Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Whyduck napisał:

I to jest najfajniejsze w całej tej zabawie. Testowałeś już monitory Evoke?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie, mój Salon, gdzie zaopatrywałem się w zabawki stwierdził, że nie wyśle mi Evoke 10 bo ma je zapakowane więc ... się obraziłem i jedzie do mnie DAC/AMP słuchawkowy RME ADI 2 DAC fs, zobaczymy czy się polubimy.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że koledze raczej chodziło o mniejsze zagęszczenie, lepszą separację, wyraźnie ostrzej zaznaczone krawędzie dźwięku co zmieniono od serii Excite, to czasem zaleta a czasem wada. Barwa też wyraźnie w stronę neutralności. Bo otwartości, przestrzenności i szczegółowości Focusom nie brakuje, dla mnie sama góra to może aż za mocno cykająca (chyba wolałem tą z Audience 60)   Trzeba tylko "pokonać" trudności z tą gęstością, zaokrągleniem i być może też wzmacniaczem, nie są to łatwe sprawy do przeskoczenia to fakt. Szczerze mówiąc to mimo przerzucenia kilkudziesięciu kolumn, nie trafiłem jeszcze na takie, które byłyby naprawdę bliskie ideałowi. Ciekawi mnie czy to realne i czy zlecając jakiemuś dobremu fachmanowi budowę kolumn DIY (na zasadzie, weź mi tu zrób kolumny z górą jak w kolumnach X, średnicą z Y i basem z Z) osiągnęlibyśmy sukces



Ja poległem w poszukiwaniach wzmacniacza który by przełamał tą gęstość o której piszesz. A jeśli już znalazłem taki z którym faktura dźwięku mi odpowiadała to był z reguły za słaby. Aż w końcu poszedłem w stronę aktywnych focusów. Choć czasem budzi się we mnie chęć powrotu do 160-tek i dalszych eksperymentów, ponieważ za te pieniądze to świetny kawał głośnika. Czym napędzasz swoje Focusy Don?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poczytać test aktywnych F160 (chociaż one się chyba inaczej nazywają)w najnowszym AV bo chyba gdzieś w Empiku coś na szybko zerknąłem ( kuźwa nie mieli albumu FARAT...) W sumie poza lekkim brakiem nasycenia barwami (przez klase D - wg redakcji) to same zachwyty. 

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam 38 napisał:

Możesz poczytać test aktywnych F160 w najnowszym AV bo chyba gdzieś w Empiku coś na szybko zetknąłem ( kuźwa nie mieli albumu FARAT...) W sumie poza lekkim brakiem nasycenia barwami (przez klase D - wg redakcji) to same zachwyty. 

Dlatego gram na aktywnych 110-tkach, które mają na pokładzie wzmacniacze klasy AB. Focusy 200xd słuchałem i nie podeszło mi to granie, ze względu właśnie na klasę D. Było tak teochę ...plastikowo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Whyduck napisał:

Ja poległem w poszukiwaniach wzmacniacza który by przełamał tą gęstość o której piszesz. A jeśli już znalazłem taki z którym faktura dźwięku mi odpowiadała to był z reguły za słaby. Aż w końcu poszedłem w stronę aktywnych focusów. Choć czasem budzi się we mnie chęć powrotu do 160-tek i dalszych eksperymentów, ponieważ za te pieniądze to świetny kawał głośnika. Czym napędzasz swoje Focusy Don?

 

 

Oczywiście pewna gęstość czy "tkanka" nadal pozostaje w sporych ilościach, jak pisałem - można to zmienić w sporym zakresie, ale nie da się przeskoczyć całkowicie na przeciwległy biegun, tak czy inaczej różnica była olbrzymia na plus gdy zapiąłem starego Nada 3060. Ma ciepłą barwę ale nie gra "rozlazłym" dźwiękiem, ma też świetlistą górę, wymuskuje masę detali (nie to co nowe Nady), do tego świetny "drive" w basie i ogólnie w całym zakresie. Dźwięk z Focusami 220 barwowo nic więc nie stracił ale nabrał żywszego tempa i twardości, kontury były ostrzejsze. W tym połączeniu potęga basu i dynamika potrafi zrobić wrażenie. Focusy pod tym kątem przebijają o klasę stare Dynaudio, jak się słucha to trudno uwierzyć że to tylko dwa 17cm głośniki.  Taki efekt miałem dawno temu ale dopiero na starych kolubrynach od Infinity (Renaissance 90) :) Co mi się trochę mniej podoba to czasem zbyt aktywna góra, ale to takie bardziej czepianie się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam 38 napisał:

Paweł a jak Twój NAD ma się do Pionka A400? Jakie różnice w barwie, który żywszy?

Oba są muzykalne i trochę ocieplone. Nad 3060 to duża dynamika i żywszy dźwięk, szybszy atak i szybsze wygaszanie dźwięków,  ma też mocny twardy bas i troszkę ostrzejszą górę, niesamowicie szczegółową. Model  stary ale naprawdę dobry, zmiażdżył w bezpośrednim porównaniu Nada C352 i wypadł też lepiej od C370, na jego tle grały nijako (dużo mniej detali, barwa nijaka). Pioneer od Nada gra bardziej zaokrąglonym dźwiękiem, spory ciepły bas ale bez takiego konturu jak w Nadzie, łagodne wysokie tony z wybrzmieniami. Mniej zrywny dźwięk od Nada ale jakby bardziej płynny. Z niektórymi ostrymi kolumnami (nie każdymi) wypadał czasem lepiej od Nada. Z Focusami z kolei Pioneer grał lekko misiowato ale przyjemnie, z Nadem był przeskok o klasę wyżej. Wydaje mi się że oprócz bardziej pasującego dźwięku z Nada do Focusów to też kwestia wydajności, bo na innych kolumnach tak dużej różnicy w dynamice między nimi nie było. Tak czy inaczej do Dynek mocno polecam tego Nada 3060 lub wyższy model 3080, oba stare i pewnie do odświeżenia ale warto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...pewnie kumpel sam za jakiś czas zajrzy do Klubu by podzielić się spostrzeżeniami i zarazem  radością

po zmianie kolumn...ale puki co, dzwoni do mnie i  co słyszę że  jest bardzo zadowolony

miałem te kolumny 2 lata więc znam je doskonale i byłem ciekaw pierwszej jego  reakcji....

myślałem że na pierwszy rzut wspomni coś  o wysokich tonach (które są znakomite) 

ale nie...nie wysokie tony, ani nie przestrzeń na którą ja zwróciłem w pierwszych  chwilach uwagę....

.... powiedział   ,, są bardzo muzykalne,, ....i tyle ;-) ....chodzi o Dynaudio S25se, napędza je Luxmanem L-507ux mk2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miroslav1 napisał:

miałem te kolumny 2 lata więc znam je doskonale i byłem ciekaw pierwszej jego  reakcji....

Gdyby tak Mirku wsadzić do niego jakiś głośnik średniotonowy np. 13, 15 cm, to byłby dopiero fajny monitorek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Roxi napisał:

Gdyby tak Mirku wsadzić do niego jakiś głośnik średniotonowy np. 13, 15 cm, to byłby dopiero fajny monitorek ?

...myślę że  w takiej postaci co są, mogą dać i dają  wiele radości...;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...kumpel ma dużo doświadczenia/osłuchania więc dla Klubu  będzie to wartościowy nabytek ;-)

 przerzucił sporo gratów - słuch ma lepszy od nietoperza nie wspominając o pamięci...

Cd które miał i które pamiętam ....Metronome, Lector,  CEC, Esoteric, Mark Levinson, Accu itd.

podobnie jest ze wzmacniaczami i kolumnami....przez pewien czas grał na Harbeth m40.1, wcześniej ATC

wiele tego było...przed DynS25se  grał  Studio 16hertz.... więc będzie o czym w klubie pisać

Edytowane przez Miroslav1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Miroslav1 napisał:

...kumpel ma dużo doświadczenia/osłuchania więc dla Klubu  będzie to wartościowy nabytek ?

25'tki mają swój urok, mogą się podobać, a teraz niedrogo można je kupić. imho brakuje im trochę takiej "zwinności", którą mają inne dynki gdzie gra 17'tka. Na pewno za to mają piękna górę, dobre dociążenie i jak piszesz są niezwykle muzykalne. Biorąc pod uwagę kwotę zakupu, to są bezpiecznym wyborem i wcale nie potrzebują kosmicznej ilości watów ? Co by tu dużo nie pisać, to wyjdzie z tego nowe Confidence 30 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Miroslav1 napisał:

...kumpel ma dużo doświadczenia/osłuchania więc dla Klubu  będzie to wartościowy nabytek ?

 przerzucił sporo gratów - słuch ma lepszy od nietoperza nie wspominając o pamięci...

Cd które miał i które pamiętam ....Metronome, Lector,  CEC, Esoteric, Mark Levinson, Accu itd.

podobnie jest ze wzmacniaczami i kolumnami....przez pewien czas grał na Harbeth m40.1, wcześniej ATC

wiele tego było...przed DynS25se  grał  Studio 16hertz.... więc będzie o czym w klubie pisać

Mirek

  Jeśli kolega wolał Dynki 25 od kolumny S16Hz to znaczy że się nie zna ?

"Aktualnie nie możesz dodawać odpowiedzi w tym temacie ( "....Jadis i88 vs Krell FBI....lampa czy tranzystor?"  oraz "Klub Scan speak") . Masz permanentną blokadę pisania w tym temacie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sprzedaję swoje obecne kolumny AA Hyperion IV i chciałbym spróbować czegoś z Dynaudio. Co mi się nie podobało w Hyperionach? Wysokie tony jak dla mnie na dłuższe słuchanie męczą i bas jest czasami za duży i się wzbudza. Akustyka słaba ale narazie musi tak zostać.

Oczekiwałbym od nowych kolumn łagodnych wysokich tonów i basu głębokiego sprężystego z dobrą kontrolą. Średnica gładka przyjemna. Po prostu nie męczące brzmienie, które można słuchać godzinami...

Mój metraż to około 19m2. W jakie kolumny celować podłogowe czy podstawkowe i jaki konkretny model?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Adiamek napisał:

Mój metraż to około 19m2. W jakie kolumny celować podłogowe czy podstawkowe i jaki konkretny model?

W sumie mogą się sprawdzić jedne i drugie. Czym będziesz potencjalnie napędzał Dynki ? 

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście na Twoim miejscu rozważyłbym Focus 160, 260 (tu już tylko używki) , Excite X18, X34, X38. Ciężko wskazać jednoznacznie faworyta bo akustyka płata różne  figle.  Na pewno X38, F260 zagrają  najpełniej , ale jak w Hyperionach IV był problem z basem (H IV mają trochę podbity bas) to może być podobnie. Mniejsze kolumny będą "bezpieczniejsze", ale coś za coś. Teraz są fajne wyprzedaże na serię Excite więc warto skorzystać. Najlepiej jakby Ci się udało przed zakupem posłuchać. 

Edytowane przez Silver_85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje typy to X18 i x34 ponieważ są jeszcze w sklepach i ewentualnie może byłaby możliwość wypożyczenia ich do domu. Jakich różnic w brzmieniu przy tych dwóch modelach mógłbym się spodziewać?

Teraz jakie wzmacniacze byłyby wystarczające do tych kolumn powiedzmy do 7 tyś za nowe?

Edytowane przez Adiamek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowych mój Cyrus 8.2, akurat w kraju weszła obniżka cen na klamoty tego producenta, ósemka zjechała z ceną do 7kzl. czyli za gotówkę bez problemu za 6kzl. kupisz.

Z używanych może jakaś integra z wyższych serii od Naim-a? Można też zerknąć na używki Moon-a. Odradzam Hegla H90, z Excite będzie "plastikowe" granie.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapamiętałem X18 jako dobrze wyrównane na basie ale nie jest on też jakoś szczególnie nisko schodzący, także na niskie zejścia basu z X18 się nie nastawiaj. U mnie stały ok. 90 cm od tylnej ściany mierząc od "dupy" monitora. I ten 1m warto im dać, żeby bas nie kładł się po całym paśmie a z tego co piszesz to przeszkadza Ci to w obecnych kolumnach.

Ps. A nie myślałeś wysłać swoich paczek do p. Michała na upgrade do najnowszej wersji bo chyba taka niedawno powstała (jeżeli taka możliwość oczywiście istnieje i dałoby Ci to poprawę, której oczekujesz). Na sam koniec, jak już posłuchasz gdzieś X18 i Ci się spodobają ale będziesz miał zastrzeżenia do szybkości ich basu warto zerknąć w stronę S16hz i Canto Grand Signature.

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam 38 napisał:

Na sam koniec, jak już posłuchasz gdzieś X18 i Ci się spodobają ale będziesz miał zastrzeżenia do szybkości ich basu warto zerknąć w stronę S16hz i Canto Grand Signature.

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adiamek napisał:

 Co mi się nie podobało w Hyperionach? Wysokie tony jak dla mnie na dłuższe słuchanie męczą i bas jest czasami za duży i się wzbudza. Akustyka słaba ale narazie musi tak zostać.

Ciekawe bo mam dokładnie takie same wspomnienia z odsłuchu tych kolumn. 

1 godzinę temu, Adam 38 napisał:

Na sam koniec, jak już posłuchasz gdzieś X18 i Ci się spodobają ale będziesz miał zastrzeżenia do szybkości ich basu warto zerknąć w stronę S16hz i Canto Grand Signature.

A może od tego zacząć?  To monitor grający dość dużym dźwiękiem.  Jak będziesz potrzebował większej masy poszukasz czegoś z podłogówek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie jako rozrywka ?

David Ogilvy, który jest chyba większości osób znany, jak nie to polecam wiki ? uważa, że potencjalny produkt jaki ktoś ma zamiar nabyć w znacznej mierze ma wyrazić, to kim ktoś chce być, a nie kim jest obecnie. Kolejna motywacja do zakupu, to czy produkt jest symbolem przynależności do jakiejś grupy, społeczności. Można by rzec, że Emit i Excite są skierowane do biedoty, Focus i Evoke do klasy średniej, a Confidence do elity ? (gram aktualnie na Excite, aby się nikt nie obraził) To oczywiście pewne uproszczenie, ale takie skuteczne posługiwanie się potrzebą przynależności do odpowiedniej grupy ma swój praktyczny wymiar czego nie raz dawał nam Lolek tutaj próbkę, gdzie kto i dlaczego się kwalifikuje. Zawsze  można "uciec" do innej marki w której nie ma tak silnej segmentacji ? Lekcje tą dobrze sobie nie jeden oferent dóbr powinien przemyśleć... Oczywiście Ogilvy jest zwykłym ciemniakiem, nas tonie dotyczy. Na naszym ulubionym forum wszyscy są wolni od takiego bezsensownego myślenia, a jedynym kryterium wyboru jest dźwięk na którym się wszyscy znamy w sposób mistrzowski ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz Roxi, nie mogę się powstrzymać... ale każda firma ma identyczną segmentację cenową..
Weźmy klasyczne monitory z 6.5 cala głośnikiem basowym.
Emit 3k Excite 6k Evoke 8.5k te droższe nie wiem i nie chce wiedzieć.
Dali Zensor 2k Opticon 4k Rubicon 8k itd.

Gdzie widzisz inną segmentację?

Chyba że masz na myśli reklamy, broszury reklamowe itd... których nie widziałem nigdy na oczy i pewnie nie wiele osób z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AndrzejPiaseczno napisał:

Wybacz Roxi, nie mogę się powstrzymać... ale każda firma ma identyczną segmentację cenową..

Post bardziej dotyczył tego, co dzieje się w ofercie danej firmy... firmy oczywiście podobnie jak z samochodami również w różną klientele celują. Jesteśmy jednak w klubie Dynaudio, to nie będziemy cytować innych cenników, nie o to chodzi. Oczywiście nigdy nikt nie powie, że coś jest dla biedoty, napisałem, to żartobliwie. Powie, że Emit i Excite jest dla oszczędnych, a lepsze wersje dla bardziej ambitnych osób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2019 o 01:31, don111 napisał:

Oba są muzykalne i trochę ocieplone. Nad 3060 to duża dynamika i żywszy dźwięk, szybszy atak i szybsze wygaszanie dźwięków,  ma też mocny twardy bas i troszkę ostrzejszą górę, niesamowicie szczegółową. Model  stary ale naprawdę dobry, zmiażdżył w bezpośrednim porównaniu Nada C352 i wypadł też lepiej od C370, na jego tle grały nijako (dużo mniej detali, barwa nijaka). Pioneer od Nada gra bardziej zaokrąglonym dźwiękiem, spory ciepły bas ale bez takiego konturu jak w Nadzie, łagodne wysokie tony z wybrzmieniami. Mniej zrywny dźwięk od Nada ale jakby bardziej płynny. Z niektórymi ostrymi kolumnami (nie każdymi) wypadał czasem lepiej od Nada. Z Focusami z kolei Pioneer grał lekko misiowato ale przyjemnie, z Nadem był przeskok o klasę wyżej. Wydaje mi się że oprócz bardziej pasującego dźwięku z Nada do Focusów to też kwestia wydajności, bo na innych kolumnach tak dużej różnicy w dynamice między nimi nie było. Tak czy inaczej do Dynek mocno polecam tego Nada 3060 lub wyższy model 3080, oba stare i pewnie do odświeżenia ale warto :)

Większość tych Nadów 3080 przeszło przez moje ręce. Kolega przez ostatnie 10 lat sprowadził ich do nas bardzo dużo. Wszystkie przeglądałem i robiłem drobne naprawy. 3060 jest dużo rzadszy i ciężko go kupić. Jest zresztą trochę gorszy od najwyższego modelu 3080 który ma potężną dynamikę i zero zmulenia Nadów z lat 80 tych i 90 tych. Polecam zmienić wszystkie kondensatory elektrolityczne bo te oryginalne to straszny szit powodujący często różne problemy. Ja w większości wymieniałem na Nichicony. Jest duuuuużo lepiej. Jako główne 15000/63V dawałem Mundorfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post bardziej dotyczył tego, co dzieje się w ofercie danej firmy... firmy oczywiście podobnie jak z samochodami również w różną klientele celują. Jesteśmy jednak w klubie Dynaudio, to nie będziemy cytować innych cenników, nie o to chodzi. Oczywiście nigdy nikt nie powie, że coś jest dla biedoty, napisałem, to żartobliwie. Powie, że Emit i Excite jest dla oszczędnych, a lepsze wersje dla bardziej ambitnych osób. 
Droższe nie znaczy lepsze :)... mi po przesiadce na Excite z DMów baaardzo brakuje tego ocieplenia i klimatu... a do cholernie buczącego BRa, zamazującego połowę średnicy się przyzwyczaiłem. Fakt Excite czaruje przy dobrych nagraniach ... ale jaka płyta Rockowa jest dobrze zrealizowana?

Ten marketing ma zastosowanie dla normalnej klienteli a nie dla freaków. :)... do tego bez kasy... bo ci z kasą to ekscentrycy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.