Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube

Rekomendowane odpowiedzi

Na chwilę obecną mam dokładnie trzy pary Dynek. Zaczynając od 1.4le następnie Special 40 jak i Contour20. Każda z nich gra inaczej ale słychać że to jednak Dynaudio. Co do wysokich tonów w Special 40 to są tak samo dobre jak z Esotara2 w Contour 20. Natomiast contour 1.4le to troszkę inna góra co nie znaczy że gorsza co to to nie. Jak dla mnie wszystkie te modele są świetne.
Pozdrawiam 
Po czym wnosisz? Chcesz zdjęcia jako dowód? 
W pierwszym poście napisałeś: "Na chwilę obecną mam dokładnie trzy pary Dynek. Zaczynając od 1.4le następnie Special 40 jak i Contour20. Każda z nich gra inaczej"

kolega pyta o C1. :)... które z w/w to c1?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście napisałeś: "Na chwilę obecną mam dokładnie trzy pary Dynek. Zaczynając od 1.4le następnie Special 40 jak i Contour20. Każda z nich gra inaczej"

kolega pyta o C1. :)... które z w/w to c1?


Dokładnie.
Wspominałeś, ze posiadasz aktualnie 3 pary monitorów Dynaudio, nie wspominałeś nic o c1 i Twój opis o nich milczy. PS39 poskładał logicznie wszystko w całość i zwyczajnie zadał pytanie...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, Whyduck said:

 


Dokładnie.
Wspominałeś, ze posiadasz aktualnie 3 pary monitorów Dynaudio, nie wspominałeś nic o c1 i Twój opis o nich milczy. PS39 poskładał logicznie wszystko w całość i zwyczajnie zadał pytanie...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Faktycznie. Przepraszam ps39 źle przeczytałem i tak wyszło. 

Niestety nie miałem C1 i ich nie słuchałem ale dużo o nich myślałem żeby je kupić jako docelowy głośnik. Do tej pory sam się zastanawiam dlaczego nigdy u mnie nie zagościły ?

A tu cześć systemu w mrokach Pre i końcówki Densena. Na standach 1.4le napędzane przez Octave. Niestety warunki przejściowe także cześć sprzętu stoi gdzie stoi jak i brak kolców pod standami jako że muszę je przesuwać co jakiś czas. 

PSX_20190426_093408.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, ps39 napisał:

Oj klimacik jest tylko usiąść i słuchać, no jeszcze kieliszeczek zacnej whisky z Islay.

Z Islay najbardziej lubię nietorfową Bunnahabhain, ale ostatnio ponownie degustowałem Lagę 16 i nadszedł czas, żeby ją kupić ?

We stand in the Atlantic
We become panoramic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, ps39 said:

Oj klimacik jest tylko usiąść i słuchać, no jeszcze kieliszeczek zacnej whisky z Islay.

Dzięki ps39. 

Z Audia fls4 I  Special 40 też było ciekawe zestawienie. Niestety ta końcówka jakoś nie pasowała do Contour zarówno 1.4le jak i Contour20 podobnie było z Focus 160. Co ciekawe obstawialem że zagra najlepiej z Contour 20 jak i 1.4le ze względu na charakter kolumn a tu klops totalna porażka. Brak wypełnienia, dźwięk mało ciekawy. Otwarte Special 40 co dziwne w tym zestawieniu zagrały najlepiej. Niestety po trzech tygodniach wróciła do sklepu a w jej miejsce zawitał Octave V110se z super black box. I napewo w towarzystwie Densena zostanie. 

PSX_20190426_123929.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, ps39 said:

Jako użytkownik Octave, jestem przekonany, że posiadane przez Ciebie Dynki muszą pięknie grać w przedstawionym systemie. Gdybyś kiedyś organizował odsłuch to ustawiam się w kolejce.

Jeżeli mieszkasz w UK to byłoby to możliwe któregoś dnia. 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ps39. 
Z Audia fls4 I  Special 40 też było ciekawe zestawienie. Niestety ta końcówka jakoś nie pasowała do Contour zarówno 1.4le jak i Contour20 podobnie było z Focus 160. Co ciekawe obstawialem że zagra najlepiej z Contour 20 jak i 1.4le ze względu na charakter kolumn a tu klops totalna porażka. Brak wypełnienia, dźwięk mało ciekawy. Otwarte Special 40 co dziwne w tym zestawieniu zagrały najlepiej. Niestety po trzech tygodniach wróciła do sklepu a w jej miejsce zawitał Octave V110se z super black box. I napewo w towarzystwie Densena zostanie. 
PSX_20190426_123929.thumb.jpg.c28dfe88996bb0dd660849d4c93f63cd.jpg


Czego Ci brakowało w Special 40, ze wróciły do salonu?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2019 o 09:42, Adam 38 napisał:

Rambo a jak się mają najtańsze Emit M20  do reszty monitorów Dynaudio, które słuchałeś w Audiopunkt. Chodzi mi dokładnie o to abyś wskazał główne elementy brzmienia w których były słabsze, miały jakieś ograniczenia w stosunku do droższej rodzinki, gdy wszystkie słuchane tam przez Ciebie Dynie były podłączone do wysokiej klasy klamotów i grały w tej samej akustyce. Czy M20 mają jakiś fragment pasma wycofany lub wzmocniony? A może mają coś ekstra czego nie ma droższa rodzinka i przez są w jakiś sposób wyjątkowe? Z góry dzięki, mam nadzieję że poświęcisz chwilkę i podzielisz się swoimi spostrzeżeniami.

Grało tanio, najbardziej tekturowo. Dzwięk najbardziej uwięziony w obudowie.

Nie mniej Emity 20to ciekawa kolumna bo ma łatwą do upgradu zwrotnicę, zresztą tak samo jak Special Forty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grało tanio, najbardziej tekturowo. Dzwięk najbardziej uwięziony w obudowie.
Nie mniej Emity 20to ciekawa kolumna bo ma łatwą do upgradu zwrotnicę, zresztą tak samo jak Special Forty.


A ile Twoim zdaniem trzeba wsadzić złotówek w elementy zwrotnicy w Emitach 20 żeby grały lepiej ? Ciekawy jestem na jaki poziom potrafi wejść taka kolumna po tuningu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze to bedzie te 200~500zł na same części, ja uważam że kolumna gra tak jej najsłabszy element, w Dynaudio to wręcz mezalians, łączenie bardzo dobrych kopułek z częściami zwrotnic na pioziomie Altusów 140.

I tak zbudowane jest każda kolumna Dynaudio. Myśle że po dobrym dostrojeniu, można mówić o przejściu od dwie trzy półki wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze to bedzie te 200~500zł na same części, ja uważam że kolumna gra tak jej najsłabszy element, w Dynaudio to wręcz mezalians, łączenie bardzo dobrych kopułek z częściami zwrotnic na pioziomie Altusów 140.
I tak zbudowane jest każda kolumna Dynaudio. Myśle że po dobrym dostrojeniu, można mówić o przejściu od dwie trzy półki wyżej.


Tylko weź tu znajdź kogoś kto wystroi to właściwie, bo nie sztuką jest kupić lepsze kondy, rezystory, cewki i przelutowac. I jak się bawić to chyba od starych konturów 1.3, 1.4 gdzie obudowa jest na wyższym poziomie, często z aluminiowym frontem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja bym mógł się za to zabrać ale to powolny proces, gdyż gotowych recept było by tyle ile gustów. Ale można a nawet wypadało by to zrobić etapami, i takie nowe Emit 20 świetna baza.

Tak nie da się ukryć że Contur ma dużo lepszą obudowe, ale też mocno rozbudowaną zwrotnice, gdzie jest o wiele więcej elementów w zwrotnicy do wymiany, to mogły by byc koszta np 3x do kosztów przy modernizacji emit 20.

Nie mnej czy contur 1.3 czy emit 20, mamy plastikowe kondensatory po 2zł i rezystory cementowe o dużej indukcyjności, ograniczające pasmo przenoszenia wysokich tonów.

Z tąd jak mniemam w Dynaudio powstała koncepcja na kable OCOS, które tego zjawiska związanego z indukcjyjnością w szeregu przed wysokotonówkami, by nie pogłębiały.

 

Ubudowy można też samemu wzmocnić bardzo solidnym sposobem, przyklejając w środku w obudowie, maty bitumiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ja bym mógł się za to zabrać ale to powolny proces, gdyż gotowych recept było by tyle ile gustów. Ale można a nawet wypadało by to zrobić etapami, i takie nowe Emit 20 świetna baza.
Tak nie da się ukryć że Contur ma dużo lepszą obudowe, ale też mocno rozbudowaną zwrotnice, gdzie jest o wiele więcej elementów w zwrotnicy do wymiany, to mogły by byc koszta np 3x do kosztów przy modernizacji emit 20.
Nie mnej czy contur 1.3 czy emit 20, mamy plastikowe kondensatory po 2zł i rezystory cementowe o dużej indukcyjności, ograniczające pasmo przenoszenia wysokich tonów.
Z tąd jak mniemam w Dynaudio powstała koncepcja na kable OCOS, które tego zjawiska związanego z indukcjyjnością w szeregu przed wysokotonówkami, by nie pogłębiały.
 
Ubudowy można też samemu wzmocnić bardzo solidnym sposobem, przyklejając w środku w obudowie, maty bitumiczne.


Ale sam układ zwrotnicy chyba tez coś wnosi? Bo wymiana elementów w prostej zwrotnicy to jedno, a rozbudowa zwrotnicy to drugie prawda? I jeżeli w większości kolumn dynaudio drivery są bardzo podobne to wymieniając same elementy zwrotnicy pewnego poziomu nie przekroczymy bez jej rozbudowy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz.
Jak sama nazwa wskazuje (pełna):
Zespół głośnikowy, czy to monitor czy podłogówka to cały układ, i to wszystko powinno być z głową dobrane ze sobą, tj głośniki, zwrotnica, obudowa.


Rambo, aktywne Dynie tez dasz radę poddać tuningowi? :) 01f7167a448109f384e1395251406419.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Whyduck napisał:

Rambo, aktywne Dynie tez dasz radę poddać tuningowi? ?

Chłopcy, jak już się bierzecie za tą robotę, to zróbcie takie gotowe kity ?

Tak aby użytkownik mógł sobie w zależności ile zapłaci podnieść od Emit do C1 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopcy, jak już się bierzecie za tą robotę, to zróbcie takie gotowe kity 
Tak aby użytkownik mógł sobie w zależności ile zapłaci podnieść od Emit do C1  


Tak powinno być już w salonach hifi. Kupujesz pudło osobno i dobierasz sobie drivery i zwrotnicę w zależności od zasobności portfela
Roxi Ty się nie śmiej, w Twoich x44 drzemie potencjał Evidence Temptation po wymianie elementów w zwrotnicy

A tak całkiem serio, jestem bardzo ciekaw brzmienia jakichkolwiek dynek po tuningu zwrotnicy. Nigdy nie dane mi było tego słyszeć, a opinie na ten temat są skrajnie różne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Chłopcy, jak już się bierzecie za tą robotę, to zróbcie takie gotowe kity 
Tak aby użytkownik mógł sobie w zależności ile zapłaci podnieść od Emit do C1  


Tak powinno być już w salonach hifi. Kupujesz pudło osobno i dobierasz sobie drivery i zwrotnicę w zależności od zasobności portfela
Roxi Ty się nie śmiej, w Twoich x44 drzemie potencjał Evidence Temptation po wymianie elementów w zwrotnicy

A tak całkiem serio, jestem bardzo ciekaw brzmienia jakichkolwiek dynek po tuningu zwrotnicy. Nigdy nie dane mi było tego słyszeć, a opinie na ten temat są skrajnie różne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Chłopcy, jak już się bierzecie za tą robotę, to zróbcie takie gotowe kity 
Tak aby użytkownik mógł sobie w zależności ile zapłaci podnieść od Emit do C1  


Tak powinno być już w salonach hifi. Kupujesz pudło osobno i dobierasz sobie drivery i zwrotnicę w zależności od zasobności portfela
Roxi Ty się nie śmiej, w Twoich x44 drzemie potencjał Evidence Temptation po wymianie elementów w zwrotnicy

A tak całkiem serio, jestem bardzo ciekaw brzmienia jakichkolwiek dynek po tuningu zwrotnicy. Nigdy nie dane mi było tego słyszeć, a opinie na ten temat są skrajnie różne.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Whyduck napisał:

Tak powinno być już w salonach hifi. Kupujesz pudło osobno i dobierasz sobie drivery i zwrotnicę w zależności od zasobności portfela emoji3.png
Roxi Ty się nie śmiej, w Twoich x44 drzemie potencjał Evidence Temptation po wymianie elementów w zwrotnicy emoji1.png

Może to Rambo ogranie, kto wie? ?

Z tym, że najlepiej zrobić drugą zwrotkę na wymianę, bo wiadomo ludzie raczej nie chcą "tuningowanego" sprzętu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rambo dał odpowiedź jak brzmi "tuningowana" na zwrotnicy Dynka. Brzmi tak jak chciała to słyszeć osoba dokonująca zmian na zwrotnicy. Czyli możliwych odmian brzmienia jest tyle ile osób dokonujących zmian w strojeniu. Dla Daniela ogólnie mówiąc Excite mają za dużo góry a mi jeszcze jej brakuje i teraz ja proszę Rambo by mi tam na wysokich trochę dodał zmieniając cuś na zwrotnicy a Daniel wręcz odwrotnie. Finalnie z Excite ja dostanę Focusa 110 a Daniel Emit m 30 i co najważniejsze, każdy będzie zadowolony ?

 

 

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Mozna na to nawet na małej sklejce zmontować punkt w punkt i jak się zmieni gust, sprzedać kolumny z oryginalną zwrotnicą.

10 minut temu, Adam 38 napisał:

Rambo dał odpowiedź jak brzmi "tuningowana" na zwrotnicy Dynka. Brzmi tak jak chciała to słyszeć osoba dokonująca zmian na zwrotnicy. Czyli możliwych odmian brzmienia jest tyle ile osób dokonujących zmian w strojeniu. Dla Daniela ogólnie mówiąc Excite mają za dużo góry a mi jeszcze jej brakuje i teraz ja proszę Rambo by mi tam na wysokich trochę dodał zmieniając cuś na zwrotnicy a Daniel wręcz odwrotnie. Finalnie z Excite ja dostanę Focusa 110 a Daniel Emit m 30 i co najważniejsze, każdy będzie zadowolony ?

Trochę Ci się chyba pomieszały zjawiska..

Usprawnianie Dynek oczywiście może zawierać zwiększenie ekspozycji wysokich tonów, jak również jej zmniejszenie. Dodanie barwy na średnicy czy jej odjęcie. Poprawy dynamiki basu, itd. 

To można by nazwać, dostrajaniem zespołu głośnikowego pod swój gust, system, pomieszczenie.

Tak można też dostrajać po przez zmiany kabli głośnikowych, ustawienia kolumn w pokoju, akustyki owego miejsca gdzie słuchamy muzyki.

Jak upgrade Dynek, czy innych kolumn widzę jako pozbycie się wad fabrycznych jakich nie brakuje od strony zwrotnic i działających w nich filtrach. Poprawie sztywności obudowy, a jak ktoś ma chęć, to i kabli wewnątrz.

 

Proszę sobie takie tuningowanie, porównać z tuningiem osprzętu silnika w aucie i jego elektroniki.

Prosta ingerencja w sam soft sterujący silnikiem w aucie, to na starcie od 5 do 20% lepsze parametry. By osiągnąć więcej, trzeba już po kolei, wymieniać od najgorszego elementy, który nie pozwala lub utrudnia podwyższenie osiągów. Np za słabe hamulce, turbina, intercooler. W efekcie auto jest zwinniejsze, szybciej się rozpędza i mniej pali(lub więcej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wtrącić to trzeba pamiętać o tym że to co opisuje kolega Rambo można zobaczyć na zdjęciach zwrotnic w sieci. Ewidentnie w bardzo drogich modelach kolumn stosuje się lepsze podzespoły ( ale nie najlepsze) a w tańszych siedzi dziadostwo po 1.50zł . Zabieg ten ma oczywiście ma na celu zostawienie sobie mozliwości "ruchu". Dzięki temu dwa prawie takie same zestawy kolumn będą grały inaczej . Tańsza gorzej i droższa 4X lepiej tylko z powodu dużo lepszych cewek, kondensatorów, rezystorów a nie przetworników. Dodadzą po 100 dolarów na kolumnę a sprzedadzą 5 tyś dolarów drożej. Proste a jakże popłatne. Co by było gdyby do wszystkich modeli w serii wstawiano topowe podzespoły? A to że gdy wejdzie nowa seria kolumn nie da się już poprawić znacząco brzmienia. Nikt ich nie kupi skoro starsza linia gra tak samo lub lepiej. Oczywiście trochę upraszczam bo postęp w przetwornikach jakiś jest ale.....

Ostatnio oglądałem zwrotnicę kolumn które kosztują około 18 tyś zł. Elektrolity i cewki rdzeniowe.w srodku...... dramat. No ale w 2x droższych modelach już tego niema. Dlatego tuning zwrotnic to obowiązek i powątpiewanie w skuteczność tego zabiegu to pogodzenie się z tym co się ma w srodku.

Ktoś powie że wszedzie tak jest. Drogie samochody też mają lepsze silniki i drogie tapicerki. Różnica jest jednak taka że w samochodzie silnika nie wymienimy na lepszy choć ( tunning też możliwy) . Natomiast w kolumnach tuning zrobiony mądrze podnosi ich brzmienie o kilka półek bez zbyt wielkiego nakładu finansowego w stosunku do ich wartości bo producenci ewidentnie specjalnie wstawiają dziadostwo do swoich kolumn  nawet bardzo drogich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Darek67 napisał:

Ktoś powie że wszedzie tak jest. Drogie samochody też mają lepsze silniki i drogie tapicerki. Różnica jest jednak taka że w samochodzie silnika nie wymienimy na lepszy choć ( tunning też możliwy) . Natomiast w kolumnach tuning zrobiony mądrze podnosi ich brzmienie o kilka półek bez zbyt wielkiego nakładu finansowego w stosunku do ich wartości bo producenci ewidentnie specjalnie wstawiają dziadostwo do swoich kolumn  nawet bardzo drogich.

Dynaudio jednak nie konkuruje tylko sam ze sobą. Jeśli klient prostej serii usłyszy byle co, to firma przegrywa z konkurencją. Tak więc byłaby to dosyć ryzykowna strategia, że firma mogłaby zrobić dużo lepsze brzmienie za kilka zł. Taka trochę teoria spiskowa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 37

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.