Skocz do zawartości
IGNORED

kit avt2850 - wzm. sluchawkowy kl. A


hessus

Rekomendowane odpowiedzi

Jężeli offset nie przekracza 25mV to myślę że można bezpiecznie słuchać, co do mocy to temu wzmacniaczowi napewno jej nie brakuje jak pisze kolega p0ducha kiedyś napędzałem nim 4 ohmowe kolumny i bardzo dobrze dawał radę więc co do głośności to musi chodzić o wzmocnienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prostego układu WKWA (jakim jest ten preamp) nie da się wycisnąć znaczącej mocy. Co prawda impedancję wyjściową ma rzędu kilkudziesięciu omów, ale przy prądzie katody 10mA nie spodziewałbym się wydusić z niego więcej niż kilkanaście mW bez słyszalnego wzrostu zniekształceń. Nie, żebym uważał to za niewiele dla słuchawek (HD650 mają SPL=103dB a 600-ki 97dB) ale w porównaniu z avt2850, którym o ile dobrze pamiętam ktoś na tym forum z powodzeniem napędzał 4 Omowe kolumny, poprawy mocy wyjściowej nie ma co się spodziewać.Raczej posłuchajcie rady, której udzielił wam Muzg i sprawdźcie wzmacniacz z innym źródłem sygnału. Standardowy poziom sygnału z wyjścia liniowego (0,316 Vrms) po ok. pięciokrotnym wzmocnieniu (dla oryginalnych wartości R19 i R13) daje jakieś 1,5 Vrms na wyjściu co przekłada się na natężenie dźwięku w słuchawkach ponad 100dB. Wzmocnienie można jeszcze podnieść zmieniając R13 na większy, 680 lub nawet 820 Ohm - może to wystarczy dla słabszych źródeł :)

 

Teraz mam tak DAC na PCM2702(baaardzo cichutki)-AVT2850 poskładany z tego co przysłali razem z płytką-32ohm słuchawki

Ale skoro mówicie że WKWA(pre nr3) dużo nie pomoże i jeszcze pogorszy dźwięk to sobie odpuszczę.Poeksperymentuje z tym rezystorem.A może inny pre na lampach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jężeli offset nie przekracza 25mV to myślę że można bezpiecznie słuchać, co do mocy to temu wzmacniaczowi napewno jej nie brakuje jak pisze kolega p0ducha kiedyś napędzałem nim 4 ohmowe kolumny i bardzo dobrze dawał radę więc co do głośności to musi chodzić o wzmocnienie.

Jeśli coś zaczyna strzelać przy 15 mW to chyba o czymś świadczy. Wysokoomowe sobie poradzą, ale co z tymi 32 ohm?

U mnie waha się do max 3 mW, ale powyżej 10 to bym pomyślał o jakiś układzie zabezpieczającym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co to znaczy coś strzela, nagły wzrost offsetu i strzał, czy strzelanie przy podłączaniu słuchawek. Co do pre to raczej nie pogorszy dźwięku tylko pomoże lepiej wysterować wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pary T3,T5 i T4,T6 też muszą być parowane?w sensie żeby wszystkie tranzystorki miały takie samo hfe.

Jak duży może być rozrzut hFE tych par BC550+BC560 w parze dobrałem tak że nie różnią się więcej niż 1 hFE jednak pary są:

BC550C-600hfe

BC560C-450hfe

T9 i T10 mają podobny rozrzut między sobą jak reszta koło 150hfe.

 

Zauważyłem że dosyć znacznie skacze DC na wyjściu tam gdzie był większy rozrzut w tych parach wręcz niebezpiecznie podskakuje czy to może być przyczyną?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam :-)

 

Pierwszy post, i od razu prośba ... ale cóż ;-)

 

Ma ktoś może wzór płytki do zasilacza by pkrecz, o takiej :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) przygotowanej do termotransferu ? (tzn jpg bez zaznaczonych elementów, albo pdf)

 

Bo powoli przymierzam się do złożenia tego kitu, na płytkach z avt (tranzystory tez pewnie takie jak w schemacie kitowym). Jednak zasilacz chciałbym prawdziwie symetryczny - a nigdzie nie mogę znaleźć wzoru pcb, który by mi odpowiadał :-)

 

Z góry dzięki za pomoc, i pozdrawiam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję bezpośrednio u Pkrecza :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twister2005 - Dzięki wielkie !! :-) Ciekawe, czemu nie trafiłem na to przez google :>

Dla potomnych : przez bezpośredni link mi nie działało, ale przez stronę :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) jak najbardziej :-)

No, to teraz tylko zamówić płytki z avt, zrobić płytkę pod zasilacz, zamówić elementy - i liczyć na to, że zadziała od kopa ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Czy jest szansa, że ktoś udostępni pliki Eagla do tego wzmacniacza słuchawkowego i do zasilacza?

 

O ile wiem to został on zaprojektowany w Protelu, chyba że ktoś to przerysował do Eagle'a ale to bardzo wątpliwe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to narysowałem narazie schemat. Proszę sprawdźcie czy jest ok, potem zabiorę się za pcb:).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem to został on zaprojektowany w Protelu, chyba że ktoś to przerysował do Eagle'a ale to bardzo wątpliwe...

Ja mam w Eagle'u

Będę w domu to wrzucę.

Mam jeszcze pdf'y z Protela kolegi Pkrecza, ale to już musicie go osobiście zapytać czy mogę przesłać dalej. Tyle, że chyba nie będzie takie potrzeby. U mnie drukowało to bardzo postrzępione i zrobiłem kopie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi nie przyjmuje plików innych niż graficzne.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Mam 2 pytania odnośnie wzmacniacza avt2850:

 

1. W jaki sposób podłączyć potencjometr (rozumiem że podłączam go na wejście, ma on 2 grupy wtyków po 3 piny, do którego pinu jaki kabelek należy podłączyć)

2. czy mase wyjścia słuchawkowego łącze razem z masą wejścia? ( jako wyjście oznaczone out jest tylko jeden kabelek (+) z którego miejsca wziąć (-)?)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden potrójny rząd to jeden kanał, podłącz tak jak na poniższym zdjęciu, drugi kanał podłącz analogicznie.

Ja masę do wyjścia słuchawkowego prowadzę z potencjometru, w którym gwieździście łączą się masy: wejścia, wzmacniacza i słuchawek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Odkopie trochę temat...

 

Chcę upchnąć ten wzmacniacz razem z zasilaczem i transformatorem w tej obudowie Hammonda:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

S30-4439P01WL.jpg

 

Myślałem o tym, żeby przylutować tranzystory od spodu płytki i przykręcić je do spodu obudowy, podobnie stabilizatory w zasilaczu. Zastanawiam się tylko czy taka powierzchnia wystarczy dla tego wzmacniacza, czy też będę musiał kombinować jakiś radiator z tyłu. Policzyłem na szybko zewnętrzną powierzchnię spodu i boków obudowy (razem ponad 500 cm2), ale nie znalazłem nigdzie ile można na tym rozproszyć mocy. Wzmacniacz będzie stał na nóżkach, więc od spodu będzie przepływ powietrza.

 

Będę bardzo wdzięczny jak ktoś coś podpowie, bo szkoda mi wiercić dziury w tej ładnej obudowie, jeśli okaże się, że to za mało :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to radiator grzał się bardzo mocno w tym wzmacniaczu. Obudowa - zamknięta będzie sprawiała że wszystko w środku będzie się gotować, nawet jeśli jakoś będzie odprowadzać ciepło z tego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim temperatura tranzystorów dochodzi do 85 stopni z radiatorami a mam obudowe od góry przykryta dziurkowaną blachą. W całkowicie zamkniętej ugotujesz wzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...
  • 1 rok później...

A odkopię starocia :)

Zalegało mi w szafie trochę części i miałem płytki z AVT, więc z małymi modyfikacjami złożyłem sobie wzmacniaczyk. wszystko działa, ale...

Zasilacz jest w porządku - co prawda rozrzut części dodatniej i ujemnej jest rzędu 0,2V, ale nie skutkuje to żadnym brumem.

Jedyną modyfikacją było zastosowanie 2SK117 zamiast BF245. Tych ostatnich już się nie produkuje i z dostępnością jest gorzej. A jak są, to ceny wysokie. Generalnie nie znalazłem, żeby ktoś stosował 2SK117, tylko wszyscy ładowali 2SK170.

Tranzystorki są na płytce AVT, ale wyprowadzenia w rurkach termo tak przekręcone, żeby się stykały gdzie potrzeba.

Wzmacniacz uruchomiony i działa. Stałe na końcu wyregulowane w granicach +/- 1mV. Konkretne testy jeszcze przede mną. Problem jest jeden - sekcja końcówki nie grzeje się w żaden sposób. Nawet jak zostawiłem na wygrzewanie na 1h, to według mnie ani tranzystory ani radiatory nie zmieniły temperatury przez ten czas. Za to zasilacz grzeje się jak trzeba. Czy to jeszcze klasa A jak dumie projektant opisuje?

Dodam jeszcze, że w pierwszym podejściu reszta elementów poza 2SK była jak w oryginale, ale później zmieniłem punktu pracy na R7 i R10 pod te tranzystory. Wyregulowałem napięcie na wyjściu i poza tym żadnych zmian.

Garść informacji pomiarowych (takie same wyniki dla obu punktów pracy):

Napięcie na R2, R3, R4 i R5 jest stałe 0,300V - tutaj pierwsze pytanie, bo z danych odkopanych powinno być na poziomie 1,3V

Napięcie na R16 i R17 jest rzędu 50mV, a powinno być około 200mV.

 

Pytanie czy coś skopałem (sprawdzałem kilka razy elementy i montaż), czy może coś jest niesprawne (ale przecież działa). Ponieważ napięcie R16 i R17 jest tak niskie, to moc jest też stosownie niższa (pewnie w razie potrzeby wystarczy zwiększyć R13). To mi nie przeszkadza akurat, bo nie będzie trzeba robić regulacji i niech gra na max.

 

Nie liczę specjalnie na odzew, bo temat trochę martwy, ale może ktoś coś poradzi :)

 

Pozdrawiam,

EmeryT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie na R16 i R17 jest rzędu 50mV, a powinno być około 200mV.

 

Najprawdopodobniej masz niewłaściwe IDSS dla tranzystorów, którymi zastąpiłeś BF245. Stąd nikły prąd spoczynkowy i brak wejścia w klasę A.

 

Poszukaj w tekście (gdzieś było) jakie IDSS mają mieć te tranzystory i jeśli nawet stosujesz zamienniki, to zadbaj o właściwą wartość tego parametru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej masz niewłaściwe IDSS dla tranzystorów, którymi zastąpiłeś BF245. Stąd nikły prąd spoczynkowy i brak wejścia w klasę A.

 

Poszukaj w tekście (gdzieś było) jakie IDSS mają mieć te tranzystory i jeśli nawet stosujesz zamienniki, to zadbaj o właściwą wartość tego parametru.

 

Dzięki Robertinus!

Przeszukałem i pojawiają się wartości rzędu 6-7mA. Faktycznie potraktowałem po macoszemu ten parametr i tutaj może tkwić problem. Stosowałem co miałem, żeby uruchomić, dobierając w pary to co miałem. Generalnie moje wartości kształtują się na poziomie mniej więcej 3mA. Będzie trzeba coś zamówić - dam znać jak je wymienię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Witajcie koledzy.

Trafiłem na ten temat i mocno mnie zainteresował. Chciałbym spróbować swoich sił i zbudować ten wzmacniacz.

Czy może ktoś z Was ma komplet płytek do sprzedania? Chętnie odkupię. Wiele osób je kupiło w zamówieniach zbiorowych - jeśli komuś zalegają bo ich nie wykorzystał to jestem zainteresowany.

Pozdrawiam serdecznie. Mariusz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj aktualne?- zestaw w postaci kompletu pcb i części:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca jasno napisałem - potrzebuję kompletu płytek wg forumowego projektu. Interesują mnie same pcb, bez elementów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Może odgrzewam temat wzmacniacza AVT2850 ale dopiero teraz złożyłem go używając do tej pory nawet drogich wzmacniaczy firmowych do około 5000zł. Potwierdzam to co pisze kolega C...10, wzmacniacz jest rewelacyjny pod względem dźwięku, niesamowita szczegółowość, analityczność na górze i przepiękny nisko schodzący bas. Jedyny problem jaki miałem to palący się ciągle LM337 ze względu na wysoką temperaturę zasilacza ale po zakupie nowego stabilizatora też na LM-ach ale z servo DC jest ok. Mam teraz wzmacniacz z obudową za około 500zł o jakości dźwięku na poziomie bardzo drogiego wzmacniacza za kwotę powyżej 5000zł. Nie zawsze warto przepłacać i kupować drogi firmowy produkt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich, pierwszy post :).

Trafiłem przypadkiem na ten wzmacniacz i od razu zapałałem zapałem. Cudnie prosty i otwarty. Mam ogromną prośbę o pomoc w uzyskaniu plików Eagla do płytek na 2sk170. Zasilacz robię wg. trochę innych założeń i płytka się tworzy, natomiast totalnie nie mam serca do przerysowywania płytek z jpg-ów na stronach 6, 7 i 8. Choć oczywiście biorę to pod uwagę ... . Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.