Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  25 członków

MBL Klub
IGNORED

MBL klub


xniwax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pięknie!

 

Temat ruszył i to w dodatku z kolumnami.

 

Aconitum,parametry zestawów twych są zacne,pasmo prz.28-45 000hz,oraz 110 watt mocy.Czy ten potencjometr na tylnej ściance wyskalowany co by to nie oznaczało do 10-ciu,jest tłumikiem,czy za jego pomocą można zmieniać efektywność któregoś z zakresów pasma?

 

Jak byś określił brzmienie MBL 300,po cichu spodziewam się odpowiedzi,że neutralnie,bo to główne założenie właściciela firmy MBL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje kolumny to model 300 A (a dokładnie A2) i nie mają regulacji. Kolumny modelu A nie miały tej literki dopisywanej, ale jest ona na zwrotnicy. Jeśli niczego nie pokręciłem, to regulator z tyłu pojawił się w modelu C i służył do regulacji ilości basu.

 

Jak grają? Już sam odpowiedziałeś:) Są potwornie zrównoważone i neutralne, a przy tym niesamowicie muzykalne. Zmiana dowolnego elementu toru jest słyszalna natychmiast i nie ważne czy zmienia się preamp, źródło, wzmacniacz czy kable (nawet sieciowe).

 

Pasmo mają bardzo szerokie i to słychać nawet przy cichym słuchaniu - nigdy nie brakuje dołu (no chyba, że tak została nagrana płyta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acotinum,nie ma chyba lepszej okazji abym poparł twoje słowa odnośnie-neutralność=zrównoważenie=MUZYKALNOŚĆ!

 

Ze swojej strony dodam iż muzykalność nie obejdzie się bez całego mnóstwa szczegółów,których i twoje kolumny za pewne nie szczędzą.

 

Jak wygląda''zszycie''pasm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areczek, 27 Lut 2010, 22:07

 

>Jak wygląda''zszycie''pasm?

 

Wzorcowo:) Jestem potwornie "uczulony" na dziury w wypełnieniu pasma i przesunięcia fazowe - niczego takiego nie zaobserwowałem. Te kolumny są czterodrożne, a zwrotnica jest tak skomplikowana, że z pewnością zrobiono wszystko aby klient kupujący je w 1992 roku nie miał najmniejszych wątpliwości, że prawidłowo lokuje swoje 10000 $*

 

Pamiętam z jakim namaszczeniem i dumą pisał Marek Sawicki w Magazynie Hi-Fi, że po wywiadzie Pan Maletzky pozwolił mu przez pół godziny posłuchać kolumn MBL 300 z jakąś końcówką mocy MBL.

 

 

* Nie dam sobie głowy uciąć, ale taką cenę za te kolumny pamiętam z tamtych czasów. Nawet gdyby miała to być cena podana w markach, to i tak był to sprzęt poza zasięgiem przeciętnego audiofila:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi, hi...

W filmie MBLe nie grają prawdopodobnie dlatego, iż nie stwierdzono kolumn! :)

MBLe stoją w głównym salonie willi byłego premiera. Przynajmniej kilka ujęć jest kręconych w tym pomieszczeniu, więc znalezienie ich nie stanowi problemu!

Pozdrawiam miłośników marki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Już za chwileczkę, już za momencik...też dołączę do klubu - w sensie proszę o włączenie :) O ile bank nie przetrzyma kasy, a DHL przesyłki to tuż po świętach zapuka do mych drzwi cd MBL 1531.

 

Nie ukrywam, że zakup z lekkim niepokojem jak to się skonfiguruje z posiadanymi elementami, ale jestem dobrej myśli bo jako meloman nie mam aż tak wygórowanych oczekiwań (na razie) i wystarczy aby ładnie grało...

Trochę czuję się zagubiony w gąszczu uwypuklonych średnic, sklejonych częstotliwości, cofniętych scen - ale może to jeszcze przede mną.

Tym niemniej chętnie czytam opinie klubowiczów...:)

 

Pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

No nie potrwało to długo... MBL 1531 nie polubił się z gryphonem kupionym do Confidenców C2 i ... zmienił właściciela.

 

Z szacunkiem, ale wychowany na brzmieniu Esotara ilekko ciepłym Meridianie 506.24 jakos nie mogłem się odnaleźc... Tym nie mniej pozdrawiam miłośników niemieckiej precyzji...

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witajcie,

 

Czy mieliście okazję słuchać mbl 121?

Na podstawie opinii można wywnioskować, że posiadły umiejętność kreowania realistycznej i trójwymiarowej sceny. Jednak to tylko jeden z elementów przyjemnego odbioru muzyki.

Ciekaw jestem jak te głośniki wypadają w takich aspektach brzmienia jak realistyczne przekazanie barw, spójności, jakości średnicy, szczegółowości, zróżnicowania basu.

Nie rozumiem dlaczego dla tych kolumn podaje się dwie wartości skuteczności tzn. 82db i ponad 100db... i co oznacza to w praktyce przy doborze wzmacniacza.

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skyrobin, 17 Lip 2010, 01:23

 

Między innymi zadaniem małych''cebulek''umieszczonych w modelu 121 jest to aby promieniowały w szerokim kącie(podobnie jak wyższe modele).Wspomniany aspekt trójwymiarowości oraz nie zawężonego i nieograniczonego w żaden sposób sweet spota,to jeden z atutów tych kolumn.Co do spójności pasm,zapewniam że są wybitnie''zszyte''.Średnica radialstrahlerów jest po prostu naturalna.Bas z modelu 121 nie zachwyci,bynajmniej gdy ustawienie kolumn będzie poprawne i w dość dużym pomieszczeniu,to przydałoby się połączenie z subwooferem.

Skuteczność mierzona wynosi 82db,choć podczas słuchania w pokoju mierzony poziom max SPL wynosi około rzeczonych 100db.Dlaczego mimo tak niewielkiego poziomu efektywności radialstrahler potrafi grać bardzo głośno?.Dlatego że podczas pomiaru efektywności mikrofon dostaje sygnał z niewielkiej części membran''cebulki'',zawsze z jednego płatka(przykładowo z głośnika wysoko tonowego jest to 1 z 24-ech płatków),reszta płatków membran promienuje na boki i do tyłu,nie jak w przypadku klasycznej membrany gdzie cała energia fal jest kierowana w stronę mikrofonu.Podczas odsłuchu w pomieszczeniu natomiast energia ze wszystkich płatków/membran''cebulek''jest wykorzystywana.

Największy kłopot z doborem wzmacniacza istnieją gdy mowa o modelu 101e,przy modelu 121 nie powinno być większych trudności jak ze wzmacniaczem około 100 watt na kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>areczek

Dziękuję za informacje. OK, rozumiem, tzn. że pomiarów skuteczności z których wynika te 82db dokonuje się mikrofonami o charakterystyce kierunkowej a nie dookólnej.

Spróbuję się skusić i posłuchać w Audiosystemie modelu 121.

minidsp SHD Studio; Nordost Thor; DAC Musetec MH-DA005; Octave V80; Dynaudio C1; 2xREL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Zgadza się, choć też już nie młoda, ale grają wspaniale, równiutko w każdym zakresie ( równowaga tonalna ), bardzo muzykalne, a przy tym również analityczne, no i ten bas nisko schodzący, z powiewem .

 

P.S. Ale na wielu klubowiczów nie ma co liczy, jak widać po wpisach.

post-21729-0-34364000-1331719753_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoim kolumnom zafundowałem drobną modernizację. W torze niskotonowym wymieniłem kondensatory bipolarne 3x100 uF na MKP, w obu średniakach wymieniłem rezystory szeregowe na Kiwame, a w torze wysokotonowym wymieniłem szeregowy rezystor na srebrno-węglowy Duelund i szeregowy kondensator na Jantzen Superior Z. Odzyskałem fenomenalną kontrolę i szybkość basu oraz przepiękną szczegółowość i blask na wysokich tonach. Od jakiegoś czasu zacząłem zauważać, że kolumny mają coraz mniej informacji na górze i że staje się ona mocno rozmyta.

 

Moje trzysetki w odróżnieniu od Twoich mają trzy basowce, ale mniejszej średnicy i pierwszy średniak nie jest kewlarowy, ale taki sam jak basowce.

 

Jak zgrywa się u Ciebie ten kewlar z resztą głośników?

 

EDIT: Zapomniałem, że wcześniej zamieściłem zdjęcie swoich kolumn:)

Edytowane przez Aconitum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie widzę potrzeby cokolwiek modernizować w zwrotnicy, może z czasem. Co do basu nie odczuwam braku kontroli nad nim przez głośniki, szczegółowość ( jak na razie chyba najlepsza z dotychczasowych kolumn jakie dotychczas posiadałem ) co do wysokich tonów, to nie zauważam żeby ich brakowało. Napędzam je marantzem PM-14 i muszę stwierdzić że kolumny wyszlachetniły jego dość ostry i troszkę twardy charakter. Ale z lampą to już nie mam żadnych pytań. Sprawdzałem na jolidzie502B i było wszystko. Przestrzeń, głębia, analityczność, a przede wszystkim muzykalność. Teraz rozglądam się za czymś konkretnym. Co do średniaka, pięknie współgra z resztą, wokale są bardzo realistyczne. Kolce ,,wbiły,, się z nimi na długo w podłogę w mym pokoju.

P.S. Sam przeprowadzałeś zmiany w zwrotnicy, cz ktoś fachowo to ci wykonał?

Edytowane przez ostryga57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.