena. Nie chcę półśrodków w postaci "plastikowego" zestawu KD - właśnie ze względu na perspektywę możliwości odsłuchu wielkokanałowych płyt SACD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wysokie te kolumny jak na podstawki do frontów systemu - no właśnie, jakiego? 5.0, 5.1 czy może 3.0 (bez głośników tylnych)

 

Gdybym sam miał robić system pod muzykę wielokanałową, starałbym się go zrobić porządnie, wg. rzymskiej zasady "co czynisz czyń". To by raczej oznaczało trudności w koegzystencji z obecnymi kolumnami. Dorobienie pasującego do nich centra i tylnych efektowych mogłoby byc trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam, nie chce zakładać następnego wątku o głośniku centralnym DIY, nigdzie podobnego zagadnienia nie znalazłem, mianowicie chodzi mi o przeróbkę kolumny frontowej na centralną, matką miałaby być kolumna E80 która mogę okazyjnie kupić jako 1szt. (200pln) Cel to kolumna centralna oparta o przetworniki z JBL E80, co o tym Panowie sądzicie? Jest to gra warta świeczki? Central 3 drożny zbudowany z JBL E80 grałby w pomieszczeniu 25m2 razem z frontami E80 (które już posiadam) w kinie domowym. Wiem, że można kupić gotowy EC35 lecz w kolorze czarnym praktycznie nie do dostania a jednak centralny na 17cm niskotonowcach mógłby być ciekawą alternatywą. Proszę o porady

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zwrotnica i głośniki w innym pudle; jedyny kłopot, to czy BR czy OZ, ale ponieważ

bas masz z innych kolumn to pewnie zamknięta z przetwornikami rozmieszczonymi

podobnie do tego w EC35. Może się udać, ale to wyjdzie jednak spory klocek.

Za to identyczny barwą i możliwościami z frontami ;-) Kto nie rydzykuje ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te cetalne są systemowo filtrowane od 80 do 250Hz Butterworthem drugiego rzędu więc można zatkać BR lub nie. Najlepiej było by zbudować zamkniętą obudowę np 80Hz Qtc=0,707 i filtrować w kinie też na 80Hz i uzyska się filtr akustyczny LR czwartego rzędu na 80Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 10.12.2013 o 19:33, misiomor napisał:

MTM w poziomie może i zawęża kierunkowość zakresu wyższego środka, ale jeżeli zastosujemy małe rozmiarowo głośniki i niski podział, ten efekt się zmniejsza.

 

Przykładowo - dla odległości między średniotonowcami równej 17cm (RS100-8 i D3004/602010) przy odległości odsłuchu 250cm i 1m odsunięciu słuchacza w bok od osi centra (kąt ok. 22o) dostajemy różnicę odległości słuchacza od poszczególnych głośników równą 6.5cm. Pół fali a więc null będziemy mieli dopiero dla fali 13cm, co odpowiada częstotliwości 2.65kHz, a przecież ten Scan pozwoli na podział nawet 1.8kHz. To jest ekstremalnie korzystny przypadek poziomego MTM.

 

Dla układu np. MMTMM problemy zaczną się znacznie niżej, liczy się to trudniej, ale można przyjąć że poszczególne pary lewa - prawa zsumują się fazowo każda do czegoś geometrycznie pomiędzy głośnikami danej pary, więc z punktu widzenia "grzebieniowania" odległość będzie nie jedna (2x pół) średnica M i jedna T plus dwa marginesy, tylko dwie średnice M, jedna T i 3 marginesy.

 

Podsumowując - jak dla mnie taki center to daremny trud, porządny 18cm głośnik wciągnie go jedną dziurką pod względem realizmu dźwięku.

Odkope stary watek...

 

Wlasnie jestem na etapie juz testowania i dopinania zwrotnicy centrala WMTMW. 

M wybralem 5" SB Satori dla zblizenia centr glosnikow do tweetera. Takze tweeter umieszczony jest troche wyzej od srodka obudowy zeby jeszcze bardziej zblizyc centra sredniakow co dalo dodatkowe 10mm ich zblizenia. 

Jako woofery pracuja 6.5" SB Satori. Dobor glosnikow dal mi mozliwosc pracy tweetera bez tlumienia. Tylko srednica ma maly rezystor obecnie. Oczywiscie chcialem jak najwiekszy spl bo nie mam koncowki mocy pod centralem a tylko amplituner napedza kolumne.

I teraz chodzi mi o podzial pasm. Poniewaz 6.5 sa juz dosc daleko od srodka podzial z srednica zrobilem na 260Hz. Chyba wyzej nie ma sensu.

Wieksze watpliwosci mam na podziale z tweterem. Obecnie jest 2-2.1kHz i jest to SB Textreme ktory moglby pracowac nizej gdzies 1.7-1.8 zapewne. Tylko czy jest sens go obciazac? Ja przewaznie i tak jestem blisko idealnej pozycji odsluchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze koncepcyjnie inspirowalem sie Sonus faber Vox z serii tradition i tam podzialy sa 250Hz i 2.5kHz

Z ta roznica ze wybralem OZ zamiast BR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.