Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  213 członków

Arcam Klub
IGNORED

Klub miłośników ARCAMA


gabler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wlaczajac sie w dyskusje A90 vs AVR360 zdecydowanie lepszym wyborem do sluchania stereo jest A90 , to nie ulega zadnych watpliwosci , tymbardziej ze A90 po lekkiej modyfikacji zagra jeszcze lepiej .

A90 już sprzedałem, więc "po herbacie". A jak Twoim zdaniem ma się AVR600 do A90 tudzież innych Arcamów lub ogólnie wzmacniaczy stereo ? Kiedyś kosztował majątek (>20k) ale teraz widzę można używki w rozsądnych pieniądzach kupić. Nie chce rezygnować z KD i po raz kolejny trzymać dwóch "pudeł", ale co począć - jeśli nie AVR600, to będę się rozglądał za następcą A90, który nawiasem mówiąc bardzo mi odpowiadał (zaczynam żałować, ze go sprzedałem)

Edytowane przez remlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arcam diva A90 to Arcam FMJ A32 . Mozesz zakupić A38 , mam go i jest najlepszy z tych wszystkich , ale odkryłem fabryczną wadę lub wadliwy egzemplarz ( sprawa w toku wyjaśnienia więc nic więcej narazie nie powiem ) . Mimo to najlepszy jest z nich A38 . Kolumny ewidentnie znikają z pokoju , jest dynamiczny , neutralny i kompletnie nie męczy ( pod warunkiem iż jest to sprawny egzemplarz wg serwisówki ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ok czas mija dla Arcama , napisałem do niego kilka razy emaila prawie 2 tygodnie temu odnośnie znalezienia przezemnie fabrycznej wady ( bardzo niebezpiecznej) Arcama A38 . Grzecznie poprosiłem o pomoc , zasugerowałem iż jest to wada fabryczna którą posiada wiele egzemplarzy , nie jest to odosobniony przypadek . Miałem nadzieje iż Arcam zrekompensuje tę wadę lub jakoś " wynagrodzi" znalezienie tej wady , ale widocznie mają takiego klienta w głębokim poważaniu , więc nie pozostaje mi jak tylko przestrzec innych użytkowników przed niebezpieczenstwem modelu A38 . Tymbardziej iż w salonach nadal lezą i są dostępne nowe leżaki magazynowe w kwocie ok 5 tys złotych .

 

Jak wcześniej pisałem z Arcamem pracuje już trochę czasu, wiele modeli modyfikowałem , ( CD73 , A80 , A85 , A90 , A32 , A38 , CDS27 i kilka innych) wiele odnawiałem .

Ostatnio kupiłem nowy odtwarzacz CDS27 z salonu oraz A38 ( z drugiej reki tuż po gwarancji) . Zupełnie przypadkiem odkryłem wadę A38 a jest to bardzo ważna wada i bardzo niebezpieczna .

 

Jeśli ktoś z was posiada ten model proszę o kontakt . Wysłałem dzis jeszcze raz emala do suportu Arcama w UK oraz USA i Kanadzie , dam im jeszcze 2-3 dni . Jesli się nie odezwą ( a podejrzewam że nie kiwną palcem) wówczas opiszę tu na forum i na wielu innych polskich i zagranicznych forach aby przestrzec przed zakupem używanej ( lub jeszcze ekspozycyjnej w salonach) A38 , oraz aby 2 razy się zastanowili przed zakupem nowszych modeli . Powiem tylko tyle iż wada fabryczna moze skutkować całkowitym uszkodzeniem wzmacniacza i kolumn . Po weekandzie napisze już konkretnie o jaką wadę chodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ok czas mija dla Arcama , napisałem do niego kilka razy emaila prawie 2 tygodnie temu odnośnie znalezienia przezemnie fabrycznej wady

(...)

widocznie mają takiego klienta w głębokim poważaniu

Ja dotychczas miałem do czynienia tylko z dwoma odbiornikami/DACami Bluetooth Arcama.

 

W obu urządzeniach odkryłem wady fabryczne, na szczęście nie aż tak niebezpieczne dla zdrowia, chociaż zeza można dostać ;).

 

Pierwszy kontakt związany z pierwszym problemem (zamienione kanały) był miły i wszystko zostało szybko wyjaśnione.

Druga próba kontaktu w związku z drugim problemem (rozjechana faza) pozostała już jednak bez odpowiedzi.

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Zapisuję się do klubu ze swoją A90 modyfikowaną przez KrzysztofPL. Jestem pod dużym wrażeniem co Krzysztof zrobił z tego wzmacniacza. Wcześniej ze stajni arcama miałem A22 i na testach A10. Jest to mój drugi zestaw stereo w domu, pierwsze skrzypce gra Gryphon.

Witamy:)

Możesz mi co nieco skrobnąć na temat modyfikacji, koszta etc. na priv?

Mam A32...

Pozdrawiam

Muzyka była, jest i będzie ważną częścią mojego życia a wspomnienia chwil minionych odżywają wzbogacane emocjami utworów towarzyszących owym momentom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj LukRin :) . Miło słyszeć że podoba Ci się brzmienie A90 po modyfikacji .

 

Kolego Gunthe odpowiedziałem Ci na odpowiedź prywatną .

 

Pozdrawiam serdecznie . Czekam do poniedziałku/wtorku i jeśli Arcam nie raczy się odezwać ( a jak znam życie to na pewno nie odpisza ) wówczas wykonam im piękną reklamę na forach internetowych dla bezpieczeństwa użytkowników modelu A38 . Prawda jest taka iż A38 nie jest już produkowany więc wszystkie egzemplarze wyjechały od ich magazynów , panowie wzięli za to pieniądze i cieszą sie zyskiem .Niedobitki zostały jeszcze w salonach poekspozycyjne lub leżaki magazynowe więc gdyby ktoś chciał zakupić jeszcze ten model A38 , który uwazam ze warto pod warunkiem iż nie posiada tej wady fabrycznej . Ja sam tę wadę fabryczną mogę zlikwidować ale koszt jest dośc spory .

 

Dam znać w przyszłym tygodniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

Pozdrawiam serdecznie . Czekam do poniedziałku/wtorku i jeśli Arcam nie raczy się odezwać ( a jak znam życie to na pewno nie odpisza ) wówczas wykonam im piękną reklamę na forach internetowych dla bezpieczeństwa użytkowników modelu A38 .

 

Jak się mówi A to i B , tym zdaniem i tak już " wypłoszyłeś " przyszłych nabywców , jeżeli do tego dochodzi jakieś zagrożenie , to tym bardziej powinieneś to opisać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rydz

(Konto usunięte)

ale najważniejsze jest bezpieczeństwo .

 

Kolego , jeżeli to prawda co piszesz , bezpieczeństwo , to się opisuje , a nie robi jakieś dziwne zwroty .

A jak ci pozytywnie odpowiedzą , to już nie opiszesz jakie to zagrożenia płyną z użytkowania tego sprzętu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Rydz , nie panikuj . Tu nie chodzi o bezpieczenstwo osób a samego wzmacniacza i jego żywotności . Gdyby nasze zdrowie było zagrożone zapewniam Cię że natychmiast bym o tym napisał więc zwolnij trochę i poczekaj chwilę. Mój jeden egzemplarz nadal pracuje z tą wadą , czekam na jakiś odzew ze strony Arcama , jeśli zależy mu na swojej dobrej opinii to może się odezwie odpisując na mojego emaila .

Panowie spokojnie .

Edytowane przez KrzysztofPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie tak jak obiecałem tak też robię .

Otrzymałem dzisiaj emaila od Arcama w sprawie znalezienia przeze mnie wady fabrycznej wzmacniacza A38 firmy Arcam . Panowie od Arcama odpisali mi iż wada ta jest w 100% bezpieczna ( zainteresowanym mogę wysłać email po angielsku na PW ).

Z racji iż spodziewałem się takiej odpowiedzi zamieszczam tutaj opis tej wady .

 

Wadą fabryczną wzmacniacza A38 jest zbyt wysokie napięcie zasilające koncówkę mocy i jej zasilacz . Wg serwisówki napięcie stałe w kluczowych miejscach powinno wynosić ok 49 V DC natomiast w moim egzemplarzu wynosi aż 63 V DC ! ( i nie tylko moim do czego sami się przyznali pisząc mi w pierwszym emailu że znają ten problem i zalecają na " początek " wymiane samych kondenstorów głównych końcówki Samwha na coś lepszego... co kompletnie nie rozwiązuje problemu ).

63 V DC jest dopuszczalnym napięciem zasilajacym kondensatory główne ( w tym przypadku badziewne Samwha 10 000uF 63V ). Dzieje sie tak z racji źle dobranego , transformatora zasilającego cały wzmacniacz a konkretnie przewymiarowanego uzwojenia wtórnego zasilającego sama końcówkę mocy w A38 ( uzwojenie wtórne zasilające przedwzmacniacz jest ok - 18V AC i tyle też u mnie wynosi ).

Przy 233 V napięcia sieciowego napięcie wynosi 63,2v , a nieraz w sieci ( mieszkam na wsi) napięcie sieciowe wynosi ok 237V co powoduje iż wtedy napięcie po wyprostowaniu wynosi 65 V !, kondensatory główne pracują już na przekroczonym napięciu zasilającym co może spowodować uszkodzenie kondensatora, jego przebicie , strzał co w efekcie doprowadzi do spalenia końcówki mocy , i jeśli zabezpieczenia kolumn nie zadziałają ( a nigdy nie wiadomo jak zareagują w takim momencie jak przebicie kondensatora) to również do spalenia kolumn głośnikowych .

W miescie w którym pracuję napięcie sieciowe wynosi nieraz 240v co już dawałoby ok 67 V DC ( max co udało mi się wychwycić to 65,5v przy 239V sieciowego ) , przypominam iż Arcam może pracować przy napięciu 220-240V ( stosowna informacja z tyłu na nalepce ).

 

post-34283-0-60106800-1491422586_thumb.jpg

 

Same elementy SMD koncówki również się przegrzewają ( DC Servo i inne miejsca płytki końcówki mocy) a grzać się tak nie powinny bo....

 

ze starszego modelu wzmacniacza Arcama tj modelu A85 przełozyłem transformator i zasiliłem nim mojego A38 ( serwisówki obu są identyczne jeśli chodzi o napięcia zasilające końcówke mocy , 49 V po wyprostowaniu)

i napięcie z 63 V z trafa Noratel spadło do książkowych 49-50V DC , co spowodowało iż elementy SMD już tak się nie grzały, cała końcówka mocy pracowała w swoim punkcie pracy zaprojektowanym przez inzynierów Arcama .

 

Ale najważniejsze iż diametrialnie zmieniło się brzmienie na lepsze - znikneła natarczywosć, nerwowość, a pojawiła się głębia basu, wieksza swoboda, masa powietrza , przestrzeni, muzyka kompletnie przestałą męczyć, wzmacniacz zagrał w swoim arcamowskim stylu , ale lepiej jak A32/A90 .

 

Niestety wzmacniacz musiałem oddac znajomemu i powróciłem z powrotem do fabrycznego .

 

Aby wzmacniacz zagrał tak jak powinien należy wymienić transformator toroidalny ( zamawiam w Toroidy.pl) oraz odrazy wymienić 2 główne kondensatory zasilające ( ja wyrzuciłem Samwhe i zamontowałem drogie ale świetne Mundorfy Mlytic o większej pojemności bo 15 000uF co już po wygrzaniu podniosło dynamikę i rozdzielczość brzmienia całego wzmacniacza .

 

Koszt kondensatorów to 230 złotych, natomiast koszt transformatora zależny jest od mocy jakiej zamierzamy tak włożyć ( fabrycznie arcam podaje iż maksymalny pobór mocy to 800VA co przy tak małych gabarytach wstawionego trafa Noratel jest śmieszne i tylko osoby kompletnie nie znające tego tematu uwierzą w to iż takie trafo weźmie z sieci ok 800 VA mocy pozornej :)

Po moich pomiarach wyszło iż to trafo moze mieć ok 250 VA , ja zamówię w toroidy .pl trafo o mocy 400VA , które zmiesci się na styk z wycięciem jednego listka radiatora lub jego wygięciu tak aby dużo wieksze gabarytowo trafo się tam zmieściło.

Koszt trafa to ok 350 złotych z wysyłką . Czy warto ? Zdecydowanie tak gdyż ten wzmacniacz warty jest wydania tych pieniędzy aby przywrócić jego stan do prawidłowej pracy .

 

Napisałem do Arcama o pomoc , ale widać , że nie poniosą kosztów naprawy lub przysłania prawidłowego transformatora, wiec jestem zmuszony do zakupu na własną kieszeń , ale są osoby , które kupiły leżaki magazynowe w salonach, i posiadaja jeszcze gwarancję na ten wzmacniacz . Takie osoby natychmiast powinny sprawdzić swoje egzemplarze, pomierzyć napięcie zasilające w domu , potem sprawdzić sam transformator w środku mierząc napięcie na końcówce mocy .

 

Trzeba to koniecznie wyeliminowac gdyż nie znamy dnia i godziny aż pozegnamy się z ulubionym wzmacniaczem i w najgorszym przypadku ulubionymi kolumnami .

 

 

 

Arcam zalecał sama wymianę 2 kondensatorów na lepsze ( aby czasem wstawione przez nich badziewne Samwha nie strzeliły jeśli ktoś ma w domu napięcie sieciowe 240V AC jak ja ).

Nawet wycenił mi koszt takich kondensatorów na 40 złotych ( za te cene to mozna sobie kupic podobne badziewie , nawet nie napisał aby szukac kondensatorów na wyższe napiecie niż 63V ).

Panowie chcieli w ten sposob załątwić sprawe ale to nie rozwiązuje problemu gdyz cała koncowka pracuje nie tak jak powinna nie wspominając o najwazniejszym po bezpieczenstwie czyli o brzmieniu .

 

Nie ładnie Arcam oj nieładnie . Kupowałem u nich wiele urzadzen, sam obecnie posiadam kilka urzadzen Arcama , ale takie podejscie do sprawy to kpina . Nie tak powinno sie traktowac klientów .

 

Ja na miejscu klientów porządnie zastanowiłbym się nad zakupem nowych urzadzen spod ich stajni zwłaszcza gdzie teraz produkowane są w Chinach ( CDS27, i tansze wzmacniacze mocy poza najdrozszym A49, który rzekomo byl produkowany lub tylko zlozony w USA) .

 

Arcam stracił u mnie renome , urzadzenia nie sa juz produkowane z dobrych elementow jak starsze jego modele ktore mam w domu (widac ksiegowy maczal palce z reszta chyba to widac rowniez w innych firmach zajmujacych sie tematyką audio ze mocno spadła jakość zastosowanych elementow w swoich urządzeniach ).

 

Jestem ciekaw jak zareagują salony które jeszcze mają egzemplarze A38 w swoim zapasie , zapewne sami zlecą pomiary serwisom, może powymieniają trafa na inne i sprzedadzą po kosztach aby pozbyć się problemu .

 

A38 jest bardzo dobrym wzmacniaczem, który po naprawie bedzie grał u mnie długie lata bo z prawidłowym trafem i przy prawidłowym napięciu ( ok 50VDC) gra bardzo solidnie .

 

Posiadajacym wadliwe egzemplarze pozostaje nic tylko albo sprzedac albo dolozyć ok 600 złotych na same częsci i przywrócić prawidłową pracę tego modelu bo powtarzam - warto .

 

Forumowicze sprawdzcie swoje egzemplarze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

CDS27 gra u mnie od kilku miesięcy , dobry odtwarzacz . Słucham na nim tylko USB i gra z A38 całkiem całkiem .

 

A38 pracuje w klasie AB, typowy wzmacniacz jak A85, A90, A32, A38 , końcówka na SAP bez kondensatorów w torze ( pracuje opamp jako DC Servo ) . Prąd spoczynkowy jest niski a sama koncowka jest sterowana temperaturowo wiec przy normalnym słuchaniu radiator jest zimny .

Co do A38 kolejny egzemplarz znajomego okazal sie z tą wadą wiec wyglada na to iz wszystkie lub bardzo duza ilość ją mają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.