Skocz do zawartości
IGNORED

Klub 300B


piotr_lass
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, pharel1 napisał:

jaki wzmacniacz na 300b moglibyście polecić w kwocie okolo 10-15tys?

Sinusaudio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... za 10-15 tys. można zbudować bezkompromisowy wzmacniacz w oparciu o transformatory, które stosuje Sinus... w swoich konstrukcjach. Produkuje je - transformatory - TRAFONICA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, zelo7 napisał:

W opisach firmy sinusaudio widnieje trafa produkcja Ogonowski.

... aktualnie lepsze stało się wrogiem dobrego.

Miałem/mam  jedne i drugie, a nawet trzecie trafa. Na zawsze zostały Komandosowe z Trafonicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli na trafonicach jest różnica na plus w stosunku do Ogonowskiego? na tyle że warta dopłaty? Czy takie brzmienie można porównać do znanych konstrukcji typy cary cad 300 czy air tight atm 300?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pharel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... moim zdaniem warto dołożyć tę parę złotych. Różnica będzie wyraźna - w aspekcie brzmienia i pomiarów parametrów samego trafa. Niestety jest drożej i taniej nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w brzmieniu zmieniają te Trafoniki na tle Ogonowskiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie kolumny wysoko skuteczne polecacie do lamp 300b? Chodzi mi o jakieś dokładne modele...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W życiu piękne są tylko chwile...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam śmietnikowe Sansuje SP-X9 100 dB skuteczności. Mimo braku pasma poniżej 50 Hz raczej nie zamienię na żadne inne. W tych pieniądzach to jak bonus do kabli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris_54701 napisał:

Co w brzmieniu zmieniają te Trafoniki na tle Ogonowskiego?

... wszystko.

 

51 minut temu, zurek napisał:

Panowie jakie kolumny wysoko skuteczne polecacie do lamp 300b? Chodzi mi o jakieś dokładne modele...

... np  Bahia  SUPRAVOX-a zrobiona wg danych z fabrycznego KIT-u,  w oparciu na głośnik pełnopasmowy, 215 Bi-cone / 35W mocy,  pasmo 50-19000 /. Żal wyłanczać

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Lisor napisał:

wszystko

Dziękuję za wyczerpujący opis. Biorę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Trafonice masz większy zakres częstotliwości , przez co pewien rodzaj zniekształceń występuje powyżej naszego słuchu ? Równie dobrze można pytać po co niektórzy stosują trafa Tamury...

Wiele zależy od źródła , masteringu nagrania - sinus 300b proaudio pokaże nagranie tak jak zostało zrealizowane ze wszystkimi jego wadami / zaletami.

Co śmieszne alan walker - faded brzmi gorzej niż czadoman - ruda tańczy jak szalona ? a wczorajszy voice of poland po optyku przez dac to była miazga jak perkusja miło wybrzmiewała , co przy niektórych rockowych utworach nie jest takie oczywiste.

We wzmaku tak naprawdę są 2 monobloki opakowane 1 obudową + topowe komponenty = przeskakujemy carycada.

Nigdy nie przekroczyłem 50% volume (~90dB na 1m od kolumn)

10-12h sesje odsłuchowe także się zdarzają i nie ma problemów

Wrzuciłbym Wam nagranie z rejestratora jak brzmi kawałek techno-house , ale po 3,3 minuty sąsiad wiertartką dał znać ,że jest za głośno ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
53 minuty temu, DeviLeq napisał:

Co śmieszne alan walker - faded brzmi gorzej niż czadoman - ruda tańczy jak szalona ? a wczorajszy voice of poland po optyku przez dac to była miazga jak perkusja miło wybrzmiewała , co przy niektórych rockowych utworach nie jest takie oczywiste.

Cóż za wysublimowany materiał muzyczny do porównań. Myślę, że wielu skusi się na trafa Trafonica by posłuchać jak dobrze brzmi Czadoman.

Gdybym nie internet to zapytał bym kim jest Czadoman? Ale na swoje nieszczęście mogę sprawdzić sam...

Przepraszam za sarkazm ale nie mogłem się powstrzymać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Seyv napisał:

Cóż za wysublimowany materiał muzyczny do porównań. Myślę, że wielu skusi się na trafa Trafonica by posłuchać jak dobrze brzmi Czadoman.

Gdybym nie internet to zapytał bym kim jest Czadoman? Ale na swoje nieszczęście mogę sprawdzić sam...

Przepraszam za sarkazm ale nie mogłem się powstrzymać.

Kiepskie horyzonty , rozumiem iż jesteś "snobem" , który słucha jedynie jednego gatunku muzycznego i nie ma pojęcia o scenie muzycznej na Świecie ? Szanuje i tak samo szanuj innych którzy słuchają wszystkiego , a na sinusie 300b jest to możliwe ? 

PS: przepraszam nie mogłem się powstrzymać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam, nie mogę się powstrzymać. 

Na prawdę szanuję jazz, blues, klasykę i takie tam, ale zdarza mi się też posłuchać psytransowej elektroniki. Żali mi sprzętu na takie bity, bo wiem, że w klasie D zabrałoby to równie dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wzmacniacz SET na lampach 2A3 i sterujących 6SN7, niestety jedna 2A3 Sovteka odeszła już w zasadzie w zaświaty i muszę podjąć decyzję o zakupie nowych lamp. Transformatory zasilający i głośnikowe Ogonowskiego. Zasilający ma takie parametry: 275-0-275V / 0,3A, 6.3-0-6.6V / 3A, 0-2.5-5V / 4A, 0-2.5-5V / 4A i 5V / 54A, co daje możliwość żarzenia lamp mocy 5V. Transformatory głośnikowe: 2.5 kOhm / 4, 8 i 16 Ohm, La 22H, Ra 130 Ohm, I max 0,2 A. Zastanawiam się nad zmianą 2A3 na 6S4S (6C4C) lub 6B4G przez przepięcie żarzenia na 5V i zastosowaniu adapterów. Korci mnie też zastosowanie 300B i zwiększenie mocy, jednak ceny tych lamp skutecznie mnie zniechęcają. Bardzo proszę o kilka słów o brzmieniu rosyjskiej 6S4S i 6B4G w stosunku do 2A3. Chciałem też zapytać o możliwość zastosowania innych, mniej audiofilskich lamp mocy, które będą poprawnie współpracować z posiadanymi transformatorami głośnikowymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... lampy 2A3 nie porównywałem z ruską 6S4S, natomiast zamiennie słuchałem muzyki z własnych wzmacniaczy na lampie 300 B, 6S4S i AD1 i innych. Mogę powiedzieć, że ruska 6S4S jest bardziej neutralna, lepsza w basie - czyli faktycznie obiektywniejsza. 300 B jest za to lampą, która za sprawą większych zniekształceń / + harmoniczne / czaruje średnicą i sprawia, że muzyki słucha się przyjemniej niż z 6S4S.

Mając transformator z o Ra 2,5 k z kilkoma odczepami głośnikowymi spokojnie można pobawić się w konstruowanie małych wzmacniaczy w oparciu o lampy; EL 34 / ukł. triodowy /, EL 84 / dwie pentody - równolegle /, 6S41S.

W oparciu o ten sam transformator popełniłem również samograje na G811 i UO 186 i 4P1Ł.

Osobiście rekomenduję wzmacniacz na 6S41S - 6,5 W mocy, dźwięk zbliżony do 6S4S z twardym i punktowym basem, koszt lamp to ok. 100 zł za komplet, w sam raz do zabawy.

A jakby ktoś chciał skonsumować coś wykwintnego to niestety / koszty /polecam AD1 i jej  pokrewne.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa 6S4S wymaga żarzenia prądem stałem, gdy grzałem zmiennym to nie mogłem pozbyć się brumu. Ta lampa jest fajna także pod tym względem, że ma napięcie żarzenia 6,3 V oraz cokół oktalowy. A co w taką podstawkę możemy włożyć: EL34, 6550, KT88 i to bez rozbierania wzmacniacza dobierając odpowiednie punkty pracy dla napięć  wymaganych przez  6S4S.

Jak to zrobić, popatrz i przeanalizuj układ wyprowadzeń elektrod tych lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
41 minut temu, bomarek napisał:

A co w taką podstawkę możemy włożyć: EL34, 6550, KT88 i to bez rozbierania wzmacniacza dobierając odpowiednie punkty pracy dla napięć  wymaganych przez  6S4S

ABSOLUTNIE NIE!!! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie jak u mnie działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

16 minut temu, Seyv napisał:

ABSOLUTNIE NIE!!! 

 

6B4G-EL34.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bomarek
Dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bez przeróbek to się nie da zastąpić 2A3 lampą 6S4S. Punkt pracy można pozostawić, ale trzeba wymienić gniazda, dorobić 2X6,3 V stabilizowanego żarzenia i jazda.

Pewnym rozwiązaniem jest zdobycie? ruskiej lampy 2S4S - były takie produkowane po wojnie, cokół pewnie pasuje. Niestety cena jej  zmierza w kierunku cen AD1... czyli to bez sensu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lisor napisał:

Pewnym rozwiązaniem jest zdobycie? ruskiej lampy 2S4S - były takie produkowane po wojnie, cokół pewnie pasuje.

2S4S jest 100% zamienna z 2A3. 

1 godzinę temu, Lisor napisał:

cena jej  zmierza w kierunku cen AD1... czyli to bez sensu.

No nie wiem. Miałem je, to są znakomicie brzmiące lampy, i w dodatku ponadprzeciętnie trwałe i długowieczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Lisor napisał:

... lampy 2A3 nie porównywałem z ruską 6S4S, natomiast zamiennie słuchałem muzyki z własnych wzmacniaczy na lampie 300 B, 6S4S i AD1 i innych. Mogę powiedzieć, że ruska 6S4S jest bardziej neutralna, lepsza w basie - czyli faktycznie obiektywniejsza. 300 B jest za to lampą, która za sprawą większych zniekształceń / + harmoniczne / czaruje średnicą i sprawia, że muzyki słucha się przyjemniej niż z 6S4S.

Mając transformator z o Ra 2,5 k z kilkoma odczepami głośnikowymi spokojnie można pobawić się w konstruowanie małych wzmacniaczy w oparciu o lampy; EL 34 / ukł. triodowy /, EL 84 / dwie pentody - równolegle /, 6S41S.

W oparciu o ten sam transformator popełniłem również samograje na G811 i UO 186 i 4P1Ł.

Osobiście rekomenduję wzmacniacz na 6S41S - 6,5 W mocy, dźwięk zbliżony do 6S4S z twardym i punktowym basem, koszt lamp to ok. 100 zł za komplet, w sam raz do zabawy.

A jakby ktoś chciał skonsumować coś wykwintnego to niestety / koszty /polecam AD1 i jej  pokrewne.

Bardzo dziękuję, konkretnie i na temat.

Nie chcę robić żadnych poważniejszych przeróbek w tym wzmacniaczu, dlatego skłaniam się ku lampie 6S4S.

Cytat

... bez przeróbek to się nie da zastąpić 2A3 lampą 6S4S. Punkt pracy można pozostawić, ale trzeba wymienić gniazda, dorobić 2X6,3 V stabilizowanego żarzenia i jazda.

Przepnę żarzenie na transformatorze z 2,5 na 6,3V, prądowo będzie na styk, jeśli będzie problem z wydajnością uzwojenia 6,3V lub brumem, to wykorzystam obwody żarzenia 5V, po wyprostowaniu i filtracji powinno być trochę ponad 6,3V DC. Gniazda zostaną te same, zastosuje odpowiednie adaptery.

Cytat

Mając transformator z o Ra 2,5 k z kilkoma odczepami głośnikowymi spokojnie można pobawić się w konstruowanie małych wzmacniaczy w oparciu o lampy; EL 34 / ukł. triodowy /, EL 84 / dwie pentody - równolegle /, 6S41S.

W oparciu o ten sam transformator popełniłem również samograje na G811 i UO 186 i 4P1Ł.

Osobiście rekomenduję wzmacniacz na 6S41S - 6,5 W mocy, dźwięk zbliżony do 6S4S z twardym i punktowym basem, koszt lamp to ok. 100 zł za komplet, w sam raz do zabawy.

Bardzo ciekawa propozycja, może uda się kupić używane trafa i poeksperymentować.

Cytat

Lampa 6S4S wymaga żarzenia prądem stałem, gdy grzałem zmiennym to nie mogłem pozbyć się brumu. Ta lampa jest fajna także pod tym względem, że ma napięcie żarzenia 6,3 V oraz cokół oktalowy. A co w taką podstawkę możemy włożyć: EL34, 6550, KT88 i to bez rozbierania wzmacniacza dobierając odpowiednie punkty pracy dla napięć  wymaganych przez  6S4S.

Jak to zrobić, popatrz i przeanalizuj układ wyprowadzeń elektrod tych lamp.

Jak wyżej, kupię trafa i poeksperymentuje.

Cytat

  1 godzinę temu, Lisor napisał:

Pewnym rozwiązaniem jest zdobycie? ruskiej lampy 2S4S - były takie produkowane po wojnie, cokół pewnie pasuje.

cena jej  zmierza w kierunku cen AD1... czyli to bez sensu.

 

Cytat

2S4S jest 100% zamienna z 2A3. 

No nie wiem. Miałem je, to są znakomicie brzmiące lampy, i w dodatku ponadprzeciętnie trwałe i długowieczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ricambi napisał:

wykorzystam obwody żarzenia 5V, po wyprostowaniu i filtracji powinno być trochę ponad 6,3V DC.

Nie będzie. Uwzględnij napięcie przewodzenia diod prostowniczych. Nawet schottky nie dadzą rady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
3 godziny temu, bomarek napisał:

Dlaczego nie jak u mnie działa.

Dlatego, że 6s4s to trioda bezpośrednio żarzona, a el34 są żarzone pośrednio. Poza tym wymagają inaczej skonfigurowanych punktów pracy. Wymagane jest inne podpięcie. Oczywiście, można skonstruować wzmacniacz który będzie w stanie obsłużyć obie te lampy. Sam taki posiadam, tylko z regulowanym napięciem zasilania tak by KT88 pracowała w bardziej normalnym punkcie. Jednak we wzmacniaczu który nie jest przystosowany do takiej pracy nie można tak zmieniać lamp. Nawet na Twoim schemacie jeśli nie wyłączysz symetryzacji żarzenia dla EL34 to smutny los będzie miała 6s4s...

49 minut temu, Ricambi napisał:

Przepnę żarzenie na transformatorze z 2,5 na 6,3V, prądowo będzie na styk, jeśli będzie problem z wydajnością uzwojenia 6,3V lub brumem, to wykorzystam obwody żarzenia 5V, po wyprostowaniu i filtracji powinno być trochę ponad 6,3V DC. Gniazda zostaną te same, zastosuje odpowiednie adaptery.

Dopuszczalne napięcie żarzenia dla 6s4s wacha się od 6 do 6.6 V. Jednak im wyższe napięcie żarzenia tym dźwięk będzie dynamiczniejszy. Niskie żarzenie ociepli / zamuli tę lampę. Wpływ jest tak duży jak wymiana lampy na inny typ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.