Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  119 członków

Dual Klub
IGNORED

Klub miłosników wzmacniaczy DUAL -:)


mzawek

Rekomendowane odpowiedzi

Ot i zagwozdka. Przez tyle lat chyba tylko dwa razy musiałem go programować. Ale o ile pamiętam, to było tak. Ustawiam częstotliwość i wciskam Memory aż zacznie migać. Potem następna częstotliwość, znów zapamiętuję, a tuner przypisuje kolejny numer stacji. Wieczorem sprawdzę.

 

Koledzy niemieccy jakoś tak to opisują, gdzie można też samemu wybrać numer stacji i przypisać go do częstotliwości.

 

1 Taste Frequency 8 drücken

2 eingestellte Frequenz wirdt am Display angezeigt

3 Mit Drehknopf 10 gewünschten Sender einstellen

4 Taste Program 9 drücken

5 Mit Drehknopf 10 gewünschten Programmplatz wählen

6 Taste Frequency 8 erneut drücken und festhalten, bis vorher

eingestellte Frequenz wieder automatisch im Anzeigefeld 12 erscheint.

7 Soll auf dem Programmplatz die Monofunktion gespeichert werden,

jetzt Taste Mono 5 drücken (siehe auch Absatz "Mono-/Stereo-Umschaltung")

8 Taste Memory 7 drücken

9 Frequenzanzeige und Sendername blinkt

10 Taste Program 9 drücken

11 Sender ist programmiert

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już go mam. Rzeczywiście przyzwoity, choć nazbyt plastikowy. Ciekawie zbudowany, z kilkoma dość dziwnymi rozwiązaniami: regulacja nacisku tam, gdzie ustawia się antyskating, który z kolei reguluje się pierścieniem, którym gdzie indziej ustawia się VTA ;-) Stroboskop tylko do 33,3 obr/min widoczny w okienku, subchassis wewnątrz obudowy będące podstawą alerza, ramienia i silnika na wewnętrznych amortyzatorach, powracające ramię po powrocie na wieszak nie przechodzi w tryb podniesienia, lecz winda nadal jest opuszczona- jak ktoś jest przyzwyczajony do Foniki, łatwo może uszkodzić igłę- należy ręcznie wcisnąć przycisk podniesienia. Talerz od wewnątrz wywinietego brzegu na wkładkę z gumy (?) tłumiącą drgania, stroboskop podświetlany na zielono. Bardzo lekka konstrukcja ramienia. Pokrywa bez większych rys, żadnych pęknięć. Na razie go nie słuchałem "na poważnie"- Tylko podłączyłem na sucho, by sprawdzić go po stronie elektrycznej i mechanicznej. Estetycznie- ma drobne uszczerbki, ale nie dyskwalifikujące, zwłaszcza za 120zł, z wkładką Ortofona i igłą w dobrym stanie (oglądałem pod mikroskopem).

Podsumowując- Mam lekko mieszane uczucia, ale go nie przekreślam.

Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak pisałem wcześniej, ustawiam częstotliwość, wciskam Memory, wartość miga, potwierdzam Memory, tuner nadaje kolejny wolny numer kanału

Dzięki!

Dzisiaj wieczorem się pobawię.

Do pełni szczęścia chciałbym, żeby program I Polskiego Radia był na jedynce, Program II na dwójce itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej zabawy, ale da rady, ja mam poustawiane według preferencji, z tym, że musiałem mieć ściągawkę z lokalnych częstotliwości, ale to w necie można wygrzebać. Ustawiam np. PRI i Memory, potem częstotliwość Dwójki i zapamiętuję, itd. Duże kółko potencjometru naprawdę tu pomaga, szybko ale i precyzyjnie, a dodatkowo tuner pokazuje na wyświetlaczu właściwe dostrojenie, strzałkami (lewo/prawo) i kreseczką pomiędzy strzałkami przy największej sile sygnału.

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam ponownie,

pozwolę sobie odświeżyć ten wątek gdyż obecnie poszukuję niedrogiego DAC-a do swojego zestawu audio.

Wzmacniacz: Dual CR 1780

Głośniki: Dual CL 720 (niestety od dłuższego czasu nigdzie w kraju nie ma na sprzedaż CL 730 w dobrym stanie)

 

Poszukuję przetwornika, który umożliwi mi słuchanie muzyki z PC w przyzwoitej jakości i w miarę możliwości będzie posiadał wyjście słuchawkowe (obecnie wzmacniacz jest tuż obok komputera i mogę w niego wpiąć słuchawki jednak w przyszłości ma się to zmienić). Zestaw ma bardzo mocny bas, więc szukałbym czegoś co wzmocniłoby środek i soprany (słucham głównie rocka i muzyki elektronicznej, lubię wyrazisty bas stąd też nie spodziewałem się, że będę musiał go redukować wbudowanym korektorem). Chciałbym zmieścić się w około 400-600 zł bo na wzmacniacz + głośniki wydałem łącznie 1000 zł, kupno droższego DAC-a byłoby chyba przesadą. Oczywiście używki też wchodzą w grę.

 

Przeglądając różne wątki natrafiłem na takie propozycje:

Cambridge Audio DacMagic 100

Audiotrak Prodigy Cube

iFi nano LE

 

Z tego co widzę pozmieniały się ceny (Dacmagic kosztuje obecnie 650 zł zamiast 1300) i podejrzewam, że pojawiło się trochę nowych propozycji. Byłbym wdzięczny za opinie osób, które miały do czynienia z podobnym sprzętem.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych co wymieniłeś Cambridge Audio i to po obniżce jest zdecydowanie najlepszy, spokojnie wydoli. Do rocka i elektroniki jak znalazł. Użytkowo Dac Magic jest bezkonkurencyjny (w tej cenie).

Z używek znajdziesz pewnie coś 2x albo 3x tańszego, ale w najlepszym wypadku będzie to urządzonko przypominające tanią obudowę na HDD 2,5" wielkości paczki fajek slim i dość ograniczonymi możliwościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne kolumny - jak grają?

Naturalnym kompanem do CV441 jest CD40 lub CD41. Ja mam CD40 i jest to dość gładkie, naturalne granie. Jedynie co zauważyłem to lekko wypchnięte do przodu (ale w bardzo kulturalny sposób i tylko na niektórych płytach) wokale.

Wszystko zależy co chcesz uzyskać i za jakie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź,

chyba padnie na dacmagic 100, w tej cenie trudno znaleźć coś o podobnych parametrach i jakości wykonania, brak jacka jakoś przeżyję.

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące podłączenia głośników. CL 720 mają wejście na 4 ohm i 8 ohm ze wspólną masą. Przeglądając różne wątki, doszedłem do wniosku, że bezpieczniej będzie je podłączyć na 8 ohm ale wydaje mi się, że grają względnie cicho. Czy bezpieczne będzie podłączenie ich przez konektor 4 ohmowy? Czy zagrają lepiej (również głośniej)? Nie chciałbym spalić wzmacniacza (CR 1780) ani być ograniczonym tylko do połowy skali głośności (aby mieć pewność, że nic się nie spali).

 

Czy w przypadku zmiany głośników na takie z możliwością oddzielnego zasilania wysokich i niskich tonów (A+B na wzmacniaczu) należy podłączyć je do wzmacniacza równolegle czy szeregowo? Słyszałem, że tutaj wzmacniacze znacząco się miedzy sobą różnią i nie ma reguły a nigdzie nie mogę znaleźć stosownych informacji.

Pozdrawiam!

Edytowane przez LikeaTiger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojecie "bezpieczeństwa" kolumn i wzmacniacza to rzecz podstawowa i tyczy się to konkretnych zestawień.

Jeśli masz kolumny 4ohm to wzmacniacz powinien legitymować się zdolnością do pracy z taką impedancją. Świadczy to niejako o klasie wzmacniacza.

Upraszczając cały temat to przy kolumnach 4ohm wzmacniacz musi "wyprodukować" więcej prądu (inne wartości natężenia i napięcia) aniżeli przy 8ohm czy 16 ohm. Dlatego jak przestawiasz zwory raz jest ciszej, a raz głośniej. W praktyce przy 4 ohm słabszy wydajnościowo wzmacniacz np. bardziej się grzeje. O ile końcówki mocy i układ wzmacniacza są solidne i mają dobre chłodzenie to spokojnie znoszą wyższe prądy i wyższe temperatury. Gorzej jak podepniesz jakieś truchło pod wymagające prądu kolumny.

Do tego trzeba mieć świadomość, że impedancja zmienia się z częstotliwością i nigdy nie jest stała.

Ja męczyłem się żeby poprawnie napędzić Infinty RSIIb, które maja takie widzimisię, że pracują ze spadkiem nawet do 1ohm, czyli prawie na zwarciu.

Większość ponoć dobrych wzmacniaczy kapitulowała już na starcie, dopiero konkretne monobloki dały radę.

 

Natomiast podłączenie A+B czyli bi-wiring i stosowanie czterech zamiast dwóch przewodów przy wykorzystaniu jednego wzmacniacza nie ma najmniejszego sensu.

Wzmacniacz ma dwa kanały i kablami ich nie rozmnożysz. Ile byś przewodów nie podpiął, to i tak wszystkie one spotkają się na zmostkowanych zaciskach tego samego wzmacniacza.

A dla kolumn nie ma to najmniejszego znaczenia, bo czy dwoma czy czterem kablami ze wzmacniacza sygnał płynie taki sam i trafia na zwrotnicę.

Sens ma dopiero wtedy gdy np. sekcję niskotonową kolumn (dla utrzymania w ryzach i dobrej kontroli basu) zasilasz mocnym wzmacniaczem lub końcówkami mocy, a średnie i wysokie zupełnie innym, nawet słabym, ale fajnym pod względem barwy i brzmienia wzmacniaczem czy lampą.

Wtedy bi-wiring ma sens.

Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy ktoś z posiadaczy wzmacniacza Dual CV441 lub CV440 obsługuje go za pomocą pilota uniwersalnego Logitech?

Logitech na swojej stronie podaje jakoby ich piloty sterowały w/w wzmacniaczami https://support.myha...tibility lookup.

Ta lista jest nierzetelna - Ich piloty obsługują nawet wzmaki, które nigdy pilotów nie miały ;-)

Ktoś próbował?

Edytowane przez matoole

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wertowałem kolego ten temat nie jestem pewny ale kod pilota Dual jest jakiś dziwny trzycyfrowy Natomiast te nowe kody są czterocyfrowe ale może coś pokiełbasiło Krótko mówiąc Logitech nie działa próbowałem nawet wgrywać kod Poprzez pilota i nic z tego zakupiłem oryginalny i zaczął działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Cześć wszystkim. W ramach świątecznego prezentu dostałem zestaw Dual DT250 + Dual CV5600 + Dual HiFi SE6 (ktoś tu nawet opisywał te głośniki, przez co tu trafiłem). Jest to mój pierwszy zestaw do winyli, które zbieram od kilku lat, ale dotychczas nie było na czym słuchać. Do pełni szczęścia brakuje mi jednak jednej rzeczy - kabli do kolumn. Temat jest pewnie tak szeroki, jak wyszukiwania w google, ale może właśnie tutaj, wśród miłośników Duali znajdę dobre rady od doświadczonych kolegów? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część,

Ja nabyłem Działa w wersji Studio Concept CV 6065 RC + tuner CT 7065 RC. Jak dla mnie gra to świetnie. W szczególności są słyszalne piękne doły i delikatna ale szczegółową góra. Ze środkiem bywa różnie w zależności od źródła dźwięku. Obecnie za źródło oprócz tunera robi DacMagic 100 (TV + konsola na toslinku i CD na coaxialu) oraz CD Grundiga serii Fine Arts 9000. Tuner i CD po analogu są spięte kablami Chord C-line, DAC Wireworld Luna 8. Optyczny to też Chord z serii line, a coaxial to Wireworld Chrome. Wszystko to na Fine Audio F502 i kablach głośnikowych QED Reference XT40. Całość się jeszcze wygrzewa, ale już jest super. Pytanie mam do szanownych kolegów, jaki do tego zestawu był pilot, jak go znaleźć lub czym zastąpić?

20181202_180959-3096x2322.jpg

Edytowane przez Jacek_72737
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie

Chciałbym zasięgnąć informacji na temat DUAL CV 5600 AUDIOPHILE CONCEPT. 

Postanowiłem stworzyć sobie w osobnym pomieszczeniu sekcję analogową:) i potrzebuję drugiego wzmacniacza pod gramofon. Uwagę moją zwrócił właśnie powyższy Dual(bardzo ładnie wygląda). Napiszcie proszę warte to grzechu? Sprzedawca zażyczył sobie 399 , ale może coś opuści.

Zestaw w jakim będzie ten wzmak pracował jest klasy budżet tzn.  At 120eb (mam zamiar zmienić na coś lepszego, może wejdę MC), preamp cambridge CP2 , głośniki Monitor Audio Bronze2, mam jeszcze dac magic 100(leży nieużywany w szafie) zapewne jakiegoś cd odpalę. Jednak głównie vinyl. 

Będę wdzięczny za info

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje się w klubie ze wzmacniaczem CV 441.U mnie wyparł Rotela RA-1070 i Marantza PM-16 a jest od nich sporo tańszy.Jestem mile zaskoczony jego dzwiękiem.Gra raczej neutralnie z trochę podbitą srednicą.Posiadam aktualnie kolumny które chyba raczej nie pasują do niego,brakuje mi na nich trochę niskich tonów.Może to być spowodowane tym że mają głośniki 13 cm.Proszę o poradę jakie kolumny polecacie do tego zacnego wzmacniacza,muszą być podstawkowe.Myślałem coś o konstrukcji zamkniętej,przedział cenowy 2-2,3tyś.

Jedyną rzeczą, której uczy historia, jest to, że większości ludzi niczego nie uczy. [Winston Churchill]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2019 o 20:23, Dimension napisał:

.Proszę o poradę jakie kolumny polecacie do tego zacnego wzmacniacza,muszą być podstawkowe.Myślałem coś o konstrukcji zamkniętej,przedział cenowy 2-2,3tyś

Pomyśl o  modelach Dual CL 730/732. Miałem niższy model CL 720 i z CV441 grało porządnie. O i;le się zdecydujesz to zwróć uwagę ,żeby kolumny miały maskownice.

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, matoole napisał:

Pomyśl o  modelach Dual CL 730/732. Miałem niższy model CL 720 i z CV441 grało porządnie. O i;le się zdecydujesz to zwróć uwagę ,żeby kolumny miały maskownice.

Dokładnie rozglądam się za zamkniętymi konstrukcjami kolumn,dzięki za podpowiedz.Ciekawi mnie trochę jakby zagrał Cv441 z takimi kolumnami jak JMlabElektra 905.

Jedyną rzeczą, której uczy historia, jest to, że większości ludzi niczego nie uczy. [Winston Churchill]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba próbować różnych kolumn. Sam nie posłuchasz to niczego się nie dowiesz. CV441 wybija się przestrzenią, czystością i bardzo dobra równowagą. Na moim którymś już tam zestawie pogrywa z Braun L810 i to jest dla mnie całkiem przyjemne granie. Do "jasno" grających kolumn sam bym go nie zestawiał. Fajny brzmienie wyszło z połączeniem do sporych podłogówek Infinty Kappa - takie żywe amerykańskie granie. Elektry niestety słuchałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, konradskala napisał:

Trzeba próbować różnych kolumn. Sam nie posłuchasz to niczego się nie dowiesz. CV441 wybija się przestrzenią, czystością i bardzo dobra równowagą. Na moim którymś już tam zestawie pogrywa z Braun L810 i to jest dla mnie całkiem przyjemne granie. Do "jasno" grających kolumn sam bym go nie zestawiał. Fajny brzmienie wyszło z połączeniem do sporych podłogówek Infinty Kappa - takie żywe amerykańskie granie. Elektry niestety słuchałem.

Zgadzam się że jak nie posłucham to się nie dowiem,ale podpowiedzi ludzi którzy już słuchali tego wzmacniacza będą mi wiele pomocne.Biorę pod uwagę kolumny Braun.

Jedyną rzeczą, której uczy historia, jest to, że większości ludzi niczego nie uczy. [Winston Churchill]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z gramofonem Duala mam szansę dostać się do klubu?

Poprzedni, opisany przeze mnie w kwietniu ub.r. był ok (CS-515), ale nie do konca spełnił poukładane w nim nadzieje. Niedługo po nim pojawił się model 491A, czyli "wkład gramofonowy" do zestawu "all in one". Po dorobieniu obudowy i dopieszczeniu, mam nadzieję, że zagości u mnie już na stałe. Opis odbudowy i zdjecia w diy, projekty ukończone.

IMG_20190128_105254.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jako że się znamy na forum już jakiś czas, opowiem Wam historię z cyklu operacja się udała, pacjent nie przeżył. Jak wiecie, od kilku lat posiadam odtwarzacz CD40 Duala. Ostatnio postanowiłem wiosenne porządki zrobić i coś z kolekcji sprzedałem, a 40-stkę postanowiłem odświeżyć. Od jakiegoś czasu szuflada pracowała z oporami a praktycznie od kiedy go mam (8 lat), po odsłuchaniu pod rząd kilku całych płyt, CD wyłączał się z powodu przegrzewania się elementów przy trafo. W sumie to ze trzy razy się to w tym okresie zdarzyło, więc nie ingerowałem, bo jak coś generalnie działa to po co grzebać, zwłaszcza, że moje praktyczne umiejętności dotyczące napraw elektroniki są żadne (niedawno przykręcony został dodatkowy radiator na elemencie). Co innego mechanika, tu już ze mną lepiej, zatem wymontowałem transport z  Duala. Jak widać na zdjęciach, był trochę zapaskudzony a smar, szczególnie na prowadnicy lasera, przypominał klej. Wyczyszczony, przesmarowany na nowo napęd śmiga teraz aż miło, ale...
Po wrzuceniu płyty zaczytuje i odtwarza, jednak na wyjście audio RCA i słuchawkowe nic nie dociera, cisza. Posprawdzałem wtyczki, taśmy, nawet stan ścieżek, wszystko wygląda ok, a Dual milczy.
Chyba się na siebie pogniewaliśmy. On nie działa, a ja już mam dość kombinowania z 30-letnim gratem. Zainwestuję najprawdopodobniej w lepszy niż mam zewnętrzny DAC, zripuję płytotekę na HDD i będę miał z głowy fochy nieczytających napędów czy innych laserów. Zresztą mamy już spotifaje i inne tidale, a z pogoni za koniecznością usłyszenia skrzypiącego krzesła w piątym rzędzie już się wyleczyłem. Z drugiej zaś strony to szkoda, bo np. kosztujący 300 zł FiiO E10K, nie umywa się do tego co wbudowane jest na płycie CD40 (choć dopiero w bezpośrednim porównaniu tego samego materiału), zatem trzeba będzie trochę głębiej sięgnąć do kieszeni.
Ech, zachciało mi się porządków...

IMG_20190313_185734.jpg

IMG_20190313_192616.jpg

IMG_20190313_194904.jpg

IMG_20190316_093413.jpg

IMG_20190313_193429.jpg

IMG_20190314_211617.jpg

Czechy24.com.pl - Czechy na okrągło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.