Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, Adam 38 napisał:

arcin prośba, napisz w kilku zdaniach jak wypadły X14 na tle C 1.1

Świetne porównanie wyjdzie, dawne Dynaudio vs dzisiejsze.

Napiszę na pewno. Adam38 posiadasz jeszcze X14 ? Jak wypadały w porównaniu do x18 ? Wiem że miałeś możliwość bezpośredniego porównania. Miałem je kiedyś ale niestety nie do końca przydały mi do gustu. Czy x14 są do nich podobne, czy to zupełnie inne granie?  Z drugiej strony może warto poczekać na Evoke 10/20...  

Edytowane przez arcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam 38 napisał:

Piotrze jak organoleptycznie oceniasz wykonanie swojego egz. MH? Nie razi po oczach niechlujnym montażem? 

Wykonanie też mnie zaskoczyło na plus. Gruby kawał szczotkowanego aluminium na froncie. Brak okienek, świecidełek, klasyczny wygląd. No i ten pilot, taki jak z Octave, metalowy. Robi wrażenie, a przy tej swojej niskiej cenie ten wzmacniacz potrafi zagrać. Niebawem posłucham u siebie Evoke 20. Z ciekawości podepnę je też do MH 30.3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arcin

Mam, mam:)

Dla mnie zagrały (x14 i x18) zarazem trochę inaczej ale dalej w manierze Excite:) No słyszysz, że to jest rodzinka i jednak dalej ta sama liga:)

X14 wyraźnie szybsze na dole. Wiadomo, że szybciej się kończą na dole ale wolę lepszą dynamikę, żywość, radość  x14  niż  misiowate zejście. X18 dla mnie teraz już za ciepłe, za leniwe i chyba obecnie byłyby dla mnie za nudne a i ogrooomne źródła pozorne, dla mnie trochę już z tym przesadzili (jednak co kto lubi:)). Natomiast po tym jak zagrały CG S+ przyznaję się, że pierwszy raz od trzech lat ciężko mi wrócić do X14, jednak konkurencja uciekła serii Excite wyraźnie... no ale mamy teraz nowe Evoke (marketing mówi, że to najlepszy mały Dyniowaty środek ever - Evoke 10, sprawdzę z Harbeth:)) i cierpliwie na nie czekam. Chociaż w moim metrażu i z gęstym, ocieplonym torem chyba P3ESR oczarują mnie najbardziej. Podzielę się moimi wrażeniami. 

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam 38 napisał:

PS 39, mówi się (od zawsze? :)), że firma MH to taki drugi farbowany Vincent, czyli klonują co popadnie. Po fotach bebechów wzmaków MH wyglądają  na wypisz, wymaluj klony pieców od Teac.  Za to pewnie cena z 70% niższa od oryginałów a ciekawe jak z ich jakością wykonania itd.

Piotrze jak organoleptycznie oceniasz wykonanie swojego egz. MH? Nie razi po oczach niechlujnym montażem? 

Czy może jest całkiem odwrotnie i to Teac klonuje MH? Tak z czystej ciekawości pytom:)

Od zawsze wiadomo , że MH powstaje w chinach i nie jest to tajemnica na szczęście. Nie jest dorabiana jakaś ideologia. Roy Hall  tego nie ukrywa. Tak samo jak gramofony robi dla nich pro- ject . Teac był chyba pierwszy więc MH to bardziej klon , ale też nie do końca sądząc po opisach brzmienia. W samej budowie są małe różnice. Na pewno  Teac i MH powstają w tych samych fabrykach w Chinach. Kiedyś Creek też, ale nie wiem jak to jest to teraz. Mój były a35.2 był lepiej wykonany niż Nady 326,356. Gruby front, metalowe pokrętła i lepsza regulacja głośności (równa) . Dobre wzmacniacze na start. 

2 minuty temu, Silver_85 napisał:

 

 

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dimension napisał:

Panowie mam pytanie na znanym portalu aukcyjnym jest oferta Contour 1.1

Interesuje się nimi od 3 tygodni, rozmawiałem ze sprzedającym trzy razy, to jest handlarz, który te kolumny przytargał z Niemiec, nie ma kartonów, żadnych dokumentów, nic nie potrafi na ich temat powiedzieć, ściemnia że są od jakiegoś czasu jego..., oczywiście bardzo zachwala,  ale nawet nie wie czy mają kolejne numery seryjne na naklejkach z tyłu kolumny oraz czy się zapinają maskownice..., przyparty do muru przyznał się, że jedna jest na górze uszkodzona, przyznał mi, że ludzie jak widzą to odpuszczają bo szukają ideału..... Cena zaporowa, a pochodzenie i jakość kompletnie nie znana..., nie chce nic opuścić z ceny i tak są już na alle.. 3 tydzień.... Te kolumny mają już ponad 20 lat (jakość kopułki (fluid robi się jak galareta) pozostawia wiele do życzenia) i ich wartość rynkowa to jest max, 1800 zł w idealnym stanie z kartonami od pierwszego właściciela i tak się ostatnio sprzedawały.... Przestrzegam przed tym zakupem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dimension napisał:

Contour 1.1 jak one się mają do modelu Audience 52 SE,czy będzie jakaś poprawa czy też nie...

Znam jedne i drugie (miałem kilka razy u siebie) i zdecydowanie lepsze są Audience 52 SE,  o ile mają do napędu bardzo wydajną elektrownię....inaczej nie zagrają i będzie buła na basie... Jak Audience Ci się znudzą to daj znać..., kupię, są już mocno stare, ale fajne kolumny, a ja zbieram stare dynaudio....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kami1973 napisał:

Znam jedne i drugie (miałem kilka razy u siebie) i zdecydowanie lepsze są Audience 52 SE,  o ile mają do napędu bardzo wydajną elektrownię....inaczej nie zagrają i będzie buła na basie... Jak Audience Ci się znudzą to daj znać..., kupię, są już mocno stare, ale fajne kolumny, a ja zbieram stare dynaudio....

Ja też już nie mam 52SE,gdy ich posiadałem nie miałem do niego dobrego wzmacniacza.Teraz rozglądam się za czymś może z Dynaudio co zagra trochę lepiej od 52SE,może coś polecisz za czym się rozglądać?Dzięki za info o tych C 1.1 z aukcji ich już skreślam.

Edytowane przez Dimension

Jedyną rzeczą, której uczy historia, jest to, że większości ludzi niczego nie uczy. [Winston Churchill]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kami1973 napisał:

Te kolumny mają już ponad 20 lat (jakość kopułki (fluid robi się jak galareta) pozostawia wiele do życzenia) i ich wartość rynkowa to jest max, 1800 zł w idealnym stanie z kartonami od pierwszego właściciela i tak się ostatnio sprzedawały.... Przestrzegam przed tym zakupem...

A ile uważasz byłyby warte nowe kolumny podstawkowe klasy tych Contour 1.1 ? 

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, don111 napisał:

A ile uważasz byłyby warte nowe kolumny podstawkowe klasy tych Contour 1.1 ? 

don111, po pierwsze to Dynaudio nie ma dzisiaj w swojej ofercie małego monitora klasy Contour 1.1, po drugie gdyby był to ja spokojnie mógłbym zapłacić za taki monitor 8 000zł. Ale Contoury 1.1 to jest kolumna, która zadebiutowała w 1995 roku, czyli 24 lata temu!!!!!!  Kosztowały wtedy w Polsce ok 4 000zł., problem jest w tym, że w tych kopułkach czynnikiem jest fluid, który po prostu z biegiem lat się stażaje (gęstnieje), a głośnik traci swoje pierwotne parametry, nowy głośnik wysokotonowy kosztuje ok. 800zł, tak wiec wymiana jest kompletnie nie opłacalna, nie wspomnę już o kondensatorach w zwrotnicach i głośniku basowym. Dlatego wołanie dzisiaj za te kolumny jak ten handlarz kwot rzędu 2500zł to lekkie przegięcie... W grudniu 2018r pierwszy właściciel, z kartonami, papierami w idealnym stanie sprzedał te kolumny na Aleg.. za 1800zł i to jest realna rynkowa cena tych kolumn. Ja ich chce kupić z czysto sentymentalnych  powodów, licząc się z tym, że będzie czekała mnie wymiana kopułek, żeby zagrały jak 20 lat temu...To tyle w temacie Contour 1.1 i już nie przynudzam...

P.s Po cichu liczę na to, że jeszcze doczekam czasów, że dynaudio wróci do swojej starej szkoły brzmienia i projektowania monitorów, bo to co jest dzisiaj to czysta komercja, w kierunku państwa środka....

Edytowane przez kami1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil jak rozumieć u Ciebie słowo KOMERCJA w brzmieniu Dynaudio? Czego Ci brakuje a co Cię irytuje w brzmieniu nowych Dynek? Chociażby Evoke?

A ja z nudów znowu trochę pozmieniałem dogięcie monitorów i jakbym miał inne Dynki :

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Adam 38 napisał:

Kamil jak rozumieć u Ciebie słowo KOMERCJA w brzmieniu Dynaudio? Czego Ci brakuje a co Cię irytuje w brzmieniu nowych Dynek?

Adaś, posłuchaj jak gdzieś możesz takich monitorów Dynaudio jak:  - Contour 1.1., Contour 1.3 SE, Audience 52 SE i nie będziesz już więcej zadawał takich pytań..., piękne aksamitne wysokie tony, zawalista średnica (aż ciarki przechodzą) i punktowy baaas który potrafił przestawiać ściany..., wszystko pięknie zszyte bez żadnych wyostrzeń, oczywiście z odpowiednim wzmacniaczem, minimum Krell KVA 300i,  400i, lub najlepiej z końcówkami mocy, wszystko z lat 90 -tych, najlepsze lata dla audio...W tym porównaniu niestety, ale dzisiejsze Dynaudio nie ma startu..., jedynym monitorem, który chciałbym mieć i jest lepszy od tych starych dynek, to C1 (pierwsza wersja)..., ale cena jest delikatnie mówiąc wysoka....

P.s Canto Grant Signature, mam u siebie od dwóch lat (będą do sprzedaży), Focus 160 (też mam, bardzo fajna kolumna) z Krllem  dużo muzykalniej, piękne wysokie tony....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kami1973 napisał:

Canto Grant Signature, mam u siebie od dwóch lat (będą do sprzedaży), Focus 160 (też mam, bardzo fajna kolumna) z Krllem  dużo muzykalniej, piękne wysokie tony....

Można prosić o jakieś porównanie tych dwóch wymienionych...

Ostatnio miałem możliwość posłuchać, niestety bardzo krótko, F160 z Naim Uniti 2. Spodobało mi się bardzo granie, ciekaw jestem jak by wypadły w porównaniu do Canto i do Focus 110 (które obecnie posiadam) 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Raptor175 napisał:

Witam

Jestem posiadaczem Dynaudio Emit 20 i poszukuję kabli głośnikowych.

Chciałbym się dowiedzieć jakich kabli używacie pod Dynaudio w waszych systemach, lub jakie polecacie.

Ja używam Melodika Brown Sugar wersję cienszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kami1973 napisał:

don111, po pierwsze to Dynaudio nie ma dzisiaj w swojej ofercie małego monitora klasy Contour 1.1, po drugie gdyby był to ja spokojnie mógłbym zapłacić za taki monitor 8 000zł. Ale Contoury 1.1 to jest kolumna, która zadebiutowała w 1995 roku, czyli 24 lata temu!!!!!!  Kosztowały wtedy w Polsce ok 4 000zł., problem jest w tym, że w tych kopułkach czynnikiem jest fluid, który po prostu z biegiem lat się stażaje (gęstnieje), a głośnik traci swoje pierwotne parametry, nowy głośnik wysokotonowy kosztuje ok. 800zł, tak wiec wymiana jest kompletnie nie opłacalna, nie wspomnę już o kondensatorach w zwrotnicach i głośniku basowym. Dlatego wołanie dzisiaj za te kolumny jak ten handlarz kwot rzędu 2500zł to lekkie przegięcie... W grudniu 2018r pierwszy właściciel, z kartonami, papierami w idealnym stanie sprzedał te kolumny na Aleg.. za 1800zł i to jest realna rynkowa cena tych kolumn. Ja ich chce kupić z czysto sentymentalnych  powodów, licząc się z tym, że będzie czekała mnie wymiana kopułek, żeby zagrały jak 20 lat temu...To tyle w temacie Contour 1.1 i już nie przynudzam...

No właśnie, każdy ma inny punkt widzenia. Ty z kolei uważasz za właściwe ceny (naturalnie moim zdaniem) bardzo życzeniowe i okazyjne, ale niewspółmierne do realnej wartości, do jakości dźwięku. Okazje owszem zdarzają się ale nie oznacza to że to jest standard i wyznacznik wartości. Jako argument wielkiego spadku wartości podajesz starość i zużycie. Ja posiadam kolumny ( i to nie nie jedną parę ) nawet z końca lat 60 i 70, które grają bez zarzutu do dziś, bez żadnych ingerencji i awarii. Ale przerabiałem też temat kompleksowej regeneracji kolumn i wiem że nie ma z tym problemów ani dużych wydatków. Nie wiem dlaczego niby 20-letni woofer Dynaudio z tworzywa sztucznego miałby coś tracić na właściwościach, cewka się nie rozpadnie jeśli jej nie spalisz, membrana też się nie rozpadnie, resory górne/dolne dopiero przy ostrym użytkowaniu mogą się zużyć ale choćby nawet i wymienić je profilaktycznie - to są do wymiany za grosze w razie czego, w profesjonalnych serwisach. Kopułki też nie padają same z siebie chyba że wyschnie ferrofluid i wtedy zwiększa się ryzyko. Ferrofluid jest wymienialny - tu co prawda największa trudność ze wszystkich to dobranie odpowiedniego ferrofluidu/gęstości do głośnika, niemniej jest to tanie oraz bezpieczne i wykonalne u dobrego fachowca. Wymiana całych głośników za połowę wartości kolumn to moim zdaniem absurd, faktycznie jeśli tak do tego podchodzić, to trzeba by kupić mega okazyjnie,  żeby się opłacało robić takie bezsensowne operacje w przyszłości. Odświeżenie zwrotnic (jeśli jest w ogóle jakikolwiek sens dopiero po 20 latach) to max 500zł, nawet na nieco lepszych elementach, chyba że zechcesz od razu zrobić upgrade, na znacznie lepszych elementach niż wsadzał producent, wtedy więcej. Całościowe odświeżenie kolumn, łącznie z obudowami (okleiną) u stolarza jeśli trzeba, to okolice 1000zł.  Czy nadal uważasz że 1800zł za "idealne" stare kolumny od pierwszego właściciela i nie wymagające żadnej ingerencji na razie, grające na obecne standardy jak twierdzisz na 8000zł, są warte aż tak śmiesznie mało ? Za kilka lat będą grały jak nowe kolumny już za 10 000 bo nie zapominajmy że nowe co rok drożeją, w ramach tej samej linii producenci wypuszczają praktycznie to samo z odświeżonym designem. Niedługo zapewne tyle co stare Dynaudio to będą kosztowały najtańsze budżetowe podstawkowce Taga czy Jamo. Ludzie nie są głupi i nie będą się pozbywali porządnych kolumn jeśli w zamian będą mogli kupić z nowych jedynie budżetowy szajs. W równie absurdalnie niskich cenach moim zdaniem są też stare Audience i niektóre Focus (aż sobie sprawiłem jedne ;)))  Widać że ludzie boją się staroci, może to dobrze bo z korzyścią dla nas, gorzej jednak gdy będziemy chcieli sami sprzedać swoje kolumny, ze świadomością ile są realnie warte. Ja z tego powodu trzymam kilka par bo lubię co jakiś czas podmienić na inne i posłuchać w innym stylu muzyki, a żal mi sprzedawać za bezcen tych starych dobrych gratów.

Edytowane przez don111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od kilku lat posiadam Audience 72 . Grają z bardzo mocnym wzmacniaczem który wyciąga z nich chyba wszystko co mają do zaoferowania. Jest to naprawdę porządne granie. Pomyślałem sobie jednak żeby wejść na wyższy poziom. I tu pojawiają się  pytania. Czy szukać Audience 82 (może ktoś z kolegów słuchał obu) . Czy dłubnąć w zwrotnicy ( myślę tu o lepszych elementach ale czy to coś da?) . Czy może posłuchać waszych propozycji. Pomieszczenie odsłuchowe to pokój dzienny 36mkw dosyć słabo zaadoptowany a właściwie wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Najprościej będzie jak na początek posłuchasz Contourów 30  i np. C2 Platinum  a potem sam ocenisz, czy nowe konstrukcje  idą w tę stronę w którą chcesz, czy lepiej zająć się tuningiem posiadanych 72-ek

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część.

Dzięki za zainteresowanie. Jednak propozycja kolumn za około 30 tyś to trochę przesada. Pisząc wyższy poziom miałem na myśli coś z następnej półki . Gdzieś czytałem że Dynaudio Audience 82 grają co najmniej o klasę lepiej od 72 dlatego zapytałem o nie chcąc potwierdzenia tej opinii z sieci. Widzę jednak że może być ciężko o kogoś kto słuchał obu.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch godzin słucham Evoke 20. Zanim napiszę coś więcej chce z nimi spędzić przynajmniej kilkanaście godzin. jednak na wstępie uspokoję wszystkich fanów Dynek, którzy ich nie słuchali. To nadal brzmienie naszych ulubionych Dynek. Pierwsze wrażenie było takie, jak dobrze, że to gra tak jak lubię. Choć oczywiście są różnice, ale podzielę się tym jak się osłucham.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ps39 napisał:

Od dwóch godzin słucham Evoke 20. Zanim napiszę coś więcej chce z nimi spędzić przynajmniej kilkanaście godzin. jednak na wstępie uspokoję wszystkich fanów Dynek, którzy ich nie słuchali. To nadal brzmienie naszych ulubionych Dynek. Pierwsze wrażenie było takie, jak dobrze, że to gra tak jak lubię. Choć oczywiście są różnice, ale podzielę się tym jak się osłucham.

 

Podpięte pod V70 ? Proszę napisz coś więcej bo jestem bardzo ciekawy. Generalnie bardziej by mnie interesowały większe podłogowe ale zawsze coś już można wywnioskować. Jak góra ? Dużo brakuje do C1 czy SE25 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ps39 napisał:

Od dwóch godzin słucham Evoke 20. Zanim napiszę coś więcej chce z nimi spędzić przynajmniej kilkanaście godzin. jednak na wstępie uspokoję wszystkich fanów Dynek, którzy ich nie słuchali. To nadal brzmienie naszych ulubionych Dynek. Pierwsze wrażenie było takie, jak dobrze, że to gra tak jak lubię. Choć oczywiście są różnice, ale podzielę się tym jak się osłucham.

 

Ja za długo nie słuchałem, ale mi się wydaje, że to co najbardziej je różni to na górze pasma, ale jak będziesz je miał dłużej u siebie to zobaczysz, a właściwie usłyszysz czy tak faktycznie jest przy dłuższym obcowaniu z nowymi Dynkami. 

"Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń."  Eeleanor Roosvelt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.