Skocz do zawartości
IGNORED

magnetofon cyfrowy DAT


krell69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Witam,

Ma ktoś na sprzedaż DAT od Sony model DTC 57ES, 59ES lub 60ES? Kolor czarny z oryginalnymi boczkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Konrad86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Dzień dobry wieczór :) Czy ktoś może mi pomóc? Mam wiele taśm z archiwalnymi koncertami z mojego klubu jazzowego, niestety pojawiły się na nagraniach zakłócenia  zaniki, trzaski tak jakby cyfrowe?... Duża część taśm to Epoch DG4 120m ale również jest dużo innych taśm w różnych długościach. Jednak na tych Epoch, jest najwięcej zgrzytów trzasków ect. Charakterystyczne jest to że w  większośći  nagrań zniekształcenia pojawiają się przy większych poziomach (ale na pewno nie były to przesterowania)  Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł na odzyskanie nagrań??? Dzięki za ewentualne pochylenie się nad problemem. Pozdrawiam Darek

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.02.2020 o 20:35, Ray-To napisał:

Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł na odzyskanie nagrań?

Przegrać na w pełni sprawnym magnetofonie/DDS'ie.

Jak taśmy zostały nagrane prawidłowo nic im nie grozi, zagrają. Jak nagrane zostały z błędami to nie ma dla nagrań ratunku.

Podejrzewam zabrudzenie lub uszkodzenie twego odtwarzacza.

Pozdrawiam dacików:)

Ja

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.02.2020 o 20:35, Ray-To napisał:

Dzień dobry wieczór ? Czy ktoś może mi pomóc? Mam wiele taśm z archiwalnymi koncertami z mojego klubu jazzowego, niestety pojawiły się na nagraniach zakłócenia  zaniki, trzaski tak jakby cyfrowe?... Duża część taśm to Epoch DG4 120m ale również jest dużo innych taśm w różnych długościach. Jednak na tych Epoch, jest najwięcej zgrzytów trzasków ect. Charakterystyczne jest to że w  większośći  nagrań zniekształcenia pojawiają się przy większych poziomach (ale na pewno nie były to przesterowania)  Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł na odzyskanie nagrań??? Dzięki za ewentualne pochylenie się nad problemem. Pozdrawiam Darek

 

 

Kasety spędzałeś na jednym decku czy na różnych? Może uzywany deck ma jakiś feler, np kondensatory na wzmacniaczu wyjściowych są wylane, może na przetworniku DAC jakiś wyschnął i nie ma prawidłowej pracy przetwornika. Różne rzeczy się dzieją ze sprzętem po latach. Nie napisałeś na jakim sprzęcie odtwarzasz kasety? W przypadku nagra cyfrowych, jeśli kaseta ma uszkodzenia taśmy to prędzej będą p o prostu zaniki dźwięku ze względu na błędy odczytu niż zakłócenia związane z  np. nieprawidłowym nagraniem. To nie to samo co nagrania na taśmę z analogowym sygnałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dariusz_61729
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Hello

Jak nie znalazłeś rozwiązania daj znać. Mam SDT9000 oraz parę decków w tym fenomenalnego w odtwarzaniu problematików pcm7040, może damy radę:)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Panowie, potrzebuję fachowca który poradziłby sobie z naprawą DATa Yamahy, model DTR2. To model bliźniaczy do Sharpa SX-D200 jak jeden z kolegów zauważył.

Sprzęt włącza się, ale po włożeniu kasety (nowa, Sony 15 min, nagrana na przenośnym DAT) wypluwa ją, nie chce ani przewinąć ani wystartować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłeś do środka czy nie ma uszkodzonych czujników kasety?  Jeśli nie nawija taśmy na bęben i nie ruszają się rolki to pierwsze ci bym patrzył czy czujnik kasety są dobrze działające i czy nie zablokowało się coś w tej okolicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 8.06.2018 o 19:47, Konrad86 napisał:

Witam,

Ma ktoś na sprzedaż DAT od Sony model DTC 57ES, 59ES lub 60ES? Kolor czarny z oryginalnymi boczkami.

Witam i podpinam się pod temat, czy warto kupić Sonego DTC 57 es, jest na ebayu z 2 letnią gwarancją czy np z allegro DTC 77 es w tej samej mniej więcej cenie ale od handlującego, na YT jest dużo fajnej muzy dość przyzwoitej jakości i mam w planie z sentymentu do nagrywania i samego magnetofonu dokonać takiego zakupu. Pozdrawiam ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2020 o 13:07, Piotr Marzanna napisał:

Witam i podpinam się pod temat, czy warto kupić Sonego DTC 57 es, jest na ebayu z 2 letnią gwarancją czy np z allegro DTC 77 es w tej samej mniej więcej cenie ale od handlującego, na YT jest dużo fajnej muzy dość przyzwoitej jakości i mam w planie z sentymentu do nagrywania i samego magnetofonu dokonać takiego zakupu. Pozdrawiam ..

Lubię magnetofony, DATy też. Miałem dwa idealne DTC 57ES ale dzisiaj są w cenach za które możesz kupić np Yamahe NP-S303 plus dysk zewnętrzny. Zagra to lepiej i bez problemów ze starymi mechanizmami. 

Wykupisz sobie np Spotify i stworzysz swoje listy z dowolną muzyką. Płyty czy pliki zgrasz na dysk, sterujesz wygodną aplikacją na telefonie... 

Ceny niektórych magnetofonów dzisiaj wywołują u mnie tylko uśmiech. Kaset to samo. Sentyment tak ale do słuchania muzyki na codzień i to za kosmiczne pieniądze czegoś z czym będą problemy - zdecydowanie nie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.08.2020 o 09:46, muda44 napisał:

Lubię magnetofony, DATy też. Miałem dwa idealne DTC 57ES ale dzisiaj są w cenach za które możesz kupić np Yamahe NP-S303 plus dysk zewnętrzny. Zagra to lepiej i bez problemów ze starymi mechanizmami. 

Wykupisz sobie np Spotify i stworzysz swoje listy z dowolną muzyką. Płyty czy pliki zgrasz na dysk, sterujesz wygodną aplikacją na telefonie... 

Ceny niektórych magnetofonów dzisiaj wywołują u mnie tylko uśmiech. Kaset to samo. Sentyment tak ale do słuchania muzyki na codzień i to za kosmiczne pieniądze czegoś z czym będą problemy - zdecydowanie nie. 

Hej, dziękuję za odpowiedź, co do magnetofonu to rzeczywiście mam ogromny sentyment z lat młodości D, a co do strumienowca to ok, a masz może jakąś wiedzę jeśli już mowa o Yamaha to o NP-S 2000?                                                                    Pozdrawiam..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Piotr Marzanna napisał:

Hej, dziękuję za odpowiedź, co do magnetofonu to rzeczywiście mam ogromny sentyment z lat młodości D, a co do strumienowca to ok, a masz może jakąś wiedzę jeśli już mowa o Yamaha to o NP-S 2000?                                                                    Pozdrawiam..

Sprzęt sprzed lat z którego nie odtworzysz bezpośrednio plików z dysku. Za grosze masz NP-S303 i tam wpinasz dysk pod USB. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, muda44 napisał:

Sprzęt sprzed lat z którego nie odtworzysz bezpośrednio plików z dysku. Za grosze masz NP-S303 i tam wpinasz dysk pod USB. 

Z tego co czytałem to 2000 ma powalającą jakość w porównaniu do 303, czy np z 2000 po wyjściu cyfrowym jest możliwość zapisu na innym źródle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piotr Marzanna napisał:

Z tego co czytałem to 2000 ma powalającą jakość w porównaniu do 303, czy np z 2000 po wyjściu cyfrowym jest możliwość zapisu na innym źródle?

A ja czytałem że ziemia jest płaska ?

Dopóki sam nie porównam nie mam zdania , natomiast używam NP-S303 ale modyfikowanej jako swoje główne źródło od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony zarówno z brzmienia , funkcjonalności , szybkości działania , aplikacji itd

2000 to stare urządzenie z którego bezpośrednio nie odtworzysz plików z  dysku więc dodatkowe koszty itd.

 

Jak jest wyjście cyfrowe i masz rejestrator z wejściem cyfrowym to możesz robić sobie kopie . Jak tak nagrałem kilka płyt, piosenek w wersjach niedostępnych na płytach na Tascamie CD-RW900mkII . Jak już musisz coś nagrywać to kup sobie takiego Tascama . Akceptuje zwykłe płyty CDR/W i można robić kopie z kopii cyfrowych . Jako źródło kiepski ale nagrywarka i DAC bardzo dobry .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.09.2020 o 12:48, muda44 napisał:

A ja czytałem że ziemia jest płaska ?

Dopóki sam nie porównam nie mam zdania , natomiast używam NP-S303 ale modyfikowanej jako swoje główne źródło od dłuższego czasu i jestem bardzo zadowolony zarówno z brzmienia , funkcjonalności , szybkości działania , aplikacji itd

2000 to stare urządzenie z którego bezpośrednio nie odtworzysz plików z  dysku więc dodatkowe koszty itd.

 

Jak jest wyjście cyfrowe i masz rejestrator z wejściem cyfrowym to możesz robić sobie kopie . Jak tak nagrałem kilka płyt, piosenek w wersjach niedostępnych na płytach na Tascamie CD-RW900mkII . Jak już musisz coś nagrywać to kup sobie takiego Tascama . Akceptuje zwykłe płyty CDR/W i można robić kopie z kopii cyfrowych . Jako źródło kiepski ale nagrywarka i DAC bardzo dobry .

Poczytałem trochę o tych strumieniowcach Yamahy, ten 2000 chyba z tego co zrozumiałem nie odtwarza tidal i spotifi, czy to prawda? A drugie pytanie co co modyfikowałeś w 303 , jaką i czy dużą to dało poprawę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witajcie, długo mnie tu nie było. Wątek umiera. Takie czasy a ceny DATów powalają i są całkowicie bez sensu. Już ktoś wspomniał... sentyment to jedyne wytłumaczenie słuchania DAT ale z drugiej strony wiem po sobie, jak mam tysiące piosenek w zasięgu ręki i do wyboru jedny kliknięciem to ... też jest to bez sensu. A teraz uwagi..

Rodzina zmusiła mnie 😉 do przegladu paru DATów i parę wniosków i uwag umieszczę tutaj.

Ktoś w/w chciał odzyskać dane prywtne ze starych kaset... udało się? Można streamerem ale też można doregulować jakiś istniejacy DAT do tych taśm. Potrzebny oscyloskop, sewisówka DAT'a i trochę wiedzy. Jeśli DAT nie ma opcji wyświetlenia błędów odczytu jak np Pioneer D-05, Onkyo 2710 czy podobne, to chyba w każdym DAT są w środku wyprowadzone piny  chipów korekcyjnych i na oscyloskopie można sobie ogladać flagę błędów, czy sygnał ze wzmacniacza RF i regulować mechanizm, wzmacnaicz RF itd. Taśm serwisowych, wzorcowych nigdzie juz chyba nie dostaniemy ale ja używam taśm nagaranych na streamerze. SDT-9000 to pancerny streamer. Zużywa się w nim tylko ze starości gumowa rolka. Tam nie ma prawa nic się rozregulować, więc taśmy na nim nagrane mogą posłużyć do wyregulowania napędu w DAT. Teraz uwagi. Pioneer D-500 da sie doregulować do taśm DDS1-4 i całkiem przyzwoicie nagrywa.  Widać, że sygnał ze wzmacniacza RF jest słabszy niż z taśm DAT ale flaga błędów jest minimalna. Natomiast Pionner'a D-05 do DDS nie nadaje się. Będę nad tym pracowął ale marne szanse jak an razie. Swoje 2 sztuki wyregulowałem wręcz perfekcyjnie dla 48 jak i 96kHz ale tylko z oryginalnymi taśmami DAT. "E0 E0" mam non stop 🙂 Oczywiście taśmy DDS1-4 nagrane na streamerze SDT-9000 odtwarza perfekcyjnie. Sygnał ze wzmacnaicza RF jest idealny i bardzo silny, więc jakby ktos chciał kupić D-05 i używać DDSów nawet DDS1 to będzie to porażka. W wolnej chwili zabiorę sie za moje Sony 55Es, 57ES i 670. Zobaczymy jak je da się dostroić. A.. jeśli ktoś pomyśli, że ten post to przygotowanie pod wyprzedaż mojego sprzętu to będzie w błędzie 🙂 Tak będzie do odsprzedania ale za jakieś 5-10 lat 🙂 a jeszcze wady tych Pioneróœ D-05. są podstawowe trzy. 1. zabrudzone serwo. 2. kondenstory we wzmacniaczy RF. 3. Slimak silnika napędu. pęka i staje sie luźny na osi. 1 i 3 powoduje niszczenie taśm. Mechanizm głupieje. 2 - zniekształcenia dzwięku. Dodam, że niestety z braku czasu nie świadczę usług serwisowania w/w sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez asedio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, asedio napisał:

...a ceny DATów powalają i są całkowicie bez sensu

Racja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, asedio napisał:

Witajcie, długo mnie tu nie było. Wątek umiera.

Wątek gaśnie bo DAT to już historia. Wszystko co zawiera jakąś mechanikę obecnie to historia. Rejestracja powinna odbywać się bez elementów ruchomych a taki system jest możliwy z wykorzystaniem np. dysków SSD lub pamięci zewnętrznych np. pendrive. Rejestracja może się odbywać nawet z bardzo wysokimi samplingami. Nawet niektóre DAC-i z rynku PRO mają możliwość zapisywania na dysku w różnych formatach. DAT to tylko historyczny sentyment, mam 670 Sonego, ale jakiś czas temu zaniemógł. Usterka prawdopodobnie jest prosta i była zasugerowana w filmie "Reduktora Szumu" który podobnego data usprawniał. Niestety ze względu na historyczny aspekt nie chce mi się za to brać choć mam sentyment do tego urządzenia.   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Panowie,

posiada ktoś coś fajnego na sprzedaż? 
Chciałbym mieć w swojej kolekcji jakiś w pełni sprawny magnetofon DAT do okazjonalnego użytku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mirfak napisał:

Panowie,

posiada ktoś coś fajnego na sprzedaż? 
Chciałbym mieć w swojej kolekcji jakiś w pełni sprawny magnetofon DAT do okazjonalnego użytku. 

Jeśli pamięć mnie nie myli, mam jakiegoś Phillipsa po tacie. Niestety kasety wyrzuciłem i nie wiem czy działa. Jak masz kasetę i niedaleko do Olsztyna, zapraszam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

BS Node 2i lps, RME Adi-2, UR Unico, Harbeth 7ES-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.12.2021 o 12:59, Lech36 napisał:

Wątek gaśnie bo DAT to już historia. Wszystko co zawiera jakąś mechanikę obecnie to historia. Rejestracja powinna odbywać się bez elementów ruchomych a taki system jest możliwy z wykorzystaniem np. dysków SSD lub pamięci zewnętrznych np. pendrive. Rejestracja może się odbywać nawet z bardzo wysokimi samplingami. Nawet niektóre DAC-i z rynku PRO mają możliwość zapisywania na dysku w różnych formatach. DAT to tylko historyczny sentyment, mam 670 Sonego, ale jakiś czas temu zaniemógł. Usterka prawdopodobnie jest prosta i była zasugerowana w filmie "Reduktora Szumu" który podobnego data usprawniał. Niestety ze względu na historyczny aspekt nie chce mi się za to brać choć mam sentyment do tego urządzenia.   

Magnetofon już działa jak nowy, usterka okazała się banalna, brak przejścia na jednym pinie złączki łączącej płytkę zbierającą sygnał RF z głowic z płytą główną. Wystarczyło rozpiąć i spiąć i działa 🙂. Oby tylko takie usterki spotykały nas w tym hobby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Lech36 napisał:

Oby tylko takie usterki spotykały nas w tym hobby.

Dokładnie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą. Prawda jest nową mową nienawiści. Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest czynem rewolucyjnym.“ —  George Orwell _______________________________________________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłęm, że ktoś jeszcze się tym interesuje 😉 🙂  Wiem, ze w Japonii bardzo dużo osób nadal korzysta z kaset magenetofonowych (nawet są odtwarzacze kaset w ich luksusowej marce aut - Lexusie, nie wiem jak w Infinity). Japończycy lubują się w SACD oraz w analogowych nośnikach 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tweeter2016
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tweeter2016 napisał:

Nie sądziłęm, że ktoś jeszcze się tym interesuje

Traktuję ten sprzęt sentymentalnie, nie zależy mi na jego używaniu, ale dobrze jak jest sprawny, to kawałek ciekawej historii audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ostatnie wpisy i od razu zapuściłem Acoustic Alchemy na Sony 59ES. Ostatnio coraz bardziej niedomagał i poszedł w odstawkę, szwankuje przewijanie... O dziwo, jak na razie jest ok ale jeszcze nie próbowałem przewijać. Zobaczymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Lech36 napisał:

Traktuję ten sprzęt sentymentalnie, nie zależy mi na jego używaniu, ale dobrze jak jest sprawny, to kawałek ciekawej historii audio.

Świetnie to rozumiem, mam wujka który siedzi w fotografii analogowej, która kosztuje go krocie, ale robi to z pasji i zamiłowania, mimo, że dziś są wygodniejsze sposoby otrzymywania zdjęć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie:
jakich kaset można bezpiecznie używać w Pioneer D-05?


Wysłane z Commodore 64

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.