Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  250 członków

Krell Klub
IGNORED

Klub miłośników Krella


josef
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, mol01 napisał:

Tu tak od zawsze...

No to opiszę pierwsze wrażenia wizualne: krell kav-300cd. Ładny delikatnie podświetlany zielony wyświetlacz z opcją wyłączenia- to lubię! Pilot brzydki, ale obsługuje sporo funkcji. Sprzęt ma szerokość ponadnormatywną, nie wiedziałem, ale się zmieścił. Niebieska dioda daje po oczach, jak w srebrnych rotelach- tego nie lubię! Obudowa solidna, szorstka, front wygląda solidnie. Szuflada głośna i tandetna, sam napęd cichy, szybki, dobrze, że to nie zamulaste DVD! Ogólnie pierwsze wrażenia ok, w kolejnej części opiszę co usłyszałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, baksiu napisał:

Sprzęt ma szerokość ponadnormatywną, nie wiedziałem, ale się zmieścił.

Myślałem, że wiesz iż Krell jak większość amerykańców ma rack'owe 19" szerokości.

3 godziny temu, baksiu napisał:

Niebieska dioda daje po oczach, jak w srebrnych rotelach- tego nie lubię!

Mnie też wkurza/ła ta oczojebna dioda, w dodatku większa od reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diodę zakleję jakaś naklejką i po kłopocie. Obejrzałem dziś środek i jest idealny, jak na zewnątrz! Jeszcze nie miałem sprzętu w tak idealnej kondycji, nawet pilot jest jak nowy! Sprzęt podczas pracy grzeje się jak wzmacniac. Lipa, że w trybie stanby zasilacz jest mocno ciepły, pewnie dlatego lecą w nim kondy no name... w torze audio są oryginalne nihicony. Mylił się reduktor szumu, folijka alu na kablach jest oryginalna... pod koniec tygodnia daję kondy do pomiaru, ew wymiany. Elektronik mówił, że te w zasilaczu nie muszą być super markowe, jednak w torze audio tylko nihicony, choć obstawia, że te będą w dobrym stanie... sprawdzę też jaki laser tam siedzi, bo ja nie potrafię ocenić. Ogólnie z zakupu jestem zadowolony. Na konkretny odsłuch nie miałem wczoraj siły, po dwóch utworach zasypiałem. Jednak różnicę na tych dwóch pierwszych było słychać od razu, to były dobre realizacje oldfielda, pink floyd, van halen- tutaj zaczęło mi się drzemać. Potem już żadnych różnic nie słyszałem, ale w napędzie wylądował kiepsko nagrany hardrock Budgie i Dio... w dwóch pierwszych Krell zamiótł rotela, jak by w ringu postawić Małysza i Adamka, niby obydwaj górale, ale... Rotel wypada przy większym koledze, jak boombox, serio! Krell kompletnie nie szumi, dynamika nieporównywalna, poglosy na nagraniu stały się wyraźne, a bas, którego linia niegdyś się gubiła był non stop perfekcyjnie czytelny, no po prostu inna liga, dźwięk gładki, bez szorstkiego cyfrowego nalotu. Jutro siadam do poważnego odsłuchu, jednak już rozumiem, dlaczego niektórzy zlotousi mają 3 płyty, podejrzewam, że hardrockowi nic nie pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser chyba do wymiany, bo przeskakuje przy uderzeniu w obudowę... jednak ten napęd teacowi nie wyszedł najlepiej... może Krell je dostał w promocji ? Mój elektronik mówi, ze te lasery występują jako chińskie podróbki no name i chińskie podróbki z napisem Sony... czy można w ogóle dostać oryginalne Sony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, baksiu napisał:

Obejrzałem dziś środek i jest idealny, jak na zewnątrz!

Czyli po remoncie przed sprzedażą.

Godzinę temu, baksiu napisał:

Lipa, że w trybie stanby zasilacz jest mocno ciepły, pewnie dlatego lecą w nim kondy no name... w torze audio są oryginalne nihicony.

Tak, cały tor tor audio jest non stop pod prądem w trybie Standby, a w zasilaczu powinny być również Nichicony - widocznie zostały wymienione.

Godzinę temu, baksiu napisał:

Mylił się reduktor szumu, folijka alu na kablach jest oryginalna...

Napisałem mu to w komentarzu pod filmikiem.

Godzinę temu, baksiu napisał:

Elektronik mówił, że te w zasilaczu nie muszą być super markowe

Tu bym się nie zgodził - te mniejsze za stabilizatorem powinny być dobre, bo (pomijając jakość napięcia zasilania) inaczej sprzęt może kiedyś szlak trafić, jak będzie tak jak w filmie Reduktora, że duże będą "puste" i to będzie jedyna filtracja zasilania...

Godzinę temu, baksiu napisał:

Krell kompletnie nie szumi,

Tu przyznaję - poza instrumentami jest kompletnie czarne tło. To pewnie zasługa tego ukłądu prawie 200 tranów. Zrobiłeś krótkie porównanie XLR vs. RCA?

Godzinę temu, baksiu napisał:

Jutro siadam do poważnego odsłuchu, jednak już rozumiem, dlaczego niektórzy zlotousi mają 3 płyty, podejrzewam, że hardrockowi nic nie pomoże...

No niestety - na dobrym sprzęcie okazuje się, że połowa płytoteki to szmelc.

21 minut temu, baksiu napisał:

Laser chyba do wymiany, bo przeskakuje przy uderzeniu w obudowę... jednak ten napęd teacowi nie wyszedł najlepiej...

To najniższy model Teaca - montowany w budżetowcach rodzimej marki, co i tak dobrze o nim świadczy. Laser masz tam KSS-240A albo KSS-213C w zależności od wersji napędu (CMK-4 albo CMK-4.2) - ten pierwszy w zasadzie nie do kupienia w oryginale za rozsądne pieniądze (okolice 300zł), a drugi możesz przełożyć z Rotela i kosztuje grosze, a lasery z napisem Sony i w pudełkach z pomarańczowymi napisamy Sony już lata temu chinole produkowali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie wszędzie miały być nihicony, to u mnie ktoś je wymienił na plytkach zasilacza i cyfrowej, z jednej strony dobrze, bo i tak by były do wymiany, z drugiej strony szkoda, że czystość we wnętrzu to czyjaś praca ? Elektronik mówi, że najpierw obejrzy laser, może wystarczy czyszczenie, jak to oryginał, choć wątpię w jego oryginalność... Nie robiłem testu po rca, nie miałem siły. Najpierw pomierzymy, poprawimy, potem ostateczny werdykt...

20200508_082759.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, baksiu napisał:

ktoś je wymienił na plytkach zasilacza i cyfrowej

Na cyfrowej powinny być akurat Nippony, których Reduktor o dziwo nie rozpoznał... zresztą ostatnio znowu ich chyba nie rozpoznał w Technicsie bodajże ?

Jak to Twój na fotce, to te mniejsze w zasilaczu to prawdopodobnie Panasonici, ale widzę, że na cyfrowej też zostały wymienione.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zastanawiające jest to, że standardowo w zasilaczu symetrycznym pyłki cyfrowej są różne pojemności na każdej z połówek zasilacza (pomijając, że jeden stabilizator ma radiator, a drugi nie) - w odtwarzaczu VRDS-7 wyposażonym w tą samą płytkę cyfrową obydwa kondy są tej samej pojemności i Reduktor takie też założył, zapewne stosując się do serwisóki Teaca, bo w Krellowej niema w ogóle części cyfrowej...

20200508_082759.jpg.eb3971459ad520642cbc4ea38470b7ed.jpg

blog_import_53b8deabacae8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mniejsze w zasilaczu głównym to Panasonic i mniejszy w zasilaczu części cyfrowej to Panasonic FC (charakterystyczny kolor nadruku) - w reszcie odbija się światło i nie widać obrysu figury na szczycie, żeby je odgadnąć, ale w zasilaczu cyfrówki powinny być z tej samej serii (podobny ESR w obydwu gałęziach). Reszta zdaje się oryginalne Nippony (ze "znaczkiem Mercedesa" na szczycie i "tarczą" na boku).

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, baksiu napisał:

Te Panasonic to jakieś badziewie? 

Zależy od serii - FC (ze złotym nadrukiem) są cenione, ale mało żywotne... a lasera byś musiał zrobić fotę od tyłu i go przesunąć nieco palcem do przodu (nic mu się nie stanie).

Ale widać, że ktoś go czymś "czyścił" na mokro, bo widać plamę wokół soczewki...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mol01 napisał:

Tak, żeby było widać płytkę lasera zaznaczoną strzałką od tyłu w tej właśnie pozycji z dość bliska:

20200508_082834.jpg.6553b64b43fd28d228867ae35e083a2a.thumb.jpg.c3eda279fe8a1ab6d7ec2b93a6ed6ab1.jpg

Na tylnej krawędzi napędu po wysunięciu szuflady powinna być też widoczna naklejka z modelem napędu.

Rozumiem, że to wersja na 240V według tabliczki?

Była tam papierowa naklejka z modelem, jednak już skręciłem obudowę... Też widziałem, że czyszczony był... model na 240V 50Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, baksiu napisał:

Była tam papierowa naklejka z modelem, jednak już skręciłem obudowę... Też widziałem, że czyszczony był... model na 240V 50Hz

Naklejka naklejką, ale po kondensatorze i kolorze laminatu tej płateczki można rozpoznać, czy to chińczyk, czy oryginał...
A o napięcie pytałem, bo masz na selektorze napięcia ustawione 2-2-2, czyli 240V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tacka była bardzo ufajdana, chyba że to miało być jakieś gumowe coś, co zmyłem ipą... ten napęd ma jakieś resorowane zawieszenie, ale wydaje mi się jakoś luźno latać, może ten laser nie ma prawidłowo napiętej sprężyny i dlatego przeskakuje od małych drgań?? Ogólnie trzeba to obejrzeć, a ja się nie znam... chcesz mol01?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, baksiu napisał:

Tacka była bardzo ufajdana, chyba że to miało być jakieś gumowe coś, co zmyłem ipą...

? Tacka standardowo jest pokryta taką a'la gumą chyba w celu redukcji wibracji, ale z czasem strasznie się lepi i zbiera kurz... preparat do konserwacji gumy pomaga.

13 minut temu, baksiu napisał:

ten napęd ma jakieś resorowane zawieszenie, ale wydaje mi się jakoś luźno latać, może ten laser nie ma prawidłowo napiętej sprężyny i dlatego przeskakuje od małych drgań??

To jest normalne - w trakcie odtwarzania jest unoszony i dociskany do płyty, wtedy sprężyny się napinają i jest sztywno.

13 minut temu, baksiu napisał:

Ogólnie trzeba to obejrzeć, a ja się nie znam... chcesz mol01?

No co Ty? Ja robię tylko dla siebie - wolę uniknąć sytuacji, w której mi później powiesz, że coś zrobiłem nie tak, bo Ci się tak wydaje. Masz tam elektronika, to niech Ci robi, jeśli mianuje się tym tytułem - ja jestem pasjonatem, który wie co i jak, ale nie żyję z tego.

Ogólnie sam laser może być dobry, ale jak na płytce pośredniczącej pod napędem padły kondy w zasilaniu wzmacniacza sygnału z diody lasera, to może wariować ?

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie, jeśli w trakcie utwarzania część z laserem słabo dociska płytę do tego zielonego talerza nad płytą i są uślizgi płyty/wstrząsy głowicy podczas odtwarzania, to może oznaczać, że ten zielony talerz, jest za bardzo nabity na oś kręcącego nim silnika i trzeba go minimalnie obniżyć podpierając samą oś by nie uszkodzić silnika obrotu płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla ciekawskich tu Lampizator robił upgrade KAV-300cd w wersji mkII z napędem VRDS-4.2 wyposażonym w laser KSS-213C i tak to wygląda wewnątrz:
http://www.lampizator.eu/lampizator/references/krell cd300/Krell CD300.html

Co ciekawe, jak widać przy przetwornikach dał znakomite do cyfry OS-CONy (fioletowe z białymi nadrukami), a w stopniu analogowym oraz części zasilacza Nichicony wymienił na Jamicony TK (czarne z błękitnymi nadrukami oraz "kraczatym H" na szczycie) - to dla tych, co uważają, że Jamicon w Krellu to nieporozumienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mol01 napisał:

A dla ciekawskich tu Lampizator robił upgrade KAV-300cd w wersji mkII z napędem VRDS-4.2 wyposażonym w laser KSS-213C i tak to wygląda wewnątrz:
http://www.lampizator.eu/lampizator/references/krell cd300/Krell CD300.html

Co ciekawe, jak widać przy przetwornikach dał znakomite do cyfry OS-CONy (fioletowe z białymi nadrukami), a w stopniu analogowym oraz części zasilacza Nichicony wymienił na Jamicony TK (czarne z błękitnymi nadrukami oraz "kraczatym H" na szczycie) - to dla tych, co uważają, że Jamicon w Krellu to nieporozumienie ?

Ewidentnie się podjarał tym krellem. Ja też jestem pozytywnie zaskoczony jak to gra. Dziwię się, że swojego sprzedaleś, może twój był popsuty?? Reasumując do przeglądu/wymiany mam laser, a kondy raczej nie ? No chyba że te nichicony w tzw międzyczasie wyschły... wygląda na to, że nowym obowiązkiem od dziś będzie odpinanie kabla od zasilania, szczerze wątpię by nie wystarczyła godzina na ustabilizowanie temperatury tranów, a pomysł z ich ciągłym grzaniem uważam za nieekonomiczny, nieeco, nietrafiony i szkodliwy dla sprzętu... u mnie ta guma na tacce była w fatalnej kondycji, więc ją zmyłem i teraz jest czysto. Gdyby tylko Krell wziął inny napęd, to byłaby bajka, a tak jest dysonans między brzmieniem a mechaniką. W rotelu wybrali lepiej, a raczej nie drożej!

Mój elektronik, to człowiek z dyplomem AGH, tradycje rodzinne, po ojcu. podnajmuje watsztat od przyjaciela rodziny, też dyplomowanego elektronika po wroclawskiej Polibudzie. Raczej mogę go polecić, nie wciska głodnych kawałków, jest niedrogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, baksiu napisał:

Mój elektronik, to człowiek z dyplomem AGH, tradycje rodzinne, po ojcu. podnajmuje watsztat od przyjaciela rodziny, też dyplomowanego elektronika po wroclawskiej Polibudzie. Raczej mogę go polecić, nie wciska głodnych kawałków, jest niedrogi.

No widzisz, masz tam takiego człowieka, a się pytasz technika elektryka, syna rolnika, czy się tego nie podejmie - ja to ponoć (tak ktoś w tym Klubie stwierdził) tylko oznaczenia ze schematu umiem odczytać, a to żadne wielkie mecyje ? O, i jeszcze głodne kawałki piszę - dobre.

3 godziny temu, baksiu napisał:

Dziwię się, że swojego sprzedaleś, może twój był popsuty??

Nie słyszałeś Thety drogi kolego...

3 godziny temu, baksiu napisał:

Gdyby tylko Krell wziął inny napęd, to byłaby bajka, a tak jest dysonans między brzmieniem a mechaniką.

Chcesz lepszy napęd i jeszcze lepsze brzmienie - kup sobie jakiegoś KPS-a... poczułeś przedsmak, to teraz dopłać drugie tyle ? Ale i tak wolę Thetę ?

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mol01 napisał:

No widzisz, masz tam takiego człowieka, a się pytasz technika elektryka, syna rolnika, czy się tego nie podejmie - ja to ponoć (tak ktoś w tym Klubie stwierdził) tylko oznaczenia ze schematu umiem odczytać, a to żadne wielkie mecyje ? O, i jeszcze głodne kawałki piszę - dobre.

Nie słyszałeś Thety drogi kolego...

Chcesz lepszy napęd i jeszcze lepsze brzmienie - kup sobie jakiegoś KPS-a... poczułeś przedsmak, to teraz dopłać drugie tyle ? Ale i tak wolę Thetę ?

Widzę że tu głucho, jak w grobie... mozemy sobie w sumie pisać na priv równie dobrze. Dla mnie jesteś ekektronicznym autorytetem, ja tego zbytnio nie ogarniam, a w dodatku zalatany jestem. Na razie nic drozszego nie kupuję, bo z kasą cienko i żona by mnie utłukła, dopiero co wywalilem $ na CD i głośniki, ale warto ? Thety nie było mi dane słuchać, już wolę dozbierać na drozszego krella, a jak takie fajne robią CD, to co dopiero wzmaki, ach znowu się rozpędziłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, baksiu napisał:

Thety nie było mi dane słuchać, już wolę dozbierać na drozszego krella,

Czemu tak się boisz Thety - boisz się jakościowego porażenia?

A tak w ogóle Lampizator tak się jarał tym filtrem DF1704 i że po podmiance w KAV-300cd z PMD100 (jest gniazdo pod filtrem, więc wymienia się bez lutowania) taka poprawa, a KAV-280cd ma DF1704 w standardzie i w dodatku 4 kości PCM1704 i jeszcze bardziej rozbudowany tor wyjściowy (w technice SMD na 4 płytkach slotowych), a wcale nie gra lepiej według mnie...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mol01 napisał:

Czemu tak się boisz Thety - boisz się jakościowego porażenia?

A tak w ogóle Lampizator tak się jarał tym filtrem DF1704 i że po podmiance w KAV-300cd z PMD100 (jest gniazdo pod filtrem, więc wymienia się bez lutowania) taka poprawa, a KAV-280cd ma DF1704 w standardzie i w dodatku 4 kości PCM1704 i jeszcze bardziej rozbudowany tor wyjściowy (w technice SMD na 4 płytkach slotowych), a wcale nie gra lepiej według mnie...

Theta- nic mi to nie mówi, czy ta firma jeszcze istnieje?! Nie wiem ile to kosztuje, gdzie jej szukać i czy ktokolwiek odkupi ode mnie taki wynalazek, oprócz Ciebie ?. Poza tym mówiłeś że to jest Dac, a do tego trza napęd, a ja wolę wszystko w jednym, najlepiej by było mieć jeszcze dobrze grającą integrę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, baksiu napisał:

Theta- nic mi to nie mówi, czy ta firma jeszcze istnieje?!

Firma istnieje: https://www.thetadigital.com/
No, z dostępnością gorzej niż z Krellem, ale odsprzedażą, uwierz mi - problemu byś nie miał. Można też kupić model "zintegrowany", ale ma dużo słabsze bebechy od dzielonek i brzydszy pilot od Krella (widać, że od Pioneera, który dostarczał napęd Stable Platter):
https://archiwum.allegro.pl/oferta/theta-miles-xlr-i7510599691.html

42 minuty temu, baksiu napisał:

oprócz Ciebie ?

Ja to bym mógł odkupić jedynie model Generation V i może w dobrej cenie napęd Jade, bo już nic lepszego od Basic III Theta nie zrobiła ?

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie toto, brzydkie i dzielone...hmm wyjdzie krell x 2, to może lepiej kupić prawdziwego krella za 8kzl?! Skoro nadal nie kupiłeś napędu, to chyba się w dobrej cenie długo nie pojawił... wracając do krella, to dziś posluchalem kilku dobrych realizacji i mam spostrzezenia: gra trochę głębszą sceną, lepiej porządkuje plany, chyba lepiej separuje kanały, bo efekty przestrzenne są bardziej realistyczne, bas łupie prosto między oczy, mam głośniki z wielkim potencjałem basowym i Krell daje im zajęcie, generalnie rozjechal rotela, jak czołg skodę Fabię. W hard-rocku już tak dobrze nie jest, choć gra dynamicznie, koncertowo, to powiększona perkusja i bas łupią niemiłosiernie, powodując po 15min. ból w skroniach, wydaje mi się, że to nie jest neutralność. Rotel w tym repertuarze choć mniej koncertowy- był milszy w obyciu na dłuższy odsłuch- nie męczył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, baksiu napisał:

W hard-rocku już tak dobrze nie jest, choć gra dynamicznie, koncertowo, to powiększona perkusja i bas łupią niemiłosiernie, powodując po 15min. ból w skroniach, wydaje mi się, że to nie jest neutralność.

Jak Ciebie łupie w skroniach, to wyobraź sobie co się dzieje u kolegi @Micke 13, gdzie KAV-280p łupie naprawdę twardym basem 5x mocniej od KAV-300cd, a do tego spawarka Krella na wzmocnieniu i kolumny z dużym basem z przodu... Przyznam, że z Thetą czasami też z obawą czekasz na jakieś "mocno pikujące" partie utworu, bo potrafi tak nagle przypierniczyć, że o mało głośników z membran nie wydmuchnie, ale nie jest to aż tak "kanciaste" uderzenie, że łupie w skroniach i można długo słuchać bez zmęczenia.

35 minut temu, baksiu napisał:

wracając do krella, to dziś posluchalem kilku dobrych realizacji i mam spostrzezenia: gra trochę głębszą sceną, lepiej porządkuje plany, chyba lepiej separuje kanały, bo efekty przestrzenne są bardziej realistyczne

Powiem Ci, że dopiero KPS-30i pokazuje wirtuozerię w gradacji planów i różnicowania zdarzeń przód-tył - w KAV-300cd tak mi się to nie rzuciło w uszy, ale KPS-30i pod tym względem naprawdę nie miał sobie równych. Jednak mimo wszystko z Thetą dźwięk lepiej się odrywa od kolumn w efektach przestrzennych.

35 minut temu, baksiu napisał:

Skoro nadal nie kupiłeś napędu, to chyba się w dobrej cenie długo nie pojawił

Napęd Jade ciężko trafić, a często trafiające się (na pewno częściej od Rotela RDD-980) Data Basic do kompletu jakoś mnie nie przekonują. Ostatnio przegapiłem, bo był PS Audio Lambda Two za grosze, ale ktoś mi go sprzątnął sprzed nosa. Poza tym, coraz częściej słucham z komputera przez interfejs USB>AES/EBU.

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym zapomniał, @Micke 13 przecież jeszcze suba czasami uruchamia na dopałkę ?
 

55 minut temu, baksiu napisał:

Drogie toto, brzydkie i dzielone...

A KAV-300cd to niby piękny jest? Mi się toto nie podoba - wygląda jak czołg. Zresztą ma grać, a nie wyglądać...

Edytowane przez mol01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.