Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz na GM70


pwit1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pwit, e-cap czyli jeden bg tak a drugi odwrotnie polaryzacja? ;)

 

Dokładnie, tylko, że może nie "polaryzacją" (bo one non-polarized są), tylko stroną;-)

 

 

 

ale to tylko 2 rezystory ;)

 

Z tych "tylko" to się już ładna sumka uzbierała...

Na marginesie - musze powiedzieć bratu, elektronikowi z wykształcenia i zawodu, że kupuję 2 rezystory za $30. Myślę, że będzie miał ciekawą minę;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie

 

Tak "se" policzyłem lampę GM70 i optymalne parametry według mnie to Ua=1300V-1400V I=75mA Ra=15000ohm!!!!

Napięcia poniżej 1000V są bez sensu. Również Ra poniżej 12kohm jest bez sensu.

To takie moje uwagi, co do waszych projektów.

 

Pozatym dziwi mnie, że upieracie się na stosowanie lamp prostowniczych i dławików połączonych z małymi pojemnościami. Nie mam czasu tego liczyć, ale z doświadczenia wiem, że nic dobrego dla basów to nie wróży.

 

To takich kilka uwag, pozatym życzę powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tak "se" policzyłem lampę GM70 i optymalne parametry według mnie to Ua=1300V-1400V I=75mA Ra=15000ohm!!!!

Napięcia poniżej 1000V są bez sensu. Również Ra poniżej 12kohm jest bez sensu.

To takie moje uwagi, co do waszych projektów."

 

Autorytarnie i bezdyskusyjnie. Prosiłbym tylko o założenia do tych obliczeń, bo wzmacniacze na tych lampach konstruuje setki pasjonatów (raczej nie są głusi) oraz co najmniej jedna frima profesjonalna (deHavilland), tylko kilka % z nich wchodzi z napięciem anodowym powyżej 1000V, a prawie nikt nie wybiera tak dziwacznego punktu pracy i nie stosuje obciążenia większego niż 10k. Pewnie wszyscy się mylą.

 

 

"Pozatym dziwi mnie, że upieracie się na stosowanie lamp prostowniczych i dławików połączonych z małymi pojemnościami. Nie mam czasu tego liczyć, ale z doświadczenia wiem, że nic dobrego dla basów to nie wróży."

 

Wybór miedzy lampą prostowniczą, a układami na krzemie to kwestia gustu. Brzmią na pewno odmiennie. Ja nigdy nie twierdziłem który lepiej, a który gorzej, wiem tylko, który mi się bardziej podoba.

Co do basów z dużej pojemności, przynajmniej w układzie SE zgoda, tyle, że ta sama pojemność zamula i spowalnia całą resztę pasma (a właściwe bas też). Praktycznie każdy element we wzmacniaczu to kwestia kompromisu pomiędzy skrajnymi opcjami. Dla mnie najlepiej brzmi właśnie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wyraziłem tylko swoją opinię na ten temat. Czy ją weźmiecie pod uwagę to już wasza sprawa. Gdybym ja to robił właśnie od takiego punktu pracy bym zaczął.

A co do autorytaryzmu to nikomu niczego nie narzucam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szlufik, 6 Lis 2008, 19:06

 

>Amplifon, rób swoje....

>

>Tu ża dużo filozofii a za mało faktów :)

 

 

fakt jest taki ze MPMy na gm70 mają trafo 7k, lampowe zasilanie i na Sonus Faber Cremona był taki bas ze do dziś mi się śni...

 

jakbym nie słyszał to bym tego nie robił, za duże ryzyko ! a tak już wiem to nie obchodzą mnie inne wzmaki, no może diabełek ale to inna para kaloszy ;), skupiam się na gm70..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szlufik, 6 Lis 2008, 19:06

 

>Amplifon, rób swoje....

>

>Tu ża dużo filozofii a za mało faktów :)

 

O ile się nie myle to cały ten wątek jest jednym konkretnym faktem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jt211, 6 Lis 2008, 18:07

 

>Ha ha ha ha :>)

>"Tak "se" policzyłem lampę GM70 i optymalne parametry według mnie to Ua=1300V-1400V I=75mA

>Ra=15000ohm!!!!"

>Se policzyć a se zrobić i słuchać to dwa różne światy.

>Aha i jeszcze se nawinąć 15k/50W SE :>)))

 

Ja bym sie nie smiał na Twoim miejscu. Amplifon ma napewno większe doswiadczenie w budowie wzmacniaczy niz nie jeden z Was (z tego co mi wiadomo jest nr 1 w Polsce w ilosci sprzedanych wzmacniaczy lampowych równiez za granicą i tam swietnie ocenianych).

Ciekaw jestem czy macie odpowiednią aparature do pomiarów bo sam miernik nie wystarczy, druga sprawa to nie jestescie raczej w stanie wykonac obudowy na poziomie amplifona i nie wiem ile byscie nie kombinowali to Wasze wzmacniacze nie zagrają na poziomie np audio note ongaku a nawet jesli jakims cudem zagrają to nie sprzedacie ich nawet za 20 procent ceny ongaku.

Kolejną wazną sprawą jest niezawodnosc i bezawaryjnosc. Ja słucham swojego Amplifona kilka godzin dziennie przez prawie 3 lata i nic zero awari (lampy grają juz ok 3000 godzin) podobnie mój znajomy mający Wt 40. Ciekaw jestem czy wasze wzmacniacze nie padną w tym czasie.

Podobnie wygląda sprawa z kolumnami cóz ze matthew robisz zajebiste kolumny na swietnych głosnikach (o wyglądzie nie wspomne bo są lepiej wykonane niz "markowe") jak i tak nie zagrają na takim poziomie gdyby projektował je np audio physic (gdyby zastosował te same przetworniki) a wiesz czemu bo mają odpowiednie labolatorium.

Sam jestem zwolennikiem DIY i mam kolumny diy akustyka na reweratotach i grają lepiej niz firmówki za 10 tys w bezposrednim porównaniu ale gamuty na tych samych (no niby modyfikowanych) przetwornikach by je pewnie zmiotły podobnie jest ze wzmacniaczami - taka jest niestety prawda.

Zycze powodzenia w budowie i bezawaryjnosci Waszych urządzen. A ty Amplifon mógłbys dołozyc do swojej oferty monobloki na tej niesmowitej lampie jak cos to sie pisze na pierwszy egzemplarz.

A i Panowie jak ktos chce sie wypowiedziec i cos doradzic to nie wypada sie smiac - wspólnie zawsze łatwiej cos zbudowac.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma piernik do wiatraka gdzie napisałem że z 7k nie będzie basu? Jakbyś się chociaż trochę orientował to byś zrozumiał że jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Wątek z basem dotyczy dławików w zasilaniu i małych kondensatorów bo mam dość nieprzyjemne doświadczenia z takimi układami. Dla mnie to kopiowanie lipnych rozwiązań z przed 50 lat gdzie nie było kondensatorów o większych pojemnościach i trzeba było sobie jakoś tam radzić.

 

Podając te dane miałem na myśli że przy wyższych napięciach i wyższej impedancji lampa GM70 pracuje w najbardziej liniowej części, ma najmniejsze zniekształcenia, ma największą wprawność, będzie miała największą trwałość a z doświadczenia wiem że lampy w takich punktach pracy grają też najlepiej.

Guzik mnie obchodzi jak to robią inni. Jedni się boją wysokich napięć. Drudzy stosują firmowe trafa które są zazwyczaj na 10k i faktycznie wchodzenie w wyższe napięcia nie ma sensu. Ja gdybym budował taki wzmacniacz zastosował bym dane które podałem. Problem z trafem fakt istnieje ale nie jest wiele większy niż przy 10k. Przekładnia napięciowa zwiększa się tylko o około 20 procent!!!! Czyli na pierwotnym jest tylko 20% więcej zwoi. Zatem w czym problem „se zrobić i se słuchać”?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, prośba nie antagonizujmy niepotrzebnie tego wątku. Ten jest na szczęście jeszcze merytoryczny i... niech takim pozostanie. Nautilius - czy którakolwiek z konstrukcji w tym wątku jest robiona na sprzedaż? Nie, to DIY na własny użytek. Nie pisz więc o "pseudo-interesownej-reklamie-DIY".

 

Szanowny Amplifon (chylę czoła) wyraził swoją opinię i uzasadnił swoje tezy, należy się cieszyć, że ktoś z takim doświadczeniem włączył się w wątek. Fakt, że zrobił to bardzo autorytarnie i zakwestionował ścieżkę, którą poszły obecne w tym wątku konstrukcje spowodował naturalną reakcję obronną, "nastroszenie piórek". Ale szkoda byłoby bawić się w jakieś gierki i udowadnianie na siłę jedynej racji. Ścieżek jest przecież kilka, pwit1 celowo poszedł ścieżką, która wiąże się z jego gustem i wyobrażeniem o dobrej reprodukcji dźwięku. To kwestia gustu i upodobań.

 

Faktem jest też, że zrobienie zasilania na 500, 1000, a 1500V to za każdym razem wskoczenie o półkę wyżej z kosztami. Podejrzewam, że to jeden z powodów większej popularności zasilania GM70 z napięć z przedziału 900-1000V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest z prostownikami krzemowymi ale z mojego (skromnego co prawda) doświadczenia również wynika, że przy diodach lampowych duże pojemności w zasilaczu strasznie mulą, spowalniają brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się piszę do fanów półprzewodnikowych prostowników i anty fanów dławików sieciowych.

Amplifon-cieszy mnie twoje "świeże" podejście do GM70.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Junkers Neckar N 19E,LG GB5237TIFW,Bosch HBN 239E1L,Electrolux ESL 65070R

Całość podłogi deska BalicWood Jesion kl.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że doszło do konsensusu. Amplifon ma 100% racji. Faktem jest że istnieją różne szkoły, niestety gloryfikowany jest historyczny układ zasilania który można traktować jak układ strojony, z natury swojej niestabilny i efekt stanów nieustalonych przekłada się na "achy" i "ochy". Układ ze sztywnym zasilaniem wcale nie musi mieć dużych pojemności, może nie brumieć a twierdzenie że taki układ spowalnia brzmienie jest jedną wielką audiofilską bzdurą. Zasilanie poniżej 1000V jest podyktowane względami ekonomicznymi, dlatego tak chętnie jest stosowane.

A tak w ogóle to każda każda droga jest OK, jeśli na jej końcu osiągamy to czego chcemy:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wyliczanek takich na szybko:

 

Ua=1000V P=22W (klasa A1

Ia=0,1A P=37W (klasa A2)

Ra=7k

Spore zniekształcenia przy dużych mocach.

 

Ua=1000V P=23W (klasa A1) !!!!!

Ia=0,1A P=40W (klasa A2)

Ra=10k

 

Ua=1200V P=28W (klasa A1

Ia=0,08A P=42W (klasa A2)

Ra=10k

 

Ua=1400V P=39W (klasa A1)

Ia=0,075A P=45W (klasa A2)

Ra=15k

 

Ua=1400V P=44W (klasa A1) (maksymalna moc admisyjna 125W)

Ia=0,09A P=53W (klasa A2)

Ra=14k

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zdania można mieć różne i gusty można mieć różne. Jedni wolą krzem, inni lampkę, jedni budują PSU w taki sposób, inni w inny. Poza wiedzą i doświadczeniem trzeba mieć jeszcze jednak trochę kultury wypowiedzi, aby dało się wogóle dyskutować. No chyba, że czyjeś wybujałe ego, własny fan-klub i przeświadczenie o odkryciu jedynie słusznych prawd nie przewiduje pola do dyskusji.

 

Co do meritum - ja jestem zwolennikiem lampek w zasilaniu i stosunkowo małych pojemności. Jest na Świecie wielu uznanych konstruktorów, którzy podzielają to zdanie (Dr. Gizmo, Thorsten Loesh, Dave Slagle, Jim Dowdy,...). Zapewniam, że zarówno ja jak i oni lubią dobry bas.

 

Użycie GM70 w punkcie pracy 1400V/75ma i obciążeniem 15k moim zdaniem nie zagra dobrze. W teorii wszystko jest OK, ale teoria ma to do siebie, że jest tylko teorią. W praktyce zysk z liniowości uzyskanej pod takim obciążeniem zostanie z nawiązka "zjedzony" przez problemy wynikajace z wejścia na takie wysokie poziomy napięcia (a więc m.in. dobraniem odpowiednich elemntów pasywnych i aktywnych). W takim punkcie pracy na siatce będzie jakieś 150V, nie da się więc wysterować GM70 jednostopniowym driverem (o wyższości jednostopniowego drivera nad wielostopniowym mnie nikt nie przekona, ale to mój pogląd i przyjmuję, że nie wszyscy muszą go podzielać). No i oczywiście sygnał wejściowy trzeba do tych 300V p.p. wzmocnić zbierając po drodze mnóstwo śmieci i zniekształceń, po to żeby potem GM70 pięknie i liniowo ten sygnał przetworzyła. Nawet w teorii budzi to wiele wątpliwości.

 

Nadal ciekawy jestem tych założeń (liczby) do zastosowania obciążenia 15k. Dla ułatwienia dyskusji - jak to jest że dla np. 300B z rezystancją anodową ok. 700R najbardziej popularne obciążenie to ok. 3k, a dla GM70 z Ra ok. 1,7k ma być 15k. No i z czego wynika to, że lampa na niższym prądzie jest bardziej liniowa niż na wyższym (o walorach brzmieniowych nie wspomnę, bo tu bywa różnie, ale mówimy o teoretycznej liniowości). Załączam link do chcarakterystyki. Proszę spojrzeć, gdzie jest powiedzmy 900V i 120mA, a gdzie 1400V i 75mA, moc wzmacniacza będzie zbliżona:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

 

I trochę personalnie:

"Podając te dane miałem na myśli że przy wyższych napięciach i wyższej impedancji lampa GM70 pracuje w najbardziej liniowej części"

- moim zdaniem nie, wyższe napięcie oczywiście się przyda, ale ograniczeni jesteśmy mocą i niestety trzeba obniżyć prąd, trzeba dobrać nie maksymalne napięcie, tylko optymalne,

"ma najmniejsze zniekształcenia,"

- analogicznie jak wyżej,

"ma największą wprawność,"

- a z czego to wynika - 1400V i 75mA to jakieś 100W, 900W i 120mA to też ok. 100W, klasa A to mniej więcej 25W w każdej opcji, gdzie ta większa sprawnosć,

"będzie miała największą trwałość"

- a to z czego wynika, 100W na lampie to 100W na lampie, powiedziabym raczej, że uzyskane przy napięciu bliższym maksymalnego skróci jej żywotnośc,

"a z doświadczenia wiem że lampy w takich punktach pracy grają też najlepiej."

- ile wzmacniaczy na mocnych triodach Pan zbudował (GM70, 211, 845) i gdzie można ich posłuchac, bo chętnie skorzystałbym z takich doświadczeń.

 

Ja proponuję jednak zbudować ten wzmacniacz, najlepiej z tak dobranym punktem pracy dla GM70 i porównać i innymi konstrukcjami. Ktoś bedzie musiał wtedy zweryfikować swoje poglądy, byc może bedzie to przełom dla setek konstruktorów na całym Świecie.

 

 

I na koniec - wydaje mi się, że tego wątku nie da się już uratować. Będzie jak wszędzie. Cóż i tak długo przetrwał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek spokojnie ;-)

Będzie dobrze..

 

Wątek nie umrze Matthew zamówił trafa być może ktoś jeszcze, tak więc będzie się działo ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, są liczby. Pisałem właśnie to co powyżej i nie zauważyłem.

 

Dwie pierwsze pozycje bardzo OK. 1000V i 100mA to mniej więcej idealny punkt pracy dla GM70 (i dla wielu najlepiej brzmiący). To jednak zupełnie coś innego niż 1400V i 75mA. Jeżeli uda sie Panu dobrać odpowiednie trafo 10k będzie super. 7k będzie prostrze, w więc teoretycznie wyższej jakości. Proszę napisać przy jakim poziomie "dużej mocy" rozpoczynają się te zniekształcenia.

 

1200V i 80mA moim zdaniem nie zabrzmi dobrze, pozostałe pozycje to tylko teoria, a w znalezieniu lub nawinięciu odpowiedniego trafa na 15k życzę powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek spokojnie ;-)

Będzie dobrze..

 

Staram się;-)), mogę podyskutowć i chętnie przyjmę czyjeś sugestie i skorzystam z doświadczeń. Z przyjemnością porównam też różne konstrukcje. Być może po każdym z takich porównań spędzę kolejnych kilka tygodni nad lutownicą (lubię to;-) i będe uboższy o parę złotych wydanych na kolejne elelemnty (to lubię mniej). Ale, no właśnie ale...

 

 

Wątek nie umrze Matthew zamówił trafa być może ktoś jeszcze, tak więc będzie się działo ;-)

 

Super, zdaje się, że planuje pójście inną drogą, z pewnością będą to cenne dla wszystkich informacje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=>pvit1

 

„I trochę personalnie:

"Podając te dane miałem na myśli że przy wyższych napięciach i wyższej impedancji lampa GM70 pracuje w najbardziej liniowej części"

- moim zdaniem nie, wyższe napięcie oczywiście się przyda, ale ograniczeni jesteśmy mocą i niestety trzeba obniżyć prąd, trzeba dobrać nie maksymalne napięcie, tylko optymalne,

"ma najmniejsze zniekształcenia,"

- analogicznie jak wyżej,""

 

A moim zdaniem tak i to w znacznej mierze ale może nie dopowiedziałem (i może się nie zrozumieliśmy)że myślę o takiej samej mocy wyjściowej powiedzmy 15W a 1300-1400V uważam za optymalne i 14-15k Ra.

 

 

"ma największą wprawność,"

- a z czego to wynika - 1400V i 75mA to jakieś 100W, 900W i 120mA to też ok. 100W, klasa A to mniej więcej 25W w każdej opcji, gdzie ta większa sprawnosć,

 

Totalna bzdura patrz wyliczenia powyżej. Obarczone sporym błędem ale dające pewien pogląd że nie masz racji! I tu moje pytanie czy kiedykolwiek liczyłeś tą lampę skoro twierdzisz że 25W jest w każdej opcji. Dla mnie jest drobna różnica pomiędzy 25 a ~40W. Z tych samych 100W z zasilacza. Tutaj dotykamy sedna sprawy jeżeli twój wzmacniacz będzie już chodził z praktycznie maksymalną mocą i dużych zniekształceniach to ten na moich założeniach będzie nadal liniowy. Bo chyba nie powiesz mi że "moja" konstrukcja będzie miała takie same zniekształcenia przy 25W.

 

 

"będzie miała największą trwałość"

- a to z czego wynika, 100W na lampie to 100W na lampie, powiedziałym raczej, że uzyskane przy napięciu bliższym maksymalnego skróci jej żywotność

 

Kolejna bzdura! A wynika to z tego wynika że trwałość tych lamp w mniejszym stopniu zależy od mocy admisyjnej niż prądu (reasume czym mniejszy prąd tym większa trwałość)

 

 

"a z doświadczenia wiem że lampy w takich punktach pracy grają też najlepiej."

- ile wzmacniaczy na mocnych triodach Pan zbudował (GM70, 211, 845) i gdzie można ich posłuchac, bo chętnie skorzystałbym z takich doświadczeń.

 

Tak nie budowałem takich wzmacniaczy poza jednym przypadkiem gdzie pomagałem przy budowie takiego wzmacniacza znajomemu gdzie robił to pod moje dyktando. I wyszło całkiem nieźle poza trafem końcowym które zrobił nie potrzebnie tak wielkie.

 

 

Poza tym nie miałem na celu niszczenia twojego wątku i bynajmniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość jt211

(Konto usunięte)

Amplifon,

To już sie bardzo różni o dość kategorycznego pierwszeco stwierdzenia które wywołało mój śmiech.

Ja jestem za cienki żeby takie obliczenia wykonać ale mam pytanie.

Pare lat temu mój znajomy któremu wypada mi wierzyc z racji jego wyksztalcenia wyliczył mi optymalny punkt dla 211 wyszlo mu 16K trafo i ok 1100V przez 211.

Teraz moje pytanie dlaczego dla Ciebie wychodza tak duze wartosci trafa skoro GM70 bliżej do 945 niż do 211 ???

Laikiem zupelnym nie jstem mialem 845 , 211 i 8003 na desce wiec wiem mniej wiecej o co tu biega.

 

amplifon, 7 Lis 2008, 10:58

 

>Trochę wyliczanek takich na szybko:

>

>Ua=1000V P=22W (klasa A1

>Ia=0,1A P=37W (klasa A2)

>Ra=7k

>Spore zniekształcenia przy dużych mocach.

>

>Ua=1000V P=23W (klasa A1) !!!!!

>Ia=0,1A P=40W (klasa A2)

>Ra=10k

>

>Ua=1200V P=28W (klasa A1

>Ia=0,08A P=42W (klasa A2)

>Ra=10k

>

>Ua=1400V P=39W (klasa A1)

>Ia=0,075A P=45W (klasa A2)

>Ra=15k

>

>Ua=1400V P=44W (klasa A1) (maksymalna moc admisyjna 125W)

>Ia=0,09A P=53W (klasa A2)

>Ra=14k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wkleiło mi się wszystko sorryyy

 

Poza tym nie miałem na celu niszczenia twojego wątku i bynajmniej nie miałem na celu podważania czegokolwiek.

Po prostu moim zdaniem jeżeli macie już coś budować to nie ma sensu powielać błędów z internetowych schematów które według mnie mają kiepskie założenia. Brniecie w jakieś wymyślne elementy, lampy kondensatory itp. a podstawowe założenia są według mnie kiepskie.

Twierdzenie że wszyscy tak robią ni jak mnie nie przekonuje. Zazwyczaj w tłumie rzadko kto ma rację

Niestety wierzę też w cyferki i odrobinę fizyki a nie tylko w to co przeczytam w necie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amplifon,

forum jest publiczne, wątek też jest publiczny. Ja mogę ewentualnie apelować, żeby zachować pewien poziom dyskucji i nie występować z pozycji jedynego znawcy tematu (zapewniam, że na Świecie jest wielu konstruktorów z dużo większym doświadczeniem i nazwiskiem), bo to troche irytujące.

 

Trochę plemicznie:

 

"1300-1400V uważam za optymalne i 14-15k Ra"

- jasne, podaj jeszcze przy jakim prądzie (bo rozumiem, ze 75mA już odpuściliśmy) i mamy pełną jasność. 1300-1400V i 14-15k jest fajne, ale przy 100mA i więcej, a tu wchodzimy w moc bliską max dla tej lampy. Chociaż to ruskaja technologia, może wytrzyma,

 

"Totalna bzdura patrz wyliczenia powyżej. Obarczone sporym błędem ale dające pewien pogląd że nie masz racji! I tu moje pytanie czy kiedykolwiek liczyłeś tą lampę skoro twierdzisz że 25W jest w każdej opcji. Dla mnie jest drobna różnica pomiędzy 25 a ~40W. Z tych samych 100W z zasilacza. Tutaj dotykamy sedna sprawy jeżeli twój wzmacniacz będzie już chodził z praktycznie maksymalną mocą i dużych zniekształceniach to ten na moich założeniach będzie nadal liniowy. Bo chyba nie powiesz mi że "moja" konstrukcja będzie miała takie same zniekształcenia przy 25W"

- nie wiem, jak to wyliczełeś, ale chętnie się dowiem. Nie wiem jak i czy da się osiagnąć 40W w klasie A, przy ok. 100W na lampie. Podaj proszę jakieś źródło, chętnie uzupełnię widzę, poważnie.

Co do dalszego wywodu - oczywiście zgoda, że 25W dla maksymalnej 25W to nie to samo co 25W z dużym zapasem.

 

"Kolejna bzdura! A wynika to z tego wynika że trwałość tych lamp w mniejszym stopniu zależy od mocy admisyjnej niż prądu (reasume czym mniejszy prąd tym większa trwałość)"

- ale nie tylko od prądu, tu jest zgoda. Proponuję eksperyment puść np. 300B z 500V na anodzie i delikatnymi 30ma (analogia do Twojego punktu dla GM70) prądu. Zobaczymy jak długo wytrzyma (to, jak zabrzmi zostawmy).

 

"Tak nie budowałem takich wzmacniaczy poza jednym przypadkiem gdzie pomagałem przy budowie takiego wzmacniacza znajomemu gdzie robił to pod moje dyktando. I wyszło całkiem nieźle poza trafem końcowym które zrobił nie potrzebnie tak wielkie."

- chętnie bym go posłuchał, a najlepiej porównał z inna konstrukcją, czy byłaby taka możliwość. Chętnie zaproszę do siebie, byc może od następnego dnia zabiorę sie ostro do pracy.

 

"Twierdzenie że wszyscy tak robią ni jak mnie nie przekonuje. Zazwyczaj w tłumie rzadko kto ma rację

Niestety wierzę też w cyferki i odrobinę fizyki a nie tylko w to co przeczytam w necie."

- z pewnością rację mają zawsze jednostki idące pod prąd, przekładając na moje hobby, a Twój bussines - reszta jest głucha.

 

Nadal życze powodzenia w zaaplikowaniu odpowiedniego trafa do proponowanego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej, co tutaj się podziało?

Nie czarujmy się, w necie jest mnóstwo bzdur ale o znalezieniu optymalnego rozwiazania raczej mozna zapomnieć, to co cenne kazdy zostawia dla siebie. Tym fajniej że ktoś wnosi wswoje uwagi.

Amplifon zasugerował trochę inne rozwiązanie, w dodatku zaznaczył: "To takich kilka uwag, pozatym życzę powodzenia." No i masz, zaraz zjeżyło się towarzystwo. A na odpowiedzi w stylu hahaha to już brak słów. Urażona duma megakonstruktorów? Ludze, opanujcie sie:(

 

>I na koniec - wydaje mi się, że tego wątku nie da się już uratować.

Pwit1, nie rozumiem dlaczego odebrałes te wpisy personalnie. Zrobiłes fajny wzmacniacz, wykonałes super pracę, szacunek. Ale prychać, zachowywać się jak dziecko dlatego to że ktoś śmiał napisać kilka uwag ABSOLUTNIE nie skierowanych do Ciebie - tego nie rozumiem.

Chyba że wątek miał być po to, abyś pokazywał swój piękny wzmacniacz a inni mieli rozpływać się w zachwytach. No problem, wystarczyło tylko to zaznaczyć, tylko wybacz ale to nie jest rozwojowe. Na pewnym niby zamkniętym forum nie ma pół schematu a ludzie kadzą sobie do bólu, nic z tego nie wynika poza bolącą głupotą. Tutaj chcesz tego samego? Ech...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.