Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz na GM70


pwit1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla odmiany fotki w ubraniu :)

 

Podziwiam pańską pasję i gratuluję , z wyrazami szacunku , Piotrek .

 

Koobal gratuluję ładnego wykonania. Tak szczerze mówiąc to pierwsza konstrukcja która tu powstała i mi się podoba wizualnie. Montaż też wygląda świetnie. Wszystko proste bez zbędnych bajerów i tak ma być. Właśnie jak to napisano powyżej zgrabniutkie. A ja dodam zgrabniutkie i ładniutkie:)

 

Ja mam od lipca uruchomiony prototyp i walczę z obudową z braku czasu ciągnie się to w nieskończoność.

 

Co do traf to obecnie mam swoje trafa oczywiście toroidalne wiem że niektórych to mierzi ale co tam:)

Walczyłem z tym tak długo aż metria się poddała.

Pasmo przenoszenia obecnie uzyskane to 27-28khz choć miałem też trafa które ciągnęły do 41 khz ale kosztem ogólnej liniowości. To co mam obecnie to chyba najlepszy kompromis jaki udało mi się uzyskać. Zaznaczam że ja pojechałem na znacznie wyższych impedancjach niż wszyscy i trudniej mi było zrobić do takiego układu trafo.

Uzyskana moc to 42-43W.

 

Panie Andrzeju , proszę napisać , czy obecny "prototyp" pańskiego wzmacniacza zrealizowanego na lampach GM 70 jest znacznie lepszy od Amplifona Wt 40 II (w mojej ocenie , również wybitny) i czy jest bardziej uniwersalny , kompatybilny w doborze kolumn ?

Korzystając z okazji pozdrawiam pana serdecznie i cieszę się , że cały czas daje pan upust swej wiedzy i pasji , gratuluję i życzę samych sukcesów na lampowej niwie , Piotr ze Strykowa .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa GMka Amplifona to inna klasa brzmienia niż WT40. Dynamika, basisko i przepięknie budowana i bogata w harmoniczne góra jest wybitna. Odnośnie kompatybilności to dodam, że napędzała moje największe Logany. Lepiej od GMki na trafach EI. Jest więc wydajna. Jak cena będzie w granicach 20-25kzł to będzie hicior.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa GMka Amplifona to inna klasa brzmienia niż WT40. Dynamika, basisko i przepięknie budowana i bogata w harmoniczne góra jest wybitna. Odnośnie kompatybilności to dodam, że napędzała moje największe Logany. Lepiej od GMki na trafach EI. Jest więc wydajna. Jak cena będzie w granicach 20-25kzł to będzie hicior.

 

Dzięki za opinię !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chetnie tego prototypa posłucham.

Toroidom nieustająco mówię nie.

Natomiast sama lampa gm70 oddaje 125 wat.........wyciagnąć z niej 42-43 waty-mam watpliwości-słowo daję wszystkim,ale może z toroidem?))

 

Musisz niestety poczekać bo na razie to cały wzmacniacz jest wykonany z "czterech desek" jak go opakuję to czemu nie.

Co do toroidów to żeśmy już kiedyś ustalili że są be i tyle pomimo że ich nigdy nie słyszałeś:)

Jeśli chodzi o moc wyjściową nie musisz mieć żadnych wątpliwości. Moc jest do uzyskania bez najmniejszych problemów przy odpowiednim dopasowaniu i trafo bynajmniej nie ma tu nic do gadania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Przyszła pora na szczegóły :) mojego Gm-70

 

Robiłeś obudowę sam od podstaw czy korzystałeś z szkieletu pomocniczego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koobal śliczna maszyna, wielu powinno się uczyć,

ode mnie szklanka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...na pohybel gównozjadom po obu stronach lady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest "natural" drzewo to merbau - w naturalnym kolorze, pokryte lakierem (wykonanie Marko3t). cała obudowa składała się z kilkudziesięciu elementów. Co do hebelka - to kupiłem jakiś stary wzmacniacz "Sony" dla niego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Koobal

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Pięknie, pięknie ale ja raczej myślałem o rodzimym podwórku. Tyle się tu pisało a wykresów pasma przenoszenia ani mocy nikt nie wstawił. Mam nadzieję, że konstruktorzy takie parametry mierzyli?

 

W końcu pomierzyłem mój wzmacniacz.

Wyszło:

16 - 22k Hz @ -1 dB i 10 - 35k Hz @ -3 dB

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły rezultat jak na tę lampę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło:

16 - 22k Hz @ -1 dB i 10 - 35k Hz @ -3 dB

Przypomnij proszę - na jakich konkretnie trafach wyjściowych masz to zrobione ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pwit1 - czy te trafa 7k nie mają trochę "powłóczystego basu"? sam testowałem 7 k, 12 k , i 15k - ostatnie miały najlepszy bas (szybki i zwarty) bez utraty jakości na górze (12 k zagrało u mnie najgorzej ze wszystkich, bas był już spowolniony a góra pasma przeciętna).

 

za to 7k zagrało śliczną górą, przestrzennie, ale bas był wyraźnie "wolniejszy" od 15k, chociaż barwny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pwit1 - czy te trafa 7k nie mają trochę "powłóczystego basu"? sam testowałem 7 k, 12 k , i 15k - ostatnie miały najlepszy bas (szybki i zwarty) bez utraty jakości na górze (12 k zagrało u mnie najgorzej ze wszystkich, bas był już spowolniony a góra pasma przeciętna).

 

za to 7k zagrało śliczną górą, przestrzennie, ale bas był wyraźnie "wolniejszy" od 15k, chociaż barwny.

 

Trudno powiedzieć, musiałbym mieć porównanie z innymi trafami w tym samym układzie. W każdym bądź razie subiektywnie nie odczuwam problemów z basem.

Trafa są 7k/6R. Przy podpięciu kolumn 8R lampa "widzi" 9,6k, więc takie jest u mnie rzeczywiste obciążenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Raczej nie ma 8-ohmowych kolumn, które mają faktycznie 8 ohm. Realnie masz mniej, byłbym skłonny zaryzykować stwierdzenie, że bliżej do 7k, niż do 9,6k. Masz może charakterystykę impedancji Kensingtonów?

Edytowane przez Father_PiO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma 8-ohmowych kolumn, które mają faktycznie 8 ohm. Realnie masz mniej, byłbym skłonny zaryzykować stwierdzenie, że bliżej do 7k, niż do 9,6k. Masz może charakterystykę impedancji Kensingtonów?

 

Byc może. W realnym Świecie wogóle mało jest rzeczy idealnych;-)

Pomiary Kensingtonów widziałem tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , tyle, że trochę mało wyraziście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Przyszła pora na szczegóły :) mojego Gm-70

Widziałem, słyszałem - jest czego pogratulować !!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał,

Wzmacniacz prezentuje się wyśmienicie - na zdjęciach już widać, że to kawał dobrej roboty.

Co do dźwięku to napisze tyle, że z chęcią postawiłbym go u siebie.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------------------------------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja miałem okazję słuchać GM 70 u Koobala na kolumnach wolnostojących zbudowanych w oparciu o dwa głośniki ceramiczne accutona C25 +C173.

Dźwiek prawdziwej lampy ,przyjemny i dokładny zarazem ,czarujący i wciągający .Do accutonów trudno o lepszy .Nasyca kopułki ceramiczne bardzo dobrze .

Gitara Pata Methenego brzmiała wybornie . Z tym brzmieniem powinna kojarzyc się lampa ,ale wiekszośc lampowców to nie ta liga ani w ułamku.Cóż to jest GM -ka , trudno znaleźć inną triodę o tylu walorach dźwiekowych jednocześnie . Gratuluje wzamcniacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamel - czepiasz się ;)

 

Klasyka świetnie na tym wzmacniaczu sobie radzi - mi się podoba (a to najważniejsze). To nie jest muł, cała para w ostatnich pracach szła właśnie na to aby dynamika, szybkość i separacja były na jak najwyższym poziomie - nie tracąc przy tym walorów "z poprzednich edycji", czyli wysycenia i barw. To miał być wzmacniacz uniwersalny, który zagra wszystko i na jak najwyższym możliwym poziomie - no i chyba po paru latach się udało. A to, że gitary chodzą świetnie, to bardziej zasługa ceramików (one tak mają).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wcale nie czepiam się i gratuluję, świetny dizajn :)

ale gdy słyszę "gitary", nic mi to nie mówi o możliwościach wzmacniacza (tym bardziej przy accutonach),

dla mnie instrumenty akustyczne są jedynym poddającym się weryfikacji w naturze źródłem muzyki

cała reszta realizacji, piękna lub mniej to wizja tego od suwaków na konsolecie

stąd pytanie "a klasyka"

na pierwszym miejscu stawiam właśnie ekspresję przekazu, bo zrobić barwę kosztem powera to nie sztuka

ostatnio Waldkowi udało się to pogodzić więc mam wyobrażenie co mogłeś uzyskać :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Niezły kominek :), piękne wykonanie. Panowie co powiecie o tym schemacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no i kwestia chyba taka:

Jak zamierzasz nawinąć wyjściowy transformator głośnikowy 10000:8 aby przenosił co nieco niskich tonów, a jednocześnie nie miał ostrego rezonansu własnego w okolicach np. 15kHz, po którym pasmo poleci na buzię, na łeb i na szyję w czeluści ?

Tak tylko z ciekawości pytam, bo ponoć byli tacy giganci na naszym rynku, co próbowali takie trafa nawinąć (EI, R-core, torroidy, ...), ale śpiewały wiewiórki, że im to jakoś nie za bardzo wychodziło ?

Gdzieś tam na pomiarach jakieś knoty na prostokącie potem wychodziły ?

Pytam, bo autentycznie chcę się dowiedzieć. Sam posiadam GM-70 sztuk kilka i od dłuższego czasu jak pies do jeża się do nich przymierzam.

 

Aha, jeszcze taka sprawa: ten schemat ma TRZY kondensatory w ścieżce sygnałowej. To (imho) przynajmniej o jeden (lub dwa) za dużo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zjj_wwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.